Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.10.2011, 23:50:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Frăția ta a auzit de Sfînta Tradiție? cred că nu...
Conform Sf Tradiții, Duminica este ziua în care a Înviat Domnul, și a eliberat sufletele din robia morții. Așa cum evreii au cinstit și cinstest ieșirea din Egipt, la fel și noi sărbătorim ieșirea din robia diavolului. Adevărat că Domul a sfințit sîmbăta, însă și porunca care zicea ochi pt ochi și dinte pt dinte s-a schimbat, pt că a venit Hristos și a dat poruncă nouă....
Frăția ta face confuzie gravă între Legea talionului și Legea Decalogului. Dacă se schimbă Legea Circulației, e necesar să se schimbe și Constituția României?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.10.2011, 11:57:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adventistii au echivalat sabatul cu ziua de sambata, la fel ca si evreii VT. Despre acest subiect s-a tot discutat pe alte topice, in special "Viclenia sectantilor". Vad ca unii tot insista. De ce ortodocsii sarbatoresc Ziua Domnului duminica, iarasi s-a discutat si lamurit. Cred ca divergenta dintre minoritatea crestina care tine Sambata si majoritatea crestina care tine ziua Domnului Duminica, se datoreaza modului in care se raporteaza la Vechiul Testament, cei care tin Sambata intelegand relatia de continuitate dintre VT si NT in sensul unei egalitati de valoare, in timp ce ceilalti considera ca sub raportul invataturilor VT este inferior NT, ce reprezinta revelatia desavarsita. (lipsa perfectiunii revelatiei VT nu o raporteaza la desavarsirea divina, ci la scopul ei)

Last edited by ioanna; 22.10.2011 at 12:28:46.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.10.2011, 12:38:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://blog.patermihail.ro/arhive/1806 clar și în detaliu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.10.2011, 12:50:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adventistii au echivalat sabatul cu ziua de sambata, la fel ca si evreii VT. Despre acest subiect s-a tot discutat pe alte topice, in special "Viclenia sectantilor". Vad ca unii tot insista. De ce ortodocsii sarbatoresc Ziua Domnului duminica, iarasi s-a discutat si lamurit. Cred ca divergenta dintre minoritatea crestina care tine Sambata si majoritatea crestina care tine ziua Domnului Duminica, se datoreaza modului in care se raporteaza la Vechiul Testament, cei care tin Sambata intelegand relatia de continuitate dintre VT si NT in sensul unei egalitati de valoare, in timp ce ceilalti considera ca sub raportul invataturilor VT este inferior NT, ce reprezinta revelatia desavarsita. (lipsa perfectiunii revelatiei VT nu o raporteaza la desavarsirea divina, ci la scopul ei)
Logica imi spune ca o porunca atat de importanta ca a 4-a (ziua Domnului= sambata si numai sambata), cum sustin crestin-adventistii, ar fi trebuit reluata in Noul Testament, mai ales ca Insusi Domnul a venit printre noi. Din moment ce aceasta lipseste cu desavarsire, insa celelalte 9 porunci sunt reluate, inseamna ca altul a fost scopul Domnului si anume El vrea sa fie iubit si cinstit nu pentru ca ne-o cere, sub forma unei porunci, ci pentru ca ne dorim noi asta. Iisus nu ne mai numeste slugi, ci prieteni (Ioan 15:15), ne invata cu Dumnezeu este dragoste. Polemica asta sambata-duminica mi se pare de prisos, important e sa ne aducem mereu aminte de Domnu si sa-L cinstim, doar noi Lui ne inchinam si nu calendarului.

@VladCat: multumim pentru link, scurt si la obiect.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.10.2011, 16:17:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adventistii au echivalat sabatul cu ziua de sambata, la fel ca si evreii VT.
Nici adventiștii, nici evreii n-au făcut-o de capul lor; ci la porunca lui Dumnezeu și cu confirmarea Domnului Iisus. Ziua a șaptea, ziua de odihnă, Sabatul (toate trei au aceeași rădăcină comună în ebraică) este sâmbăta, nu duminica.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De ce ortodocsii sarbatoresc Ziua Domnului duminica, iarasi s-a discutat si lamurit.
Nici nu era nevoie de lămuriri, s-a înțeles din prima. Problema în discuție (atât acolo, cât și aici) este că Duminica nu e "ziua Domnului" decât din perspectivă ortodoxă, nu și din punctul de vedere al lui Dumnezeu și al Bibliei.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca divergenta dintre minoritatea crestina care tine Sambata si majoritatea crestina care tine ziua Domnului Duminica, se datoreaza modului in care se raporteaza la Vechiul Testament, cei care tin Sambata intelegand relatia de continuitate dintre VT si NT in sensul unei egalitati de valoare, in timp ce ceilalti considera ca sub raportul invataturilor VT este inferior NT, ce reprezinta revelatia desavarsita. (lipsa perfectiunii revelatiei VT nu o raporteaza la desavarsirea divina, ci la scopul ei)
Cam confuz... Având în vedere că Revelația Biblică e generată de Duhul lui Dumnezeu, putem vorbi de "inferioritate", ori "superioritate"? Ca să nu mai amintim de ce spune apostolul Pavel privitor la "folosința", utilitatea întregii Scripturi (referindu-se de fapt la VT) în raport cu mântuirea omului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.10.2011, 16:22:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Logica imi spune ca o porunca atat de importanta ca a 4-a (ziua Domnului= sambata si numai sambata), cum sustin crestin-adventistii, ar fi trebuit reluata in Noul Testament, mai ales ca Insusi Domnul a venit printre noi.
Logica aceasta e cam deficitară din moment ce Hristos încă de la început a declarat că n-a venit să strice Legea, ci s-o împlinească (Mat. 5,17). Logica sănătoasă spune că o lege nouă (ce contravine celei vechi) necesită în prealabil abrogarea celei vechi. Ori "legea duminicală" (a omului, nu a lui Dumnezeu) contravine flagrant legii Sabatului (Porunca a IV-a din Legea eternă a lui Dumnezeu). Ziua întâia a săptămânii nu va deveni niciodată a șaptea, oricât s-ar schimba culorile calendarului...

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din moment ce aceasta lipseste cu desavarsire, insa celelalte 9 porunci sunt reluate, inseamna ca altul a fost scopul Domnului
E vorba doar de 8 din cele 10...Acesta să fie motivul pentru care porunca a II-a și a IV-a sunt călcate cu atâta "consecvență" ?


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
si anume El vrea sa fie iubit si cinstit nu pentru ca ne-o cere, sub forma unei porunci, ci pentru ca ne dorim noi asta.
Aici chiar ați pus degetul pe rană!


"Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește..." (Ioan 14,21)

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
important e sa ne aducem mereu aminte de Domnu si sa-L cinstim


"Dar în zadar Mă cinstesc, învățând învățături care sunt porunci omenești." (Marcu 7,7)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.10.2011, 16:39:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit osutafaraunu:

Tot ce scrieti nu face decat sa intareasca ceea ce am spus anterior, convingerea ca adventistii trateaza Noul Testament ca pe un act aditional Vechiului Testament si nu ca pe o Revelatie desavarsita. Postarile d-voastra stau marturie in acest sens, pentru ca despartiti invataturile VT de Hristos.

Legea lui Moise nu-i întru totul inutilă și fără rost: cu toate că ea ne-a dus spre bine într-un mod imperfect, ea rămâne totuși un pedagog pentru noi spre a ne instrui în purtarea evanghelică; aducându-ne prin enigme și simboluri, imaginea adevăratei pietăți, ea imprimă în oarecare chip în mințile noastre umbra despre ceea ce am fost învățați, prin Hristos. Astfel suntem datori de a păstra stimă Legii Vechi, cu condiția în orice caz de a nu o separa de Hristos care-i conferă sensul ei adânc.” (Sf. Chiril)

Last edited by ioanna; 22.10.2011 at 16:46:27.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2011, 17:13:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tot ce scrieti nu face decat sa intareasca ceea ce am spus anterior, convingerea ca adventistii trateaza Noul Testament ca pe un act aditional Vechiului Testament si nu ca pe o Revelatie desavarsita.
Stimată doamnă, aveți o convingere greșită (cel puțin în această privință, dacă nu...) Adventiștii tratează întreaga Scriptură ca pe Revelația lui Dumnezeu, așa cum o trata și sfântul apostol Pavel:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun." (2 Tim.3.16.17)

Dacă nu mă credeți, vă redau și eu citatul din doctrina oficială a Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Postarile d-voastra stau marturie in acest sens, pentru ca despartiti invataturile VT de Hristos.
Să-mi fie cu iertare, dar dumneavoastră (nu dumneavoastră personal) faceți lucrul acesta, despărțind porunca dată de Dumnezeu încă din VT de Hristosul Noului Testament. Atât credincioșii VT, cât și cei ai NT (incluzându-L și pe Hristos) au păzit sâmbăta iar nu duminica. De ce încercați să "despărțiți" această învățătură de Biserica contemporană?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2011, 17:27:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit osutafaraunu:

D-voastra puteti sa scrieti inca 15 pagini cu tema asta, (ca ortodocsii nu respecta porunca 4 bla,bla,bla) care asa cum am spus a fost dezbatuta si redezbatuta, avand satisfactia de a ne arunca cat mai multa informatie, interpretari ale Bibliei dupa hermeneutica adventista, care nu poate concepe diferenta dintre VT si NT. Nu aveti capacitatea de a intelege anumite antinomii, tocmai ca pentru dmv. cele doua parti ale Scripturii au acelasi caracter, de aceea va legati de porunca 2 si de 4 si reluati aceleasi texte,pe care le repetati la nesfarsit pe “Viclenia sectantilor” si altele. Sunt multe lucruri care va scapa, insa ce e grav e ca nu faceti minimul efort de a intelege, nu zic sa acceptati, doar sa intelegeti de ce marea majoritate a crestinilor tin Ziua Domnului Duminica- (doar nu e toata lumea idioata), sau de ce exista cultul icoanelor etc, doar ne catalogati.


O dupa-amiaza placuta!

Last edited by ioanna; 22.10.2011 at 17:32:24.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2011, 17:39:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Trices, văd că iar se umflă propaganda în tine și infectezi forumul ăsta cu aceleași steoreotipuri de care ne-am cam săturat. Te împiedicăm noi să sărbătorești cum dorești? Dacă nu te împiedicăm, n-ai face bine să ne tratezi măcar cu aceiași indiferență politicoasă?
Crezi că o să luăm iarăși la cărat bolovanul lui Sisif al frazeologiei cu pretenție teologică al AZ7 ? Te înșeli, și te avertizez public că nu-ți voi tolera încă o tentativă de a depozita aici alte tone de deșeuri teoretice expirate!
Trices, poți să te odihnești sâmbăta liniștit, nimeni nu-ți va incomoda felul tău de a te bucura de odihnă. Dar lasă-ne pe noi în pace, ok?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 22.10.2011 at 18:49:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 03:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 20:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 19:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 06:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52