Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.05.2010, 17:12:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
pot sa iti spun ca scrii ca de obicei lucruri aiurite care nu au nici o legatura cu ce discutam noi,tu esti aici si biata-ti minte la periferia sistemului solar neavind habar de ce votbesti.oare ti-e somn si esti in alta parte somn usor hai sa discutam de exemplu despre bibilici sau porumbei poate sti mai multe sau zi cu saxu'.
Cu saxofonul ți-am spus că nu le am, dacă deschizi un topic despre bibilici ori porumbei poate mă bag...
Să fii iubit!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.05.2010, 18:21:36
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
cu cintari duhovnicesti inaltatoare care ne ridica de la pamint la cer imnografia psaltica,cintarea bizantina care se aseamana cu cintarile ingeresti pe care nici o cintare nu o egaleaza pe pamint.
stimate domn penticostalmintuibil cu ce am atacat aici pe cineva uitat-e ce mi-au facut ceilalti de alta credinta ca ai zis sa nu le mai zic sectari.cind o iau peste nasul cel lung pozeaza in victime si incep sa scinceasca ,ca pruncii sugari.daca spui ca fiecare sa respectam ce spune celalalt FACETI-O .eu ma simt la mine acasa am dreptul sa imi spun opinia despre cintarea bisericeasca find cintaret din 93' am cintat si la nepei si cunosc diferenta noi laudam pe8glasuri cintarea o primenim in functie de specificul sarbatorii care sunt de mai multe feluri,si o intreaga retea de lucruri hotarite de sinoadele biserici fixate cu multe sute de ani in urma si respectate de biserici cu sfintenie.de aceia nu se fac greseli numai de cei ce nu fac ascultare.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.05.2010, 22:32:14
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie imi place muzica gospel.
http://www.youtube.com/watch?v=j4Y7Okneb7A

Last edited by annajanette; 28.05.2010 at 22:35:20.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.03.2011, 11:02:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
In ultimii ani,in randurile protestantilor,au inceput sa se dezvolte f mult asa-zisele genuri muzicale ca:rock-ul crestin,hip-hop-ul crestin,etc...;genuri care dupa parerea mea nu au absolut nici un miez duhovnicesc si sunt lipsite de trairea adevarata crestina.In afara de faptul ca aceste melodii(asa-zise crestine) au versurile schimbate,cei care le interpreteaza fac aceleasi gesturi si se imbraca la fel ca si cei care nu canta rock sau hip-hop crestin !!!
Eu nu cred ca,crestinii din primele secole (de care protestantii incearca sa-si lege originile lor)i-au adus lauda lui D-zeu cu un asemenea gen de muzica sau cu unul asemanator !!!
Astept si alte pareri !!
Legat de acest subiect este mai mult decat lamuritor cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur:

"Noi dorim si cerem, ca voi, aducand dumnezeiasca cantare, sa fiti patrunsi de mare frica si insufletiti de pietate si astfel sa o aduceti… caci din cei de fata sunt unii, care neonorand pe Dumnezeu si socotind zisele Duhului Sfant neinsemnate, produc sunete nepotrivite, se prezinta ca si cei bantuiti de spirite rele, se clatina si se sucesc cu tot corpul, si fac miscari, straine cantarii duhovnicesti. Tie se cuvenea ca, cu pietate si cu frica sa aduci slavoslovie ingereasca, dar tu introduci aici datinile dantuitorilor […] Cum, tu nu te temi si nu tremuri? Poate nu stii, ca aici in mod nevazut e de fata insusi Dumnezeu, care cunoaste miscarea fiecaruia?... Dar tu nu intelegi aceasta din cauza ca, cele ce le-ai auzit si le-ai vazut la privelistile publice au intunecat mintea ta, si de aceea cele ce se fac acolo, le introduci in randuielile bisericesti …"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.03.2011, 11:52:56
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
In ultimii ani,in randurile protestantilor,au inceput sa se dezvolte f mult asa-zisele genuri muzicale ca:rock-ul crestin,hip-hop-ul crestin,etc...;genuri care dupa parerea mea nu au absolut nici un miez duhovnicesc si sunt lipsite de trairea adevarata crestina.In afara de faptul ca aceste melodii(asa-zise crestine) au versurile schimbate,cei care le interpreteaza fac aceleasi gesturi si se imbraca la fel ca si cei care nu canta rock sau hip-hop crestin !!!
Eu nu cred ca,crestinii din primele secole (de care protestantii incearca sa-si lege originile lor)i-au adus lauda lui D-zeu cu un asemenea gen de muzica sau cu unul asemanator !!!
Astept si alte pareri !!
Atata timp cat Cuvantul lui Dumnezeu se respecta, nu este nici o problema cu genul muzical...nici noi nu avem 100% convingerea ca tonalitatea pe care o folosim in cantariloe noastre cresitnesti, este placuta de Dumnezeu...poate s-o fi plictisit Creatorul de laude lalaite si cantari bocite de slava...daca te uiti la noi in ograda, asta-i stilul...nu trebuie sa judecam, fiecare se apropie de Dumnezeu cum considera...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.03.2011, 22:16:11
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
Atata timp cat Cuvantul lui Dumnezeu se respecta, nu este nici o problema cu genul muzical...nici noi nu avem 100% convingerea ca tonalitatea pe care o folosim in cantariloe noastre cresitnesti, este placuta de Dumnezeu...poate s-o fi plictisit Creatorul de laude lalaite si cantari bocite de slava...daca te uiti la noi in ograda, asta-i stilul...nu trebuie sa judecam, fiecare se apropie de Dumnezeu cum considera...
Poate ca se mai plictiseste D-zeu da "lalaitul si cantarile bocite" ale noastre, de aceea de ce sa nu-i cantam o maneaua crestina? ce , ingerii nu s-ar mai scutura din penaj?
Daca sufletul omului gaseste alinare in "lalaituri", trebuie sa fim convinsi ca si lui D-zeu ii place...D-zeu nu cauta decat sa ne vada sufletele linistite, nu gata de dans..
Pe cantarile NP te apuca dansul, ori de dans are nevoie D-zeu?

Maneaua crestina nu cauta decat sa gadile urechile ascultatorilor...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.12.2011, 22:14:34
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Cu ce fel de cantari trebuie sa-i aducem lauda lui Dumnezeu?
Cu cantari care sa ne aminteasca de Cel care a venit pe pămant dintre stele si ingeri intr-un staul sarac din valea de plangeri.
Cantari care sa-L laude pe Cel care s-a născut să moara.
http://www.youtube.com/watch?v=UccN-...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jyIHP...eature=related
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.12.2011, 01:45:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Cred că ne va fi tuturor de mare folos citirea acestui eseu al părintelui Nicolae Steinhardt:
http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...urite-chipuri/

Sărbători binecuvântate tuturor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pilda lucratorilor viei- ce trebuie sa dam lui Dumnezeu ? mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 1 02.09.2012 22:19:49
Sa ii aducem slava Lui Dumnezeu. Sa citim Psaltirea Lucian008 Rugaciuni 30 29.12.2011 18:59:14
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Lauda pe Domnul ! iustin10 Rugaciuni 9 19.10.2010 15:02:14
rugaciunea de lauda bncusu Rugaciuni 2 10.10.2008 19:31:27