Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2019, 21:54:22
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Cel mai usor curs sau cea mai usoara scoala

BUNA ZIUA.Care-i cea mai ușoară școală postliceală( care specializare) și care e cel mai ușor curs de calificare? Am diverse probleme psihice (schizofrenie si TOC) și nu îmi trebuie prea mult stres dar nici nu vreau sa mai stau degeaba.Asra e valabil ptr viitor nu neapărat ac să mă înscriu luna asta.Va rog fara miștouri.Raspundeti serios și la obiect.Cine mă poate ajuta cu adevărat cu aceste info? Va rog.
Țin să menționez că am 12 clase absolvite și 25 de ani și nu prea știu ce mi-ar placea sa fac,sunt confuz si depresiv, poate ceva mai de tip umanist fara știinte exacte as vrea dar nu mă refer la facultate că nu am bacul ci doar diploma de 12 clase.
Mulțumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2019, 23:53:01
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Salut !

Am citit si cealalta postare a ta, in care vorbeai mai pe larg despre viata ta; asa ca iti voi da un raspuns aici.
Incearca sa te inscrii la o scoala de croitorie sau la scoala de sudori, tamplari, lacatusi, zidari - mai ales ca vad ca locuiesti in Galati si acolo sigur e nevoie de muncitori in port. Sau daca nu vrei sa faci scoala postliceala, incearca sa te angajezi la un supermarket sa aranjezi marfa - nu vei fi nevoit sa interactionezi cu multa lume (asa cum se intampla la casierie) si vei face efort fizic, lucru care te va ajuta sa mai slabesti.

Trebuie neaparat sa-ti cauti ceva de facut astfel incat sa-ti tii mintea ocupata.
Eu am avut un coleg la facultate care avea schizofrenie (la el, boala a inceput sa se manifeste in anul 2 de facultate). Si cu toate ca nu mai putea sa se concentreze si sa invete, el voia sa continue fiindca voia sa aiba o ocupatie. In plus, el mergea si la o sala de fitness. Din cate imi amintesc, el avea o forma mai grava de boala si totusi incerca sa aiba o viata cat de cat normala si chiar reusise.
Sunt sigur ca tu, care nu ai simptome grave iar tratamentul isi face bine efectul asupra ta, poti sa te mobilizezi si sa te angajezi undeva. Vei vedea ca prin munca, nu o sa mai pierzi timpul in fata calculatorului, nu vei mai avea timp de pacate si de certuri cu parintii tai. Si nu in ultimul rand, iti va face bine la sanatate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2019, 01:02:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up O meserie care sa o practici ti-ar da sens si siguranta!

Intrutotul de acord cu bluester. Deja societatea are o nevoie acuta de meseriasi. E foarte bine sa devii util si vei deveni indemanatic in timp. Caci spui sunt neindemanatic. Orice se poate invata.
Am un link in care un dr(in psihologie cred) prezinta un filmulet pe youtube: "The skill of self confidence "-dr. Ivan Joseph. Ar veni tradus "Abilitatea încrederii în sine" si te rog mult sa il vezi are doar 13 minute si consider ca e foarte util . La un moment dat spune de o metoda de crestere a increderii in sine: "repetitia,repetitia si iarasi repetitia" Repetitia da incredere in ppropriile forte.

E o nevoie teribila de oameni care sa stie meserie. Sau oameni care sa ajute. Sunt nenumarate locuri de munca in domeniul constructiilor sau ca instalatori. Sunt munci repettitive dar care in timp dau siguranta si incredere in fortele proprii. Trec zile si iti vezi vadit rostul ,trecand pe langa o casa vezi zice:"Si eu am pus umarul aici."
Prima data spovedeste-te si spune si preotului sa iti dea un sfat . Pe la un preot trec multi oameni si poate stie unii meseriasi care te-ar putea ajuta, si sa fie cu tact in perioada de inceput cand ai avea nevoie vadita de sprijin. Parca te vad mai bine intr-un grup de zidari ,constructori decat intr-un suparmarket. Cand lucrezi la o casa,esti un grup de cativa oameni, esti deja un grup in care depinzi unii de altii,si asta cred ca ti-ar fi foarte UTIL.UN GRUP de care sa apartii, care treptat sa aiba nevoie de tine. E nevoie mai mult de atentie si daruire decat de nu stiu ce capacittati intelectuale.
Domnul sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare