Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 09.08.2010, 18:21:26
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Mai intai o precizare.
Sunt cativa adevarati sectari aici pe forum. Ei cred ca doar ei si secta lor au monopol asupra credintei adevarate si li se pare ca au exclusivitate asupra mantuirii. Toti ceilalti sunt pierduti in acceptiunea lor.
Da, sectare, singura credință adevărată este cea a Bisericii Ortodoxe.

Citat:
Acesti sectari insa nu va vor raspunde pentru ca nu vor sa-si recunoasca statutul.
Va voi raspunde eu, macar ca nu sunt sectar. Sunt un crestin neoprotestant, apartinator al Bisericii lui Hristos care crede insa ca si ortodocsii si catolicii se pot mantui.

Si acum raspunsul la intrebarea dumneavoastra: Hristos are o singura Biserica.
Tu ești un simplu neoprotestant, sectar, eretic și care nu aparții de Biserică, ci de secta ta eretică ! Hristos are o singură Biserică: Una, Sfântă, Universală și Apostolică, din care sectarii eretici ca dumneata nu fac parte, oricâte invocații magico-religioase vor aduce în public ori în privat. Faptul că aduci atâtea invocații magice nu te vor plasa în Biserica lui Hristos, ci doar vor aduce o îmbogățire a ritualurilor magico-religioase ale sectei "pocăite" din care faci parte ! Faptul că adopți această strategie care pretinde că dacă spui o minciună la nesârșit, până la urmă aceasta devine un adevăr, te arată de fapt cât ești de încrezut și cât de mult îți place sâ trâiești într-o realitate iluzorie, confortabilă, însă mincinoasă oricât te-ai chinui și te-ai screme să faci din minciuna în care trăiești un adevăr. Singurul adevăr este de fapt că trăiești în minciună, iar acest lucru nu se va schimba doar pentru că faci invocații magice și folosești tehnici de autosugestie, în urma cărora într-adevăr vei intra în Biserica lui Hristos, însă doar în realitatea ta fabulatorie !! Degeaba îți repeți și ne repeți și nouă la nesfârșit aceste minciuni și elucubrații sectare, pentru că ele niciodată nu vor deveni adevăr, oricât de mult și de tare te vei screme !!

Faptul că ai anumite învățături pe care le-a spus Hristos nu te face părtaș Bisericii Sale; pentru a fi în Biserica Lui trebuie să primești și să ții întreaga Revelație Dumnezeiască în așezământul pe care El Și l-a ales și l-a întemeiat prin pogorârea Duhului Sfânt !! Deci, atâta vreme cât ții și recunoști doar părți ciuntite din Revelație, și multe dintre ele înțelese eretic, atâta vreme cât ții aceste lucruri în afara așezământului întemeiat de Sfânta Treime, adică Sfânta Biserică Ortodoxă, precum și atâta vreme cât pretinzi că ții chiar și repectivele ciuntiri și intepretări eretice și sectare ale Revelației în afara vieții în Duhul Sfânt, în afara călăuzirii Duhului Adevărului, în afara Sfintelor Taine și în afara preoției sacramentale de succesiune apostolică, atâta vreme deci cât faci aceste lucruri poți să știi și poate toată lumea să știe că nu faci parte din Biserica lui Hristos, oricâte invocații și formule magice vei invoca și va invoca secta ta eretică !! În materie de adevăr absolut, o minciună invocată și proferată cu tupeu la nesfârșit nu devine adevăr !!

Între "sectarul" Ioan Iacob Hozevitul, sfânt canonizat al Bisericii Ortodoxe și care spunea prin Duhul Sfânt că Ortodoxia este singura credință adevărată, și sectarul eretic "pocăit" care ești dumneata, eu îl cred pe primul, adică pe sectarul lui Hristos, și te lepăd pe tine care ești cristos și prooroc mincinos !!!
http://www.youtube.com/watch?v=4tm3VYSLkI0

Părintele Ilie Cleopa despre sectari
http://www.youtube.com/watch?v=bMGsuG2I2e4
http://www.ortodoxmedia.com/inregist...u-au-Duh-Sfant

Ioanichie Balan - Sects [protestants, baptism] and Orthodoxy / Sectele si Ortodoxia
http://www.youtube.com/watch?v=kvN4ms3pH3k
  #722  
Vechi 09.08.2010, 18:37:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
E foarte lesne de inteles ce spuneti dar, pentru mine, e imposibil de crezut.
Catolicii spun ca dumneavoastra v-ati rupt din ei.
Conteaza asa de mult ce spun ei? Si paganii spun ca religiile lor sunt bune...
Iar cu privire la 1054 conteaza ce zice istoria. Mai studiaza si tu putin motivele pentru care a izbucnit marea schisma!

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Iar desenul e suprarealist.
Cum pot creste ramuri groase si viguroase daca sunt despartite de trunchiul copacului si, implicit de radacina?
Ele s-ar usca si ar muri. Nu au cum sa arate precum in desenul dumneavoastra.
E doar ca idee,nu are legatura cu un copac propriu zis! De ce voi trebuie sa interpretati totul "ad-literam"? Fa-ti o reprezentare schematica daca cea cu copacul te deranjeaza asa tare.

@kesarion_breb,foarte bun postul tau. Esti extrem de direct :)
  #723  
Vechi 09.08.2010, 18:48:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Conteaza asa de mult ce spun ei?
Aplicând principiul majorității folosit de dvs. ortodocșii, contează.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Iar cu privire la 1054 conteaza ce zice istoria.
Istoria de asemenea, pare să le dea lor dreptate.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
E doar ca idee,nu are legatura cu un copac propriu zis!
Nu prea are legătură nici cu realitatea. Sunt date eronate în schiță, vi s-a mai atras atenția pe acest forum.
  #724  
Vechi 09.08.2010, 20:09:55
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Conteaza asa de mult ce spun ei? Si paganii spun ca religiile lor sunt bune...
Iar cu privire la 1054 conteaza ce zice istoria.
Va rog nu-i asociati pe catolici cu paganii. Comiteti o eroare, sincer.
Iar in acest caz istoria nu zice nimic convingator.
Dumneavoastra sunteti ortodox si va e foarte simplu sa credeti: noi, ortodocsii avem dreptate. Pentru cineva din exterior, care nu este implicat sentimental, exista si probabilitatea ca dreptatea sa fie de partea catolicilor.


Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
@kesarion_breb,foarte bun postul tau. Esti extrem de direct :)
Domnul kesarion_breb e foarte direct. Imi place de el. Doar faptul ca e sectar il dezavantajeaza.
Dar fiind un sectar cu aspiratii la un rang de sef in secta lui (SEO) i se pot ierta multe prostii pe care le spune.

Pentru ca el nu spune ce crede, are un angajament :))
  #725  
Vechi 09.08.2010, 20:30:04
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
...invocații magico-religioase...
...invocații magice...

...invocații magice...
...tehnici de autosugestie,...

...invocații și formule magice...
Prietene, nu pot decat sa iti dau spre meditatie o cugetare a unui Sfant:
Căci din prisosul inimii grăiește gura.

Exista insa speranta: daca iti vei hrani inima cu Cuvantul Vietii vei vorbi altfel.
Doamne ajuta.
  #726  
Vechi 09.08.2010, 20:46:36
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Prietene, nu pot decat sa iti dau spre meditatie o cugetare a unui Sfant:
Căci din prisosul inimii grăiește gura.

Exista insa speranta: daca iti vei hrani inima cu Cuvantul Vietii vei vorbi altfel.
Doamne ajuta.
Tu ești un simplu neoprotestant, sectar, eretic și care nu aparții de Biserică, ci de secta ta eretică ! Hristos are o singură Biserică: Una, Sfântă, Universală și Apostolică, din care sectarii eretici ca dumneata nu fac parte, oricâte invocații magico-religioase vor aduce în public ori în privat. Faptul că aduci atâtea invocații magice nu te vor plasa în Biserica lui Hristos, ci doar vor aduce o îmbogățire a ritualurilor magico-religioase ale sectei "pocăite" din care faci parte ! Faptul că adopți această strategie care pretinde că dacă spui o minciună la nesârșit, până la urmă aceasta devine un adevăr, te arată de fapt cât ești de încrezut și cât de mult îți place sâ trâiești într-o realitate iluzorie, confortabilă, însă mincinoasă oricât te-ai chinui și te-ai screme să faci din minciuna în care trăiești un adevăr. Singurul adevăr este de fapt că trăiești în minciună, iar acest lucru nu se va schimba doar pentru că faci invocații magice și folosești tehnici de autosugestie, în urma cărora într-adevăr vei intra în Biserica lui Hristos, însă doar în realitatea ta fabulatorie !! Degeaba îți repeți și ne repeți și nouă la nesfârșit aceste minciuni și elucubrații sectare, pentru că ele niciodată nu vor deveni adevăr, oricât de mult și de tare te vei screme !!

Faptul că ai anumite învățături pe care le-a spus Hristos nu te face părtaș Bisericii Sale; pentru a fi în Biserica Lui trebuie să primești și să ții întreaga Revelație Dumnezeiască în așezământul pe care El Și l-a ales și l-a întemeiat prin pogorârea Duhului Sfânt !! Deci, atâta vreme cât ții și recunoști doar părți ciuntite din Revelație, și multe dintre ele înțelese eretic, atâta vreme cât ții aceste lucruri în afara așezământului întemeiat de Sfânta Treime, adică Sfânta Biserică Ortodoxă, precum și atâta vreme cât pretinzi că ții chiar și repectivele ciuntiri și intepretări eretice și sectare ale Revelației în afara vieții în Duhul Sfânt, în afara călăuzirii Duhului Adevărului, în afara Sfintelor Taine și în afara preoției sacramentale de succesiune apostolică, atâta vreme deci cât faci aceste lucruri poți să știi și poate toată lumea să știe că nu faci parte din Biserica lui Hristos, oricâte invocații și formule magice vei invoca și va invoca secta ta eretică !! În materie de adevăr absolut, o minciună invocată și proferată cu tupeu la nesfârșit nu devine adevăr !!

Între "sectarul" Ioan Iacob Hozevitul, sfânt canonizat al Bisericii Ortodoxe și care spunea prin Duhul Sfânt că Ortodoxia este singura credință adevărată, și sectarul eretic "pocăit" care ești dumneata, eu îl cred pe primul, adică pe sectarul lui Hristos, și te lepăd pe tine care ești cristos și prooroc mincinos !!!
  #727  
Vechi 11.08.2010, 19:22:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mai, tu ai zambit vreodata in viata ta? Asa, in pauza dintre doua scuipaturi, in timp ce-ti tragi rasuflarea? Ca arati tare obosit...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #728  
Vechi 11.08.2010, 19:25:22
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai, tu ai zambit vreodata in viata ta? Asa, in pauza dintre doua scuipaturi, in timp ce-ti tragi rasuflarea? Ca arati tare obosit...
Dragă, eu ți-am mai spus ție dar îți repet ca să îți aduci aminte: adevărul este simțit ca o lovitură, ca un atac asupra lor, de către cei care nu sunt în adevăr !!
  #729  
Vechi 11.08.2010, 19:43:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Dragă, eu ți-am mai spus ție dar îți repet ca să îți aduci aminte: adevărul este simțit ca o lovitură, ca un atac asupra lor, de către cei care nu sunt în adevăr !!
Nu zic ca nu ai dreptate, dar inca astept sa vad un adevar iesit din gura ta, chiar daca doare.
Intrebarea mea insa era alta...Tu obisnuiesti sa mai si zambesti? Daca ai avea o poza cu tine zambind si ai pune-o si la avatar cred ca ai linisti jumatate de forum. Merita sa faci un bine. Nu cred ca esti mereu asa acru; de fapt esti un baiat simpatic dar te dai revolutionar pe forum.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #730  
Vechi 11.08.2010, 19:58:10
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu zic ca nu ai dreptate, dar inca astept sa vad un adevar iesit din gura ta, chiar daca doare.
Ești vrednică de milă !!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00