Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 22.11.2012, 21:07:00
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Cool

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt unii care sustin ca pamantul este plat, aici pe forum, care cred la fel ca si geocentristii in teorii conspirationiste de proportii globale. ( de parca ne-ar afecta cu ceva daca intr-adevar ar fi plat sau daca intr-adevar pamantul ar fi static, nu vad motivul conspiratiei) Nimic nu mai surprinde. Ma astept sa apara pe forum si adepti ai teoriei pamantului gol.
Tu ramai la toate rece ...
  #282  
Vechi 22.11.2012, 21:09:27
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt unii care sustin ca pamantul este plat, aici pe forum, care cred la fel ca si geocentristii in teorii conspirationiste de proportii globale. ( de parca ne-ar afecta cu ceva daca intr-adevar ar fi plat sau daca intr-adevar pamantul ar fi static, nu vad motivul conspiratiei) Nimic nu mai surprinde. Ma astept sa apara pe forum si adepti ai teoriei pamantului gol.
Iarta-ma, Ioanna, dar...gradul tau de cunoastere s-a dovedit incert. Poate pur si simplu nu ai vrut sa ni-l arati!

Ai dat-o in bara cu: "Pe vremea Sfintilor Parinti nu exista heliocentrismul" si inca vreo cateva pledoarii pline de fraze irelevante si cuvinte cu sens indoilenic + un grad de siguranta (si mandrie) cu avantul specific in afirmatii: "caci daca ar fi existat, SIGUR ca ar fi luat in considerare modelul heliocentric!"

Ai habar cand si in ce context istoric (re)apare heliocentrismul?

PS: Uite ce frumoasa e icoana asta:
[img]http://www.teologiepentruazi.ro/wp-content/uploads/2012/09/Ab-initio-intru-inceput.jpg[/image]
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)

Last edited by LgMihail; 22.11.2012 at 21:49:24.
  #283  
Vechi 22.11.2012, 21:43:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Ai dat-o in bara cu: "Pe vremea Sfintilor Parinti nu exista heliocentrismul" si inca vreo cateva pledoarii pline de fraze irelevante si cuvinte cu sens indoilenic + un grad de siguranta (si mandrie) cu avantul specific in afirmatii: "caci daca ar fi existat, SIGUR ca ar fi luat in considerare modelul heliocentric!"
Geocentrismul a fost modelul predominant in Antichitate, imbratisat de majoritatea astronomilor. Sfintii Parinti vorbesc despre adevarul stiintific al vremii lor. Pana si Sf. Ioan Damaschin afirma "invatatii spun ...", atunci cand se refera la casele planetelor , astre, zodii (ca tot m-ai intrebat de dogmatica sa), deci a preluat o informatie.Demonstreaza care si cati dintre scriitorii bisericesti aveau cunostinte despre heliocentrism, arata-ne ca modelul heliocentric era cunoscut, scrierile despre heliocentrism aveau o larga circulatie.

Citat:
Iarta-ma, Ioanna, dar...gradul tau de cunoastere s-a dovedit incert.
Lumineaza-ne tu cu gradul tau de cunoastere. Ai o tema de gandit (vezi partea bolduita). La copy-paste de pe siteul H. stai bine si tu si neica_nimeni si neica_nimeni2 si cati mai sunteti, poate acum veniti cu niste informatii noi.

Last edited by ioanna; 22.11.2012 at 21:53:51.
  #284  
Vechi 22.11.2012, 21:54:40
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb Logica elementara

1) daca A -> B si 2) daca B -> C , atunci => 3) A -> C

aplicatie

1) Daca Dumnezeu a creat absolut totul in 6 zile -> atunci teoria evolutionista este gresita
2) Daca teoria evolutionista este gresita -> atunci Teoria Bing-Bang-ului este gresita

atunci => 3) Pamantul este centrul Universului !

Iisus Hristos / Calea, adevarul si viata / Trinitatea / Dumnezeu , au sens doar intr-un sistem spatial geocentric.

In sistemul evolutionist helio/a-centric, nu doar omul este decazut la rangul de animal evoluat ci si Dumnezeu este decazut la rangul unei zeitati oarecare. Se poate deduce cu usurinta ca viziunea evolutionista genereaza o viziune ecumenista in care sunt acceptate toate zeitatile, deorece toate devin doar decorative in fata zeului suprem "stiinta".

Last edited by neica_nimeni_altul; 22.11.2012 at 22:06:56.
  #285  
Vechi 22.11.2012, 22:00:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
1) Daca Dumnezeu a creat absolut totul in 6 zile -> atunci teoria evolutionista este gresita
2) Daca teoria evolutionista este gresita -> atunci Teoria Bing-Bang-ului este gresita

atunci => 3) Pamantul este centrul Universului !
Cu asa logica deficitara, nu-i de mirare ca esti geocentrist.
Daca Teoria Big Benului este gresita, inseamna ca Universul este static, nu in expansiune.
Nu rezulta ca Pamantul s-ar afla in centrul sau spatial.
Citat:
Calea, adevarul si viata / Trinitatea / Dumnezeu , au sens doar intr-un sistem spatial geocentric.
Adica mantuirea noastra, chiar si Dumnezeu este dependent de o teorie stiintifica, doar asa are sens :) Ai ajuns sa-l circumscrii pe Dumnezeu in spatiu, de dragul teoriei geocentrice de care nu te poti detasa.

Last edited by ioanna; 22.11.2012 at 22:10:34.
  #286  
Vechi 22.11.2012, 22:07:42
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Demonstreaza care si cati dintre scriitorii bisericesti aveau cunostinte despre heliocentrism, arata-ne ca modelul heliocentric era cunoscut, scrierile despre heliocentrism aveau o larga circulatie.
Aristarh de Samos a trait in secolul III inainte de Hristos. Precum bine stim, scrierile anticilor se conservau prin copierea lor. O dovada substantiala a faptului ca atat teoria heliocentrica antica, cat si scrierile lui Aristarh au fost cunoscute in perioada Sfintilor Parinti o gasim la:

- Aryabhata (476–550 d.Hr.), matematician si astronom indian, despre care se afirma ca s-a inspirat din scrierile lui Aristarh din Samos.
În ceea ce privește astronomia, Aryabhata a dezvoltat teoria lui Aristarh relativ la mișcarea Pământului în jurul axei sale și a Soarelui.

- Al Biruni (973-1048), enciclopedist arab, despre care stim ca a preluat, tradus si dezvoltat cunostiintele lui Aristarh de la Aryabhata al Indiei. Despre filosofia sa se afirma:
Concepțiile sale filozofice erau idealiste, dar teza materialistă, pe care a formulat-o, intra în contradicție cu ideologia dominantă a islamului.
Al Biruni căuta întotdeauna o explicație științifică, realistă a fenomenelor.
Al Biruni poate fi considerat un precursor al savanților din epoca Renașterii.

Conservarea lucrarii „Despre dimensiunile și distanțele mutuale ale Soarelui și Lunii” a lui Aristarh din Samos, secolul III, implica in mod direct adepti. Raspandirea conceptiilor sale (India, apoi Persia) implica un numar considerabil de adepti si, implicit, de copii.

Acum fi foarte atenta!!!

Lucrarea sa este republicată în limba latină la Veneția în 1589 și în greacă la Oxford în 1684.
Copernic traieste intre 1473 si 1543. Despre sine se stiu urmatoarele:
"În Italia, Copernic vine în contact cu scrierile vechilor greci și se documentează asupra ipotezei heliocentrice, pe care au susținut-o unii filozofi ai antichității: Philolaos, Aristarh din Samos, Platon".

Tot despre Copernic se stie ca a fost adeptul unor filosofii mistice neo-platonice (scoala neoplatonica a fiintat in secolul VI).... Dar aici te las pe tine, caci eu ti-am raspuns, in schimb tu te-ai eschivat:

"Ai habar cand si in ce context istoric (re)apare heliocentrismul?" Deci?
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #287  
Vechi 22.11.2012, 22:13:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
bla, bla, bla
Te-am intrebat CARE si CATI dintre scriitorii bisericesti cunosteau heliocentrismul, iar tu imi spui de un arab si un indian. Pentru tine ei fac parte din Sfintii Parinti? Sa inteleg ca daca nu poti da copy-paste de pe siteul H. nu poti raspunde? Trimite la redactia lor intrebarea asta si poate binevoiesc sa-ti raspunda Tu si neica_nimeni pozati in atotstiutori, faceti o pauza, documentati-va si va asteptam sa reveniti.

O seara placuta!

p.s dupa gandirea ta,daca in zilele noastre exista "teoria relativitatii", toti calugarii induhovniciti sunt experti si o cunosc, stiu despre ea.

Last edited by ioanna; 22.11.2012 at 22:21:10.
  #288  
Vechi 22.11.2012, 22:20:03
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Te-am intrebat CARE si CATI dintre scriitorii bisericesti cunosteau heliocentrismul, iar tu imi spui de un arab si un indian. Pentru tine ei fac parte din Sfintii Parinti? Nu-i nicio rusine sa spui: nu stiu
E clar dialogul nostru acum. Du-te te rog, da-ti cu niste apa pe fata si reciteste ce ti-am scris.

OMULE!!! Scrierile omului asta + Platon + Philolaos au circulat pana in India si Persia, din secolul III i.Hr. pana in sec. XI fiind citate si avand adepti, ca apoi sa ajunga la Venetia si sa-l inspire pe Copernic, iar tu-mi spui: "oare stia cineva de ele?" DA! Crezi ca Biserica - cu filiale peste tot - era in necunostiinta de cauza? Traiau sub pamant?! In anul 1583 - DUPA Copernic - are loc Sinodul care anatemizeaza calendarul gregorian. In acel sinod este citat Ptolemeu de catre Parintii vremii, repet, dupa ce atatia heliocentristi se plimbasera prin peisaj. Ti-am dovedit: DA, SFINTII PARINTI, INCA DIN PRIMELE 4 SECOLE STIAU DE HELIOCENTRISM! Ce nu pricepi atata timp cat a fost respins pana si DUPA Copernic?!?!?!

Neica_nimeni_altul, tu cum faci fata? .... Uneori am impresia ca vorbesc cu copii cu deficit de atentie...

Acum fa bine si raspunde: "Ai habar cand si in ce context istoric (re)apare heliocentrismul?"
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #289  
Vechi 22.11.2012, 22:23:52
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
p.s dupa gandirea ta,daca in zilele noastre exista "teoria relativitatii", toti calugarii induhovniciti sunt experti si o cunosc, stiu despre ea.
Ai idee cine au fost Sfintii Parinti? Nu-mi vine sa cred cu cata absurditate te prezinti....

Citez din viata Sf. Vasilie cel Mare:

"Sfîntul Vasile s-a născut în timpul domniei împăratului Constantin cel Mare. Incă nebotezat fiind, Sfîntul Vasile a stat cincisprezece ani la Atena unde a studiat filosofia, retorica, astronomia, și toate științele acelui timp."

Crezi ca nu stia de Platon si Aristarh, amandoi greci - cata vreme stiau indienii?
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #290  
Vechi 22.11.2012, 22:27:07
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Exclamation

Ioanna, nu mai ramai la toate rece, ai inviat?
Am uitat ca ai o structura umanista si nu poti asimila si reactiona la logica booleana
Referitor la copy-paste, te-a cam lasat memoria si ai uitat de Pr Savin ... Tu te intreaba si socoate, ca daca stiai si un pic de geometrie (sferica) acum nu ne mai dadeai exemple din Glosa lui Eminescu, poate veneai si tu cu citate un pic mai "stiintifice" si nu filosofice. Imi reconfirmi permanent, de parca ar mai fi trebuit, cat de atent si profund abordezi un text simplu.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27