Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.09.2009, 11:40:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Ceva care eu, evreul,nu inteleg.

Se discuta aci despre comandanti,capitani si cei care au stat in capul organizatiei /miscarii Legionare pe cand ar fi mai logic sa se discute ce au facut membrii miscari.
Nu este discutie ca barbarii/vandalii care au facut atrocitati si care se incununau cu titlul de "legionari" au fost de fapt o adunare de hoti, banditi si criminali.
Nenumarati membrii au aderat la miscare numai ca au avut scopuri ascunse,scopuri care nu au avut nici o legatura cu Ideia Legionara. Au fost care i-au interesat numai posibilitatea sa "inchida" socoteli cu anumiti evrei si pe drum si sa castige o para din ce va reusi sa talhareasca.Au fost vecini care au gasit posibilitatea sa "pedepseasca" vecinul evreu cu care se ciondraia sau cu propietarul evreu a casei lui la care era dator bani.
Nu conteaza daca rangurile au facut sau nu ,ce au crezut sau visat conducatorii ca trebuie facut.Conducatorii au gresit o gresala fatala cand au primit in rangurile legiunii "gunoi uman" si pentru asta nu sunt demni safiu numiti "eroii patriei" si cine totus asa ii numesc, habar nu au de istoria adevarata a lor. Eu personal i-mi mai amintesc hoardele de legionari dupa care mergeau zeci si sute de femei,copii si batrani din familile lor in speranta ca se vor intoarce acasa cu un pat,un dulap, bani ,argintarii ,ceva de valoare.Din casele devastate disparea tot inclusiv ferestre si usi. Mie nu i-mi povestiti de acei "eroi Romani" ca i-am cunoscut in realitate .
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2010, 02:10:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Se discuta aci despre comandanti,capitani si cei care au stat in capul organizatiei /miscarii Legionare pe cand ar fi mai logic sa se discute ce au facut membrii miscari.
Nu este discutie ca barbarii/vandalii care au facut atrocitati si care se incununau cu titlul de "legionari" au fost de fapt o adunare de hoti, banditi si criminali.
Nenumarati membrii au aderat la miscare numai ca au avut scopuri ascunse,scopuri care nu au avut nici o legatura cu Ideia Legionara. Au fost care i-au interesat numai posibilitatea sa "inchida" socoteli cu anumiti evrei si pe drum si sa castige o para din ce va reusi sa talhareasca.Au fost vecini care au gasit posibilitatea sa "pedepseasca" vecinul evreu cu care se ciondraia sau cu propietarul evreu a casei lui la care era dator bani.
Nu conteaza daca rangurile au facut sau nu ,ce au crezut sau visat conducatorii ca trebuie facut.Conducatorii au gresit o gresala fatala cand au primit in rangurile legiunii "gunoi uman" si pentru asta nu sunt demni safiu numiti "eroii patriei" si cine totus asa ii numesc, habar nu au de istoria adevarata a lor. Eu personal i-mi mai amintesc hoardele de legionari dupa care mergeau zeci si sute de femei,copii si batrani din familile lor in speranta ca se vor intoarce acasa cu un pat,un dulap, bani ,argintarii ,ceva de valoare.Din casele devastate disparea tot inclusiv ferestre si usi. Mie nu i-mi povestiti de acei "eroi Romani" ca i-am cunoscut in realitate .


Si cand s-a intamplat asta cu "primirea gunoiului"? Inainte sau dupa asasinarea lui Codreanu?

Si evenimentele descrise mai sus, corespund carei perioade din istoria legiunii?

Ce parere aveti despre asasinarea lui Zelea Codreanu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.03.2010, 02:11:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Parintii mei m'au botezat dupa numele Sfantului Anton de Padova. De acolo vine numele meu Antonio. Si mai am si un al doilea nume, Iosif, care vine de la Sfantul Iosif.
Esti catolic? Sau parintii?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2010, 13:37:38
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

O profetie despre Legiune.

Agatanghel- trăitor la 1273 în insula Rhodos. Este o profetie despre Romania. Intr-o vreme a circulat intr-o carte, o editie restransa, dar adunata repede de o mana nevazuta, chiar si din colectiile particulare, pentru a nu se citi ceea Dumnezeu ii va da Romaniei. „În vremea aceea, (1920) va apare în țara așezată pe Carpați până la Dunăre, țara de la gurile Dunării, sau țara Lupului, va apare Fiul Omului încins cu sabia de arhanghel. Acesta va face o organizație numita Legheon, iar membrii acestei organizații vor fi persecutați, vor fi închiși, omorâți la răspântii de drumuri, mulți vor fugi peste hotare persecutați fiind de capul statului și de poporul vrăjmaș lui Dumnezeu. Și în timpul acesta tot poporul acesta de pe Carpați și alte popoare vor intra în mare suferință, dar după o vreme, Maica Domnului și Sfântul Ioan va aduna sângele lor în potire și se va prezenta cu el în fața tronului Fiului Său. Și nu pentru vrednicia lor, ci pentru rugăciunile Maicii Sfinte, cei ce vor mai fi rămas vii vor fi scoși afară din temnițe”.

Nu putem elimina aspectul mistic din evenimentul istoric. Prea era atipic acest Codreanu, prea mare priza a avut la oameni si fara a avea la dispozitie ca altii institutii, bani, ...
Eu cred ca Dumnezeu a permis aparitia acestei organizatii si nu ca sa manance "evrei pe paine", ci ca sa le aduca aminte acestora, intr-o maniera agresiva, de "chemarea Ierusalimului"...Se asemanau cu un flux migrator blocat undeva in Balkani. Si iata cum peste timp acestia scapa de Holocaust, gratie maresalului Antonescu, si ajung 10% din populatia Israelului.

Last edited by IonelS; 28.07.2010 at 13:48:24.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.11.2010, 21:35:34
Mihaita Mihaita is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Mihai ? Tu esti mason ? Sunt foarte curios !
Ai deschis 10 mi de posturi pe aceiasi tema !
Elibereaza-te de satana !

UITE DIN NOU :

http://www.youtube.com/watch?v=LPqpsrb7n7I
http://www.youtube.com/watch?v=QhLg6...eature=related

LUATI IUBITI CREDINCIOSI ! ASCULTATI ADEVARUL DESPRE MISCAREA LEGIONARA SI DESPRE COMUNISM !!!

SI MAI LUATI DE VEDETI SI AICI :

http://www.youtube.com/watch?v=8bjy2...eature=related
__________________
Chiar si unui prost ii trebuie putin creier sa realizeze asta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce avem în comun? tricesimusquintus Secte si culte 1753 03.08.2010 08:48:55
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27