Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2010, 08:52:57
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit Pelerinaj la lemnul Sfintei Cruci Bucuresti-rugaminte

Buna ziua iubiti forumisti!
am o mare, mareeee rugaminte la voi. Daca printre voi se afla persoane care vor merge in pelerinaj la Bucuresti sa se inchine la moastele Sf. Dimitrie si la Lemnul Sf. Cruci adus in tara cu ocazia marii sarbatori si daca nu va este cu suparare va rog sa ma pomeniti si pe mine : Ioana-Maria (eventual cu familia, ca sa nu fie lista prea lunga si obositoare).
Dumnezeu sa va rasplateasca iubirea si sacrificiul, sa va dea sanatate tuturor, si mai ales mult dorita mantuire. Doamne ajuta!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2010, 20:40:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Se transmite Slujba de la Catedrala Patriarhala pe Trinitas Tv-acum- predica Preafericitului Daniel.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.10.2010, 20:12:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Poate ne povestesc cei care au participat la Sfintele Slujbe!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2010, 20:31:18
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Minunata ziua de astazi, darul oferit tuturor celor ce si-au indreptat pasii si gandurile catre Sf. Cuvios Dimitrie cel Nou!
Attached Images
File Type: jpg sf dimitrie 2010 040.1.jpg (42,9 KB, 25 views)
File Type: jpg sf dimitrie 2010 038.jpg (57,2 KB, 22 views)
File Type: jpg sf dimitrie 2010 037.1.jpg (29,1 KB, 26 views)
File Type: jpg sf dimitrie 2010 043.jpg (35,7 KB, 21 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2010, 20:42:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Minunata ziua de astazi, darul oferit tuturor celor ce si-au indreptat pasii si gandurile catre Sf. Cuvios Dimitrie cel Nou!
Ce frumos, Carmina, multumim pentru dar!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2010, 20:46:39
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

DOAMNE AJUTA-NE!Maine am sa merg si eu la Sf Dimitrie daca doriti sa va pomenesc va rog sa-mi lasati numele de botez pe privat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2010, 20:50:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Minunata ziua de astazi, darul oferit tuturor celor ce si-au indreptat pasii si gandurile catre Sf. Cuvios Dimitrie cel Nou!
Mulțumesc Carmen.Minunate poze.Din porpria experiență știu cât de greu este să faci poze de aproape la astfel de evenimente.

Cu ajutorul lui Dumnezeu și a Sfântului Dimitrie nădăjduiesc să ajung marți dimineață în dealul Patriarhiei.
Voi încerca să preiau numele celor de pe topicul "Vă iau cu mine la Cuvioasa Paraschiva."
Voi face doar două pomelnice .Unul pentru o persoană care mi-a trimis un plic cu pomelnic și celălalt cu cel mult căte două nume de pe topicul mai sus amintit.
Este mica mea jertfă pentru Sfântul Dimitrie Cel Nou la ale cătui moaste merg de șase ani și de la care am primit mult ajutor.Aș putea spune că orice am cerut m-a ajutat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2010, 21:25:26
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulțumesc Carmen.Minunate poze.Din porpria experiență știu cât de greu este să faci poze de aproape la astfel de evenimente.

Cu ajutorul lui Dumnezeu și a Sfântului Dimitrie nădăjduiesc să ajung marți dimineață în dealul Patriarhiei.
Voi încerca să preiau numele celor de pe topicul "Vă iau cu mine la Cuvioasa Paraschiva."
Voi face doar două pomelnice .Unul pentru o persoană care mi-a trimis un plic cu pomelnic și celălalt cu cel mult căte două nume de pe topicul mai sus amintit.
Este mica mea jertfă pentru Sfântul Dimitrie Cel Nou la ale cătui moaste merg de șase ani și de la care am primit mult ajutor.Aș putea spune că orice am cerut m-a ajutat.
Am incercat sa preiau numele celor care au dorit lucrul acesta la Sarbatoarea Cuvioasei Parascheva dar, era ceva care nu mergea, asa ca am renuntat de cateva ori la pomelnic hotarand sa port in gand pe cei care nu pot dar doresc sa fie prezenti cumva.

Trebuie sa-ti spun ca a fost pentru mine o lectie nesperata de smerenie, la care nu m-as fi gandit niciodata.

Ideea de a prelua dorinte, ganduri si rugaciuni ale semenilor are o atat de mare incarcatura emotionala, un fel de raspundere asumata as zice, incat tot ceea ce conteaza este de a cuprinde mai intai nevoile celorlati, iar apoi pe cele ale tale si alor tai. Cobori pentru a-ti putea lua aripi sa te inalti. Sufleteste, desigur.

Merita incercat, poate fi o experienta inedita pentru multi dintre noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2010, 16:16:28
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile

Va imbratisez pe toti cu drag si caldura pentru gandurile minunate, iubirea fata de semeni si smerenia de care dati dovada!
Doamne ajuta!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2010, 16:31:16
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o sa va pomenesc si eu daca reusesc sa ajung zilele astea...Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
SEMNUL SFINTEI CRUCI iosif Generalitati 24 29.05.2010 12:07:23