Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.04.2007, 10:24:44
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta...
Sunt ortodoxa, dar am in grija un copil botezat catolic, care nu isi face semnul crucii corect. Cand spun asta ma refer la semnul lor, care sincer, nu stiu foarte exact cum se face.
Ce pot sa fac? Adica nu cred ca-l pot invata sa faca semnul ortodox, dar nici pe cel catolic, pentru ca nu-l stiu exact. Mama lui este ortodoxa, dar si ea isi face semnul aiurea, o combinatie intre catolic si ortodox, din cate am observat.
citeste postarea lui Iosif de la inceput acolo reiese foarte calr cum se face crucea corect!!! eventual poate o inveti si pe mama copilului sa faca crucea dreapta..dar cu dragsote si rabdare...jenica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.04.2007, 10:45:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In ortodoxie, simbolul nu doar inchipuie realitatea, ci o cuprinde tainic. Astfel, a te inchina inseamna pe de o parte a te angaja sa fi intr-o stare de jertfa, de daruire, iar pe de alta parte - un act prin care Hristos imprima tainic in noi puterea cu care El a biruit moartea, ca si noi sa putem birui patimile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.04.2007, 13:19:00
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta...
Sunt ortodoxa, dar am in grija un copil botezat catolic, care nu isi face semnul crucii corect. Cand spun asta ma refer la semnul lor, care sincer, nu stiu foarte exact cum se face.
Ce pot sa fac? Adica nu cred ca-l pot invata sa faca semnul ortodox, dar nici pe cel catolic, pentru ca nu-l stiu exact. Mama lui este ortodoxa, dar si ea isi face semnul aiurea, o combinatie intre catolic si ortodox, din cate am observat.
Parerea mea este ca ar trebui sa lasi copilul sa isi faca cruce asa cum a invatat. Poti sa il sfatuiesti sa il faca cat mai des, sa ii explici in ce imprejurari etc. Este o dovada de respect fata de parintii acelui copil, pe de o parte, iar pe de alta parte, nu vei deruta un copil care nu va putea intelege de ce ar trebui sa faca altfel samd.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.04.2007, 17:39:07
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si eu sunt de parere ca acel copil, fiind catolic, trebuie sa isi faca semnul crucii asa cum ii este confesiunea, identitatea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2007, 19:06:09
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Pai, haideti sa va spun cum isi face cruce.
Pozitia mainii...ca la ortodocsi: impreuneaza cele trei degete, celelalte doua in podul palmei. Duce mana la frunte, la piept, la umarul drept si apoi la umarul stang si iar la umarul drept.
Mama are pozitia mainii tot ca la ortodocsi, dar isi face semnul: frunte, piept, stanga, dreapta.
Multumesc mult de raspunsuri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2007, 20:02:58
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Pai, haideti sa va spun cum isi face cruce.
Pozitia mainii...ca la ortodocsi: impreuneaza cele trei degete, celelalte doua in podul palmei. Duce mana la frunte, la piept, la umarul drept si apoi la umarul stang si iar la umarul drept.
Mama are pozitia mainii tot ca la ortodocsi, dar isi face semnul: frunte, piept, stanga, dreapta.
Multumesc mult de raspunsuri.
Catolici isi fac semnul crucii atingandu-si fruntea, pieptul etc cu degetele desfacute, schimbandu-se ordinea de la dreapta la stanga (ating intai omoplatul stang apoi cel drept - invers fata de noi). Ar trebui sa mergi cu pustiu` la biserica (catolica) sa vada acolo cum se face corect... pt. ca se pare ca difera si fata de modul in care isi fac si catolicii cruce.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2007, 20:14:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Semnul Sfintei Cruci este de o valoare centrala pentru intreaga credinta noastra crestina. Nu de putine ori intalnim oameni care nu cunosc semnificatia acestui semn si nici nu il folosesc asa cum se cuvine, nici in forma reala si nici cu evlavia necesara.

Cum ne insemnam corect cu semnul Sfintei Cruci? Care este pozitia degetelor si a miscarilor? Care este semnificatia acestei insemnari?
Despre cruce SF. Chiril din Ierusalim ne invata :sa nu ne rusinam a marturisi pe cel rastignit.Insemnarea cu semnul sf. cruci de sus de la frunte si continuarea ei in jos spre piept inseamna: plecarea Fiului dela Tatal si coborirea Lui la cele de jos la pamint.Dela dreapta la stinga inseamna ca IISUS a venit dela dreapta Tatalui si prin cruce a invins pe diavolul, care reprezinta stinga. Sfinta cruce este arma lucrata de DUMNEZEU, pavaza credintei, coif neclintit in razboaie, sabia cu doua ascutisuri a credinciosilor impotriva vazutilor si nevazutilor vrajmasi, vapaie de care se topeste nerusinatul diavol, cum se topeste ceara de fata focului. Toate rinduielile liturgice si toate rugaciunile se incep si se termina in biserica ortodoxa cu semnul crucii,si pronuntarea cuvintelor:In numele Tatalui,si al Fiului, si al Sfintului Duh, "Amin".O superba rugaciune care sintetizeaza totul despre sfinta Cruce,este RUGACIUNEA CINSTITEI CRUCI, care este cuprinsa in Rugciunile de Seara.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.04.2007, 23:02:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La a doua venire a Domnului va apare un semn pe cer. Care e acesta? Semnul Sfintei Cruci?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.04.2007, 14:34:36
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

va aparea nu va apare :) (inainte sa sariti la atac, n-a fost cu nici o rautate :))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.04.2007, 14:38:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Semnul Fiului Omului este Sfanta Cruce, asa spun Sfintii Parinti, nu este nicio indoiala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
Semnul Sfintei Cruci TIBS Generalitati 4 30.04.2010 17:31:52
Semnul Sfintei Cruci- de la dreapta la stanga georgeval Generalitati 0 22.03.2009 17:13:05
dupa semnul sfintei cruci, se atinge cu varful degetelor pamantul? nutzy Generalitati 4 02.02.2009 05:30:30
Semnul Sf. Cruci Mario_25i Generalitati 3 02.11.2007 18:28:45