Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2006, 15:16:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Haideti ca pe acest topic sa comentam Sf Liturghie, incepand de la Proscomidie apoi Liturghia cuvantului si apoi a credinciosilor! pt a avea o mai buna intelegere asupra acestei mari minuni, daca detineti carti cu explicarea liturghiei, nu ezitati sa postati ideile! "Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2006, 18:10:27
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Hai sa incepem!
Pentru cine nu stie cuvintul "liturghie " vine din limba greca si inseamna slujire .
Ce este Sf. Liturghie ?
Este serviciul religios cel mai insemnat al cultului nostru ortodox , pentru ca in decursul ei ni se infatiseaza toata viata si activitatea lui Iisus Hristos :
de la nastere, propovaduire, patimile, moartea pe cruce, invierea , pina la inaltarea la cer . Toate aceste momente se actualizeaza in Sf. LIturghie , devin prezente pentru noi , incit putem lua parte la ele . Trecutul devine prezent .
Ceea ce Iisus Hristos a implinit atunci pentru mantuirea noastra , tot El le face prezente pentru noi cind se oficiaza Sf.Liturghie .
Inceputul l-am facut , daca e ceva de corectat sau adaugat vom vedea .
mai revin ,sa nu fie prea mult deodata .
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2006, 18:42:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Mai am sa spun ceva la introducere :
In decursul ei are locp rin puterea Duhului Sfint marea taina a prefacerii painii si vinului in Trupul si Singele lui Hristos .
Faptul acesta inseamna ca El este real si personal prezent . Jerfa de pe creuce a
adus-o El pentru totdeauna si pentru toti oamenii , dar pentru ca fiecare om sa aiba parte de roadele ei ne-a lasat un mijloc de ale face mereu prezente . Aceasta este oficierea Sf.Liturghii care are in centrul pomenirea jertfei de pe cruce .
De foloasele ei avem parte daca credem in jerfa Domnului pentru noi, participind la Sf.Liturghie si mai ales primind Trupul si Singele Lui , adica Sf. Impartasanie .
Pe Iisus Hristos il primim in mod tainic dar real in trupurile si sufletele noastre, ca pe Domnul ,Salvatorul vietii noastre .
Sfinta Liturghie se desfasoara pe doua planuri : vazut si nevazut .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2007, 16:47:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va rog sa continuati, caci sunt unii, printre care ma numar si eu, care nu stiu mai nimic despre liturghie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2007, 17:27:24
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Am tot cautat si citit destule pe internet,am si asistat la liturghii, dar tot n-am inteles nimic. Eu provin din parinti atei, bunicii s-au implicat prea putin, am fost doar botezat si atat. Cred ca nu sunt singurul in situatia asta, am colegi/colege de serviciu care vad ca sunt la fel ca mine: nu stim ABSOLUT NIMIC! Noua trebuie sa ni se explice totul asa cum pe copii in clasa I ii invata intai sa tina pixul in mana, apoi sa faca betisoare, apoi sa scrie.
Nu ma refer la Biblie, pe care ma citit-o aproape toata, sau unele rugaciuni pe care le-am invatat. Dar nu stiu nimic despre cult, despre slujbe - nu semnificatii si istoric, ci efectiv ce se face, pas cu pas. Ce trebuie sa faca credinciosul.
De exemplu, liturghia se face zilnic sau numai duminica?
La liturghie, am inteles ca se dau pomelnice, pentru vii si morti. Cum se scriu, cand se dau, unde? Pe cine ai voie sa treci in ele? E suficient sa le scrii, trebuie sa dai bani, trebuie sa dai prescuri, trebuie sa dai prescuri si vin, sau ce trebuie?
Am citit lucruri contradictorii: ba ca e bine sa-i treci pe toti, ba ca e pacat daca-i treci pe unii care au avut pacate grele, care au murit nespovediti, etc.
De exemplu, am vazut ca se dau la manastiri pomelnice, cu bani, si ti se spune cand le citesc. Am facut si eu ca cei de langa mine, si le-am scris. Nu stiu daca le-oi fi scris bine. Unele se trimit prin internet. Am gresit daca l-am trecut pe tata, care a fost ateu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2007, 20:53:04
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Inainte de oficierea sfintei liturghii, exista o randuiala pe care slujitorii trebuie sa o implineasca. In Liturghier se mentioneaza ca preotul trebuie sa fie marturisit si impacat cu totii. Dupa ce a dat binecuvantarea pentru inceperea Utreniei (Liturghia urmeaza dupa Utrenie), preotul face trei inchinaciuni inaintea sfintei mese si iese in mijlocul bisericii, unde cu fata catre sfantul altar face trei inchinaciuni si rosteste cateva rugaciuni, apoi merge la icoana Mantuitorului, rosteste rugaciunea indicata, merge apoi la icoana Maicii Domnului, se inchina si saruta icoana, trece apoi la celelalte icoane, care se gasesc de o parte si de alta a sfintelor usi, saruta apoi icoanele de pe iconostasul din dreapta, revine in mijlocul bisericii unde rosteste o rugaciune, intra in sfantul altar - face trei inchinaciuni inaintea sfintei mese, saruta sfanta evanghelie, sfanta cruce si sfanta masa. Urmeaza ritualul imbracarii vesmintelor. Preotul ajunge apoi la proscomidiar, ia prima prescura si scoate agnetul (bucata de prescura care se va transforma in cadrul liturghiei in trupul lui Hristos). Impunge cu sfanta copie agnetul in partea dreapta, apoi toarna vin si apa in sfantul potir. Acopera sfantul potir si scoate din a doua prescura o particica in cinstea Fecioarei Maria. Din a treia prescura scoate particele pentru cele 9 cete ingeresti. Ia a patra prescura si scoate din ea mirida (particica)pentru ierarhia conducatoare si pentru ctitorii bisericii. Atunci cand ctitorii sunt trecuti la cele vesnice, va scoate particele pentru ei din a cincea prescura. Tot din a patra prescura se scot particele pentru cei vii. Din a cincea prescura va scoate particele pentru cei adormiti.
Voi continua, nu-mi doresc sa plictisesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2007, 14:33:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cod gabriel exista carti care explica SF.Liturghie,tratate de teologie cu caracter didactic:Invatatura Sfintei si Dumnezeiestii Liturghii si cartea pe care cred ca o are fiecare crestin in biblioteca sa Invatatura de credinta crestina ortodoxa(indrumar teologic si duhovnicesc).Aici afli raspunsurile la intrebarile care te framanta..e un ABC al credintei(mai pe larg).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2007, 01:02:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Majoritatea Sfintilor Parinti considera ca Sfanta Liturghie este slujba prin care se reacualizeaza istoria manmtuirii noastre. Daca tinem cont si de timpul liturgic, atunci trebuie sa fim constienti ca prin Sfanta Lirurghie suntem contemporani cu Hristos, pentru ca nimic nu se comemoreaza, ci totul se reactualizeaza, de aceeea predomina timpul prezent in catarile de la strana : Fecioara astazi naste, Astazi S-a spanzurat pe lemn, ........ etc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2007, 01:18:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
cantarile de la strana : Fecioara astazi naste, Astazi S-a spanzurat pe lemn, ........ etc.
:dontgetit: :dozingoff:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2007, 13:38:05
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22