Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 09.03.2009, 10:26:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Spaima e mai mare decat pericolul real, la fel ca in intoxicarile mediatice legate de criza economica.
Inainte de a pleca spre pustie, le aduc aminte inspaimantatilor ca aceste tensiuni eshatologice au mai agitat si altadata Biserica poate chiar mai aprig decat acum. Sa ne amintim de schisma, caderea Constantinopolului, iluminismul (acolo sa vedeti comentarii !), comunismul (Stalin a fost cel mai potrivit candidat pentru postul mereu vacant de antihrist). Chiar si caderea comunismului a influentat imaginarul apocaliptic postmodern.
In prezent, baubau-l crestinilor zelosi este, desigur, misterioasa masonerie si planurile ei diabolice. Conform logicii succesiunii necesare a dezastrelor inchipuite, avem acum Sfantul Sinod controlat de papusarii lui Dan Brown, dupa ce am avut Sinoade fasciste, comuniste etc.
Dragii mei, credinta crestina nu e literatura conspirationista. Atata timp cat ne irosim energiile in speculatii goale si acuze preluate din retelele zvonistice neohabotnice, lasam pe dinafara bucuria credintei si toate cele ce deriva din ea. Avem de transfigurat o lume, din aproape in aproape in aproape; adica din launtru spre afara. Avem de castigat lupte multe si marunte cu propriul ego pentru a pricepe ce putem face pentru Imparatia Cerurilor. Avem muulte de vorbit cu Domnul.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.03.2009, 10:45:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Important e sa fim informati, sa stim ce avem de facut si in rest sa ne vedem de pacatele noastre. Nu trebuie sa avem frica de satana, ci de Dumnezeu. Nu cred ca e bine sa cadem in extreme. Nici sa ne culcam pe-o ureche pentru ca vegheaza altii in locul nostru, dar nici sa ne inspaimantam peste masura. Trezvia insa e absolut necesara si trebuie sa ne-o cultivam prin post, rugaciune, citirea cartilor duhovnicesti etc.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 09.03.2009, 10:54:33
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu urmarirea e problema problema este ca prin cipurile rfid se controleaza creierul spre pacate ... si asta e pierzator de suflet ...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 09.03.2009, 11:53:26
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
nu urmarirea e problema problema este ca prin cipurile rfid se controleaza creierul spre pacate ... si asta e pierzator de suflet ...

Mai las-o balta, mai Emanuel.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.03.2009, 12:28:46
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Spaima e mai mare decat pericolul real, la fel ca in intoxicarile mediatice legate de criza economica.
Inainte de a pleca spre pustie, le aduc aminte inspaimantatilor ca aceste tensiuni eshatologice au mai agitat si altadata Biserica poate chiar mai aprig decat acum. Sa ne amintim de schisma, caderea Constantinopolului, iluminismul (acolo sa vedeti comentarii !), comunismul (Stalin a fost cel mai potrivit candidat pentru postul mereu vacant de antihrist). Chiar si caderea comunismului a influentat imaginarul apocaliptic postmodern.
In prezent, baubau-l crestinilor zelosi este, desigur, misterioasa masonerie si planurile ei diabolice. Conform logicii succesiunii necesare a dezastrelor inchipuite, avem acum Sfantul Sinod controlat de papusarii lui Dan Brown, dupa ce am avut Sinoade fasciste, comuniste etc.
Dragii mei, credinta crestina nu e literatura conspirationista. Atata timp cat ne irosim energiile in speculatii goale si acuze preluate din retelele zvonistice neohabotnice, lasam pe dinafara bucuria credintei si toate cele ce deriva din ea. Avem de transfigurat o lume, din aproape in aproape in aproape; adica din launtru spre afara. Avem de castigat lupte multe si marunte cu propriul ego pentru a pricepe ce putem face pentru Imparatia Cerurilor. Avem muulte de vorbit cu Domnul.
am pastrat comentariul acesta intalnit pe un blog ortodox,referitor la 666 si grijile noastre,inclusiv cea a cip-ului:

"dragi frati,
nu va mai chinuiti atat cu numarul 666.
numarul 666 ne arata masura iubirii sale de sine, a iubirii sale fata de semeni si a iubirii sale fata de Dumnezeu.
impartiti in mod egal iubirea omului in 666 de parti.
dintre acestea, daruiti-I lui Dumnezeu 600 de parti, semenilor vostri 60 si numai 6 voua insiva. veti obtine astfel proportiile fiintei umane perfecte.
daca preferati sa deveniti niste demoni perfecti, daruiti-I lui Dumnezeu 6 parti, semenilor vostri 60 de parti si voua insiva 600."
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.03.2009, 16:02:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mai las-o balta, mai Emanuel.
Trebuie sa intelegem ca preotilor li se interzice sa ne explice adevarul de catre puterea politica. Problema e grava, totusi. Oranduirea masonica poate fi in viitor chiar mai periculoasa decat cea comunista atat pentru cei care vor accepta cipurile cat si pentru cei care nu le vor accepta.

Cine vrea sa afle adevarul se va intoarce la Sfintii Parinti si la capitolele XIII, XIV si XV din Apocalipsa, iar cine nu sa nu spuna mai tarziu ca n-a stiut...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.03.2009, 16:29:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Trebuie sa intelegem ca preotilor li se interzice sa ne explice adevarul de catre puterea politica. Problema e grava, totusi. Oranduirea masonica poate fi in viitor chiar mai periculoasa decat cea comunista atat pentru cei care vor accepta cipurile cat si pentru cei care nu le vor accepta.

Cine vrea sa afle adevarul se va intoarce la Sfintii Parinti si la capitolele XIII, XIV si XV din Apocalipsa, iar cine nu sa nu spuna mai tarziu ca n-a stiut...
E o conspiratie. Mereu e.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.03.2009, 20:33:05
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

problema nu e numai masoneria precum am mai spus pericolul cel mai mare sunt minciunele care se porpovaduiesc acuma in biserici in locul adevarului mantuitor ... PREOTII MINT CU NERUSINARE luandu-se dupa lume ... iar minciunile lor sunt foarte multe si diverse ... ei acuma se iau la intrecere care sa minta mai mult , prea putini mai incearca sa se mai tina la linia de plutire , dar si aceia nu reusesc mai nimic , esueaza numai in cateva zile de incercare , si apoi o iau de la capat ... iar despre simplii credinciosi , ce sa mai zic ? sunt eretici si nici macar nu isi dau seama ! cei mai multi ...iar cei care nu sunt eretici sunt sortiti iadului din lipsa pocaintei ...

am vrut sa fiu numai obiectiv , io nu am nimic cu nimeni ... cine are alta parere sa si-o tina pentru el io am parerea mea pe care nu mi-o modific caci stiu ca e adevarata ... fiecare sa creada ce vrea insa la judecata sufletelor fiecare se va confrunta cu adevarul constiintei sale , ca vrea ca nu vrea ... de aceea decat sa ne mintim pe noi insine asa de greu , mai bine ar fi sa ne facem examene de constiinta , mai ales ca avem multe de recuperat ...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.03.2009, 21:56:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotii masoni mint din convingere, iar cei nemasoni mint de frica. Nu vor sa-si piarda parohia. Am intelels ca se fac anumite presiuni asupra lor pentru a-i convinge sa taca. Iar lumea abia asteapta sa aleaga varianta mai comoda. Pai daca si popa spune ca pot sa-si ia microcip, o sa-l ia si gata. Nu stiu, saracii, ca se duc in iad cu popa lor cu tot, daca i-a sfatuit astfel.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.03.2009, 22:07:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Preotii masoni mint din convingere, iar cei nemasoni mint de frica. Nu vor sa-si piarda parohia. Am intelels ca se fac anumite presiuni asupra lor pentru a-i convinge sa taca. Iar lumea abia asteapta sa aleaga varianta mai comoda. Pai daca si popa spune ca pot sa-si ia microcip, o sa-l ia si gata. Nu stiu, saracii, ca se duc in iad cu popa lor cu tot, daca i-a sfatuit astfel.
Antonia, Antonia, nu judeca și mai ales preoții ! Esti mai nevrednică decât bănuiam . Antonia, Antonia, lasă țațismele in post. Unde ți-e frica de Dumnezeu ? Antonia, de nu mai ți la tine, măcar nu-ți nesocoti părinții, copiii, nepoții și ce - oi mai avea ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44