Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.10.2011, 11:13:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Nu ar trebui sa ne mire ca adventistii tin ziua de odihna cea in care n-a mai cazut mana in desert pentru evrei, folosesc si azimi care le amintesc de eliberarea din Egipt. Tin obiceiurile iudaice, erau si la inceputul crestinismului astfel de grupari, de aceea s-a specificat ca Pastile crestin sa nu coincida cu cel iudaic, ca sa nu se apuce unii de obiceiuri iudaice.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.10.2011, 11:33:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule, eu consider că nu-s nici îngust, nici obtuz ori orice alt epitet ce l-ai alipi persoanei mele. Și de fapt nu eu am afirmat, ci sf. evanghelist Luca... dar încep să te înțeleg: pentru dumneata părintele Boca are o mai mare autoritate decât sfinții apostoli și chiar decât Domnul Iisus Hristos... și mai spui de mine că n-am leac nicăieri...
Vorbești din nou înainte să gândești din păcate (ți-o spun din compasiune ca frate). Părintele ca de altfel și ceilalți sfinți părinți, nu au făcut altceva decât să preia și ne transmită mai departe darurile primite de la Iisus Hristos, să nu ne lase să ne rătăcim (să nu interpretăm noi fiecare după cum ne taie capul Biblia).

Așa s-au născut și se nasc toate ereziile și sectele - prin neascultare. Neascultarea de Biserică este căderea din creștinism, după însuși cuvântul Mântuitorului: „de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș”(Matei 18,15-18)

Hai să o luăm altfel: Ce semnifică ziua de Duminică pentru tine?

Last edited by ovidiu b.; 25.10.2011 at 13:04:38.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.10.2011, 23:52:36
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vorbești din nou înainte să gândești din păcate (ți-o spun din compasiune ca frate). Părintele ca de altfel și ceilalți sfinți părinți, nu au făcut altceva decât să preia și ne transmită mai departe darurile primite de la Iisus Hristos, să nu ne lase să ne rătăcim (să nu interpretăm noi fiecare după cum ne taie capul Biblia).

Așa s-au născut și se nasc toate ereziile și sectele - prin neascultare. Neascultarea de Biserică este căderea din creștinism, după însuși cuvântul Mântuitorului: „de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș”(Matei 18,15-18)

Hai să o luăm altfel: Ce semnifică ziua de Duminică pentru tine?
Pentru adventistii pe care ii cunosc e o zi obisnuita in care isi iau sapa la spinare si merg la prasit.
p.s. nu e o gluma, e realitate.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.10.2011, 17:46:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pentru adventistii pe care ii cunosc e o zi obisnuita in care isi iau sapa la spinare si merg la prasit.
p.s. nu e o gluma, e realitate.
să așteptă totuși răspunsul unui adept...să nu tragem concluzii pripite!

Last edited by ovidiu b.; 26.10.2011 at 17:48:48.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.10.2011, 08:12:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
să așteptă totuși răspunsul unui adept...să nu tragem concluzii pripite!
Bine punctat!

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pentru adventistii pe care ii cunosc e o zi obisnuita in care isi iau sapa la spinare si merg la prasit.
p.s. nu e o gluma, e realitate.
Biserica sfătuiește pe credincioșii ei adventiști să evite pe cât posibil afișarea ostentativă a muncii lor duminica pentru a nu leza sensibilitățile celor de altă credință. Desigur, în acest sens se mai fac greșeli. Însă mi se pare pertinentă justificarea unui frate de la țară (unde am văzut eu însumi duminica ortodocși "cu sapa la spinare"): "Păi să le păzesc eu sărbătorile lor?"
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.10.2011, 09:12:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pentru adventistii pe care ii cunosc e o zi obisnuita in care isi iau sapa la spinare si merg la prasit.
p.s. nu e o gluma, e realitate.
Probabil asta e in mediul rural, insa in mediul urban, pe cei care-i stiu eu tin cont ca e o zi de repaos pentru majoritatea, deci n-ai sa-i auzi dand cu aspiratorul, bocanind cu ciocanul sau batand covoare duminica, e acalmie si pentru ei , ca si cum si-ar prelungi sambata. Indiferent daca esti credincios sau nu, indiferent de care cult aparti, nimeni nu prea face "galagie" Duminica, care in mentalul colectiv e zi de odihna.

Last edited by ioanna; 27.10.2011 at 09:16:10.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.10.2011, 10:22:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu nu înțeleg o chestie și poate mă lămuriți și pe mine: discuția asta despre sâmbătă versus duminică cu sectarii ajută vreun creștin ortodox în mântuire grabnică?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.10.2011, 11:33:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Biserica sfătuiește pe credincioșii ei adventiști să evite pe cât posibil afișarea ostentativă a muncii lor duminica pentru a nu leza sensibilitățile celor de altă credință. Desigur, în acest sens se mai fac greșeli. Însă mi se pare pertinentă justificarea unui frate de la țară (unde am văzut eu însumi duminica ortodocși "cu sapa la spinare"): "Păi să le păzesc eu sărbătorile lor?"
Eviți să răspunzi direct întrebării: Ce semnifică ziua de Duminică pentru tine?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.10.2011, 14:25:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eviți să răspunzi direct întrebării: Ce semnifică ziua de Duminică pentru tine?
Îmi cer scuze, am vrut să răspund acum două zile și am uitat. Pentru mine, are aceeași semnificație ca și pentru Hristos, maica Domnului și sfinții apostoli, semnificație găsită pe paginile Scripturii: Matei 28,1 - "prima zi a săptămânii", respectiv prima zi de lucru a săptămânii.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.10.2011, 14:34:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pentru mine, are aceeași semnificație ca și pentru Hristos, maica Domnului și sfinții apostoli, semnificație găsită pe paginile Scripturii: Matei 28,1 - "prima zi a săptămânii", respectiv prima zi de lucru a săptămânii.
E curios cum extrageti din Scriptura doar anumite versete :) In Sfanta Scriptura apare ca Duminica este Ziua Invierii Domnului, probabil nu prezinta o importanta majora, din moment ce n-ati mentionat acest lucru, e mai important pentru dmv. ca e o zi de lucru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 02:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 19:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 18:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 05:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52