Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2010, 23:37:10
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Romanii nu-si respecta eroii ?!

Am fost revoltat de un reportaj difuzat pe postul TVR2, in care se prezenta in imagini,degradarea materiala accentuata a mausoleului de la Marasesti !
Imaginile reale vorbeau de la sine despre nepasarea romaneasca fata de eroii neamului,pe oasele si sangele carora s-a construit Romania Mare,si al caror monument comemorativ este lasat pur si simplu de izbeliste la bunul plac al factorilor de mediu erodanti !

Pare un lucru de neimaginat,ca un popor sa nu-si respecte eroii,ba si mai mult, ca sa nu-si respecte si mortii ,lasandu-le lacasul in paragina si in degradare !
Apropo si de recenta zi nationala, o zi glorioasa dealtfel si demna de cinstire, insa prilej pentru unii de a se deda unui retorism patriotard ipocrit si fals in esenta...atunci cand noi la fapte suntem zero-barat !

No, la asta nu ma asteptam,sa ajungem in asemenea hal de degradare, incat sa nu ne mai pese de monumentele ridicate de altii spre cinstirea eroilor neamului si sa le lasam in paragina !

Spre comparatie, in vara am avut ocazia sa vizitez in Budapesta cimitirul central,acolo unde ungurii i-au ridicat un monument impozant eroului revolutiei maghiare de la 1848 ,lajos kossuth, si am avut ocazia sa vad echipe de muncitori in uniforme verzi care dereticau de zor si taiau crengile si iarba,facand gazon...
Asta da, se stie ca ungurii isi cinstesc stramosii si au cultul mortilor !!!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 MAI! si eroii ortodoxiei! andreicozia Stiri, actualitati, anunturi 40 24.05.2010 00:57:20
Rugăciune pentru EROII DIN DECEMBRIE 1989 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 3 22.12.2009 19:58:49
Romanii si Athosul C-tin Biserica Ortodoxa Romana 7 25.07.2008 12:55:33
Eroii nu mor niciodată! delaro Stiri, actualitati, anunturi 4 31.12.2007 17:32:19