Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2009, 23:52:55
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Ateii zic ca la Costinesti a ars o biserica.
Mi se pare un contraargument bun si nu pot sa ii ignor.
Daca consideram ca prabusirea avionului este un semn divin si nu o coincidenta, arderea unei biserici ce inseamna?

Sa ne aducem aminte ca in anul 1941 a ars schitul Sihastria iar atuncea parintele Ioanichie Moroi a spus "parintilor, sa nu va descurajati ca a ars manastirea. Ca pentru pacatele noastre a ars si pentru ca sa se reinoiasca ctitorii."
Am aflat raspunsul la cazul aceasta citit in cartea "Viata parintelui Cleopa" editia a II-a
Doamne ajuta!!
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2009, 11:37:49
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Vai lumii, din pricina smintelilor!

Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Căci scris este: "Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o".
20. Unde este înțeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înțelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înțelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înțelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă și iudeii cer semne, iar elinii caută înțelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
Sfânta Evanghelie după Matei
Capitolul 18/7
Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
.................................................. .................................................. .....................
Rugaciunea are mai multe efecte si poate aduce unora roade bune si intelepciune; sunt unii, care desi se roaga, n-o fac cu smerenie, sunt inca plini de ei (cum sunt acele femei care se roaga, se roaga, se roaga, dar o fac cu capul descoperit; caci pt ele, a purta basma (acoperamant) e ceva demodat, primitiv (ce, doar n-or fi "babe"!).... cum primitiva era si Fecioara Maria, care era mereu cu capul acoperit... pt acestia rugaciunea este zadarnica. Iar ei raman in ratacirea si orgoliile lor (sau sminteala lor); mai ales cei ce voiesc sa faca voia lumii (caci nu-i asa , trebuie sa isi asigure un standard de viata corespunzator: masina, casa, serviciu bun....), oricat s-ar stradui sa arate ca urmeaza calea cea dreapta....

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum, rodul rugaciunilor curate este prabusirea unui avion si moartea a 14 oameni dintre care 7 copii???

Sa ne ferim sa vedem semne in orice lucru. Semnele lui Dumnezeu sunt mult mai subtile si mai personale, sunt date persoanei.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 18.10.2009 at 11:47:51.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2009, 13:16:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
sunt unii, care desi se roaga, n-o fac cu smerenie, sunt inca plini de ei (cum sunt acele femei care se roaga, se roaga, se roaga, dar o fac cu capul descoperit; pt acestia rugaciunea este zadarnica. ....
Eu nu cred ca pentru acestia rugaciunea e zadarnica!!!!!!!!!!!!!!!!Si un cap descoperit poate primi raspuns bun la rugaciunea sincera.Dumnezeu se uita la inima nu la broboada
PS Tu ai remarcat ca ai primit "favoruri" ptr faptul ca porti broboada???
Nu mai zarim padurea din cauza copacilor.
Ce bine imi amintesti de PILDA VAMESULUI SI A FARISEULUI

Last edited by MarinaAlca; 18.10.2009 at 13:27:12.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.10.2009, 14:49:06
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit lasa-ma, ca stiu cum sunt!

nu's cum se face, de nu inteleg unii ce citesc.... Da se pare ca nu citesti Biblia. traiesti in alta lume? nu vezi realitatea?
.................................................. .................................................. .....................
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 11

3. Dar voiesc ca voi să știți că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.
4. Orice bărbat care se roagă sau proorocește, având capul acoperit, necinstește capul său.
5. Iar orice femeie care se roagă sau proorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci tot una este ca și cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rușine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-și pună văl.
7. Căci bărbatul nu trebuie să-și acopere capul, fiind chip și slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
9. Și pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10. De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
11. Totuși, nici femeia fără bărbat, nici bărbatul fără femeie, în Domnul.
12. Căci precum femeia este din bărbat, așa și bărbatul este prin femeie și toate sunt de la Dumnezeu.
13. Judecați în voi înșivă: Este, oare, cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?
14. Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung?
15. Și că pentru o femeie, dacă își lasă părul lung, este cinste? Căci părul i-a fost dat ca acoperământ.
16. Iar dacă se pare cuiva că aici poate să ne găsească pricină, un astfel de obicei (ca femeile să se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu.
17. Și aceasta poruncindu-vă, nu vă laud, fiindcă voi vă adunați nu spre mai bine, ci spre mai rău.
18. Căci mai întâi aud că atunci când vă adunați în biserică, între voi sunt dezbinări, și în parte cred.
19. Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați.
Oare nu vezi slabiciunea Bisericii Ortodoxe Romane? Oare nu vezi cati sunt caldicei? Cati lucreaza cu sufletul lor? Adica se poate trece peste reguli pt ca avem orgolii? Biserica noastra este bolnava; si vinovat sunt si eu, si tu, si altii. Ca facem doar ce ne convine, nu?
Deci tu nu esti vames, nu? Bun , eu sunt vames si merg in iad, iar tu nu esti vames si mergi in rai! dar ce faci cu hainele , daca nu sunt curate? Si n-am inteles , trebuie sa tac in loc sa cert? adica sa ma fac ca nu vad si sa fiu ipocrit sa laud, sa periez femeia doar pt ca e femeie? femeia, barbatul, sunt amandoi datori unul altuia si impreuna lui Dumnezeu, Iisus Hristos. Da ia zi, cand te duci la la o audienta, te duci asa, oricum? Cred ca nu! te da afara de nu te vezi! dar fata de Dumnezeu ne permitem, ca suntem noi "Domni". esti fatarnic!
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Eu nu cred ca pentru acestia rugaciunea e zadarnica!!!!!!!!!!!!!!!!Si un cap descoperit poate primi raspuns bun la rugaciunea sincera.Dumnezeu se uita la inima nu la broboada
PS Tu ai remarcat ca ai primit "favoruri" ptr faptul ca porti broboada???
Nu mai zarim padurea din cauza copacilor.
Ce bine imi amintesti de PILDA VAMESULUI SI A FARISEULUI
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2009, 14:50:45
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Stirea, pe Fox News

Doamne-ajuta!

Fiecare va intelege la masura la care este. Nu are rost sa ne contrazicem intre noi. Semnificatiile tragicului accident sunt dincolo chiar si de semnificatia atee a cuvantului intamplare.

http://www.foxnews.com/story/0,2933,510238,00.html

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.10.2009, 20:36:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
19. Căci scris este: "Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o".
20. Unde este înțeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înțelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înțelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înțelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă și iudeii cer semne, iar elinii caută înțelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
Sfânta Evanghelie după Matei
Capitolul 18/7
Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
.................................................. .................................................. .....................
Rugaciunea are mai multe efecte si poate aduce unora roade bune si intelepciune; sunt unii, care desi se roaga, n-o fac cu smerenie, sunt inca plini de ei (cum sunt acele femei care se roaga, se roaga, se roaga, dar o fac cu capul descoperit; caci pt ele, a purta basma (acoperamant) e ceva demodat, primitiv (ce, doar n-or fi "babe"!).... cum primitiva era si Fecioara Maria, care era mereu cu capul acoperit... pt acestia rugaciunea este zadarnica. Iar ei raman in ratacirea si orgoliile lor (sau sminteala lor); mai ales cei ce voiesc sa faca voia lumii (caci nu-i asa , trebuie sa isi asigure un standard de viata corespunzator: masina, casa, serviciu bun....), oricat s-ar stradui sa arate ca urmeaza calea cea dreapta....
Faptul ca unele femei se roaga cu capul acoperit sau descoperit nu schimba nimic la ceea ce spusesem eu: ca nu cred ca putem spune ca prabusirea unui avion si moartea a 14 persoane dintre care 7 copii este rezultatul unor rugaciuni.
NB Sf Pavel spune si de barbati sa se roage cu capul descoperit si sa isi lase parul lung, dar nu prea ii vad pe preotii monahi sau pe episcopi descoperindu-se si tunzandu-se. Asa ca sa lasam rigorismele astea.

Chiar daca ar fi, intr-un mod foarte indirect, citatele pe care le dai din Biblie tocmai asta spun in cazul de fata: ca nu intelepciunea noastra va putea intelege pentru ce s-a intamplat un asemenea lucru.

Dar oricum, parerea mea nu conteaza, ca sunt femeie, nu-i asa? Plus ca nu imi acopar nici capul cand scriu pe forum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.10.2009, 21:35:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Faptul ca unele femei se roaga cu capul acoperit sau descoperit nu schimba nimic la ceea ce spusesem eu: ca nu cred ca putem spune ca prabusirea unui avion si moartea a 14 persoane dintre care 7 copii este rezultatul unor rugaciuni.
NB Sf Pavel spune si de barbati sa se roage cu capul descoperit si sa isi lase parul lung, dar nu prea ii vad pe preotii monahi sau pe episcopi descoperindu-se si tunzandu-se. Asa ca sa lasam rigorismele astea.

Chiar daca ar fi, intr-un mod foarte indirect, citatele pe care le dai din Biblie tocmai asta spun in cazul de fata: ca nu intelepciunea noastra va putea intelege pentru ce s-a intamplat un asemenea lucru.

Dar oricum, parerea mea nu conteaza, ca sunt femeie, nu-i asa? Plus ca nu imi acopar nici capul cand scriu pe forum.
Mare atentie la SINUZITA , OTITA si alte cele . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.10.2009, 22:01:06
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Faptul ca unele femei se roaga cu capul acoperit sau descoperit nu schimba nimic la ceea ce spusesem eu: ca nu cred ca putem spune ca prabusirea unui avion si moartea a 14 persoane dintre care 7 copii este rezultatul unor rugaciuni.
NB Sf Pavel spune si de barbati sa se roage cu capul descoperit si sa isi lase parul lung, dar nu prea ii vad pe preotii monahi sau pe episcopi descoperindu-se si tunzandu-se. Asa ca sa lasam rigorismele astea.

Chiar daca ar fi, intr-un mod foarte indirect, citatele pe care le dai din Biblie tocmai asta spun in cazul de fata: ca nu intelepciunea noastra va putea intelege pentru ce s-a intamplat un asemenea lucru.

Dar oricum, parerea mea nu conteaza, ca sunt femeie, nu-i asa? Plus ca nu imi acopar nici capul cand scriu pe forum.
Sunt deacord cu ce spui Fany71,nu se numeste rugaciune curata acea rugaciune prin care ceri de la Dumnezeu pedepsirea celor care fac faradelegi,prin asta ceri de la Dumnezeu sa nu mai dea sansa de pocainta celui in cauza,este contrar invataturii bisericii ortodoxe acest fel de rugaciune,ba din contra este chiar un indemn de la Dumnezeu pentru a ne iubi vrajmasii(apreciez totusi gestul studentilor de la ASCOR,o initiativa prin care poate trezi constiinta celui care practica aceste crime,nu cred ca ar face ei rugaciuni de pedepsire,ci mai degraba rugaciuni la Dumnezeu pentru al intoarce din pacat).Apoi sa stie si cei mirati(atei)ca la Dumnezeu nu se pierde nimic,chiar de au murit acei copilasi in accident ei au devenit ingeri,iar pentru cel in cauza(si pt.altii) poate fi un avertisment sa-si schimbe viata si sa se pocaiasca(datorita rugaciunilor de indreptare spre pocainta si nu de pedepsire)

De ce te deranjeaza citatele din biblie?Ne este noua tuturor(spre smerire)sa aducem citate din biblie sau din scrierile sf.parinti atunci cand sunt contradictii,si eu va indemn pe toti sa faceti asa,pentru ca in felul acesta ne lamurim,in felul acesta ne inteleptim,in felul acesta umblam in duhul patristic,si ne ferim a cadea in inselaciuni.Cuvantul lui Dumnezeu este valabil de la inceputul veacului si pana in vecii vecilor,indiferent in ce etape ale timpului ne gasim.Daca respecti poruncile lui Dumnezeu esti mai aproape de EL,daca nu le respecti intru totul esti mai indepartat de EL.

Monahii respecta oricum cuvantul sf.Apostol Pavel,ei poarta parul lung precum femeile si isi acopera capul tocmai din acest motiv,iar cand isi descopera capul o sa vezi ca au parul strans la spate si sub pelerina, tocmai ca sa nu se arate ca o femeie.

Conteaza si parerea ta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.10.2009, 22:03:29
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Sunt deacord cu ce spui Fany71,nu se numeste rugaciune curata acea rugaciune prin care ceri de la Dumnezeu pedepsirea celor care fac faradelegi,prin asta ceri de la Dumnezeu sa nu mai dea sansa de pocainta celui in cauza,este contrar invataturii bisericii ortodoxe acest fel de rugaciune,ba din contra este chiar un indemn de la Dumnezeu pentru a ne iubi vrajmasii(apreciez totusi gestul studentilor de la ASCOR,o initiativa prin care poate trezi constiinta celui care practica aceste crime,nu cred ca ar face ei rugaciuni de pedepsire,ci mai degraba rugaciuni la Dumnezeu pentru al intoarce din pacat).Apoi sa stie si cei mirati(atei)ca la Dumnezeu nu se pierde nimic,chiar de au murit acei copilasi in accident ei au devenit ingeri,iar pentru cel in cauza(si pt.altii) poate fi un avertisment sa-si schimbe viata si sa se pocaiasca(datorita rugaciunilor de indreptare spre pocainta si nu de pedepsire)

De ce te deranjeaza citatele din biblie?Ne este noua tuturor(spre smerire)sa aducem citate din biblie sau din scrierile sf.parinti atunci cand sunt contradictii,si eu va indemn pe toti sa faceti asa,pentru ca in felul acesta ne lamurim,in felul acesta ne inteleptim,in felul acesta umblam in duhul patristic,si ne ferim a cadea in inselaciuni.Cuvantul lui Dumnezeu este valabil de la inceputul veacului si pana in vecii vecilor,indiferent in ce etape ale timpului ne gasim.Daca respecti poruncile lui Dumnezeu esti mai aproape de EL,daca nu le respecti intru totul esti mai indepartat de EL.

Monahii respecta oricum cuvantul sf.Apostol Pavel,ei poarta parul lung precum femeile si isi acopera capul tocmai din acest motiv,iar cand isi descopera capul o sa vezi ca au parul strans la spate si sub pelerina, tocmai ca sa nu se arate ca o femeie.

Conteaza si parerea ta.
Uite,Cristiboss56 se gandeste si la sanatatea ta cea trupeasca.Mare pezevenghi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2009, 22:38:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Rugaciunea are mai multe efecte si poate aduce unora roade bune si intelepciune; sunt unii, care desi se roaga, n-o fac cu smerenie, sunt inca plini de ei (cum sunt acele femei care se roaga, se roaga, se roaga, dar o fac cu capul descoperit; caci pt ele, a purta basma (acoperamant) e ceva demodat, primitiv (ce, doar n-or fi "babe"!).... cum primitiva era si Fecioara Maria, care era mereu cu capul acoperit... pt acestia rugaciunea este zadarnica. Iar ei raman in ratacirea si orgoliile lor (sau sminteala lor); mai ales cei ce voiesc sa faca voia lumii (caci nu-i asa , trebuie sa isi asigure un standard de viata corespunzator: masina, casa, serviciu bun....), oricat s-ar stradui sa arate ca urmeaza calea cea dreapta....
De unde stii tu ca rugaciunea unora este zadarnica?!
Eu nu cred ca exista rugaciune zadarnica, fiecare este auzita de Dumnezeu!
(Si in fond, catre cine privesti tu? Eu nu-mi amintesc daca femeile de la biserica au broboada sau nu! )
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cimitirele, clinici duhovnicesti parasite consthantin Intrebari utilizatori 4 12.10.2011 16:39:40
Scrisorile in lant idealist Generalitati 3 10.06.2010 00:47:14
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
Sa nu ne impotrivim celui rau ancah Generalitati 44 18.12.2006 22:07:37