Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2009, 22:59:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Uite,Cristiboss56 se gandeste si la sanatatea ta cea trupeasca.Mare pezevenghi.
Parerea lui Fani , chiar conteza, dar a ta in nici un caz .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2009, 23:13:45
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit ce nume pompos; cristiboss!

ce nume pompos; cristiboss! "boss-ul" cui? al lui cristi?
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parerea lui Fani , chiar conteza, dar a ta in nici un caz .
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.10.2009, 23:15:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
ce nume pompos; cristiboss! "boss-ul" cui? al lui cristi?
Exact , pentru linistea ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.10.2009, 23:21:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Noi nu putem intelege puterea Domnului, maniera in care Isi manifesta voia si de aceea ne punem intrebari bazate pe o logica manierista, rece, sterila.

"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!"
Am ajuns rau de tot daca incercam cu disperare sa vedem si sa "confirmam" implicatia pedepsei divine in aceste evenimente nefericite pentru toata lumea.

Ca profesor sau parinte mai mare rau nici ca putem face unui copil, de ex, daca-l traumatizam cu asemenea argumentari paranoice a existentei lui Dumnezeu numai pentru a-i "stimula" credinta prin frica si teroare .

Ginditi-va ca l-ar aduce in discutie pe Hitler sau alti calai ai umanitatii care nu au patit niciodata nimic, iar sfirsitul si l-a programat el(Hitler) cind si CUM a vrut EL si nu rugaciunile sutelor de milioane de victime.

Daca pedeapsa lui Dumnezeu s-ar fi manifestat pe pamint, pe tot globul ar fi fost un adevarat masacru! si in loc sa avem liberul arbitru, zilnic am fi facut pe noi si traiam ca niste viermi nu fiinte umane cu demnitate si creatoare

Hitler, ca sa mai raminem cu el nu numai ca nu a SUFERIT NICI O CLIPA si si-a trait zilele pamintene ca-n sinul lui Avraam dar a si fost protejat de Dumnezeu inca DIN TINERETE cind, fiind soldat in transee o voce i-a soptit sa se mute dintr-un loc in altul deoarece acolo avea sa cada un obuz si asa a si fost ...si sa nu mai vorbim de nenumaratele atentate la viata lui din care la fel a scapat prin MINUNE DUMNEZEIAASCA!..IN ULTIMUL MOMENT MUTINDU-si LOCUL UNDE SE AFLA!

Last edited by andreicozia; 18.10.2009 at 23:24:38.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.10.2009, 23:26:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parerea lui Fani , chiar conteza, dar a ta in nici un caz .
Ei, hai sa nu exageram. Aici conteaza parerea oricui.

Ghemis, nu imi este teama de citate din Biblie insa nu orice citat este bun oriunde.
Interpretarea pe care o dai despre calugari este, tocmai, o interpretare, ceea ce dovedeste ca nu putem aplica aceste spuse ale sfantului Pavel ad literam. Daca nu le aplicam pentru barbati, atunci de ce am avea pretentia sa le aplicam pentru femei?
Suntem insa off topic.

Despre topic, ar mai fi poate de zis ca, daca avionul asta a cazut si eventual doctorul cu pricina o sa renunte la afacerea cu clinicile de avort, se vor gasi urgent altii care sa le conduca si sa castige din ele, si in rest femeile care vor sa avorteze isi vor gasi alte clinici. Tot asa cum atunci cand o biserica se darama peste un paroh, se vor construi altele.

Nu este bine sa interpretam prea mult astfel de evenimente. Poate doar persoana pe care le privesc ele direct sa le interpreteze pentru viata lui, noi insine facem ca prietenii lui Iov incercand sa ne bagam in planurile lui Dumnezeu. El, cand i se arata la sfarsit lui Iov, ii critica pe acestia pentru ca incercau sa-l convinga pe Iov ca Dumnezeu i-a trimis necazuri pentru ca era pacatos etc. Exista in lumea asta si o taina a raului, pe care prea mult rationalism nu o poate dibui.

Sigur, imi spun doar parerea, si sa ma iertati daca am fost prea repezita.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2009, 23:43:13
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am ajuns rau de tot daca incercam cu disperare sa vedem si sa "confirmam" implicatia pedepsei divine in aceste evenimente nefericite pentru toata lumea.

Ca profesor sau parinte mai mare rau nici ca putem face unui copil, de ex, daca-l traumatizam cu asemenea argumentari paranoice a existentei lui Dumnezeu numai pentru a-i "stimula" credinta prin frica si teroare .
Îmi place ce-aud. În fine, vorbește rațiunea.

Nu știu ce-i cu omenirea asta, prea caută semne în orice. Am rămas niște primitivi amorțiți în superstiție.

Totuși, andreicozia, te-aș întreba ce părere ai despre această interpretare?

clic
clic
clic
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.10.2009, 23:55:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul

Totuși, andreicozia, te-aș întreba ce părere ai despre această interpretare?

clic
clic
clic

Este vorba de aceeasi confuzie...
Gay-ii ar fi fost cu totii bubosi in chinuri de moarte si pe mormane de gunoaie daca erau sa fie pedepsiti AICI pe pamint insa dupa cum vedem comunitatea lor este mai puternica pe zi ce trece si acum aud ca ziua internationala a acestor deviati se va tine cu mare pompa in Toronto...deci milioane de poponauti(te) se vor aduna de pe tot globul pentru a se CUNOASTE MAI BINE in 2010..va dati seama ce veselie pe capul lor
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.10.2009, 00:23:49
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
ce nume pompos; cristiboss! "boss-ul" cui? al lui cristi?
O fi el boss-ul multora, insa tu, "imbrobodit" in atata superficialitate, evident ca nu ai cum sa remarci.....cand nu ai de ce sa te legi, cauti descifrarea semnificatiei id-urilor de pe forum .De la prea multe traduceri ti s-o trage?

Last edited by MarinaAlca; 19.10.2009 at 00:26:52.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.10.2009, 00:38:44
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este vorba de aceeasi confuzie...
Gay-ii ar fi fost cu totii bubosi in chinuri de moarte si pe mormane de gunoaie daca erau sa fie pedepsiti AICI pe pamint insa dupa cum vedem comunitatea lor este mai puternica pe zi ce trece si acum aud ca ziua internationala a acestor deviati se va tine cu mare pompa in Toronto...deci milioane de poponauti(te) se vor aduna de pe tot globul pentru a se CUNOASTE MAI BINE in 2010..va dati seama ce veselie pe capul lor
Am înțeles. Voiam să văd cam care e poziția față de alte asemenea interepretări.

Cît despre nu știu ce zi internațională, habar nu am dar nici nu mă deranjează cu ceva. Nici dacă ar fi pe plaiuri mioritice.

(Știu că nu e firul de discuție potrivit, dar nu văd nici o diferență între o grevă în stradă a angajaților de la [inserează companie] și o manifestație a pastafarienilor (sic), homosexualilor sau pensionarilor.)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.10.2009, 09:00:23
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parerea lui Fani , chiar conteza, dar a ta in nici un caz .
Eu credeam ca se ascunde si o doza de seriozitate in replica care ati dat-o lui Fany71. Daca parerea mea nu conteaza pt.dumneata poate conteaza pentru altcineva.Parerea mea generala este ca toti avem ceva de invatat din aceste discutii.Nu este asa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cimitirele, clinici duhovnicesti parasite consthantin Intrebari utilizatori 4 12.10.2011 16:39:40
Scrisorile in lant idealist Generalitati 3 10.06.2010 00:47:14
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
Sa nu ne impotrivim celui rau ancah Generalitati 44 18.12.2006 22:07:37