Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.04.2011, 22:13:53
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Catisma, iata ce zice Hristos:

Matei 5:44-48

Citat:
44.Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc, 45.Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. 46.Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru? 47.Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru? 48.Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este
Bineinteles ca intai (primul pas) trebuie sa nu urasti. Insa Hristos ne indeamna la mai mult: sa ii iubim, sa ii binecuvantam, sa facem bine si sa ne rugam pentru semenii nostrii care ne fac rau. Stiu ca este o masura foarte mare la care sintem chemati si e foarte greu, insa asta cere Dumnezeu de la noi.

Insa este foarte drept ce ne cere. Gandeste-te ca tot Dumnezeu spune

Matei 7:2-3
Citat:
2.Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura. 3.De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, și bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
Gandeste-te cum tu, care ai facut spiritism (ai fost la randul tau o victima a celui rau) iti doresti mila Lui Dumnezeu care sa te scape de cel rau si iti doresti ca altii (preoti) sa se roage pt tine.
Oare nu este drept ca si tu sa arati mila ta fata de semenul tau care a fost si el la randul sau inselat de cel rau (persoana care ti-a facut rau) rugandu-te pentru acea persoana? Care este masura cu care masori tu semenului tau care ti-a facut rau? Caci aceea este masura cu care te astepti sa ti se masoare si tie din partea Lui Dumnezeu...
De aici dreptatea poruncii de a ne ruga cu dragoste (nu cu ura) pentru cei ce ne fac rau. Iar daca nu gasesti dragoste pentru acea persoana in sufletul tau, macar din porunca Lui Dumnezeu sa te rogi pentru acea persoana, incercand s-o privesti nu ca pe un om rau (adica FARA URA IN SUFLET, ci ca pe un om pe care l-ai IERTAT, nu mai ai nimic rau impotriva acelei persoane, e ca si cand nu ti-a facut niciodata nimic), ci ca pe un om inselat (ca pe un om care a fost inselat de cel rau, asa cum ai fost si tu inainte), ca pe o victima care e in aceeasi situatie in care ai fost si tu.

Cred ca e bine sa citesti Biblia cat mai des, ca este cuvantul Lui Dumnezeu. Macar pt faptul ca vrasmasii nu sufera cuvantul Lui Dumnezeu si merita sa citesti Biblia cat mai des. Iar daca tu vrei sa te apropii de Dumnezeu, atunci citindu-o vei afla ce doreste Dumnezeu de la noi, ce ne-a spus El. Pentru ca nu poti scapa de rau decat indreptandu-te catre Dumnezeu, incercand sa-I faci voia Lui. Iar de Dumnezeu nu te poti apropia asa mecanic (faci X sfestanii, Y rugaciuni si Z molitve, de parca ai da cu spray-ul de gandaci dupa vrasmasi de X ori), ci de Dumnezeu te apropii incercand sa pui in practica in viata ta poruncile Lui, pentru ca este o Persoana, este Tatal nostru Cel din Ceruri si trebuie sa vorbesti cu El in rugaciune raportandu-te la El ca la un Tata.
Pai ce, tatal tau biologic crezi ca te ajuta numai daca ii dai X telefoane si ii spui Y fraze standard, formule seci, ritualice (?), sau oare nu e mai firesc si mai corect daca te apropii cu dragoste, vorbind cu el ca si cu un tata, ascultand de ce spune si facand ce spune (pentru ca e spre binele tau si al celorlalti frati ai tai), intr-un cuvant avand o relatie personala de dragoste fata de el?

Si incearca sa faci cat mai multa milostenie, cu dragoste sincera fata de semenii tai aflati in nevoie (iar rugaciunea pentru semeni este tot o forma de milostenie), pentru ca tot Hristos spune:

Matei5:7 (Fericirile care sin cuprinse in Liturghie)

Citat:
Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
Cand iti doresti ceva bun de la Dumnezeu - de ex iti doresti mila Lui Dumnezeu, mereu gandeste-te daca tu poti sa faci acel lucru fata de semenii tai (masura cu care masori tu celorlalti)
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 05.04.2011 at 22:24:00.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.04.2011, 23:17:19
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Luca 10:27
Citat:
Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți
Pe Dumnezeu trebuie sa il IUBIM, sa il iubesti din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău

Iar aproapele este orice om, oricare din semenii nostrii, chiar si cei ce fac rau. De aceea e corect sa te rogi pt cei ce iti fac rau. Tu nu poti sa-i scapi pe ei de vrasmasi (intrucat sint si ei victime ale celui rau), insa Dumnezeu sigur ii poate scapa si pe ei si pe tine de cel rau (de vrasmasi), asa ca e cat se poate de corect sa te rogi si pt tine si pt ei (pt cei ce iti fac rau).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.04.2011, 20:32:06
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Cu dracul nu se stă de vorbă! - spune părintele Arsenie Papacioc. Vedeti-vă de viata dvs. de crestin, ca orice alt om si suportati totul cu smerenie si nădejde în suflet si în mila lui Dumnezeu.
In schimb cu Hristos se sta de vorba. Ai auzit de - "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluiesta-ma pe mine pacatosul / pacatoasa" ?

Ei, asta este rugacinea cu care se mantuiesc calugarii cum spunea Parintele Arsenie Boca.
Deci ce ar mai fi de adaugat. De biruit nu biruie nimeni. Singura biruinta este a Mielului care S-a jertfit pe cruce.

Parintele Arsenie Boca spune asa: ". Răul, nebunia și haosul nu sunt literatură: sunt realități care uneori izbesc frontal și caută să înghită relativul tău echilibru. Vezi clar, uneori cu luciditate unică în viață, că „dintr-asta” numai Dumnezeu te poate scăpa.
Biruința Mântuitorului e unică. Fără El nimeni nu mai poate câștiga o a doua biruința asupra răului. Dar cu Hristos da; însă nu e nici atunci altă biruință, ci tot aceeași, prelungindu-se în vreme și înmulțindu-se cu luptătorii"

Deci lupta trebuie data dupa lege. Cand te supara tangalachi sau cand devine prea indraznet arde-l cu "Doamne Iisuse Hristoase..."

Rugăciunea minții este sabia Duhului, care taie gândurile rele cu Numele lui Iisus. Propriu-zis, Iisus ne izbăvește neîncetat de lupta potrivnică: Cu Numele lui Hristos Iisus batem pe vrăjmași. Căci armă mai puternică asupra diavolului ca Numele lui Dumnezeu în cer sau pe pământ nu este (Sfântul Ioan Scărarul).

Părintele Arsenie Boca mai spune:
Prima întâlnire între minte și diavol e la linia momelii, pe care o flutură el în văzul minții. Dacă mintea nu bagă momeala în seamă, vrăjmașul stăruie cu ea, o arată mai sclipitoare, ca să o facă iubită minții. Aceasta e a doua înaintare a războiului, sau asupreala. Dacă la asupreală a izbutit să fure mintea cu momeala și să o facă să vorbească împreună, avem înaintare la unire.
Mintea însă se trezește c-a fost furată de gând străin și că se află în altceva decât în ceea ce i era dat după fire; iar când își dă seama de ea însăși și de cele în care se află, avem lupta cea de gând la o clipă hotărâtoare. Se va învoi mintea să meargă după momeală mai departe, sau se va întoarce de la dânsa? Aici e lupta și clipele sunt scumpe; și de cele mai multe ori viața întreagă a unuia sau a mulțime de inși atârnă de lupta nevăzută a câtorva clipe. Dacă întârziem să ne luptăm, se poate întâmpla ca fără veste să fim învăluiți la minte din partea poftei sau a iuțimii, asupra cărora încă aruncă vrăjmașul aprinderea sa. Prin urmare, ostaș al lui Hristos, lupta trebuie dată grabnic și după lege.
Încă din Vechiul Testament se cunoaște războiul cel de gând, despre care David scrie acestea: „Fiica Babilonului (înțelegeți: "satană, satană"), dornică de pustiire, ferice de cel ce-ți va plăti după fapta ce ne ai făcut tu nouă; ferice de cel ce va lua și va lovi de piatră pruncii tăi” (Psalmul 136, 8).
Gândurile celui rău, nălucirile lui (ideiile fixe ale lui), momelile sale, aceștia sunt pruncii vavilonești sau „puii de drac”, după cum îi numește Sfântul Maxim Mărturisitorul. Iar piatra este Hristos sau credința în El, temelia cetății sufletului, piatra cea din capul unghiului, pe care zidarii vremii de atunci n-au băgat-o în seamă (Matei 22, 42). (...) De piatra aceasta trebuie să lovim pruncii vavilonești. (...) De aceea Sfântul Ioan Scărarul zice: „Ca numele lui Iisus Hristos, armă mai tare, în cer și pe pământ nu este!”. Cerul este mintea și pământul inima, în care trebuie să se depene rugăciunea neîncetată a preasfântului nume: „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul”, întorcându-se ca o armă mereu întinsă asupra vrăjmașului.
Năvala de gânduri să nu descurajeze pe începători; toată grija să le fie să nu se nevoiască cu gândurile. A nu avea gânduri e tot așa de cu neputință ca și a crede că poți opri vântul, dar, cu orânduire dumnezeiască, vin și vremuri fără furtună.
Ferice de cel ce luptă duhovnicește cu gândurile, lovindu-le de Piatra unghiulară a ființei omenești Iisus.


Si acum alta lature. Parintele Paisie Aghioritul spunea ca oamenii asupra caruia tangalachii are putere sunt acei oameni care au pacate grele nemarurisite (nespovedite) sub patrahir.
Cand intalnea astfel de oameni el le spunea: "Ai dat drepturi diavolului"
Adica diavolul avea putere asupra respectivului tocmai pentru faptul ca nu isi marturisise pacatele. Si deci toti cei care suntem asa trebuie sa mergem sa ne marturisim pacatele.

Si nu in ultimul rand luati-o ca ocrotitoarea pe PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu si ea va va pazi. Oare ce drac are indrazneala in fata Imparatesei Cerurilor ? Nu exista.

Dracii se tem foarte mult de PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu. Oricine se afla sub ocrotirea Maicii Domnului, dracii nu au ce sa-i faca. ei o urasc foarte mult pe PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu ca din Ea S-a Intrupat Dumnezeu Cuvantul prin care a venit izbavirea pentru toti cei ce sedeau in umbra mortii.

Gandurile rele care vin in minte nu se intorc pe toate fetele. Este exact ceea ce spunea Parintele Arsenie Papacioc in citatul pe care l-ai dat.

Parintele Paisie Aghioritul spunea despre ganduri: "Sa lasam elicopterele sa zboare dar sa nu le lasam sa aterizeze"

Diavolul nu e original in nimic, afara de pacat. El, odata instalat, prinde rand, pe rand, toate nivelele noastre de existenta, pana la nivelul constiintei, din care scote o caricatura si o deviere pana la stadii clinice. Caci asa e el: mester in a devia, a deruta, a inbolnavi, a intuneca, ceea ce exista creat de Dumnezeu.

Toata stradania vrajmasului aceasta este; sa traga mintea noastra dinspre Dumnezeu spre sine.

Prin Duhul Sfant suntem antrenati intr-o noua ontologie si cunoastere a conditiei umane (Luca 1, 77): "stiinta mantuirii", innoirea mintii (Romani 12,2), stiinta indumnezeirii omului.

"Fara Mine nu puteti face nimic!" (Ioan 15,5). Dar, "ceea ce la om e cu neputinta, e cu putinta la Dumnezeu." El, Cel care ne-a imbracat la Botez - "innoirea mintii" (Romani 12,2), si darurile Botezului incep sa se dezvolte pe masura izbavirii noastre de patimi, cea dupa nevointa si dupa credinta.

Daca s-au restrans darurile Duhului Sfant, daca insisi credinciosii gasesc ca puterile nu mai au rost in spijinul credintei, e semn ca ne-am departat de Dumnezeu si nu mai avem "stiinta mantuirii"(Romani 10,1 si Luca 1,77), ci un "duh de toropeala" (Romani 11,8)

Ca tot Parintele Arsenie Boca spunea ca :
"Cea mai deformata fiinta in capul omului este Dumnezeu"

A se vedea si intelesul termenului de " μετάνοια-metanoia " din limba greaca.

Vedeti si video -
Parintele Arsenie Papcioc: Cu dracul nu se sta de vorba!
http://www.youtube.com/watch?v=NVQf2Fn2CL0

Numai bine!

Last edited by tot-Laurentiu; 10.04.2011 at 22:17:50.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.04.2011, 23:07:05
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Câți în Hristos v-ați botezat în Hristos v-ați și îmbrăcat" (Gal. 3, 27)

Un ortodox botezat nu trebui sa se teama de farmece sau de vraji caci este imbracat in Hristos. Caci spune Sfantul Apostol Pavel: Câți în Hristos v-ați botezat în Hristos v-ați și îmbrăcat" (Gal. 3, 27)

Cine are frica de farmece si de vraji inseamna ca se indoieste de puterea lui Dumnezeu.
Ar fi bine d stiut ca fara voia lui Dumnezeu nimic nu misca, nici chiar diavolii. Caci spune Mantuitorul in Evanghelie ca pana si perii capului nostru sunt numarati.

Cand Parintele Arsenie Papacioc a spus "cu dracul nu se sta de vorba" nu se referea doar la o discutie in sine, ci se referea si la orice fel de contact cu ingerii cazuti la orice fel de nalucire.

La orice fel de imaginatie bolnava care nu trebuie primita. Sfinii Parinti au numit imaginatia "Podul dracilor"

De fapt asta va fi si arma cea mai puternica din vremea lui antihrist caci el va lucra cu ajutorul nalucirilor. Va face tot felul de "semne" si de "minuni" dar vor fi minuni mincinoase pentru ca el va lucra prin naluciri.

Caci spune Sfantul Apostol Pavel despre antihrist: "Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, însoțită de tot felul de puteri și de semne și de minuni mincinoase" (II Tes. 2,9)

Video Parintele Arsenie Papacioc despre rugaciune.

http://www.youtube.com/watch?v=UkjTbzYkoFc

Sfântul Nil Ascetul (Athonitul) ne învață adevărata rugăciune :
Rugăciunea este cea mai dumnezeiască și mai sfântă decât toate virtuțile.

Ia aminte, stai în adevăr înaintea lui Dumnezeu în ceasul rugăciunii! Sau nu cumva ești biruit de lauda omenească, și pe aceasta o urmărești, făcând rugăciuni multe și mari ? Să nu te rogi ca fariseul, ci ca vameșul, ca să fii îndreptățit și tu de Domnul! Lauda rugăciunii nu este cantitatea, ci calitatea. Acest lucru apare clar, din parabola vameșului și a fariseului, și din cuvântul Domnului:
Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie, vor fi ascultate (Matei 6, 7).

Să nu-ți faci vreo imagine despre Dumnezeu când te rogi, nici să îngădui să apară vreo înfățișare în mintea ta, ci apropie-te nevăzut, de Dumnezeu Cel nevăzut. Să nu poftești să vezi cu ochii trupului tău îngerii, sau puteri, sau pe Hristos; ca să nu se întâmple să-ți pierzi cu desăvârșire mintea, și să primești astfel lupul în loc de păstor, și să te închini vrăjmașilor demoni. Păzește-te de cursele demonilor, pentru că apar acolo unde te rogi în liniște și curat. Deodata îți apare o înfățișare ciudată, ca sa te împingă la mândrie, căci acolo vei bănui că se află dumnezeirea, dar Aceasta este nevăzută și fără formă. Îngrijește-te să ai multă smerenie și bărbăție, și nu se va atinge de tine lucrarea demonilor. Și îngerii, în mod nevăzut, vor alunga departe toată lucrarea lor.

Vedeti aici mai multe: http://vestitorul.blogspot.com/2010/...ne-invata.html

Parintele Arsenie Boca recomanda citirea zilnică a Noului Testament și a cărților „egale” cu Noul Testament. Iar dintre rugăciuni, cel mai adesea a se practica „Rugăciunea minții și «Tatăl nostru» care este rugăciunea cea mai puternică adusă de Domnul Hristos, care cuprinde toate trebuințele noastre.”

Iata si o marturie despre Parintele Arsenie Boca:

Am în mână fotografia Părintelui Arsenie, așa cum 1-am cunoscut și pot să zic că din câți oameni ai lui Dumnezeu am cunoscut, unul mai plin de Duh Sfânt nu am întâlnit.
Când am fost la Drăgănescu, unde picta Părintele, dânsul a stat de vorbă cu fiecare, deci, a stat de vorbă și cu mine. L-am întrebat: „Părinte, pe ce să pun accent? Pe Psaltire, pe acatiste, pe «Doamne Iisuse…», pe cărți sfinte…? Cam asta e rânduiala mea de rugăciune“. Părintele a zis: „Mă, dar cine ți-a spus să faci asta? Zi rugăciunea minții și «Tatăl nostru» la care te poți gândi toată ziua“.

Last edited by tot-Laurentiu; 10.04.2011 at 23:09:24.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.04.2011, 17:05:02
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Adam - și cei care mai gândiți la fel - eu am probleme mari, n-am timp de urât pe nimeni. (Și nici când îmi era bine, nu puteam duce povara asta, cu urâtul.) A tăia legăturile cu vrăjitorul n-are nici o legătură cu ura.

Mai bine dădeați citatele din Biblie unde se vorbește despre femeia cananeeancă, de demonizații din Gadara sau oricare din aceste pilde. Asta pentru cei care se numesc ortodocși și nu cred că demonii există.

Eu găsesc că e recomandabil să citim Scripturile prin intermediul Sfinților Părinți - sau, la o treaptă mai "mică", prin marii noștri duhovnici. Personal, nu mă simt în stare să interpretez singură și să manevrez citate, decât până la un punct. Sunt foarte multe cărți ale duhovnicilor noștri - și nu numai - și o infimă parte din ei a fost menționată și de Laurențiu, mai sus.

Nu e vorba de frică. Iarăși vă îndemn să recitiți ce-am mai scris și pe celălalt thread și cu alte ocazii: la ora când am pățit aceste lucruri, eu nu eram în Biserică. Are o foarte mare importanță.

N-are nici o legătură cu faptul că ne e frică sau nu. Tot Biserica spune că cei spovediți, împărtășiți și cei care merg regulat la Biserică nu au de ce să se teamă; adevărat. Dar eu eram pe dinafară. Și cu frică sau nu, uite că am ajuns să sufăr foarte mult. Nici acum nu mi-e frică - și de câte ori mă odihnesc mai bine, nici nu mă mai gândesc la ce-a fost ieri și abia aștept să-mi reiau viața normală. Am treabă multă; am destule de făcut și ultimul lucru din lume e să-mi ocup timpul cu gânditul la necazuri din astea.

Se pare că afirmația mea cu a rupe legăturile cu vrăjitorii a creat o oarecare confuzie. Nu discut ce e sfătuit fiecare de duhovnic; asta are niște variații și îl privește pe fiecare. Însă ce am spus, nu vine de la mine; tot citind, în cărțile duhovnicilor și părinților noștri, am aflat. Spun aici, pentru o eventuală edificare (repet, fiecare face cum consideră - și mai bine zis, cum îi recomandă duhovnicul):

- cel care face spiritism sau vrăji este în același păcat grav care se situează la același nivel, dacă vreți, cu sinucigașul. Acești oameni sunt persoane care se despart de bunăvoie de Dumnezeu. Păcatele obișnuite sunt una (că suntem vorbiți de rău, loviți, furați, răniți chiar sau mai știu eu ce rău ni se face - și ne rugăm pentru ei, să-i ierte Dumnezeu), însă aceste păcate sunt altceva. Nu mai pot să vin eu și să-i spun lui Dumnezeu ce să facă. De pildă, gândindu-mă la cazul sinucigașilor - știți că se face acea rugăciune sau pomenire generală, fără a menționa numele persoanei sau spunând "facă-se voia Ta, Doamne" - dar nu a mea. Repet, dacă tot citiți, citiți și o să aflați că nu spun invenții.

Repet, ce spuneți voi aici cu sentimentele creștinești e valabil, însă nu pentru niște păcate extrem de grave. Toată gama paranormalului - inclusiv sinuciderea - apropie mult păcătosul de hulă împotriva Domnului. Nu e vorba de ce-mi face mie vrăjitorul respectiv - ci de starea de cădere a sufletului lui, unde nu mai pot să intervin eu cu nici un fel de rugăciune. Însuși gestul de a mă ruga pentru el e ceva deplasat. Se lasă la iconomia, la voia Domnului, că oricum, El știe mai bine ce face și cum face.

În rest, vă mulțumesc pentru toate sfaturile. Iarăși am mai spus - citesc de ani de zile și m-am întors cu mare bucurie către ortodoxie, nu numai ca spre "ultimul colac de salvare", ci și pur și simplu pentru că este extraordinar de vie și de frumoasă - și este Calea, Adevărul și Viața. Citiți, explorați, nu vă opriți la niște citate pe care le știe toată lumea.

"Rugăciunea inimii" de fapt rezumă exact punctul în care mă aflu de mai mulți ani: nu contează dacă mor mâine, ci mă rog lui Dumnezeu să mă ierte și să nu mă trimită la munci, dacă mă ia mâine. Nu contează nimic, în viață, decât mântuirea. Asta e lecția pe care am învățat-o eu. Ăsta e mesajul meu. Am ajuns într-un punct-limită, în care ordinea priorităților este răsturnată și ajung să văd ce contează, de fapt. Nici măcar moartea nu contează. Contează un singur lucru: mântuirea. Salvarea sufletului. Dacă e să ajungi dincolo, să ajungi la bine. Că am văzut deja de aici, cât de rău este să ai de-a face cu iadul, așa că nici nu vreau să-mi închipui cât ar fi de rău - mult mai rău - dincolo.

Asta trebuie să avem în față, întotdeauna: mântuirea. Grija față de aproape, să ne ferim să jignim, să supărăm, să vorbim de sus, să ne ferim de mândrie, de neomenie. Pentru că din oricare acest pas greșit, ne putem pierde mântuirea.

Iar celălalt mesaj, l-am mai spus: nu e glumă, nu vă lăsați atrași și nu-i lăsați nici pe cei dragi să fie atrași în mreaja asta a paranormalului (de toate gradele - de la "nevinovate" citiri ale horoscopului zilnic, de la emisiuni cu tanti Urania și până la literatură "para" și spiritism, culminând cu vrăjitoria - să nu fie!). Pentru că nu sunt ocupații inofensive deloc și mai devreme sau mai târziu, veți suporta consecințele. Nu vă jucați. Cine face așa ceva, deschide niște porți - și apoi îi va fi foarte greu să le închidă la loc. Credeți-mă că știu ce spun, nu aveți cum să știți cum e chinul pe care-l plătesc zilnic pentru a nu fi fost în Biserică și vă garantez că e foarte tenace și încăpățânat, oricât de multe convingeri am avea și oricât de multe citate am ști.

Doamne ajută!

Last edited by Catisma; 12.04.2011 at 17:16:20.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.04.2011, 17:21:09
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Când părintele Arsenie Papacioc spunea "cu dracul nu se stă de vorbă!", spune chiar părintele în materialul respectiv, se referă la atacuri de orice tip. De acord, năluciri și cum mai vreți să le numiți sau ce preferați să considerați - intră și ele. Dar intră și atacuri demonice de orice grad. Ortodoxia e mai simplă și mai puțin metaforică decât credem. Părintele vorbește clar, fără portițe multiple de interpretare. Nici n-ar avea sens să facă altfel. Tot el spune clar că există îngeri și demoni. A gândi altfel înseamnă că degeaba ne numim ortodocși și ne furăm căciula singuri.

Dacă mai țineți minte, părintele Arsenie Boca a avut o viziune în care i s-a spus că în vremurile din urmă, una din înșelările vrăjmașului va fi să-i facă pe oameni să creadă că diavolul nu există. Exact către asta se și tinde, dacă observați atent - inclusiv printre credincioși. Sunt mulți care preferă să expedieze problema ca fiind "metafore" sau "interpretări". Ortodoxia nu e un teren nebulos.

Mă bucur că i-ați menționat pe părinții Arsenie Papacioc și părintele Arsenie Boca. Sunt printre părinții mei preferați.

Last edited by Catisma; 12.04.2011 at 17:25:19.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2011, 17:36:00
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Multă superfluitate

...Și stau de vorbă cu Hristos. Eu cred că e un lucru elementar, căci unde ne putem îndrepta pentru ajutor, decât către El? Eu ce tot spun de atâtea luni, inclusiv pe thread-ul celălalt și tot timpul, și acum câteva minute?

Am o rugăminte: dacă nu citiți tot ce am scris sau vi se pare greu să faceți o sinteză pe baza relatării mele, vă rog frumos de tot, nu mă mai amărâți. Că și așa am destule.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.04.2011, 08:38:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu as vrea sa te intreb ceva,avand in vedere ca ai scris un lucru absolut firesc,anume ca ii ceri lui Hristos sa te ierte:tu te-ai iertat pe tine?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.04.2011, 10:38:50
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Când părintele Arsenie Papacioc spunea "cu dracul nu se stă de vorbă!", spune chiar părintele în materialul respectiv, se referă la atacuri de orice tip. De acord, năluciri și cum mai vreți să le numiți sau ce preferați să considerați - intră și ele. Dar intră și atacuri demonice de orice grad. Ortodoxia e mai simplă și mai puțin metaforică decât credem. Părintele vorbește clar, fără portițe multiple de interpretare. Nici n-ar avea sens să facă altfel. Tot el spune clar că există îngeri și demoni. A gândi altfel înseamnă că degeaba ne numim ortodocși și ne furăm căciula singuri.
V-am scris si despre ganduri, cititi mai cu atentie comentariul. Si nu este nimic metaforic. Toate aceste sfaturi sunt din experienta Sfintilor Painti care au dus lupte grele cu vrajmasul in razboiul nevazut si pe care ei le-au trait
Acestea ar trebui sa le cunoasca toti crestinii ortodocsi pentru ca vrajmasul manutuirii nu este de ieri de azi, ci are o experienta de mii de ani, i-au trecut "pin mana" generatii peste generatii si si-a multiplicat metodele de amagire. Este desavarsit in rautate de o "inteligenta luciferica" cum s-a mai spus. Antihist va fi uraciunea putiiirii care prin metodele sale va lua mintile oamenilor. Cea mai mare parte din locuitorii planetei il vor vedea ca pe un geniu, le va lua mintile si-i va face sa i se inchine. Cele mai putenice arme ale lui vor fi fariseismul-fatarnicia, adica va juca un crestinsim teatral, apoi tulburarea oamenilo care este hrana lui,
Sfantul Nil Athonitul a profetit despre antihrist ca:
Citat:
"La inceput se va arata bland, ca sa plece popoarele la inselaciunea lui, si sa-l puna imparat. De asemenea, se va arata cu pace si smerenie, ca sa i se inchine toti, fiindca hrana lui Antihrist este tulburarea oamenilor; caci, cand se vor tulbura oamenii, atunci el se va bucura."
Si cea mai perciculoasa arma vor fi nalucirile cu ajutorul carora va face pe lume sa creada ca el este hristos si va cere sa i se slujeasca ca lui Dumnnezeu.

Cu aceasta arma din urma va insela chiar si dintre cei alesi
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.04.2011, 11:00:39
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu as vrea sa te intreb ceva,avand in vedere ca ai scris un lucru absolut firesc, anume ca ii ceri lui Hristos sa te ierte:tu te-ai iertat pe tine?
Da ai dreptate ar trebui sa se ierte si pe sine, daca s-a cercetat pe sine si stie ca a lepadat acele rataciri de spiritism sau altele despre care numai ea poate sti daca a facut sau nu. Ca daca vrea sa aiba pace cu Dumnezeu si cu semenii mai intai trebuie sa aiba pace cu sine insasi.

Tot Parintele Arsenie Papacioc spunea ca "Sa nu credeti ca Dumnezeu sta cu satarul in mana sa ne pandeasca - ai gresit țac!"

Dumnezeu nu este ca un tiran care vrea sa sperie lumea pt a tremura de frica inaintea Lui. Din pacate multi asa Il vad. A gresi este omeneste mai ales ca nu suntem desavarsiti, daca am fi fost desavarsiti nu ar mai fi fost nevoie ca Dumnezeu Tatal sa trimita in lume pe Dumnezeu Fiul pentru a se jertfi pe cruce pt a da sanse de mantuire lumii si Dumnezeu stie acest lucru ca suntem oameni si fiecare avem neputintele noastre insa "ceea ce la om e cu neputinta, e cu putinta la Dumnezeu". El, Dumnezeu vrea altceva de la noi vrea, vrea o prezenta continua -(cum spunea Parintele Arsenie Papacioc), sa nu fim absenti, nadejdea noastra sa fie spre EL, sa fim cu mintea la Dumnezeu, sa ne recunoastem pacatele noastre sa fim constienti de ele sa le martusrisim (sa ne spovedim) si sa ne pocaim ci sa nu ne punem nadejdea in fortele noastre ci in ajutorul Lui ca "Fara Mine nu puteti face nimic", spune. Nu de Dumnezeu trebuie sa-i fie frica omului, ca Dumnezeu nu este ca un bau-bau care sperie lumea, NU, ci omului tebuie sa-i fie fica de a savarsi pacatul inaintea lui Dumnezeu. Pentru ca nu Dumnezeu ne va osandi ci pacatele, si faptele noastre cele rele vor avea putere sa ne arunce in chinurile cele vesnice. Dar daca iti pasa de mantuirea ta si incerci sa lucrezi pentru mantuirea sufletului tau, dar se intampla sa cazi, Dumnezeu iti intelege neputinta, si chiar daca nu ai facut tocmai asa cum ar fi trebuit El se bucura cand vede ca iti pasa si te straduiesti sa faci ceva pentru Imparatia Cerurilor. Cum spunea Parintele Arsenie Papacioc; la fel cum mama care are un copil mic si incearca sa faca si el primii pasi dar cade lovindu-se fara sa moara, il ia apoi si il saruta ca a cazut fara sa moara, cu atat mai mult Dumnezeu care ne cunoaste pe fiecare mai bine decat ne cunoastem noi insine nu va sta fara sa nu ne ajute sau ne incurajeze, important este sa vada ca noua ne pasa si vrem sa lucram pentru mantuirea sufletelor, insa daca suntem indiferenti atunci si Dumnezeu se departeaza de noi pentru ca El ne-a facu liberi si nu mantuieste pe nimeni cu forta. Cum spunea altcineva cand faci un pas catre Dumnezeu, El face 100 catre tine.

Paintele Arsenie Boca spune asa: "Pãcãtosii au un prieten, pe Iisus. Din momentul in care cunosti cã esti pãcãtos, te-ai schimbat din vrãjmasul lui Dumnezeu in prietenul lui Dumnezeu."

Si Mantuitorul Hristos spune la fel in Evanghelie ca nu a venit in lume pentru cei drepti ci pentru cei pacatosi ca nu cei drepti au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi.

Exista doua categorii de oameni: unii care iau pacatele prea usor, si ajung sa de-a frau liber la pacat sau sa se poarte cu semenii lor cum au ei chef.
Ci mai exista a doua categorie care atunci cand gresesc se culpabilizeaza atat de mult incat nu se mai pot bucura de viata ca dar al lui Dumnezeu si de nimic din cele create de Dumnezeu, ei stau int-o tensiune/incordare psihica si sufleteasca continua si astfel ajung sa cada in deznadejde, nemaivazand nadejedea si mila in Dumnezeu si il va pe Dumnezeu ca pe un tiran fara mila pentru ca vrajmasul le intuneca mintea incat ajung sa-si iasa din minti si in cele din umra apuca pe alte cai, iar starea lor cea de pe urma este mai grava decat cea dintai.

Acestea sunt extremele.

Bineinteles ca mai exista si a treia categorie formata din oameni care merg pe calea de mijloc, ei sunt aceia care au dreapta socoteala insa sunt foarte putin in comparatie cu restul, mai ales in zilele noastre.

Intotdeauna Sfintii Parintii au considerat calea de mijloc a fi cea mai buna. Extremele de orice fel sunt intotdeauna de la vajmasul mantuirii.

Vedeti aici si Parintele Arsenie Papacioc video despre suferinta: http://www.youtube.com/watch?v=ODCzqsneuq8

Numai bine!

Last edited by tot-Laurentiu; 13.04.2011 at 15:59:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea Catisma Vrajitoria 153 30.09.2010 11:14:20
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13