Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2009, 18:01:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum fac bani marile banci internationale pe spinarea prostimii (World Stupid People)

Cum să faci bani în criză – un autor american descrie secretele Goldman Sachs


Marea mașinărie americană de făcut baloane de săpun” – este numele cărții lui Matt Taibi, autorul care a stârnit un scandal enorm în Statele Unite după ce a descris mecanismul prin care mările bănci și în special Goldman Sachs controlează finanțele mondiale și cum se pregătesc să dea acestora o nouă lovitură. Cartea descrie toate „mașinațiunile” făcute de Goldman Sachs de la Marea Depresie și până în prezent, relatează portalul The Huffington Post.

[COLOR=#222]Taibi este de părere că Goldman Sachs a reușit să își facă ploile în tăcere, cumpărând[COLOR=#0494e1] [/COLOR][COLOR=black]oameni [/COLOR]importanți de la Trezoreria americană, bursa din New York, Banca Mondială, care să-i promoveze ideile. „Pot ajunge și la urechea președintelui SUA, dacă vor”, spune editorialistul. [/COLOR]
[COLOR=#222][/COLOR]
[COLOR=#222][COLOR=#222]„Balonul de săpun este simplu de construit și e de fiecare dată la fel. Goldman se poziționează în mijlocul unei situații speculative și vând investiții despre care știu că sunt nesigure (nu numai în SUA, ci peste tot în lume). Reușesc apoi să extragă sume uriașe de la clasa de jos și de mijloc a unei societăți, cu ajutorul unui stat insuficient de democratic și corupt, care le permite să schimbe regulile pe parcurs, în schimbul unui mărunțiș pe care banca îl aruncă patronilor politici. În fine, când totul se dezumflă, lăsând milioane de cetățeni obișnuiți faliți și morți de foame, reîncep procesul, sărind în „ajutorul” acestor cetățeni și împrumutându-i cu propriii bani, bineînțeles, cu dobândă. Au mers pe acest tipar simplu încă din 1920 și acum se pregătesc să îl aplice din nou, creând ce va fi poate cel mai [COLOR=#0494e1! important]mare[/COLOR] și mai îndrăzneț balon de săpun aplicat vreodată”, spune Matt Taibi. Iar în era Internetului, totul devine încă și mai simplu, cum a demonstrat-o criza creditelor ipotecare din SUA: creditele s-au scris pe margini de șervețele, era de ajuns să ai doar numele mic și un Snickers în buzunare și băncile te și împrumutau. [/COLOR]
Tot de schimbarea regulilor în timpul jocului ține și renunțarea la standardele „învechite”. Încă din cele mai vechi timpuri, băncile au încercat să se asigure că cei pe care îi împrumutau erau solvabili: că aveau un loc de muncă, că exista un avans, că împrumutații erau cetățeni ai țării respective, aveau cu ce să garanteze etc. La începutul noului mileniu, totuși, toate aceste reguli de bun simț au fost aruncate pe fereastră cu bună știință
Apoi, regulile s-au schimbat și în ceea ce privește informațiile la care avea acces cetățeanul obișnuit: numai cei din interior, inițiații, cunoșteau adevăratele cifre și ce însemna cu adevărat un credit.
O altă „inovație” aplicată de Goldman Sachs a fost aventurarea, ba chiar crearea speculațiilor legate de prețul petrolului. Domeniul petrolier, cândva solid, a fost transformat într-o ruletă – Goldman Sachs a reușit să convingă chiar și fonduri de pensii și alți investitori mari să „parieze” pe viitorul petrolului – să cumpere petrol, la o anumită dată, la un anumit preț. Presiunea a transformat petrolul dintr-o marfă ce varia în funcție de cerere și ofertă într-un fel de acțiuni, ceva imaterial. În 2008, de pildă, un baril de petrol era tranzacționat în medie de 27 de ori înainte de a fi livrat și consumat.
Toate drumurile și toți oamenii duc la Goldman Sachs
În plus, toți mai-mari finanțelor americane au lucrat într-un fel sau altul pentru Goldman Sachs. Secretarul Trezoreriei din epoca lui George W. Bush – Henry Paulson – a fost arhitectul „colacului de salvare” de miliarde dolari pentru băncile americane. Același Paulson a fost cel care a decis că Lehman Brothers – unul dintre ultimii competitori reali ai Goldman Sachs – trebuie lăsată să falimenteze.
[COLOR=#222]Robert Rubin, fostul secretar al Trezoreriei din timpul președinției lui Bill Clinton, a petrecut 26 de [COLOR=#0494e1! important]ani[/COLOR] la Goldman Sachs înainte de a deveni președinte al altei bănci mamut – Citigroup, care a primit și ea 300 de miliarde din banii contribuabililor de la „trezorierul” Paulson. La fel, și directorul de la Merrill Lynch (John Thain), fost angajat Goldman, a primit în noua [COLOR=#0494e1! important]calitate[/COLOR] miliarde de dolari în chip de salvare de la statul american. Robert Steel (un alt fost angajat Goldman) a primit, ca director al Wachovia 225 de milioane de dolari, în timp ce instituția pe care o conducea făcea implozie. [/COLOR]
De asemenea, șefii băncilor naționale ale Canadei și Italiei sunt „absolvenți” de Goldman Sachs, la fel ca și șeful Băncii Mondiale (Robert Zoellick), șeful Bursei din New York și ultimii doi președinți ai Rezervei Federale – instituția care acum trebuie să supravegheze traseul banilor dați de stat pentru Goldman Sachs. Aceeași instituție bancară a reprezentat și cel mai mare contributor la campania electorală a lui Barack Obama – 981.000 de dolari. Următorul balon de săpun, crede Matt Taibi, va fi chiar cel anunțat de președintele Obama – planul de protejare a mediului, ce va da o gură de aer proapăt de mai multe trilioane de dolari mamutului Goldman Sachs. La toate aceste acuzații, departamentul de relații publice al Goldman Sachs a replicat doar că este vorba de „o compilație isterică a teoriilor conspirației”. (E.F.)

[/COLOR][COLOR=#222][/COLOR]
[COLOR=#222]De ce oare la cursul festiv si doamna decan a tinut in mod cu totul neasteptat sa ofere aceleasi informatii, insa despre alta familie arhicunoscuta de bancheri: Rotschild (in traducere din germana, "Stindardul Rosu" - oare nu are niscai iz de bolsevism acest stindard sau steag rosu?!): aceasta, la sfarsitul bataliei de la Waterloo din 1815, dintre armata imparatului Napoleon I al Frantei si cea a coalitiei anglo-pruso-olandeze conduse de ducele de Wellington.[/COLOR]
[COLOR=#222][/COLOR]
[COLOR=#222]Cunoscand deja rezultatul bataliei, desteptii de Rotschild, profitand si de serviciul de curierat bine organizat de care dispuneau, si-au trimis curierii la Paris avand asupra lor ordin scris de la capetenia familiei sa vanda in nestire obligatiuni de stat engleze detinute de acesti bancheri la Bursa de Valori din Paris, asta inainte de a se cunoaste rezultatul luptei. In cele trei zile pana sa parvina la Paris stirea cum ca imparatul francez a pierdut batalia, agentii bursieri ai numitei familii de bancheri au vandut atat de multe obligatiuni englezesti la bursa, incat marea masa a prostimii pariziene care detinea astfel de titluri de valoare s-a gandit la randul ei sa vanda,presupunand dupa actiunile intreprinse de Rotschilzi ca Napoleon ar fi infrant coalitia anglo-pruso-olandeza la Waterloo. Consecinta? Bursa de Valori de la Londra s-a prabusit. Dupa ce preturile obligatiunilor au scazut de circa 25 de ori fata de valoarea initiala, Rotschilzii au rascumparat toate obligatiunile vandute la aceasta valoare neglijabila, plus multe altele, lasandu-i pe cei care ii imitasera cu buza umflata, caci acum acestia stiau ca fusesera trasi pe sfoara cu buna stiinta de bancheri.[/COLOR]
[COLOR=#222]Deci: un succes de rasunet al unei banci vine numai pe spinarea saracirii unei multimi de fraieri, scuzata-mi fie expresia.[/COLOR]
[COLOR=#222]Dupa 1815, banii furati de la francezi au fost dati cu imprumut cu camata [pardon, dobanda] statelor europene afectate de razboaiele napoleoniene, Rotschild finantandu-i atat pe Napoleon I Bonaparte, cat si pe adversarii Frantei.[/COLOR]
[COLOR=#222]Tot doamna decan a mai afirmat ca infiintarea Rezervelor Federale din 1913 [practic Banca Centrala a SUA] a fost precedata de declansarea unei crize financiare [oare nu-i cunoscut si la moda si in ziua de azi subiectul...] la nivelul intregii tari, provocata de cine altcineva, decat de o alta familie de bancheri in goana ei pentru a putea controla resursele financiare ale Americii, respectiv J.P. Morgan, probabil tot intr-un mod similar celui in care au procedat Goldman Sachs si Rotschild. Dupa J.P. Morgan [hmmm, adica: pune hotul sa pazeasca hotul!] infiintarea Fed [Rezervelor Federale] era necesara pentru preintampinarea unor astfel de crize financiare. Si cu toate acestea, Legea infiintarii Rezervelor Federale nu a trecut de Senatul SUA, astfel incat a fost propusa la vot pe usa din dos, intr-o sesiune a Senatului intrunita in perioada de concediu a senatorilor. Si bineinteles, majoritatea senatorilor care s-ar fi putut opune acestei legi nefiind anuntati in legatura cu aceasta sesiune speciala a Senatului, legea infiintarii Fed a fost practic adoptata pe sest.[/COLOR]
[COLOR=#222][/COLOR]
[COLOR=#222]In fine, tot marii bancheri internationali sunt responsabili si de actuala criza financiara[/COLOR]
[COLOR=#222][/COLOR]
[COLOR=#222]Nu vi se par cam stranii coincidentele - mereu si mereu crizele financiare sunt declansate de anumite familii de mari bancheri internationali in scopul de a castiga tot mai multi bani si mai ales control asupra marii mase a populatiei globale, caci de bine sau de rau, tiparnita de bani este tot in mana lor, mai precis in mana guvernatorilor bancilor centrale ale tuturor statelor lumii, guvernatori care fara exceptie fac parte din acelasi neam: evreii sefarzi, avandu-si origini diferite [asiatice] fata de evreii celor 12 triburi ale lui Israel, mentionate in Sfanta Scriptura?![/COLOR]
[COLOR=#222][/COLOR]
[COLOR=#222]Razvan[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2009, 18:06:51
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sursa textului precedent:
http://www.gandul.info/lumea/cum-sa-...l?3929;4615489
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2009, 22:29:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De aceea marile banci fac atata banet pe spinarea multimii de "stupid people", cum ii considera ele pe oamenii obisnuiti, tu, eu sau altul, pentru ca nu ne vine sa credem la ce hotii si inselatorii pe fata sunt predispuse ele sa recurga in goana dupa profit.
Nici mie nu mi-a venit sa cred pana azi, dar afland informatia din cel putin doua surse total independente intr ele, am ajuns sa cred ca exista ceva necurat la mijloc in legatura cu bancile, mai ales ca asa-zisele banic natioanle ale fiecarui stat in parte nu sunt in nici un caz atat de nationale pe cat vor sa para, ci sunt banci in intregime private si detinute/controlate de evrei.
Ganditi-va oare, de ce bancile au o lege speciala de functionare si care nu-i emisa de Parlament, ci de guvernatorul BNR, diferita de legea de functionare a restului societatilor comerciale, nr. 31/1990? Nu ar putea fi ele oare privilegiate din cine stie ce motiv ocult de guvern, data fiind existenta unei asemenea legi ciudate precum cea de functionare a societatilor bancare care difera net de cea a societatilor nebancare? De ce asa-zisa "Banca Nationala" este singura care poate tipari bani, privilegiu acordat in vechime exclusiv guvernului? Care este rolul precis al Bancii Nationale? Acela de a preveni crize financiare declansate de insisi marii bancheri? Sa fim seriosi! Nici macar un prunc nevinovat nu mai crede in asemenea minciuni gogonate!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2009, 23:28:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Asta este Razvane, suntem "stupid people"
Important este ca mai ciugulim si noi ceva din firimiturile stapinilor acestei lumi si deocamdata ne simtim bine
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2009, 00:31:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ideea este, Andrei, sa nu mai fim bataia lor de joc si sa incercam sa evitam a mai apela la astfel de creditori, care pe de o parte ne introduc adanc mana in buzunar si ne fura, iar pe de alta ne dau cu dobanda proprii nostri bani.
N-am deschis acest topic pentru a ma contrazice cu cineva, ci doar pentru o informare generala a cator mai multi dintre noi. Iar daca vor sa creada, atunci vor crede si nu vor mai apela la banci; daca nu vor, atunci, si-au facut-o cu mana lor - se vor lasa in continuare jecmaniti de bunii si blanzii bancheri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2009, 00:40:13
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

In afara de Goldman Sachs exista multe alte sisteme in aceasta lume a caror principala ratiune de a fi este furtul banilor de la cetateni. Cred insa ca problema noastra principala este credulitatea, ajustarea aspiratiilor proprii functie de ce-ti vinde sistemul, in esenta lacomia, vanitatea. Daca oamenii nu ar fi lacomi si nu si-ar dori sa castige multi bani foarte repede, sa isi cumpere lucruri de care nu au nevoie si pe care nu si le permit nu ar cadea prada acestor sisteme. Multi oameni insa prefera sa-si abandoneze libertatea de gandire si actiune in mainile acestor sisteme, pentru a se simti mai bine. Cati oameni cunoasteti care spun "mie imi ajunge cat am, nu-mi doresc mai mult"? Fiecare sistem de acest tip este gandit in jurul unui pacat (prostitutia, cazinourile, institutiile de credit, industria modei, show-biz-ul, vanzarea de droguri etc.). Daca oamenii nu ar pacatui masiv, s-ar narui toate aceste sisteme. Dar din pacate...
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2009, 01:35:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ideea este, Andrei, sa nu mai fim bataia lor de joc si sa incercam sa evitam a mai apela la astfel de creditori, care pe de o parte ne introduc adanc mana in buzunar si ne fura, iar pe de alta ne dau cu dobanda proprii nostri bani.
N-am deschis acest topic pentru a ma contrazice cu cineva, ci doar pentru o informare generala a cator mai multi dintre noi. Iar daca vor sa creada, atunci vor crede si nu vor mai apela la banci; daca nu vor, atunci, si-au facut-o cu mana lor - se vor lasa in continuare jecmaniti de bunii si blanzii bancheri.
Nu ai cum sa-i eviti pe barosanii lumii cind iti cumperi ceva major fara sa ai banii jos: casa, masina noua, hmm?

Vrei dobinda 0.1% asa cum era pe timpul lui Nea Nicu?,...atunci trebuie sa stai cu dictatura bagata pe git de care ne este scirba sa o mai pomenim.
Deci variante nu prea existadecit trei:
1.DICTATURA si lipsa dobinzii la imprumuturi
2.DEMOCRATIE dar trebuie sa platesti casa de doua ori(dobinda mare)
3.Sa FURI cu sacul si sa nu fi prins asa cum au facut-o cei din Romania care si-au luat casE dintr-o bucata(dar pentru asta trebuie sa fii fost din nomenclatura sau nepot de-a lui Ceausescu sau din gasca lor de tilhari, insa slabe sanse de asa ceva)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2009, 23:24:06
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu cred ca nu sunt astea singurele variante (asta din proprie experienta). Cred ca daca incerci sa intelegi foarte bine sistemul poti ajunge sa il folosesti si in favoarea ta daca doresti, pentru a-ti atinge obiectivele. Depinde desigur si ce-ti doresti.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2009, 00:58:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Eu cred ca nu sunt astea singurele variante (asta din proprie experienta). Cred ca daca incerci sa intelegi foarte bine sistemul poti ajunge sa il folosesti si in favoarea ta daca doresti, pentru a-ti atinge obiectivele. Depinde desigur si ce-ti doresti.
INTRU TOTUL de acord, iar varianta 2, expusa de mine, include si ceea ce spui tu.

Prin munca si efort sustinul poti avea calificari care sa te plaseze pe pozitii foarte bine platite care te ajuta sa obtii ceea ce ti-ai dorit de la viata, nu neaparat exclusiv in plan material
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2009, 01:17:19
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

La punctul 2 ai scris Democratie si un pret foarte piperat al casei. Eu nu prea cred in Democratie, nu am prea vazut nicaieri asa ceva (poate in SUA dar e altfel, e un sistem foarte complicat si nu seamana cu Democratia dar functioneaza si da rezultate bune pentru ei). Mi se pare ca modul in care e definit statul modern este viciat din definitie, nu are cum sa fie vreodata in folosul cetateanului. Dar ma rog, asta e o alta discutie. Nici cu pretul foarte piperat nu sunt in totalitate de acord.

Eu sunt pentru solutiile creative, fara insa sa agreez punctul 3 din cele expuse de tine. Exista si alte optiuni in afara de cele 3. Indiferent ca aspiratiile sunt de natura materiala sau altele.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 18:03:45
De ce nu avem banci in biserica ? sandulescu Intrebari utilizatori 143 01.02.2011 15:50:49
Despre marile cuceriri, imperii si regate Delirul Generalitati 2 02.05.2010 16:35:36
New World Order adriano Generalitati 14 13.11.2009 20:56:22