Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.10.2013, 10:16:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cum sa botezi un copil la ambele biserici? N-am mai auzit asta. Chiar asa ne batem joc de cele sfinte? Eu inteleg ca sunt oameni care nu dau 2 bani pe ce spune Biserica Ortodoxa, dar nici chiar asa. Macar ateii stau la locul lor si isi vad de treaba lor.

Foarte simplu. Nu stiu cum n-ai auzit de asa ceva, cand eu vad in jurul meu cel putin 5-6 oemeni care au botezul la 2 confesiuni (si aici vorbesc strict de cunostinte). Ca nu se lauda cu asta, e partea a doua. Nici eu nu ma laud ca-s ortodoxa.
Si asta nu inseamna ca nu dau 2 bani pe Biserica.
Si de ce e bataie de joc pentru cele sfinte? Pentru ca imi botez copilul la 2 confesiuni? Hai sa fim seriosi...

Multi ortodocsi care, vezi Doamne, se dau mari si tari intr-ale Bisericii sunt mult mai imorali decat multi atei/oameni care nu prea dau pe la Biserica.
Nu zic ca n-as avea pacate. Am, si nu putine, dar sunt si altii care teoretic ar trebui sa se infraneze mai mult pentru ca au o credinta oarba in tot ce tine de Biserica Ortodoxa si canoane si tot nu o fac. De ce? Pentru ca sunt si ei oameni, si nu ii judeca nici un ortodox pentru ca, vaiii, e ortodox. Daca e Catolic/*orice alta confesiune* hai sa-i dam in cap, ca de-aia e asa, ca nu e ortodox. Ziceti-mi ca nu ati vazut asemenea oameni nicodata...

Crede-ma ca pot fi un om mai bun decat multi crestini practicanti, pentru ca desi poate va suna ciudat, am niste norme morale dupa care ma iau, chiar daca nu TOATE tin de Biserica. Da, majoritatea tin de Biserica, nu zic nu, dar nu toate.
Ca nu ma mantuiesc? Posibil, nu zic nu... dar macar nu am constiinta incarcata ca am facut x si y lucru. Sunt unii crestini care isi zic ortodocsi practicanti, pe care ii vezi Duminica de Duminica la Sfanta Liturghie si la Sarbatori la fel, dar au niste pacate la activ de te sperii daca le afli. Si nu, nu generalizaz. De-aia am zis unii.
Sunt si opusul lor, si sunt multi.
Si sunt si crestini practicanti care sunt practicanti si in afara Bisericii; si aici ma refer la milostenie, ajutorare, rugaciuni etc.

Ce nu inteleg eu, de ce atata blamare pentru unele lucruri? Ca daca nu le fac, eu nu ma mantuiesc, nu cei care blameaza. Sunt pacatele mele si o sa imi primesc ce mi se cuvine la Judecata de Apoi. Eu, si nu cei care ma blameaza/acuza/judeca.

Stiu si preoti/viitori preoti care fac/vor face asta strict pentru bani. Din pacate.
Cu ce sunt ei mai buni decat mine?

Da, vad pacatele altora si greselile lor, dar le vad si pe ale mele, si sunt constienta de ele. Si incerc sa devin un om mai bun, nu pentru Biserica si Sfinti Parinti si dogmatica, ci pentru ca vreau sa fiu un om mai bun pentru mine si pentru cei din jur. Poate Dumnezeu va tine la Sfarsit cont si de asta. Stie ca cred in El, stie ca Ii multumesc pentru ce mi-a dat, stie ca am nevoie de ajutorul Lui in tot ce fac, si stie si ca nu tin la dogmele crestine in general. Stie si de ce. Asa ca Il las pe El sa ma judece, nu ma intereseaza atat de tare cum ma judeca cei din jur.
Si daca ajung in Iad, inseamna ca o merit, dar asta nu inseamna ca renunt la a mai face bine pentru ca stiu ca sigur ma asteapta Iadul pentru ca nu tin la dogmele crestine ortodoxe.
Nu ma cunoasteti, ce stiti despre mine e doar ca nu tin foarte mult cont de dogme, confesiuni, Biserica ca institutie. Atat. In schimb, nu stiti cum sunt eu ca persoana, ce fac cu timplul, cat ajut sau nu ajut s.a.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 05.10.2013, 22:28:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Crede-ma ca pot fi un om mai bun decat multi crestini practicanti, pentru ca desi poate va suna ciudat..
Nu suna deloc ciudat.
E cel mai bun rezumat/definitie a ceea ce esti de fapt, ceea ce e totodata f. diferit de ceea ce iti place sa crezi despre tine insuti.

Restul nu mai citesc ca e inutil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 05.10.2013, 22:39:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ateul a fost impartasit la botez si poate cand era mic, si il ducea mama sau bunica. Chestiunea e ca un ateu care isi iubeste sotia ortodocsa, poate accepta sa primeasca Taina Cununiei si nici nu isi impiedica sotia sa mearga la slujba sau/si sa se roage.
Teoretic.
In practica, cred ca sunt cazuri f. rare.
E ca si cand ai spune ca poti fi racit bocna dar sa nu ai nici un simptom.

Citat:
Canoanele, din cate stiu eu, nu opresc un om botezat ortodox, dar ateu, sa se primeasca Taina Cununiei de dragul partenerului credincios, insa opresc casatoriile mixte, intre alte religii.
Probabil nu s-au gandit ca ceva de bun simt va trebui candva, pentru unii, reglementat in mod expres..

Citat:
Dupa cum am spus, cazuri au fost destule in care, ateul s-a dat dupa cel credincios, chiar daca la inceputul casatoriei nu credea in nimic.
Teoretic, la fel se poate intampla si cu cel de alta religie.
Dar e mai bine sa se intample inainte.

Citat:
Important este ca are botezul ortodox si poate si impartasaniile de cand era mic.
Important pentru ce? Pentru atat, nu va primi mantuirea.

Citat:
Ateii deobicei stau departe de Biserica, nu se impartasesc si asa. In schimb, am auzit de protestanti care s-au suparat ca nu se pot impartasii la ortodocsi.
Asta il poate face pe protestant sa-si puna niste semne de intrebare.
NU si pe ateu, care are deja toate raspunsurile (crede el).

Citat:
Oricum, un preot nu impartaseste asa, pe oricine, ci doar daca l-a spovedit si il cunoaste.
Nu generaliza o experienta f. particulara.

Citat:
Un Parinte a spus ca e mai greu sa aduci la Ortodoxie un om cu invatatura gresita despre crestinism, decat un pagan.
Un ateu nu este un pagan.
Pacat ca nu te-ai prins de asta pana acum.
Daca un neoprotestant are o parte din invatatura despre Dumnezeu gresita, ateul o are toata.

Citat:
Apoi, nu stiu cat de apropriat poate fi un ortodox practicant de un baptist practicant.
Nu subestima niciodata subiectivismul uman.
Nu s-a vorbit pana acum cat de puternica este "dragostea" dintre oameni, incat ar putea si trebuie sa prevaleze fata de dragostea care o are fiecare fata de (D/d)umnezeul sau?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.10.2013, 23:23:54
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Foarte simplu. Nu stiu cum n-ai auzit de asa ceva, cand eu vad in jurul meu cel putin 5-6 oemeni care au botezul la 2 confesiuni (si aici vorbesc strict de cunostinte). Ca nu se lauda cu asta, e partea a doua. Nici eu nu ma laud ca-s ortodoxa.
Si asta nu inseamna ca nu dau 2 bani pe Biserica.
Si de ce e bataie de joc pentru cele sfinte? Pentru ca imi botez copilul la 2 confesiuni? Hai sa fim seriosi...

Multi ortodocsi care, vezi Doamne, se dau mari si tari intr-ale Bisericii sunt mult mai imorali decat multi atei/oameni care nu prea dau pe la Biserica.
Nu zic ca n-as avea pacate. Am, si nu putine, dar sunt si altii care teoretic ar trebui sa se infraneze mai mult pentru ca au o credinta oarba in tot ce tine de Biserica Ortodoxa si canoane si tot nu o fac. De ce? Pentru ca sunt si ei oameni, si nu ii judeca nici un ortodox pentru ca, vaiii, e ortodox. Daca e Catolic/*orice alta confesiune* hai sa-i dam in cap, ca de-aia e asa, ca nu e ortodox. Ziceti-mi ca nu ati vazut asemenea oameni nicodata...

Crede-ma ca pot fi un om mai bun decat multi crestini practicanti, pentru ca desi poate va suna ciudat, am niste norme morale dupa care ma iau, chiar daca nu TOATE tin de Biserica. Da, majoritatea tin de Biserica, nu zic nu, dar nu toate.
Ca nu ma mantuiesc? Posibil, nu zic nu... dar macar nu am constiinta incarcata ca am facut x si y lucru. Sunt unii crestini care isi zic ortodocsi practicanti, pe care ii vezi Duminica de Duminica la Sfanta Liturghie si la Sarbatori la fel, dar au niste pacate la activ de te sperii daca le afli. Si nu, nu generalizaz. De-aia am zis unii.
Sunt si opusul lor, si sunt multi.
Si sunt si crestini practicanti care sunt practicanti si in afara Bisericii; si aici ma refer la milostenie, ajutorare, rugaciuni etc.

Ce nu inteleg eu, de ce atata blamare pentru unele lucruri? Ca daca nu le fac, eu nu ma mantuiesc, nu cei care blameaza. Sunt pacatele mele si o sa imi primesc ce mi se cuvine la Judecata de Apoi. Eu, si nu cei care ma blameaza/acuza/judeca.

Stiu si preoti/viitori preoti care fac/vor face asta strict pentru bani. Din pacate.
Cu ce sunt ei mai buni decat mine?

Da, vad pacatele altora si greselile lor, dar le vad si pe ale mele, si sunt constienta de ele. Si incerc sa devin un om mai bun, nu pentru Biserica si Sfinti Parinti si dogmatica, ci pentru ca vreau sa fiu un om mai bun pentru mine si pentru cei din jur. Poate Dumnezeu va tine la Sfarsit cont si de asta. Stie ca cred in El, stie ca Ii multumesc pentru ce mi-a dat, stie ca am nevoie de ajutorul Lui in tot ce fac, si stie si ca nu tin la dogmele crestine in general. Stie si de ce. Asa ca Il las pe El sa ma judece, nu ma intereseaza atat de tare cum ma judeca cei din jur.
Si daca ajung in Iad, inseamna ca o merit, dar asta nu inseamna ca renunt la a mai face bine pentru ca stiu ca sigur ma asteapta Iadul pentru ca nu tin la dogmele crestine ortodoxe.
Nu ma cunoasteti, ce stiti despre mine e doar ca nu tin foarte mult cont de dogme, confesiuni, Biserica ca institutie. Atat. In schimb, nu stiti cum sunt eu ca persoana, ce fac cu timplul, cat ajut sau nu ajut s.a.
Absurditate mai mare ca aceea de a fi botezat in 2 confesiuni diferite n-am mai auzit in viata mea.

Ori mintiti cu buna stiinta si sunteti un troll care vreti sa provocati, ori nu ati spus preotului ca sunteti botezata si in alta biserica, deci l-ati inselat cu buna stiinta.

V-ati gandit probabil ca daca va botezati in mai multe locuri aveti mai multe sanse sa va mantuiti, ca daca n-o fi buna religia ortodoxa, o fi buna si cea reformata sau invers, ca aveti mai multe sanse la Dumnezeu, la mantuire, oricum sunt socata total , nu credeam sa existe asa ceva. Daca nu ati mintit preotii sau nu mintiti aici, atunci preotii sunt de condamnat pentru ce au facut, desi ma indoiesc ca au facut ei asa ceva.

Vad ca va face placere sa condamnati in special pe ortodocsi pentru pacatele lor dar sariti in sus daca sunteti blamata d-voastra, probabil ca d-voastra sunteti de neatins.

Oricum trebuie sa va asteptati sa vi se spuna adevarul in fata si sa nu fiti menajata mai ales daca ati intrat pe acest forum.

Daca nu va pasa de dogme, confesiuni, biserica , eu ce sa mai zic. Nu am cuvinte.

Biserica ortodoxa e Hristos, doamna, Hristos e capul Bisericii, daca jigniti biserica il jigniti pe Hristos, daca jigniti ortodoxia, jigniti calea cea dreapta, calea adevarata, singura biserica adevarata este cea ortodoxa. Daca luati seama la pacatele aproapelui ortodox atunci nu il iubiti, nu poate fi nici iubire de Hristos, nici de aproapele aici.

Last edited by aubergine; 05.10.2013 at 23:27:24.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.10.2013, 00:14:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Te-ai ambalat prea tare.
Ar trebui sa stii ca scrii dintr-o perspectiva mult prea diferita de cea a audientei tinta, pentru a urni ceva, daca asta astepti.

Insa in ceea ce priveste partea cu trolul, ei bine..n-am scris-o inca dar nu din seara asta ma gandeam la treaba asta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.10.2013, 09:44:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Absurditate mai mare ca aceea de a fi botezat in 2 confesiuni diferite n-am mai auzit in viata mea.

Ori mintiti cu buna stiinta si sunteti un troll care vreti sa provocati, ori nu ati spus preotului ca sunteti botezata si in alta biserica, deci l-ati inselat cu buna stiinta.

V-ati gandit probabil ca daca va botezati in mai multe locuri aveti mai multe sanse sa va mantuiti, ca daca n-o fi buna religia ortodoxa, o fi buna si cea reformata sau invers, ca aveti mai multe sanse la Dumnezeu, la mantuire, oricum sunt socata total , nu credeam sa existe asa ceva. Daca nu ati mintit preotii sau nu mintiti aici, atunci preotii sunt de condamnat pentru ce au facut, desi ma indoiesc ca au facut ei asa ceva.

Vad ca va face placere sa condamnati in special pe ortodocsi pentru pacatele lor dar sariti in sus daca sunteti blamata d-voastra, probabil ca d-voastra sunteti de neatins.

Oricum trebuie sa va asteptati sa vi se spuna adevarul in fata si sa nu fiti menajata mai ales daca ati intrat pe acest forum.

Daca nu va pasa de dogme, confesiuni, biserica , eu ce sa mai zic. Nu am cuvinte.

Biserica ortodoxa e Hristos, doamna, Hristos e capul Bisericii, daca jigniti biserica il jigniti pe Hristos, daca jigniti ortodoxia, jigniti calea cea dreapta, calea adevarata, singura biserica adevarata este cea ortodoxa. Daca luati seama la pacatele aproapelui ortodox atunci nu il iubiti, nu poate fi nici iubire de Hristos, nici de aproapele aici.
1. Nu e vorba de mine, e vorba de sotul meu, care inainte de nunta, a fost botezat SI ortodox. Si preotul STIE ca el este reformat. Chiar preotul i-a zis ca ii sunt valabile ambele borezuri. Nu inventez asta, am fost acolo. Si cunosc persoane borezate tot asa, la doua confesiuni. Ca preotul/preotii stia/stiau ca mai au un botez la alta confesiune, nu stiu.

Si nu, nu-s un troll.

Oameni buni, nu condamn ortodocsii pentru pacatele lor (sunt si eu ortodoxa, chiar daca doar prin botez) Si nu condamn. Pur si simplu dau exemple din cevad zi de zi.
N-am zis nicaieri, si nici n-o sa zic, ca n-am pacate. Am, si inca foarte multe si stiu ca la randul meu sunt si eu condamnata pentru ele.
Eu spun pur si simplu ca pot fi un om mai bun decat UNII dintre cei care se cred ortodocsi din toate punctele de vedere(a.k.a. ortodocsi practicanti).

Biserica in general e Hristos. N-o sa stim niciodata cu certitudine daca Biserica Ortodoxa e cea adevarata, sau alta. Oricine orice ar zice, n-o sa stim. Asta tot Bunul Dumnezeu o stie. Ca zicem noi ca Biserica x e cea adevarata pentru ca au fost scrise x si y lucruri de catre a si b, da, putem specula, dar n-o sa stim niciodata. Tot ce a fost scris, a fost scris de om, iar omul are tendinta sa greseasca. Doar Dumnezeu e cel care nu greseste si nu are pacat. Atat. In rest, omul greseste/infloreste/pacatuieste. Chiar daca Cartile Sfinte au fost scrise de OAMENI sub indrumarea Duhului Sfant, aia nu ineamna ca oamenii respectivi nu au gresit/interprtat gresit. E o chestiune de logica, de ceea ce ne face OAMENI.
Nu cred ca exista/a existat vreodata OM pe Pamant care sa nu fie supus greselii.

Omeni buni, Biserica Crestina (scuzati cacofonia), la inceputuri, era unica. De unde stim noi cu certitudine ca nu Biserica Ortodoxa s-a indepartat de o alta Biserica? Pentru ca asa a scris cineva, candva, pentru ca stim de sinoadele ecumenice? De unde avem certitudine ca e intr-adevar asa? Nu-i asa ca nu o avem?
Poate gresesc, nu zic nu, sunt si eu OM pana la urma, supus greselii, ca ORICE ALT OM.

Si de ce sa iti urasti aproapele din cauza confesiunii? De ce credeti ca nu este iubire intre doi oameni de confesiuni diferite? De ce trebuie neaparat ca celalalt sa vin la ortodoxie? Botezul ne-a fost dat de mici, la confesiunea care o aveau parintii. De ce sa schimbi asta, doar pentru ca celalalt e de alta confesiune? Credeti ca nu se poate trai asa? Unii pot de zeci de ani, eu pot de 7 ani si nu ma deranjeaza cu nimic, nu sunt obligata la nimic, credinta in Dumnezeu nu mi-o ia nimeni, pentru ca nu poate nimeni.

Asta e ca chestiunea cu tiganii/africanii/*introduceti alta minoritate aici* Uram tiganii pentru ca, in opinia multora, sunt toti la fel, uram negrii pentru ca sunt nu stiu cum. De fapt, nu ne place sa acceptam ca suntem totusi diferiti. Asta nu ne place noua. Faptul ca celalalt nu e ca noi (roman/alb, ortodox/catolic/reformat/anglican/*introduceti confesiune*).

Daca nu exista constrangere sa renunti la ceea ce crezi, daca cel e langa tine (care e totusi diferit din unele puncte de vedere) te lasa sa mergi la Biserica ta, si sa faci activitatile specifice credintei tale, nu vad problema convietuirii impreuna.
Intelegere si toleranta avem nevoie.

Si nu-s aici ca sa provoc. Daca va simtiti provocati pentru ca am opinii diferite care mi le expus, sau pentru ca sunt diferita, aici nu e vina mea.
Recunosc, cand mi-am facut prima data cont aici, am facut-o special ca sa provoc certuri, dar am trecut demult de perioada aceea in care sincer, nu stiu ce-a fost in capul meu. Eram adolescenta, si nu stiam multe despre intelegere si toleranta si iubire de oameni. Intre timp m-am maturizat, am vazutmulte, am trait multe, si inevitbil m-am maturizat si mi-am schimbat opiniile legate de multe chestiuni de viata.

Imi cer scuze din nou daca va simtiti ofensati/jigniti din cauza postarilor mele, dar va zic sincer, nu asta e intentia mea.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.10.2013, 10:20:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Doamna Corina ,imi permit sa il citez pe Dan Puric ,a vorbit aseara la TV Trinitas
Toleranta e un cuvant demonic ,inventat de Occidentul aflat in apostazie.
Sa avem intoleranta pentru toate actiunile ecumeniste de distrugere a ortodoxiei ,pentru ideea ca toate religiile sunt bune , pentru homosexualitate , pedofilie ,etc.
Si intelegere fata de pacatos nu fata de pacate ,Doamne fereste.
Ati spus :
"N-o sa stim niciodata cu certitudine daca Biserica Ortodoxa e cea adevarata, sau alta. Oricine orice ar zice, n-o sa stim. Asta tot Bunul Dumnezeu o stie. Ca zicem noi ca Biserica x e cea adevarata pentru ca au fost scrise x si y lucruri de catre a si b, da, putem specula, dar n-o sa stim niciodata. Tot ce a fost scris, a fost scris de om, iar omul are tendinta sa greseasca. Doar Dumnezeu e cel care nu greseste si nu are pacat. Atat. In rest, omul greseste/infloreste/pacatuieste. Chiar daca Cartile Sfinte au fost scrise de OAMENI sub indrumarea Duhului Sfant, aia nu ineamna ca oamenii respectivi nu au gresit/interprtat gresit. E o chestiune de logica, de ceea ce ne face OAMENI. "
Daca nu stiti care e pozitia bisericii ortodoxe fata catolicism care s-a separat de ortodoxie cititi scrierile sfintilor parinti.
Mai documentati-va putin ,mi se pare ca sunteti intr-o totala confuzie
Oamenii aceia care au scris nu sunt niste oameni oarecare ,ei s-au rugat mult ,au trait in asceza ,au cunoscut cercetarea sf.Duh ,au scris fiind insuflati de sf.Duh. Nu de la ei au scris ,la fel ca si cei 4 sfinti Evanghelisti.
Dumneavoastra va exprimati parerea proprie.
De unde stiti ca sunteti in adevar ?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.10.2013, 10:35:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamna Corina ,imi permit sa il citez pe Dan Puric ,a vorbit aseara la TV Trinitas
Toleranta e un cuvant demonic ,inventat de Occidentul aflat in apostazie.
Sa avem intoleranta pentru toate actiunile ecumeniste de distrugere a ortodoxiei ,pentru ideea ca toate religiile sunt bune , pentru homosexualitate , pedofilie ,etc.
Si intelegere fata de pacatos nu fata de pacate ,Doamne fereste.
Ati spus :
"N-o sa stim niciodata cu certitudine daca Biserica Ortodoxa e cea adevarata, sau alta. Oricine orice ar zice, n-o sa stim. Asta tot Bunul Dumnezeu o stie. Ca zicem noi ca Biserica x e cea adevarata pentru ca au fost scrise x si y lucruri de catre a si b, da, putem specula, dar n-o sa stim niciodata. Tot ce a fost scris, a fost scris de om, iar omul are tendinta sa greseasca. Doar Dumnezeu e cel care nu greseste si nu are pacat. Atat. In rest, omul greseste/infloreste/pacatuieste. Chiar daca Cartile Sfinte au fost scrise de OAMENI sub indrumarea Duhului Sfant, aia nu ineamna ca oamenii respectivi nu au gresit/interprtat gresit. E o chestiune de logica, de ceea ce ne face OAMENI. "
Daca nu stiti care e pozitia bisericii ortodoxe fata catolicism care s-a separat de ortodoxie cititi scrierile sfintilor parinti.
Mai documentati-va putin ,mi se pare ca sunteti intr-o totala confuzie
Oamenii aceia care au scris nu sunt niste oameni oarecare ,ei s-au rugat mult ,au trait in asceza ,au cunoscut cercetarea sf.Duh ,au scris fiind insuflati de sf.Duh. Nu de la ei au scris ,la fel ca si cei 4 sfinti Evanghelisti.
Dumneavoastra va exprimati parerea proprie.
De unde stiti ca sunteti in adevar ?
"cititi scrierile sfintilor parinti." deci, OAMENI.

Nu stiu nici eu ca sunt in adevar, asa cum nici voi nu stiti. Aici e buba. Ca ne certam pe ceva ce nu avem niciunul dintre noi certitudinea ca e asa cum zicem.

Tolerenta intre confesiuni/religii, de ce n-ar fi?
Atat timp cat cel de alta confesiune nu te obliga sa faci nimic din ce crezi ca nu trebuie....atata timp cat iti poti pastra fara nici o problema propriile convingeri si poti face la fel e bine lucrurile strict ortodoxe, fara sa it ceara sa faci ce se face si la ei.

Nu-s de acord nici cu pedofilia, nici cu zoofilia, nici cu necrofilia etc., pentru ca, in primul rand, cei abuzati (copii, animale, cadavre etc.) nu au cum sa se opuna. Deci nu e ceva consimtit de ambii.
Asa ca in cazutile astea nu e vorba de toleranta deloc din simplul motiv ca nu e cu acordul partilor.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 07.10.2013, 12:50:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In concluzie:

-daca partenerul de viata (iubitul, sotul) nu te obliga sa-ti schimbi convingerile religioase si nu incearca sa te determine a-ti schimba religia si a trece la alta religie;
-daca voi doi va iubiti cu adevarat;

Atunci nu vad nici un motiv pentru care sa nu va intelegeti!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 07.10.2013, 13:10:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Corinusha, mult m-aș bucura să aflu că ai cugetat (dovedind capacitatea de pliere a conștiinței asupra propriilor mișcări, de oglindire a universului cognitiv și emoțional lăuntric) la judecarea superficială, în duhul lumesc, a celor sfinte.

Atunci când pătrundem într-un domeniu al realității, prima grijă e să îi cunoaștem legile, regulile, specificul de funcționare.
Dacă voim să facem matematică, de exemplu, nu vom proceda după regulile și principiile horticulturii și nici după legile baletului. Ci vom căuta să cunoaștem ce este numărul, ce sunt operațiile aritmetice, cum funcționează ș.a.m.d.
Dacă voim psihologie, de pildă, nu vom gândi și interveni după legile mecanicii, nici după cele ale matematicii ori ale chimiei și nici după cele ale teologiei.

Astfel, dacă voim să cunoaștem cele ale Bisericii, nu vom cugeta după legile celorlalte domenii ci, înțelegînd că teologia are un specific al ei, vom căuta să cunoaștem acest specific. Vom căpăata, așadar, gândirea, vorbirea, simțirea, voirea celor bisericești și astfel ne vom îmbiserici. Vom fi în Biserică și ai Bisericii.

Altminteri, de rămânem în duhul celor lumești, oare ce consistență ori pertinență vor avea cugetările noastre cu referire la credință, Biserică, Dumnezeu și eu, tu, noi, ei? Și ce impact, ce roade, asupra vieții noastre și a semenilor?
Sfinții Părinți sunt învățătorii noștri tocmai din acest motiv: lepădîndu-se de viețuirea și cugetarea lumească, încropită din ghemuri ale unor cunoașteri nedepline, vădit omenești și nedumnezeiești, au conviețuit cu Duhul lui Hristos, lucru de neînțeles și de necrezut pentru omul lumesc.

Tu, dacă zici că ai studiat psihologia, vei fi auzit poate despre Jean Piaget. El descoperă și comunică nouă că oamenii se dezvoltă prin jocul dinamic a două procese complementare: asimilarea și acomodarea.
A asimila înseamnă a "umple burta" unei scheme cu conținuturi informaționale. De pildă, dacă ai deprins schema mersului, începi să exersezi și să nuanțezi schema asta în fel și chip, mergînd în felurite moduri după cum e drumul, încălțămintea, vremea, starea fizică sau psihică, dansul, ritualul etc. vezi cum își îmbogățesc mersul copiii, actorii, îndrăgostiții, bătrânii, șchiopii, amputații, bețivii etc.

Dar vine o vreme când, pe lângă schema mersului ai nevoia sau dorința să înveți și schema alergatului. La început îți e greu deoarece memoria îți cere să activezi doar ceea ce ai: mersul. În acest moment, ai de ales: ori restructurezi (modifici) schema mersului și astfel deprinzi alergarea, ori rămâi rigid prizonierul schemei mersului și renunți să mai alergi.
Această modificare a schemei se numește acomodare. E mecanismul de îmbogățire și diversificare a schemelor/mecanismelor psiho-comportamentale, fără de care omul ar rămâne blocat în prima achiziție și nu ar putea desfășura o viață omenească. Asta pățesc cei pe care îi numim "puțin inteligenți", cu IQ de nivelul scăzut....

În concluzie, cred că pentru a avea acces la un nou nivel al realității umane, anume cel al credinței în Iisus Hristos, e inteligent (și, implicit, necesar pentru supraviețuire, veșnică viețuire) să ieși din prizonieratul unor scheme vechi rigide și să NU asimilezi BIserica la lumescul schemelor vechi.
Ci, dimpotrivă, înțelegînd precaritatea și deșertăciunea celor lumești, să năzuiești a acomoda gândirea, simțirea și voirea ta la principiile, legile, specificul întreg al Bisericii. Altminteri saltul în Biserică e imposibil și vei rămâne lângă Ea și lângă Cale.
Despre acest salt, Apostolul Pavel vorbea nu în termeni de schemă și acomodare (acești termeni tehnici au apărut abia în secolul XX, în înțelegerea/erminia psihologiei dezvoltării specifice școlii piagetiene) ci, desemnînd același proces în fond, vorbea despre "altoi" și "altoire". Iar Domnul pune temei acestor înțelegeri mai noi când spune pilda aluatului (dacă vrei să cauți).

Îți doresc ce îmi doresc și mie: spor în acomodare (fără de care nici învățare nici inteligență a dezvoltării nu este, la nimeni sub soare) și/sau în altoire. Să nu ne imaginăm că asimilăm Biserica la noi, acomodînd-O noi pe ea (lucru dealtfel imposibil și răsturnat, în fond delirant) ci dimpotrivă, să ne lăsăm noi asimilați de Biserică iar pentru aceasta să ne lăsăm acomodați (restructurați, altoiți) de Ea. Nu facem pe Hristos după chipul nostru, ci ne lăsăm modelați noi după chipul/duhul lui Hristos, prin lepădare de sine ("Lasă toate ale tale și urmează Mie!"). Iar pentru această transformare, "laboratorul" pus în lumea noastră de Însuși Domnul, e Biserica. Una. Sfântă. Sobornicească și Apostolească.

Doamne ajută!

Last edited by cezar_ioan; 07.10.2013 at 13:25:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare