Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 17:39:57
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Spovedania

In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2011, 17:52:41
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
cum adica ti se pare ca nu mai ai pacate? eu cred ca daca ti-ai face o cercetare a cugetului si ai rasfoii un indrumar de spovedanie cred ca ai descoperii ceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2011, 17:52:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Când nu ne observăm păcatele de obicei suferim de împietrirea inimii; rugăciunea și postul, liniștirea (petrecerea măcar a câtorva zeci de minute singuri și meditând la ce am făcut și ce n-am făcut peste zi) sunt de ajutor. Cercetează-te și cu ajutorul unui îndreptar de spovedanie.
Citește zilnic din cărțile sfinte, începând cu Noul Testament. Ele îți vor menține credința vie.
Chiar dacă nu ai păcate mari, nu dorești, totuși, și să te împărtășești? Deci tot trebuie să treci pe la duhovnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2011, 18:07:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Aceeasi problema si-o punea si un calugar incepator din Athos. I-a descoperit acest gand unui batran mai sporit care l-a atentionat asa:
- Nisipul, frate, nisipul! Si acela innegreste haina botezului. Era vorba, fireste, despre pacatele mici, finute, caci nu mai facea de mult pacate mari.

Pacate avem cu totii : cu vorba, cu fapta, cu gandul. Un indreptar de spovedanie ne poate ajuta sa ne amintim mai usor pacatele. Exista si indreptare de spovedanie pentru mireni, dar si pentru calugari. E bine sa le cercetam.

Cred ca e bine sa luptam cu asemenea ganduri. E suficient un singur gand viclean venit de la ispititor, pentru a cadea in mandrie. La duhovnic e bine sa mergem cat mai des, fireste, pregatiti sufleteste pentru spovedanie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2011, 18:25:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
In ultimii ani m-am apropiat mai mult de biserica dar acum desi e post (pe care il tin) si crestinii merg la spovedanie eu nu simt ca trebuie sa fac acest lucru.Mi se pare ca nu mai am pacate , ce sa spun ...?!
Sa merg cand voi simti aceasta nevoie interioara sau sa ma fortez si sa ajung la biserica la spovedanie ca toti bunii crestini?
Pt. o asemenea zi de weeknd merge perfect o asa gluma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2011, 18:29:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. o asemenea zi de weeknd merge perfect o asa gluma !
de ce o considerati o gluma? si eu ma intrebam la fel cand inca nu eram suficient de initiata in tainele rugaciunii, eram la inceputul calatoriei intru a ma apropia de o viata traita intru Hristos..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2011, 18:42:49
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
de ce o considerati o gluma? si eu ma intrebam la fel cand inca nu eram suficient de initiata in tainele rugaciunii, eram la inceputul calatoriei intru a ma apropia de o viata traita intru Hristos..
Eu stiu ca am pacate dar nu simt nevoia sa ajung la spovedanie acum.
As vrea sa inteleg si de ce la biserica la care merg acum , copii se impartasesc in fiecare Duminica?Eu ma impartaseam doar de Pasti in copilarie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2011, 18:45:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu stiu ca am pacate dar nu simt nevoia sa ajung la spovedanie acum.
As vrea sa inteleg si de ce la biserica la care merg acum , copii se impartasesc in fiecare Duminica?Eu ma impartaseam doar de Pasti in copilarie...
Copiii pana in 7 ani e indicat sa se impartaseasca mai des. Pe noi poate nu ne-a invatat nimeni. Insa in cazul adultilor trebuie mai mult discernamant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2011, 18:55:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu stiu ca am pacate dar nu simt nevoia sa ajung la spovedanie acum.
As vrea sa inteleg si de ce la biserica la care merg acum , copii se impartasesc in fiecare Duminica?Eu ma impartaseam doar de Pasti in copilarie...
E o ispita si asta,si treaba cu copiii. Gandurile astea nu sunt de la Dumnezeu...Trebuie sa ne spovedim cat mai des, daca vrem sa fim iertati de pacate. In plus, fara spovedanie nu se poate sa te impartasesti, iar un crestin trebuie sa se impartaseasca cel putin in fiecare post, nu doar la Pasti si la Craciun. Ideea este ca mai cu seama prin post, rugaciune, spovedit, impartasit tinem comuniunea cu Dumnezeu, iar aceasta trebuie sa fie neincetata, nu doar de Pasti.


Uite, iti recomand o carte pe care o poti citi online:http://www.danionvasile.ro/repere.php
Cinste acelor parinti / bunici care stiu sa isi duca copilul la impartasit in fiecare duminica, sa ia Trupul si Sangele Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2013, 13:49:25
catalinmihai catalinmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2012
Mesaje: 5
Implicit Despre spovedanie.

De foarte multi ani nu m-am mai spovedit,iar cand ma spovedeam niciodata nu am fost usurat sau impacat cu mine! De multe ori am crezut ca sunt impetrit in suflet,(probabil),dar parca intotdeauna lipsea ceva....ori nu stiu sa ma spovedesc,ori nu inteleg sau aprofundez pacatele mele,ori...imi scapa ceva si nu-mi dau seama ce anume.Tare mult mi-as dorii sa scap de toate pacatele din trecut asa cum trebuie insa,nu stiu cum sa fac Da recunosc,sunt nestiutor si-mi pare rau,dar vreau sa ma intorc pe calea cea buna,ma doare ca trec zilele si sunt din ce in ce mai gol in suflet si parca Bunul Dumnezeu se daparteaza foarte mult de mine si ma simt singur. Daca stie cineva ce simt sau daca mai e cineva care a trecut prin astfel de stari si a reusit intr-un final sa isi gaseasca linistea il rog frumos sa-mi spuna si mie cum a procedat. Si daca cineva stie un duhovnic bun care sa stie sa umble in sufletul omului,sa-l intoarca pe toate partile,sa-l pacate de pacate,rog frumos sa-mi spuna si mei!
Multumesc mult!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 20:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18