Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.04.2023, 03:15:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
... Intentia mea are la baza chestiuni mult mai profunde...
Fara sa va dati seama va contraziceti, caci dac-ar fi asa profunde cum spuneti, intentia dvs. ar fi orientata in sens invers.
Ca dovada va aduc in atentie cuvintele dvs:

Citat:
...rog pe cei purtatori de grija altuia sa nu-si consume inutil energia pentru a ma readuce pe calea cea dreapta...
Va respect dorinta.

Botezul nu contravine Constitutiei fiindca parintii dvs au avut din partea legior constitutionale tutela asupra dvs, iar dvs nu puteti demonstra ca atunci, la vremea botezului, ati avut alte convingeri (conform art 29).

In alta ordine de idei, dvs nu vreti sa renuntati la crestinism fiindca nici nu aveti un certificat care sa demonstreze ca ati fost botezat, dvs vreti numai sa "rascoliti apele", ca asa-s vremurile acum; oarecum va inteleg.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2023, 03:20:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Hristos a inviat!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.04.2023 at 03:23:23.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2023, 09:44:13
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara si Sarbatori Fericite celor credinciosi!

Vin catre Dumneavoastra cu rugamintea de a-mi spune daca exista vreo formalitate oficiala, din punctul de vedere al BOR, pentru a putea renunta la apartenenta la crestinism. Caci apartin oficial acestei religii, de vreme ce mi s-a emis un "Certificat de Botez".

Consider ca botezul unui copil de doua luni, care, evident, nu poate lua decizii pentru sine insusi, este un abuz perpetrat asupra acestuia de parintii sai biologici, de parintii sai spirituali (asa-zisii "nasi") si de reprezentantii BOR si contravine articolului nr. 29 din Constitutia Romaniei (vezi mai jos).
=====
ARTICOLUL 29
(1) Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
=====

Dupa cum puteti observa, exprimarea mea este una cuviincioasa, drept pentru care as dori raspunsuri care sa nu-mi infiereze alegerea. In acelasi timp, cu tot respectul pentru credinta fiecaruia, rog pe cei purtatori de grija altuia sa nu-si consume inutil energia pentru a ma readuce pe calea cea dreapta prin pilde, invataminte sau fineturi de argumentatie religios filozofica.

In asteptarea unor raspunsuri documentate, va doresc inca o data Sarbatori Fericite precum si sanatate Dumneavoastra si celor pe care ii iubiti!

Va multumesc!

PS: nu v-as fi deranjat aici, insa nicun reprezentant al BOR nu a dorit sa raspunda solicitarii mele, iar cei ai Statului Roman nu au nici cea mai vaga idee in acest sens, cu toate ca inmormantarea laica este un drept consfintit prin lege.
Salutare, din punctul meu de vedere nu mi se pare foarte serios demersul tau. Cu ce te afecteaza botezul? Ce prejudicii ti-a adus? Care sunt constrangerile, ce libertati iti sunt incalcate? Sincer nu stiu cum arata acel "Certificat de Botez", nici nu stiu daca am asa ceva dar nu inteleg de ce pui problema asa.
Astazi oamenii isi lasa copiii sa stea zilnic ore in sir la tv sau pe net, fara nici o restrictie dar cand aud de o ora de religie pe saptamana fac dezbateri aprinse, se impotrivesc. Sunt aduse in discutie argumente juridice, ca ar fi un abuz.
Eu cred ca ai ajuns aici din vre-o dezamagire, ceva ce te-a afectat si acum te indrepti in directia opusa, total gresita.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.04.2023, 12:57:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Salutare, din punctul meu de vedere nu mi se pare foarte serios demersul tau. Cu ce te afecteaza botezul? Ce prejudicii ti-a adus? Care sunt constrangerile, ce libertati iti sunt incalcate? Sincer nu stiu cum arata acel "Certificat de Botez", nici nu stiu daca am asa ceva dar nu inteleg de ce pui problema asa.
Cred că e ceva nou de când e P.F. Daniel să se facă în toate eparhiile și parohiile din țară certificate de botez și de cununie.
P.F. Daniel e de prin 2007 în scaunul Patriarhal, dar poate Regulamentul Bisericesc s-a modificat după.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Astazi oamenii isi lasa copiii sa stea zilnic ore in sir la tv sau pe net, fara nici o restrictie dar cand aud de o ora de religie pe saptamana fac dezbateri aprinse, se impotrivesc. Sunt aduse in discutie argumente juridice, ca ar fi un abuz.
Eu cred ca ai ajuns aici din vre-o dezamagire, ceva ce te-a afectat si acum te indrepti in directia opusa, total gresita.
Problema e că la ora de religie nu poți participa fără acordul scris al părinților sau al tutorelui legal dacă nu ai părinți, deci până faci 18 ani și să vrei să faci religie la școală nu poți dacă ești condus de oameni absurzi.
Depinzi de cei în grija cărora ești, dacă ei nu se sinchisesc să facă cererea pt că sunt comozi sau nesimțiți, sau chiar înverșunați împotriva bisericii să zicem că ai părinți onegiști Soroș sau care sunt angajați la diferite burse Soros și au viziunea haștagistă împotriva Bisericii, de mic ești îndoctrinat împotriva Bisericii și în duhul ultra-liberalismului, devii o creație de laborator a unor fanatici anti-clericali.

Tre să faci 18 ani ca să poți completa cererea de înscriere la ora de religie și țapă că poate îi faci când mai e un semestru din clasa a 12-a sau mai târziu și ai treabă cu BAC-ul și cu examenul de permis auto.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.04.2023, 14:23:25
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

https://www.foxnews.com/us/teen-take...ttack-tourists

Incepem sa vedem si rezultatele unor astfel de politici, practic ne taiem singuri craca de sub picioare. Eu am vazut pe viu zilele trecute un astfel de grup, intr-o tara vecina, initial am crezut ca e vre-o galerie, ceva legat de sport, vre-o 15-20 de copii racneau, gesticulau. Cand m-am apropiat de fapt inconjurasera un cantaret din asta stradal si isi bateau joc de el. Am scos telefonul sa filmez au inceput sa urle la mine, imi aratau pumnii... Deja incepuse sa apara si politistii, am plecat de acolo, nu stiu ce s-a mai intamplat.
Daca noi poate scapam copiii nostri nu, vor trai intr-o lume barbara, fara nici un reper moral. Deja incep sa se implineasca vorbele Sf. Pavel, legat de cum vor fi oamenii in vremurile din urma, ce vor face acesti copii cand vor deveni adulti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2023, 16:16:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
https://www.foxnews.com/us/teen-take...ttack-tourists

Incepem sa vedem si rezultatele unor astfel de politici, practic ne taiem singuri craca de sub picioare. Eu am vazut pe viu zilele trecute un astfel de grup, intr-o tara vecina, initial am crezut ca e vre-o galerie, ceva legat de sport, vre-o 15-20 de copii racneau, gesticulau. Cand m-am apropiat de fapt inconjurasera un cantaret din asta stradal si isi bateau joc de el. Am scos telefonul sa filmez au inceput sa urle la mine, imi aratau pumnii... Deja incepuse sa apara si politistii, am plecat de acolo, nu stiu ce s-a mai intamplat.
Daca noi poate scapam copiii nostri nu, vor trai intr-o lume barbara, fara nici un reper moral. Deja incep sa se implineasca vorbele Sf. Pavel, legat de cum vor fi oamenii in vremurile din urma, ce vor face acesti copii cand vor deveni adulti.
Păi e simplu, sistemul liberal are interes să distrugă învățământul de stat din cel puțin 3 motive:
1. ca să faci pe bani mulți ceva ce ar trebui să fie subvenționat de stat, adică să fie câteva școli private puternice , se distruge principiul competivității.

2. Se face o stratificare socială, proștii și mediocrii cu bani, care de obicei sunt copii de bani gata ajung să conducă pentru că au bani de școli particulare și meditații, față de unul care nu-și poate finanța școala și trebuie să se angajeze.
Se perpetuează peste generații diferențele de statut chiar dacă ai niște progenituri mai proaste care nu îndeplinesc rigorile meritocrației.

3. Se crează și o masă amorfă de cretini haștagiști, talpa de jos cum ar veni, care reacționează pavlovian la stimulii de tip tik tok provocări online de violențe, provocări prin mass media quality care-ți zice să ieși în stradă doar când apare ceva suveranist, sau care sunt cultivați cu narative de tipul vice care promovează multe comportamente imorale, perverse etc.

4. Ar mai fi și sistemul privat de închisori în State și-n alte zone care are mereu nevoie de delincvență, altfel s-ar închide, dacă 99% ar fi educați, infracțiunile ar scădea foarte mult, n-ar mai fi nevoie de un sistem atât de represiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.04.2023, 22:56:43
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit Multumesc

Buna seara,

Va multumesc pentru eforturile de a ma convinge ca gresesc. Explicatiile Dumneavoastra nu au facut decat sa-mi intareasca dorinta pe care v-am impartasit-o.

Nu cred ca pot face eu acest lucru, drept pentru care rog un Admin sa inchida acest thread.

Seara frumoasa tuturor!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2023, 02:58:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara,

Va multumesc pentru eforturile de a ma convinge ca gresesc. Explicatiile Dumneavoastra nu au facut decat sa-mi intareasca dorinta pe care v-am impartasit-o.
Adevărul e că la 24 de ani ești și întărit în convingeri, ai ajuns deja la maturitatea-deplinătatea cunoașterii ca Osho.

Revenind la Statutul pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, nu am găsit decât o obligație pt paroh să țină un registru și să întocmească certificate de căsătorie și botez, dar regulamentul cred că e nou, nu era din 1990 în forma actuală.

Art. 49 - (1) Preotul paroh, ca delegat al chiriarhului, este pãstorul sufletesc al credincioșilor dintr-o parohie, iar în activitatea administrativã este conducãtorul administrației parohiale….
h) ține registrul cu evidența tuturor parohienilor;
i) ține la zi evidența botezaților, cununaților și decedaților din parohie în registrele speciale (mitricale)și emite certificate de botez și de cununie;
Statutul B.O.R.
https://patriarhia.ro/images/documente/statutul_bor.pdf

Nu văd dacă totuși nu ține evidența asta și nu întocmește certificate de cununie și botez ce pățește parohul, nu cred că e vreo sancțiune, ca dovadă că și pt dosarul la teologie se Cere adeverință de Botez(nu neapărat certificat de botez) - adică exact ce am zis eu spui tu data când te-ai botezat, nașii, preotul și cineva sau chiar parohul de unde te-ai botezat pune o ștampilă și o semnătură cum că așa e.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.04.2023 at 03:00:53.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2023, 05:46:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara,

Va multumesc pentru eforturile de a ma convinge ca gresesc...

Seara frumoasa tuturor!
Nu, nu, dvs ne-ati spus ca nu sunteti pe calea cea dreapta; noi nu v-am contrazis.

Pe deasupra dovediti ca intr-adevar nu sunteti pe calea cea dreapta, prin faptul ca amagindu-va ca sunteti respectuos, va feriti ca "dracul de tamaie" sa nu cumva sa spuneti Hristos a inviat/Adevarat a-nviat in saptamana Luminata.

Dvs sunteti primul care aveti nevoie de tratament "de specialitate".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.04.2023, 08:09:06
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, nu, dvs ne-ati spus ca nu sunteti pe calea cea dreapta; noi nu v-am contrazis.

Pe deasupra dovediti ca intr-adevar nu sunteti pe calea cea dreapta, prin faptul ca amagindu-va ca sunteti respectuos, va feriti ca "dracul de tamaie" sa nu cumva sa spuneti Hristos a inviat/Adevarat a-nviat in saptamana Luminata.

Dvs sunteti primul care aveti nevoie de tratament "de specialitate".
@Demetrius Jet!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
renuntare