Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2024, 23:50:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.989
Implicit Taxe si masuri aberante care afecteaza nivelul de trai

https://observatornews.ro/economic/m...23-563866.html

Produsele marcă proprie ale magazinelor, vânate de mulți români, ar putea dispărea - ministrul Agriculturii vrea să le interzică. Ele sunt, însă, salvarea pentru majoritatea oamenilor cu bugete scăzute de scumpiri și inflație, într-o țară în care goana după promoții a devenit sport național.

În căutarea celui mai mic preț, românii fac tot mai des cumpărături la magazinele de tip discount, ale căror vânzări au crescut cu 16% anul trecut. "La final, când te trezești cu un bon foarte mare și compari ca și cum ai fi cumpărat din altă parte, contează!", spune un român. "Vin la sigur! E mai ieftin ca în altă parte", zice un altul.

Alții se orientează spre produsele marcă proprie ale magazinelor. Unele au prețuri pe jumătate față de brandurile consacrate. "Bulion, făină, lapte, compot și salam - sunt cinci produse românești pe care le-am cumpărat de la un supermarket și achitat 57 de lei. Am vrut să vedem cât costă aceleași produse, însă marcă proprie, la aceeași calitate. Diferența este de aproximativ 15 lei", transmite Ingrid Tîrziu, reporter Observator.

Produsele marcă proprie, mai ieftine, sub lupa ministrului Agriculturii

Diferența a observat-o și ministrul Agriculturii, care vrea să interzică prin lege produsele marcă proprie. "Ca ministru al Agriculturii, eu aș scoate marca proprie definitiv din comerț. Pentru a se crea o relație comercială corectă. De ce să avem marcă proprie unde 4 lei este kilogramul de lapte și alt lapte intră cu 7 lei", a declarat Florin Barbu, ministrul Agriculturii

__________________

Ce rațiune ar fi să interzică produsele marcă proprie, alta decât ruinarea consumatorului final ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
 

Tags
impozit, povara fiscala, taxa