Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2006, 14:47:16
mariro mariro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

Azi am primit o icoana foarte frumoasa, dar nu stiu daca e ortodoxa... E Maica Domnului singura in picioare, dar fara picioare... Am citit mai demult pe net despre aceasta icoana, (ca ar exista intr-o manastire) nu am vazut-o niciodata si nu-mi vine sa cred totusi ca ar fi cea de care am citit! Poate ma ajuta cineva cu un raspuns. Va rog foarte mult!
Doamne-ajuta!
Bunul Dumnezeu sa va dea sanatate in aceste zile sfinte ce urmeaza a veni!

Daca exista optiunea de a insera o fotografie mi-ar fi fost mai usor sa v-o arat...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2006, 18:59:31
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Pana te chinui sa o postezi pe forum si apoi sa primesti poate pareri impartite, mai bine trage o fuga cu icoana pana la cea mai apropiata biserica si intreaba oricare preot de acolo. E simplu. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2006, 21:50:05
mariro mariro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abis
Pana te chinui sa o postezi pe forum si apoi sa primesti poate pareri impartite, mai bine trage o fuga cu icoana pana la cea mai apropiata biserica si intreaba oricare preot de acolo. E simplu. Doamne ajuta.
Multumesc! Asa m-am gandit si eu! Poate ma voi duce chiar maine!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.12.2006, 13:34:59
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Eu am vazut si an biserici ortodoxe chiar si statuete catolice.Nu ca as atrage atentzia preotului de acolo,ca nu-s mai bun,dar eu spun ca Maica Domnului trebuie sa apara cu Puncul,si sa fie neaparat in stil bizantin.Daca e o copie dupa o icoana facatoare de minuni ortodoxa,e minunat!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.12.2006, 18:22:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Icoana trebuie sa respecte niste reguli, canoane, atunci cand este facuta. Nu orice produs al imaginatiei, daca a primit titulatura ca o reprezinta pe Maica Domnului, pe sfantul..., poate sa fie o icoana. Pe de alta parte, ea trebuie sfintita. Daca nu este sfintita, o poti considera orice, dar nu icoana.
In concluzie, este necesar sa ajungi la un preot pentru a primi raspunsul asteptat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.12.2006, 19:15:44
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Iertati-ma ca ma amestec dar ca iconar amator trebuie sa pun ceva in atentie.
Desigur icoana se face cu post si rugaciune...exista chiar o rugaciune pt inceperea lucrarii.DAR : cu sfintitul nu-i chiar asa. O icoana este sfintita deja prin numele (initialele) lui Hristos (de ex) care sint scrise pe ea. Cine nu crede lucrul acesta poate renunta la repetarea deasa a numelui lui Iisus...o face degeaba zic eu. Asa ca sfatul meu este sa nu folosim cuvintele cu usurinta : "Daca nu este sfintita, o poti considera orice, dar nu icoana." Incercati sa vedeti mai departe, dincolo de emulsia cu ou....si atunci chiar una tiparita este o icoana.Si nu cele mai frumoase icoane sint neaparat si cele facatoare de minuni...
Va rog sa ma iertati daca v-am lezat cumva, interesul meu a fost altul:)
Un Craciun fericit la toata lumea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.12.2006, 19:41:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga dmb, daca sfintenia vine prin prezenta initialele lui Hristos, atunci de ce mai avem rugaciune de sfintire a icoanei? Pe de alta parte nu am afirmat si nu voi afirma ca icoanele facatoare de minuni sunt doar cele frumoase. In definitiv, ce inseamna frumos? Ceea ce place ochiului? Dar daca ochiul este intinat?
Va doresc si eu un Craciun Fericit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.12.2006, 20:09:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Chiar asa ! De ce mai avem?:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.12.2006, 22:30:35
ortodox_convins ortodox_convins is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Dansan Va ureaza un Craciun fericit, cu multe impliniri si bucurie!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.12.2006, 10:34:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox_convins
Dansan Va ureaza un Craciun fericit, cu multe impliniri si bucurie!
Un Craciun fericit si tie si Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mare rugaminte! Basileus Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 23.04.2015 19:14:47
Am o mare rugăminte, în legătură cu un paraclis SteaEmy Rugaciuni 0 21.02.2011 16:23:20
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45