Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2013, 22:02:44
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Definitia vietii

Daca omenirea ar ajunge intr-o zi la capacitatea tehnologica sa creeze un mecanism din metal care sa se reproduca singur, sa se hraneasca cu energie, sa invete sa se deplaseze, sa invete sa comunice, etc., credeti ca acel mecanism s-ar putea numi "viu" ?

Daca nu, atunci ce credeti ca face diferenta dintre ceea ce numim noi "viu" si un lucru inert, o piatra de exemplu ? Doar materia organica ? Nu cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2013, 23:57:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Daca omenirea ar ajunge intr-o zi la capacitatea tehnologica sa creeze un mecanism din metal care sa se reproduca singur, sa se hraneasca cu energie, sa invete sa se deplaseze, sa invete sa comunice, etc., credeti ca acel mecanism s-ar putea numi "viu" ?

Daca nu, atunci ce credeti ca face diferenta dintre ceea ce numim noi "viu" si un lucru inert, o piatra de exemplu ? Doar materia organica ? Nu cred.
Depinde de ce se intelege prin viu. In mod normal este vorba despre o entitate constienta de sine. In cazul acesta cineva ar putea argumenta ca plantele sunt "vii" si totusi nu sunt contiente de sine. Planta nu este numita vietate. De fapt cred ca planta este exemplu perfect de ce ar reprezenta "creatia" respectiva. Ar fi similara unei plante, programata sa faca si sa invete anumite lucruri. Dar niciodata creatia respectiva nu va putea deveni constienta de sine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2013, 17:24:57
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Depinde de ce se intelege prin viu. In mod normal este vorba despre o entitate constienta de sine. In cazul acesta cineva ar putea argumenta ca plantele sunt "vii" si totusi nu sunt contiente de sine. Planta nu este numita vietate. De fapt cred ca planta este exemplu perfect de ce ar reprezenta "creatia" respectiva. Ar fi similara unei plante, programata sa faca si sa invete anumite lucruri. Dar niciodata creatia respectiva nu va putea deveni constienta de sine.
Eu zic ca nu exista notiunea de "constiinta de sine". Exista doar din punct de vedere lexical, ca definitie a unui proces complex psihologic prin care omul pare ca este constient de propria lui existenta. Eu nu cred ca este asa. Omul nu este constient de nimic, el este suma perceptiilor sale ( memorate sau nu in interiorul creierului) iar iluzia de constiinta este tot o perceptie. In lipsa perceptiilor nici nu se poate vorbi de constiinta, nici macar la nivelul definitiei din psihologie.


Parerea mea ca incercarea de a identifica viata cu constiinta esueaza.

Una dintre cele mai rezonabile definitii ar fi : tot ce contine ADN. Dar e dsicutabila si asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.09.2013, 18:48:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lucian, ai impresia ca discutia asta va merge intr-o directie care sa-ti fie cat de cat utila?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2013, 19:02:28
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Viata poate fi creata doar de Dumnezeu ? Omul nu o poate crea ?
Ca sa aflam raspunsul ar trebui in primul rand sa definim ce este aia "viata" ?
Reply With Quote
Răspunde