Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.11.2009, 17:52:55
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Pentru Sofia cu dragoste de crestin

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
A trebuit sa ma intrerup, ca mai am si alte treburi.
Revin, pentru ca mai am ceva de spus.

@glykys - multumesc pentru vorbele frumoase si blande si pentru interventia pe langa Zaharia.

Vroiam sa mai spun ca sunt f.surpinsa de un lucru. Multe lume, chiar si glykys spune aici despre credinta (cea ortodoxa in speta) ca nu este comoda, frumoasa, "nu este o placinta dulce si insiropata".
Mai inati ca nu pricep de ce nu poate fi asa, ca Dumnezeu nu ne cere sa nu mai fim oameni.
Pe urma tocmai aceia care din cate par cel putin o duc cel mai usor si n-au probleme spun asta? Pai tocmai ca la ei care citesc toata ziua carti de religie greoaie (au timp, rabdarem creierul si sufletul liber de oboseala si probleme), le vin copiii usor, fara probleme (din Cer cum s-ar spune) si mai ales...fara sex, pot trai fara mancare fericiti si sanatosi, nu au dureri, pot sta ore intregi in biserica, sculati de la 6 dimineata, in picioare (ca bancile sunt interzise), etc. sa nu ai continui. Care au duhovnici si preoti minunati, agape si petreceri la biserica, catehism, reviste, etc.
Tocmai aceia imi spun mie ca e grea credinta. pai pentru ei se pare ca este floare la ureche, parfum de tei.
Pentru mine si altii ca mine, sau mai rau, aflati in boli si grele incercari, acolo atunci cum este credinta, va intreb eu? E usoara, comoda?
De aceea si tocmai asta va intreb mereu: cum faceti voi insiva sa va fie asa, nu ce spun dogmele si Sfintii parinti si altii. Voi cum faceti?
Nimeni nu mi-a raspuns vreodata cum reuseste sa se imprtaseasca in fiecare duminic si chiar mai des si in acelasi timp sa munceasca, sa nu manance mai nimic si sa nu traiasca cu sotul/sotia.
Lucruri din astea practice as vrea sa aflu si sa invat. Ca eu nu reusesc, nu pot.Eu ma stradui sa le impac pe toate: si pe mine, si pe sot, si pe Dumnezeu si pe altii de langa mine sa-i ajut, si pe preot.
Si deja m-am terminat, nu mai pot.
Draga Sofia, sa-ti spun parerea mea despre cum poti sa impaci viata ta cu Hristos. Te rog tine cont ca e doar o parere personala sau un sfat din care sa alegi ce crezi ca e bun, asta daca gasesti ceva bun pe acolo...:)

Ca sa fii intr-o permanenta unire cu Hristos, avand in vedere ca muncesti, spune rugaciunea lui Iisus de fiecare data cand ai un moment liber pentru minte. Uite cum fac eu: dimineata pe drumul spre servici, de cum am iesit pe usa spun Tatal nostru, apoi Rugaciunea lui Iisus pana ajung la servici. Daca sunt la volan nu ma impiedica absolut deloc. Iar daca nu conduc atunci e si mai usor, mai bine.
La servici iau contact cu vreo o suta de persoane in cele 12 ore cat dureaza tura. Deci destul de multa lume. Unii sunt relaxati si au chef de vorba, altii sunt nervosi si vorbesc repezit si fara nici-un chef, altii nu prea au bun simt, altii sunt plini de bun simt si imi insenineaza ziua. Ma comport cu toti la fel: nu vorbesc decat cand sunt intrebat, ii ascult orice ar avea sa-mi spuna, in problemele de servici sunt cat pot de rapid si concentrat astfel incat sa nu stea dupa mine, intr-un cuvant ma comport cu ei asa cum m-as comporta cu insusi Hristos.

Din cand in cand am cate 2-3 minute libere, iar spre sfarsitul programului am chiar vreo ora libera. In acele momente ma gandesc la Dumnezeu, la Hristos, la Maica Domnului, la Sfintii zilei. Si ma rog cu Rugaciunea lui Iisus sau Tatal Nostru sau cant in gand sau in surdina "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi". Si simt cum ma inunda o bucurie in interior. Uneori ma opresc, daca sunt in birou si mai e cineva acolo, pentru ca incep sa zambesc din prea multa bucurie pe care o simt si mi-e teama sa nu ma vada cineva.
Ce am observat la oamenii din jur: daca te comporti cu ei ca si cu fratele tau - cu solicitudine, atentie, gata oricand sa-mi ofer ajutorul - se petrece ceva cu ei: daca erau agitati se relaxeaza, daca erau innegurati se insenineaza, daca erau obositi capata energie etc. Si pleaca altfel decat au venit. Iar eu ma bucur ca devin mai veseli, mai increzatori. Si pe zi ce trece ii vad cum sunt mai atenti si cu mine dar si cu cei din jur: mai deschisi, mai relaxati, nu mai injura sau daca se scapa o data isi cer scuze (ceea ce era imposibil acum o luna si jumatate cand m-am angajat aici).

Tu spuneai ceva si de cum poti impaca viata intima cu impartasirea deasa (eventual saptamanala). Martea si joia poti sa concepi copilasi, nu te opreste nimeni. Iar duminica sa te impartasesti. Dar sa-ti iei sotul in brate si sa-l dragalesti poti s-o faci in fiecare zi. Chiar e recomandabil ca sa va pastrati uniti in sentimente. Daca te rogi zilnic cu canonul tau nu inseamna ca nu poti sa-l strangi in brate de oricate ori vrei. Mie mi se pare ca legatura trupeasca e un lucru natural cum e sa zicem bautul apei sau mancatul painii. Totul e sa nu intreci masura. Dar atata timp cat pastrezi limite acceptabile in ce priveste frecventa, e ok.
Uite, sa mananci peste masura sau prea des (adica sa mananci si atunci cand nu ti-e foame) e la fel de condamnabil ca si legaturile trupesti prea dese. Se cheama ca iti place atat de mult incat nu te poti abtine. Ori Hristos vrea sa ne otelim vointa ca sa nu ne stapaneasca viciile ci dimpotriva - sa stapanim noi peste trupul nostru - sa-i dictam noi ce sa faca nu sa ne dicteze el.
Eu cel putin asa as face daca as fi insurat: ajuns acasa mi-as lua sotia in brate de la usa si as saruta-o cu dragoste, as strange-o in brate si as mangaia-o pe cap minute intregi, as pune-o sa-mi povesteasca tot ce i s-a intamplat in lipsa mea, apoi ne-am aseza la masa. Dupa masa mi-as face rugaciunile si apoi as ajuta la orice face ea ca sa fiu in preajma ei, bucurandu-ma fie si numai de prezenta ei. Nu e nevoie de legatura trupeasca pentru a-mi afisa dragostea sau pentru a ma bucura de iubirea ei. Iubirea se simte dintr-un gest, dintr-o iertare, dintr-o privire.

In ce priveste mancarea: in zilele de post mancam mai putin ca sa ii aducem ofranda lui Hristos abtinerea noastra pentru ca miercuri se considera, simbolic, ca a fost vandut iar vineri ca a fost rastignit. Si daca ne gandim la patimile Sale chiar ne piere pofta de mancare.
Asta nu inseamna sa nu mancam deloc pentru ca trebuie sa gandim cu dreapta socoteala: daca azi nu mananc nimica, maine o sa mai pot fi in stare de ceva? O sa ma simt slabit si fara chef de viata si n-o sa ma mai comport la fel de atent cu cei din jur si asta o sa aibe inraurire neplacuta pentru ei.
Pe de alta parte, te asigur ca in viitor va veni vremea cand in zilele de post n-o sa mananci nimic din dragoste prea mare pentru Hristos. Dar atunci vei fi mai otelita in rabdare si in vointa.
Important e sa faci cum poti acum, astfel incat sa nu-ti dai viata peste cap. Sa faci totul cu dreapta socoteala.
Multe din intrebarile pe care ti le pui despre viata de zi cu zi au raspunsuri in cartile Cuviosului Paisie Aghioritul: "Cuvinte pentru suflet". Este un Sfant contemporan si s-a lovit de multe din problemele noastre prin mirenii care veneau la el catre sfat. Dar, iluminat de Duhul Sfant care exista in sfinti, le-a dat cele mai bune solutii. Sa nu te sperie ca sunt 5 volume, gaseste-le si citeste cate 2-3 pagini la vreme de seara - o sa-ti si pregateasca sufletul pentru rugaciunea de seara sau de noapte. Ca un medicament asa.

Apropos, si in tine exista Duh Sfant. Cand simti mila pentru un cersetor, cand te doare inima daca auzi de o poveste trista, cand inchei o discutie cu "scuze" sau "iarta-ma", atunci inseamna ca Hristos exista in tine. Iar oamenii din jur sunt atrasi nu de tine ci de "Hristos din tine".

Inca un lucru si te las: sa intri mai putin pe forum, doar o data pe saptamana sau chiar si mai rar. Nu in fiecare seara. Altfel risti sa te angajezi in discutii interminabile cu persoane care gandesc altfel decat tine. E inevitabil, doar oamenii sunt diferiti. Si asta pana la urma nu inseamna decat timp pierdut.
Poti intra doar ca sa te informezi, nu ca sa postezi. Dar cat mai rar.
Eu asa fac si mi-am eliberat mare parte din timp in felul asta.

Sa fii fericita!
__________________
Doamne ajuta!
  #102  
Vechi 09.11.2009, 18:17:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Caminaris - multumesc pentru bunele sfaturi. Sunt de acord cu ele.
In mare cam asa fac si eu. Imi fac viata de om normal si acord si timp rugaciunii si bisericii.
A ajuta oamenii imi este obicei.
Am doar doua nelamuriri/obiectii si de aici conflictul cu lumea aici:
1. Ca sa te impartasesti duminica trebuie, eu asa stiu, sa tii toata saptamana in post, sau sa ai dezlegare de la preot. Adica trebuie sa nu ai deloc relatii cu sotul/sotia si nici duminica dupa impartasanie.
Si atunci ce fac cu sotul? Ce-i spun? Sa se duca pe alte cai?
Nimeni nu mi-a lamurit asta.
Voi tineti toata saptamana, sau cum? Si duminica?
Da preotul dezlegare la cei casatoriti?
Si nu ma intelege gresit, nu e vorba de nici de 2 ori pe saptamana, nici de mai mult, ci...de mai putin. Mai mult nu mai spun.
2. Intru si scriu pe forum pentru ca simt nevoia sa discut cu cineva.
3. Postul alimentar - ala obisnuit (numai) de vineri, este un obicei. In rest (la posturile lungi) depinde de sanatate. Nu toti pot. Dar unii nu accepta acest lucru si-ti pun eticheta.
Si ca sa va impartasiti in fiecare duminica, tineti postul alimentar toata saptamana? Sau va dezleaga preotul?
Cum faceti?

E vorba numai sa nu judece altii si sa nu puna etichete.
  #103  
Vechi 09.11.2009, 18:36:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sophia, uneori ma uimesti. Pai daca ar trebui sa "tii" toata saptamana acel post (nu ma refer in timpul posturilor de peste an, ci la saptamanile normale) ce s-ar face preotii care se impartasesc atat de des?!? Daca faci dragoste cu sotul luni, marti (inainte de 17 PM), cine te opreste sa te impartasesti duminica? Iar in primii sapte ani de la casatorie stiu ca se mai dau niste dezlegari... Oricum, tine si de tine pentru ca sotul sa te inteleaga! Si cum te-ar putea intelege cel mai bine, daca nu sa vina si el la biserica?
Totusi, ca sa te impartasesti, trebuie sa te spovedesti. Ca sa te spovedesti, trebuie sa ti se citeasca moliftele de spovedanie. Ca mirean cred ca trebuie facut asta de fiecare data inainte de sfanta impartasanie! Totusi, nu prea se obisnuieste impartasirea duminicala a mirenilor decat in cazuri speciale de boala sau batranete.
  #104  
Vechi 09.11.2009, 18:46:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Omubun - pai eu asa am inteles, asa se spune cu postul pentru impartasit, sa tii macar o saptamana.
La noi am vazut ca sunt unele persoane care nu se spovedesc si nu li se citeste molifta mereu si totusi se impartasesc in fiecare duminica. Au dezlegare. Mai mult nu stim.
De aia este deruta si intreb.
Eu din respect pentru Taina si Dumnezeu nu ma pot duce asa teleleu, ci doar cu post si pregatire speciala sufleteasca si de aceea consider ca nu merge in fiecare duminica.
Ah, daca devine ceva obisnuit, ca la catolici, este minunat.

Sotul - da, sa te inteleaga, dar nu trebuie sa respecti si casatoria si pe el? Ca nu traiesti singur totusi.
De aia ma tot chinui sa aflu cum faceti voi, cum fac preotii de mir, mai ales daca sunt mai multe Liturghii in saptamana si la toate sa te impartasesti (mai ales ca preot).
Trebuie sa existe o dezlegare, nu stiu.
  #105  
Vechi 09.11.2009, 18:57:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@omubun - pai eu asa am inteles, asa se spune cu postul pentru impartasit, sa tii macar o saptamana.
La noi am vazut ca sunt unele persoane care nu se spovedesc si nu li se citeste molifta mereu si totusi se impartasesc in fiecare duminica. Au dezlegare. Mai mult nu stim.
De aia este deruta si intreb.
Eu din respect pentru taina si dumnezeu nu ma pot duce asa teleleu, ci doar cu post si pregatire speciala sufleteasca si de aceea consider ca nu merge in fiecare duminica.
Ah, daca devine ceva obisnuit, ca la catolici, este minunat.

Sotul - da, sa te inteleaga, dar nu trebuie sa respecti si casatoria si pe el? Ca nu traiesti singur totusi.
De aia ma tot chinui sa aflu cum faceti voi, cum fac preotii de mir, mai ales daca sunt mai multe liturghii in saptamana si la toate sa te impartasesti (mai ales ca preot).
Trebuie sa existe o dezlegare, nu stiu.
Doamne fereste sa ajungem ca sa fie precum la catolici ! ! ! Mai bine mult mai rar , dar cu vrednicie , in dreapta credinta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #106  
Vechi 09.11.2009, 19:40:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Caminaris - multumesc pentru bunele sfaturi.
1. Ca sa te impartasesti duminica trebuie, eu asa stiu, sa tii toata saptamana in post, sau sa ai dezlegare de la preot. Adica trebuie sa nu ai deloc relatii cu sotul/sotia si nici duminica dupa impartasanie.
Si atunci ce fac cu sotul? Ce-i spun? Sa se duca pe alte cai?
Nimeni nu mi-a lamurit asta.
Voi tineti toata saptamana, sau cum? Si duminica?
Da preotul dezlegare la cei casatoriti?
Si nu ma intelege gresit, nu e vorba de nici de 2 ori pe saptamana, nici de mai mult, ci...de mai putin. Mai mult nu mai spun.
2. Intru si scriu pe forum pentru ca simt nevoia sa discut cu cineva.
3. Postul alimentar - ala obisnuit (numai) de vineri, este un obicei. In rest (la posturile lungi) depinde de sanatate. Nu toti pot. Dar unii nu accepta acest lucru si-ti pun eticheta.
Si ca sa va impartasiti in fiecare duminica, tineti postul alimentar toata saptamana? Sau va dezleaga preotul?
Cum faceti?

E vorba numai sa nu judece altii si sa nu puna etichete.
Sophia, exista o diferenta intre cei care se impartasesc din an in Paste, sau de doua-trei ori pe an, si atunci un post din toate punctele de vedere de macar o saptamana, sau daca nu, macar trei zile, este de bun simt. Pana la urma sacrificiul nu e asa de mare. Si sunt cei care se impartasesc foarte des, ceea ce inseamna ca si incearca sa duc o viata crestineasca in general, si atunci nu mai tin post o saptamana, ci tin post cand trebuie, adica in posturi si miercurea si vinerea, cum de altfel fac si preotii. La noi la romani impartasania deasa nu se obisnuieste, dar la alte natii ortodoxe, sau la catolici unde impartasania rara este o ciudatenie, asa se obisnuieste. Bineinteles si spovedania ar trebui sa fie mai deasa, poate nu saptamanal, dar lunar sau cand te simti cu musca pe caciula cu un pacat mai mare.
  #107  
Vechi 10.11.2009, 10:30:21
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Caminaris - multumesc pentru bunele sfaturi. Sunt de acord cu ele.
In mare cam asa fac si eu. Imi fac viata de om normal si acord si timp rugaciunii si bisericii.
A ajuta oamenii imi este obicei.
Am doar doua nelamuriri/obiectii si de aici conflictul cu lumea aici:
1. Ca sa te impartasesti duminica trebuie, eu asa stiu, sa tii toata saptamana in post, sau sa ai dezlegare de la preot. Adica trebuie sa nu ai deloc relatii cu sotul/sotia si nici duminica dupa impartasanie.
Si atunci ce fac cu sotul? Ce-i spun? Sa se duca pe alte cai?
Nimeni nu mi-a lamurit asta.
Voi tineti toata saptamana, sau cum? Si duminica?
Da preotul dezlegare la cei casatoriti?
Si nu ma intelege gresit, nu e vorba de nici de 2 ori pe saptamana, nici de mai mult, ci...de mai putin. Mai mult nu mai spun.
2. Intru si scriu pe forum pentru ca simt nevoia sa discut cu cineva.
3. Postul alimentar - ala obisnuit (numai) de vineri, este un obicei. In rest (la posturile lungi) depinde de sanatate. Nu toti pot. Dar unii nu accepta acest lucru si-ti pun eticheta.
Si ca sa va impartasiti in fiecare duminica, tineti postul alimentar toata saptamana? Sau va dezleaga preotul?
Cum faceti?

E vorba numai sa nu judece altii si sa nu puna etichete.
Ca sa te impartasesti trebuie sa tii cam o saptamana de post inainte. Asta ar insemna sa tii post zilnic daca vrei sa te impartasesti saptamanal. Putini sunt oamenii care reusesc asta. Si aceia sunt calugarii.
Pana o sa ajungi la acea masura tu vei tine post asa cum poti. Nu e bine nici sa incerci mai mult decat poti duce (daca sari prea sus te lovesti cu capul de plafon si ...doare!).
Cel mai bine ar fi sa te impartasesti in cele 4 posturi mari de peste an. In felul asta vei impaca viata de familie cu credinta in mod armonios.
Si Sofia, nu trebuie sa-ti pese de parerea altora despre tine. Trebuie sa-ti pese numai de parerea lui Hristos despre tine.
Bucurie!
__________________
Doamne ajuta!
  #108  
Vechi 10.11.2009, 15:47:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Omubun - pai eu asa am inteles, asa se spune cu postul pentru impartasit, sa tii macar o saptamana.
La noi am vazut ca sunt unele persoane care nu se spovedesc si nu li se citeste molifta mereu si totusi se impartasesc in fiecare duminica. Au dezlegare. Mai mult nu stim.
De aia este deruta si intreb.
Eu din respect pentru Taina si Dumnezeu nu ma pot duce asa teleleu, ci doar cu post si pregatire speciala sufleteasca si de aceea consider ca nu merge in fiecare duminica.
Ah, daca devine ceva obisnuit, ca la catolici, este minunat.

Sotul - da, sa te inteleaga, dar nu trebuie sa respecti si casatoria si pe el? Ca nu traiesti singur totusi.
De aia ma tot chinui sa aflu cum faceti voi, cum fac preotii de mir, mai ales daca sunt mai multe Liturghii in saptamana si la toate sa te impartasesti (mai ales ca preot).
Trebuie sa existe o dezlegare, nu stiu.
Împărtășania este foc care arde patimile și iartă păcatele.Aceasta dacă este luată după rânduială (căci vrednic pe deplin nu este nimeni).
Nu cât de des te împărtâșești este important ci,cât de curat te-ai spovedit,cât regreți păcatul pe care l-ai spovedit și cât de hotărât ești să nu-l mai faci.

Și pentru a nu vorbi la general iată cum fac eu:mă spovedesc în posturi de două ori(la început și la sfârșit).Iau sfânta împărtășanie numai dacă eu cred că sunt pregătită.Dacă duhovnicul este prea blând (și este!!!) mă "sancționez"(uneori după spovedanie fac păcate pe care nu mai am când să le spovedesc) eu singură și când lumea se așează la împărtășit merg și iau aghiasmă mare la sfârșit de la preot, sau iau acasă.
Mă spovedesc și uneori împărtășesc și între poasturi dar nu mai des de 40 (împărtășit, zile de la ultima împărtășanie).Duhovnicul căruia îi cer binecuvântare pentru a posti îmi spune să postesc de miercuri fără ulei măcar ultimile două zile.
La vârsta mea aceasta este posibil dar,când eram mai tânără era dificil căci trupul nu-mi permitea acestea și nici nu voiam să am o atmosferă neplăcută în casă și certuri cu soțul care este mai puțin credincios.
Am încercat să fac ascultare de soț și Dumnezeu le-a rânduit așa fel pe toate încât acum mă pot bucura de tainele bisericii fără a mai supăra nici pe soț și nici trupul care ascultă acum de mine și nu eu de el!!!
Acestea toate vi le doresc și vouă celor mai tinere.

Last edited by dorinastoica14; 10.11.2009 at 15:50:54.
  #109  
Vechi 10.11.2009, 16:37:24
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Sanctiune

Nota 10 pentru dorinastoica14.
Nu am intalnit pe nimeni care face pacate ca sa nu se impartaseasca. Si numeste aceasta "sanctiune".
Fara replica.
  #110  
Vechi 10.11.2009, 17:25:27
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sophia, sunt persoane care isi doresc un raspuns la numite probleme si neintelegeri. Eu nu gasesc nimic rau in faptul ca un user ofera un raspuns apeland la cuvintele unui parinte, user, etc. Dimpotriva, ma intristez cand vad ca se raspunde intr-un mod gresit la anumite probleme. Si in loc sa punem oamenii pe cale, ii alungam de multe ori de la calea cea dreapta prin sfaturi care nu au nimic in comun cu invatatura bisericii. Asa ca menirea noastra e sa ne luminam unii pe altii si nu sa facem doar exercitii de gandire.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++
Sophia si eu impartasesc aceleasi sentimente pe cre le impartaseste C O S T E L +++

Iarta daca eu vin cu o invatatura care cred ca este buna din cartea Sf. N I L de la SORSCA PUSNICUL ,care spune asa.Sf Grigore Sinaitul auzind pe Insusi Domnul; Cercetati Scripturile si In ele veti afla veata vesnica .Caci cIte sau scris minunate sInt intru Sfintele Scripturi spre a noastra mIntuiresi Invatatura sau scris asa zice Apostolul. Pentru ca sfinti cu simtirea si cu gIndirea lucrInd In via inimii lor si curatind mintea de patimi au aflat pe Domnul si au cistigat cunostinta cea adevarata si duhovniceasca . Iara noua celor ce sintem aprinsi de vapaia poftelor si apatimilor trupesti , nea poruncit a lua apa vie din izvorul Dumnezeestilor scripturi , care pot sa stinga patimile cele ce ne aprind pe noi si sa ne Indrepteze spre cunostinta cea adevarata ; Caci cei ce sInt adevarati lucratori ai poruncilor lui Dumnezeu, nu numai de fapte rele sa se fereasca , ci si cu mintea sa se fereasca de calcarea poruncilor . aceasta mare si prea frumoasa si de neam,luminata lucrare, sice Sf, Simeon teologul la multi petrece din Invatatura iar rar au primito pe aceasta de la Dumnezeu fara de Invatatura cu nevointa lucrari si cu caldura credintei, Asemenea si Grigore Sinaitul zice si alti multi din Sf. Parinti , nu putina nevointa , au zis , trebuie ,pentru a afla Indreptator NeInselator acestei minunate lucrari,Ca pe acestia NeInselatori ia numit , care are din Dumnezeestile Scriptruri marturisita lucrare si Intelepciune si a cIstigat socotinta duhovniceasca . si aceasta au spuso parinti ca si atunci abia de se gasea Invatatori neInselat `pentru acest fel de Invatatura si lucruri . Iar acum foatre Imputininduse, se cade a cauta cu multa osteneala , Iar de nu se gaseste au poruncit Parinti a ne Invata din Dumnezeestile Scripturi,
vedet ca acestea sunt cuvintele sfintilor si dumnezeestilor parinti care sau luptat cu mult feluri de patimi si noi ne impedicam de or ce cuvInt ce vine de la un frate sau o sora ce vrea sa intrebe ceva sau sa se lamureasca su sa auda din gura unui frate su sora o Invataura , nu este bine sa ne aprindem repede de focul mIniei ce mai bine sa ne stapIneasca duhul blindeti si al smereniei si al blIndeti ,
ar fi foarte frumos si placut Inaintea lui Dumnezeu ca noi toti sa fim buni unul cu altul si sa nu ne certam sa nu ne suparam cInd vine un frate sau o sora cu o intrebare su o durere ar fi bine sa cercetam umbriti de Duhul SfInt calauziti de blIndete si rabdare si Ingaduinta cu cei ce nu au atIta cunostinta ca ceilalti ce Sint mai Inaintati si mai Intariti In credinta doresc ca bunul Dumnezeu sa reverse darul Duhului cel SfInt peste toti Ortodoxi si peste toti lucratori in CImpul vestiri sfintei Evangheli si al invataturi corecte amin amin amin.
+ + +`+ + + + + + + + +
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 20:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 14:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 16:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 17:34:44