Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2007, 21:17:46
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu observ ceva ca atunci cand dai dragoste primesti si mai multa dragoste numai sa nu arunci margaritare porcilor.voi ce spuneti?ati simtit vreodata ca atunci cand ai dat dragoste oamnilor ti-au intors dragostea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2007, 16:47:52
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
eu observ ceva ca atunci cand dai dragoste primesti si mai multa dragoste numai sa nu arunci margaritare porcilor.voi ce spuneti?ati simtit vreodata ca atunci cand ai dat dragoste oamnilor ti-au intors dragostea?
Una din cele 10 porunci spune ca trebuie sa iti iubesti aproapele, subliniata fiind si de Hristos. Si cand dai nu trebuie sa astepti rasplata aici, daca vrei sa ai rasplata pe lumea celalata (tot Mantuitorul a spus asta). Si daca unul iti da o plama tu trebuie sa intorci si obrazul celalalt. Dar sa faci toate astea trebuie sa fii ca Mantuitorul...si e foarte greu (daca raportez la mine de ex). Dar e bine sa facem eforturi ca nu strica. Si oamenii cu fete de porc sunt inclusi pe lista:)...de vor observa exemplul tau bun, poate ca se pot schimba, daca nu...e problema lor. Totcul se face cu rugaciune si credinta. De la teorie la practica este cale lunga. Asa ca Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2007, 19:31:38
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
eu observ ceva ca atunci cand dai dragoste primesti si mai multa dragoste numai sa nu arunci margaritare porcilor.voi ce spuneti?ati simtit vreodata ca atunci cand ai dat dragoste oamnilor ti-au intors dragostea?
:)DARUIND vei DOBANDI....e singura cale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2007, 19:51:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de iuda
eu observ ceva ca atunci cand dai dragoste primesti si mai multa dragoste numai sa nu arunci margaritare porcilor.voi ce spuneti?ati simtit vreodata ca atunci cand ai dat dragoste oamnilor ti-au intors dragostea?
:)DARUIND vei DOBANDI....e singura cale.
Of, cata dragoste si incredere fata de cei din jur am daruit in juma de secol ! Rasplata aici in asta lume : deziluzie, inselaciune, indiferenta, rautate, multa rautate. Intradevar cand daruiesti ceva, nu astepti ceva in schimb sau mai bine zis un beneficiu. Dar, pentru ca exista si un dar, e foarte dureros sa primesti palme la dragostea ta si chiar sa-ntorci obrazul. Sa nu fim ipocriti ! E ,foarte greu. Dovada cea mai buna, o avem aici pe forum, in dialogurile noastre si inevitabilele impunsaturi si chiar mai mult, unde cei vizati se supara, se mahnesc extrem de repede. Deci cum bine a zis un membru de aici, de la teorie la practica e o cale lunga si dificila, este calea si drumul spre pocainta care le aduce pe toate cele ce vrem sa le dobandim. Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne ducem cu demnitate crucea pana la sfarsit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea lore86 Nunta 166 09.11.2009 13:59:12
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00
dragostea Saurian Generalitati 16 24.10.2006 16:34:48