Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.10.2009, 12:30:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

<< Când se mândrește necredinciosul , se aprinde săracul ; se prind în sfaturile pe care le gândesc >> . . . . << Domnul cercetează pe cel drept și pe cel necredincios ; iar pe cel ce iubește nedreptatea îl urăște sufletul Său. Va ploua peste păcătoși lațuri , foc și pucioasă ; iar suflare de vifor este partea paharului lor >> , . . . << Căci, atunci când se ridică sus oameni de nimic, nelegiuiții mișună pretutindeni. >>
Cu toată simpatia și respectul pentru Fani, remarc influența "occidentală" unde viețuiește de ceva timp. Fani dragă , Ortodoxia ta devine pe zi ce trece mult prea liberală și are un iz neo protestant . Te rog să mă ierți, dar asta simt , asta scriu ! << De la fața Ta judecata mea să iasă, ochii mei să vadă cele drepte >> Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.10.2009, 12:45:09
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Noi, oamenii avem tentatia de a face categorii si in infinaita Lui randuiala

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
...
Dupa sf.parinti,suferinta si bolile trupesti sunt ca o mana cereasca pentru oameni.Pe cel mandru il smereste iar pe desfranat il potoleste.Suferinta este modul prin care omul(crestinul) se afla intr-o permanenta legatura cu Dumnezeu prin rugaciune.Nu degeaba se spune ca Dumnezeu pe cine iubeste il pedepseste.Tocmai din acest motiv,sa nu se piarda in placerile lumesti,sa nu cada in capcanele vrajmasului, si sa mentina contactul cu EL mereu.Nu stii cum e omul nostru/? cand da de bine uita de Dumnezeu numai cand ajunge in necaz si-aduce aminte de EL.
Asa i-mi explic ca cei mai buni sufera mereu,pentru ca-i iubeste Dumnezeu.Pentru atei pare un paradox aceasta "corectie ", dar pentru noi crestini stim ca este pedagogia(iubirea) lui Dumnezeu pentru pacatele noastre si ne vrea indreptati ca sa beneficiem de Imparatia Cerurilor.

Doamne-ajuta!

Leon Bloy (1846 - 1917), scriitor, poet si eseist de orientare catolica, spunea foarte frumos: "O, Hristoase, care te rogi pentru cei ce te rastignesc si-i rastignesti pe cei ce te iubesc!"

Parintele Arsenie Boca, asaltat de oameni impovarati de greutati, ii mustra: "Mai, veniti la mine cand va e greu. Da' cat timp va fost bine, unde erati?"

Purtam in noi chipul lui Iisus Hristos inca de la botez. Sa ne aducem aminte cele ce se intampla in fata usilor bisericii inainte de botezul propriu-zis:

Preotul intreaba: Te lepezi de satana? si de toate lucrurile lui? si de toti slujitorii lui? si de toata slujirea lui? si de toata trufia lui?
Si raspunde cel ce vine sa se boteze la fiecare intrebare; iar de va fi prunc sau pagan de alta limba cel ce vine sa se boteze, atunci raspunde nasul sl zice: Ma lepad.


Preotul intreaba a doua oara: Te lepezi de satana? si de toate lucrurile lui? si de toti slujitorii lui? si de toata slujirea lui? si de toata trufia lui?
El sau nasul raspunde: Ma lepad.

Preotul intreaba a treia oara; Te lepezi de satana? si de toate lucrurile lui? si de toti slujitorii lui? si de toata slujirea lui? si de toata trufia lui?
El sau nasul raspunde: Ma lepad.

Preotul iarasi intreaba pe cel ce se boteaza: Te-ai lepadat de satana?
El sau nasul raspunde: M-am lepadat.

Preotul iarasi il intreaba a doua oara: Te-ai lepadat de satana?
EI sau nasul raspunde: M-am lepadat.

Preotul iarasi il intreaba a treia oara: Te-ai lepadat de satana?
El sau nasul raspunde: M-am lepadat.

Dupa aceea ii zice preotul: Sufla si-l scuipa pe el.
Iar el sau nasul sufla de trei ori si scuipa de trei ori.

Si facandu-se acestea, preotul intoarce cu fata spre rasarit pe cel ce se boteaza, care tine mainile slobode in jos, si il intreaba: Te unesti cu Hristos? Si raspunde cel ce vine sa se boteze sau nasul: Ma unesc. Preotul iarasi il intreaba a doua oara: Te unesti cu Hristos? El sau nasul raspunde a doua oara: Ma unesc. Preotul iarasi il intreaba a treia oara: Te unesti cu Hristos? El sau nasul raspunde a treia oara: Ma unesc. Apoi il intreaba preotul: Te-ai unit cu Hristos? El sau nasul raspunde: M-am unit. Si iarasi il intreaba preotul: Si crezi Lui?
Si el sau nasul raspunde: Cred Lui ca unui Imparat si Dumnezeu.

Apoi zice insusi cel ce se boteaza, sau nasul pruncului, sau preotul insusi, iar nu altcineva, dupa cum rau s-a obisnuit:
Cred intru unul Dumnezeu, Tatal atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor. Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii; Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut; Care, pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria, si S-a facut om; si s-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si s-a ingropat; si a inviat a treia zi, dupa Scripturi; si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui; si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit. Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin prooroci. intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica. Marturisesc un botez, spre iertarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin.
Dupa sfarsirea Simbolului credintei, preotul zice iarasi catre dansul: Te-ai unit cu Hristos?
El sau nasul raspunde: M-am Unit.
Si preotul il intreaba: Si crezi Lui?
Si acela sau nasul raspunde: Cred Lui ca unui Imparat si Dumnezeu.

Si zice: Cred intru unul Dumnezeu..., tot, pana la sfarsit
Si dupa ce a rostit a dona oara Simbolul credintei, preotul iarasi il intreaba a treia oara: Te-ai unit cu Hristos?
El sau nasul raspunde: M-am unit.
Si iarasi il intreaba preotul: Si crezi Lui?
El sau nasul zice: Cred Lui ca unui Imparat si Dumnezeu.

Si zice: Cred intru unul Dumnezeu..., tot, pana la sfarsit.

Si dupa ce a rostit a treia oara Simbolul credintei, iarasi il intreaba preotul, de trei ori zicand: Te-ai unit cu Hristos?
Si el sau nasul raspunde de trei ori: M-am unit.
Apoi zice preotul: Si te inchini Lui?
El sau nasul, inchinandu-se; zice: Ma inchin Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, Treimii Celei de o fiinta si nedespartite.

Apoi zice preotul:
Binecuvantat este Dumnezeu, Care voieste ca toti oamenii sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Apoi zice preotul rugaciunea aceasta, intrand in biserica:
Domnului sa ne rugam
Stapane Doamne, Dumnezeul nostru, cheama pe robul Tau (N) catre luminarea Ta cea sfanta si-l invredniceste pe dansul de acest dar mare al Sfantului Botez. Dezbraca-l pe dansul de cele vechi si-l innoieste pentru viata de veci. Si-l umple de puterea Sfantului Duh, spre unirea cu Hristos, ca sa nu mai fie el de acum fiu al trupului, ci fiu al Imparatiei Tale. Cu buna-vrerea si cu harul Unuia-Nascut Fiului Tau, cu Care binecuvantat esti cu Preasfantul si bunul si de-viata-facatorul Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

continua
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.10.2009, 12:49:26
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Noi, oamenii avem tentatia de a face categorii si in infinaita Lui randuiala

Continuare

Doamne-ajuta!

Dupa botez purtam chipul lui Iisus Hristos in noi si ne unim cu El, mergem cu El, catre El, ca unii care iesim din Vechea Lege si, curati, intram in Noua Lege. Urmeaza ani in care nu avem grija sa pastram curat si limpede chipul Lui din noi. Il acoperim cu un strat din ce in ce mai gros de pacate adunate cu stiinta sau fara stiinta, cu vrere sau fara. Dumnezeu ne atrage atentia de fiecare data cand ne departam de Cale, Adevar si Viata, dar noi suntem cu atat mai indiferenti cu cat suntem mai departe. Este posibil, ca la un moment dat, Dumnezeu stie care este pentru fiecare acel timp, sa ne atraga atentia ceva mai dureros, dar o face dupa randuiala sa, cea care se integreaza in armonia Vietii. Tot asa de adevarat este ca pe altii, care s-au trezit la timp din indiferenta ii poate scuti de pedagogii aspre. Fiecaruia ii da crucea ce El stie ca o poate duce. Doar, doar ne-om trezi la Adevar si ne vom reveni in fire. Parintele Rafail Noica spunea foarte frumos ca ortodoxia este, de fapt, firea omului.
De aceea, eu as evita sa generalizez pedagogia Lui, cel putin pentru simplul fapt ca viata ne demonstreaza ca Dumnezeu ii da fiecaruia ce ii trebuie. Traiectoria fiecaruia dintre noi prin viata este un unicat zidit din aceasta complexa itretesere divino-umana intre ce suntem si ce am putea fi (conform cu talantii primiti). Iar in cele mai multe din cazuri nu stim nici una, nici alta. Si, din pacate, in lipsa dorintei de dezmarginire, nici nu vom afla.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.10.2009, 13:29:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
<< Când se mândrește necredinciosul , se aprinde săracul ; se prind în sfaturile pe care le gândesc >> . . . . << Domnul cercetează pe cel drept și pe cel necredincios ; iar pe cel ce iubește nedreptatea îl urăște sufletul Său. Va ploua peste păcătoși lațuri , foc și pucioasă ; iar suflare de vifor este partea paharului lor >> , . . . << Căci, atunci când se ridică sus oameni de nimic, nelegiuiții mișună pretutindeni. >>
Cu toată simpatia și respectul pentru Fani, remarc influența "occidentală" unde viețuiește de ceva timp. Fani dragă , Ortodoxia ta devine pe zi ce trece mult prea liberală și are un iz neo protestant . Te rog să mă ierți, dar asta simt , asta scriu ! << De la fața Ta judecata mea să iasă, ochii mei să vadă cele drepte >> Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
Ei, cristi, chiar m-am schimbat eu si de cand am inceput sa scriu pe forum?
Cine stie ce influente oi avea, dar eu incerc sa redau invatatura ortodoxa asa cum am inteles-o eu. Nu zic ca-s infailibila.
Orcium, ce am scris pe aici a fost mai mult o reactie la spusele unora care prea vor sa vada semne in toate. Am spus ca ar trebui sa fim mai discreti si atenti la gasirea acestor semne si mai ales sa le cautam pentru noi, nu pentru altii. Nu am spus ca ele nu exista.
Si tocmai, Dumnezeu stie de ce lasa sa sufere pe unul si de ce il lasa sa moara mai devreme. Nu noi. Noi putem vorbi in principiu, putem avea niste idei, dar nu cred ca avem dreptul sa le aplicam prea usor la altii.

Spune, ce este neoprotestant sau liberal in ceea ce am spus?
Citeste ce mai scriu unii autori ortodocsi despre acest subiect, autori necontestati, si o sa vezi ca nu vorbesc chiar asa diferit de mine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.10.2009, 14:30:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăminte !

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ei, cristi, chiar m-am schimbat eu si de cand am inceput sa scriu pe forum?
Cine stie ce influente oi avea, dar eu incerc sa redau invatatura ortodoxa asa cum am inteles-o eu. Nu zic ca-s infailibila.
Orcium, ce am scris pe aici a fost mai mult o reactie la spusele unora care prea vor sa vada semne in toate. Am spus ca ar trebui sa fim mai discreti si atenti la gasirea acestor semne si mai ales sa le cautam pentru noi, nu pentru altii. Nu am spus ca ele nu exista.
Si tocmai, Dumnezeu stie de ce lasa sa sufere pe unul si de ce il lasa sa moara mai devreme. Nu noi. Noi putem vorbi in principiu, putem avea niste idei, dar nu cred ca avem dreptul sa le aplicam prea usor la altii.

Spune, ce este neoprotestant sau liberal in ceea ce am spus?
Citeste ce mai scriu unii autori ortodocsi despre acest subiect, autori necontestati, si o sa vezi ca nu vorbesc chiar asa diferit de mine.
Ca drept răspuns, dragă Fani, te rog frumos să citești articolul semnat de Adrian Cocoșilă : "Dumnezeu ne mai poartă de grijă ?". Îl găsești pe sait , și a fost postat astăzi . Sincer mi-a mers la inimă ! Să fi binecuvântată ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.10.2009, 15:01:30
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Post Crestinistii care ... NU sunt crestini adevarati

Atunci cand faci la referire la o "dogma religioasa" (alta recunoscuta de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane) politicos ar trebui sa spui (sa anunti) la ce anume va referiti. Andrei Boca ... NU este crestin ortodox roman si ar fi trebuit sa anuntati acest lucru. Nu am nimic cu felul cum il vede dansul pe Iisus Hristos, dar a nu spune acest lucru mi se pare o "impietate" al credintei dumnealui im primul rand si dupa la celelalte credinte.Asa ca va rog sa aveti un atentie cand va raporteti la unii care va dau "directia" in viata.

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Aha. Deci înseamnă că pînă la urmă un om poate fi moral și înafara bibliei (dacă se comportă ca un bun creștin dar are altă credință sau nu are nici o credință)?
...Pentru că în caz afirmativ, eu cel puțin nu pot vedea ura față de alte persoane decît ca o manifestare a diferenței între „noi creștinii” și „ei, toți ceilalți”. Ceea ce numai a moralitate nu îmi sună.
Da, oricine poate fi “bun moral” iniferent daca are o Religie in care crede sau este … “ateu”.

Cred ca vedeti totul simplist si credinta dumneavoastra "scartiie" ... Nu ati intelesul "credintei ortodoxe" si mai aveti mult pana veti reusi sa faceti acest lucru.

Greseli au fost facute de cei care se credeau "credinciosi" (vezi aceasta "Inchizetie", care era de fapt "partea politica" a unei Religii care se departase de CREDINTA data de Iisus Hristos. O adevarata Religie crestina nu poate sa duca la moarte pe cei care (constient sau nu) ar gresi fata de Iisus Hristos (respectiv Sfanta Treime). Este un "non-sens" sa sustii acest fapt.

V-ati pus intrebarea de ce pe teritoriul Romaniei nu s-a exercita influienta celor care credeau in "Inchizitie" ? Eu cred ca raspunsul este simplu. Stramosii erau mai crediciosi (decat cei care “credeau” in Inchizitie) de fapt in “aparatul represiv” pe care-l exprimau, decat CREDINTA lor in Iisus Hristos, care veneau din ... "afara" tarii si care doreau sa introduca "autoritatea" unei alte Biserici. "Biserica sora”, dar mult mai mai ... "materialista" decat cea "ortodoxa".

Asa ca referirea la "ura" dintre religii se refera (numai) doar la "avantajele materiale" pe care le-au adus Religia respectiva (Catolica). Tot ce se discuta pe acest topic a celor care sustin aceasta motivatie, este numai "apa de ploaie" (dupa mine, evident).

Sa spui "ura pentru alte credinte" fara sa faci referire la "baza materiala" care sta de fapt la ADEVARUL care a generat aceasta tema, inseamna sa negi din start motivul principal : "adica BANUL", care sustine aceasta discutie. Verificati, si-n "Sfanta Scriptura", si o sa vedeti ca toata discutia aceasta pe care o aveti acum, respectiv la datele pe care le aduceti ca ajutor, "se invartesc" pe langa cauza principala care este BANUL, si nu discutia "spirituala" care ar trebui sa fie discutia noastra.

Cel putin aceasta este parerea mea de pana acum, asa ca nu este ceva "obligatoriu" si pentru ceilalti, binenteles. Doar noi acum facem "schimb de impresii" si pana la urma din "greseli" invatam fiecare (deci si eu) !
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.10.2009, 15:58:11
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Atunci cand faci la referire la o "dogma religioasa" (alta recunoscuta de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane) politicos ar trebui sa spui (sa anunti) la ce anume va referiti. Andrei Boca ... NU este crestin ortodox roman si ar fi trebuit sa anuntati acest lucru. Nu am nimic cu felul cum il vede dansul pe Iisus Hristos, dar a nu spune acest lucru mi se pare o "impietate" al credintei dumnealui im primul rand si dupa la celelalte credinte.Asa ca va rog sa aveti un atentie cand va raporteti la unii care va dau "directia" in viata.

... !
Doamne-ajuta!

Cine este Andrei Boca?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.10.2009, 18:27:20
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Continuare

Doamne-ajuta!

Dupa botez purtam chipul lui Iisus Hristos in noi si ne unim cu El, mergem cu El, catre El, ca unii care iesim din Vechea Lege si, curati, intram in Noua Lege. Urmeaza ani in care nu avem grija sa pastram curat si limpede chipul Lui din noi. Il acoperim cu un strat din ce in ce mai gros de pacate adunate cu stiinta sau fara stiinta, cu vrere sau fara. Dumnezeu ne atrage atentia de fiecare data cand ne departam de Cale, Adevar si Viata, dar noi suntem cu atat mai indiferenti cu cat suntem mai departe. Este posibil, ca la un moment dat, Dumnezeu stie care este pentru fiecare acel timp, sa ne atraga atentia ceva mai dureros, dar o face dupa randuiala sa, cea care se integreaza in armonia Vietii. Tot asa de adevarat este ca pe altii, care s-au trezit la timp din indiferenta ii poate scuti de pedagogii aspre. Fiecaruia ii da crucea ce El stie ca o poate duce. Doar, doar ne-om trezi la Adevar si ne vom reveni in fire. Parintele Rafail Noica spunea foarte frumos ca ortodoxia este, de fapt, firea omului.
De aceea, eu as evita sa generalizez pedagogia Lui, cel putin pentru simplul fapt ca viata ne demonstreaza ca Dumnezeu ii da fiecaruia ce ii trebuie. Traiectoria fiecaruia dintre noi prin viata este un unicat zidit din aceasta complexa itretesere divino-umana intre ce suntem si ce am putea fi (conform cu talantii primiti). Iar in cele mai multe din cazuri nu stim nici una, nici alta. Si, din pacate, in lipsa dorintei de dezmarginire, nici nu vom afla.

Doamne-ajuta!
Este frumos ca ai adus in discutie taina botezului,desi nu am priceput inca legatura cu pedagogia divina.Prin generalizare eu am inteles asa si am incercat sa ma fac inteles asa,ca Dumnezeu in general aplica corectii celui care este pe calea pierzarii si nu m-am referit la vreun tip de corectie generala pentru toata lumea.Asa cum ai spus Dumnezeu aplica pedagogia Sa divina in functie de boala pacatosului.EL stie mai bine decat noi ce este de trebuinta fiecaruia pentru indreptare,modul in care intervine si momentul in care sa intervina.Deci, in general Dumnezeu aplica pedepse,corectii,pentru intoarcerea omului din pacate.Daca mergem pe ideea ca Dumnezeu nu aplica corectii,atunci intram in conflict cu invatatura bisericii ortodoxe care spune asa:Mantuirea omului se face cu lucrarea(vointa)omului impreuna cu lucrarea divina.Omul singur nu se poate mantui,nici Dumnezeu nu poate mantui omul cu forta.Si atunci intervine acest dialog pedagogic intre Dumnezeu si om,Dumnezeu ii trimite semne iar omul ia aminte ca sa nu mai calce stramb.Sa-mi spuna mie un crestin ortodox de pe forum ca nu a simtit in viata lui pedagogia lui Dumnezeu.Nu cred ca poate nega cineva asta.Si spun asta pentru ca noi la capitolul "glasul constiintei "suntem repetenti,noi nu prea auzim acest glas dupa care sa ne ghidam,nu prea avem pacea si linistea necesara pentru a asculta glasul dinlauntrul nostru,nu avem duhovnicia necesara(doar calugarii ajung la aceasta masura),si atunci Dumnezeu intervine cu pedagogia in spatiul material.M i se pare logic sa fie asa deodata ce noi nu auzim glasul constiintei.Si atunci de ce unii dintre noi negam aceasta pedagogie cand stim bine pe pielea noastra ca ea exista,se spune ca ea se aplica doar in VT testament.Nu este adevarat,daca mergem pe ideea asta nu s-ar mai mantui nici un om sau cadem in erezia sectarilor care spun ca ajunge sa crezi si nu mai este nevoie de fapte bune(prin fapte bune se intelege si lupta cu pacatul ,cu patimile)Desigur noi ne putem da cu parerea in evenimentele care se petrec in lume fara sa stim exact daca a fost sau nu a fost o pedeapsa de la Dumnezeu,dar putem banui pentru motivul ca Dumnezeu aplica corectii de la inceputul lumii si pana in momentul de fata si o va mai face acolo unde considera El ca este cazul,fara insa sa I-o cerem noi.Rugaciune spre pedepsire a vrajmasilor nu este bine primita,si cred ca am ajuns de fapt la problema acestu-i topic.Nu este nici o indoiala in privinta pedagogiei divine, ci doar ca ea nu se aplica la "comanda".
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.10.2009, 19:54:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Est
.Nu este nici o indoiala in privinta pedagogiei divine, ci doar ca ea nu se aplica la "comanda".
:)) DOmnule Ghemis, iar dai raspunsuri "convenabile"
Daca este sa fie pedepsit cineva care cade cu avionul ...este Judecata dreapta a lui Dumnezeu
...in schimb daca respectivul aterizeaza pe pista fara sa fie pedepsit, o dam pe..."pedagogia divina nu este la "comanda"?"

Revenind la Hitler si la multi dintre ofiterii lui, el a hotarit cind sa moara, sinucigindu-se...in caz ca ai ceva nelamuriri
Iar daca dorea sa scape, isi schimba fizionomia si traia BINE-MERCI undeva la o ferma in Argentina pina la adinci batrineti insa Dictatorii de regula nu fac acest lucru ci din orgoliu isi trag un glonte-n timpla sau se intorc inapoi din Iran pentru a fi executat ca un Tiran nu un las...asta fac dictatorii iar Dumnezeu dupa cum bine vedem nu prea are treaba cu ei.hmmm...? curios nu?.
Priveste doar citi ofiteri SS si cercetatori germani au fugit si au devenit milionari in America de Nord si de Sud si-si vad linistiti de batrinetile lor dupa ce au omorit si gazat milioane

Moshe stie mai bine decit oricine biografia lui Hitler si-mi da dreptate asa ca nu are de ce sa se supere pe mine

In legatura cu New Orleans...din nou las-o moale, stie orice copil ca dezastrul s-a produs din cauza unei proaste dimensionari a barajelor protectoare...ceva ce se intimpla la ordinea zilei in tara la noi cind ploua si cind pleaca la vale sate intregi.

Acum ce o sa spui ca satenii respectivi sunt mai pacatosi ca altii de i-a ales Dumnezeu sa dea cu ei de pamint, or fi sodomiti sau mai stiu eu ce?

Iar cu VT, nu zic ca nu este adevarat...:)))o lasam asa cum a picat si cum au picat multe neexplicabile, insa... hai fa bine si da-ne te rog un exemplu din istoria DOCUMENTATA ISTORIC !!! de EXEMPLE CLARE DE PEDEAPSA DIVINA... acum sa te vedem !:))

...in afara de faptul ca rusii au invins practic cu miinile goale o masimarie sofisticata de razboi germana ( acolo sunt de acord a fost CLAR mina de Arhangheli din cer care s-au coborit la rugaciunile marilor sfinti estici, Sf Serafim de Virita, de ex)

Last edited by andreicozia; 19.10.2009 at 20:02:15.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.10.2009, 21:55:06
Bastet's Avatar
Bastet Bastet is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Da, oricine poate fi “bun moral” iniferent daca are o Religie in care crede sau este … “ateu”.
Interesantă poziție, în sensul că nu prea mă așteptam să o aud. Mulți oameni (ortodocși) cu care am încercat să vorbesc admiteau că pot fi oameni morali indiferent de credință (sau de faptul dacă o aveau sau nu); cu toate acestea, fraza se continua după o mică șovăială cu un „dar”.

Citat:
Cred ca vedeti totul simplist si credinta dumneavoastra "scartiie" ... Nu ati intelesul "credintei ortodoxe" si mai aveti mult pana veti reusi sa faceti acest lucru.
Nu scîrțîie, Eugen. Nu există. În schimb încerc să înțeleg ce îl justifică pe fiecare să creadă în religia sa și ce impact are acest lucru asupra felului în care privește lumea și restul oamenilor.

Și mai încerc să nu fac generalizări pripite, e... incorect.

Citat:
Greseli au fost facute de cei care se credeau "credinciosi" (vezi aceasta "Inchizetie", care era de fapt "partea politica" a unei Religii care se departase de CREDINTA data de Iisus Hristos. O adevarata Religie crestina nu poate sa duca la moarte pe cei care (constient sau nu) ar gresi fata de Iisus Hristos (respectiv Sfanta Treime). Este un "non-sens" sa sustii acest fapt.

V-ati pus intrebarea de ce pe teritoriul Romaniei nu s-a exercita influienta celor care credeau in "Inchizitie" ? Eu cred ca raspunsul este simplu. Stramosii erau mai crediciosi (decat cei care “credeau” in Inchizitie) de fapt in “aparatul represiv” pe care-l exprimau, decat CREDINTA lor in Iisus Hristos, care veneau din ... "afara" tarii si care doreau sa introduca "autoritatea" unei alte Biserici. "Biserica sora”, dar mult mai mai ... "materialista" decat cea "ortodoxa".
Nu a ajuns pînă la noi Inchiziția pentru că deja se separaseră cele două biserici și pentru că, teritorial, eram mult mai departe. Totuși a spune că aceste lucruri s-au răsfrînt doar asupra celor care se îndepărtaseră de credința dată de Iisus mi se pare forțat. O groază de oameni nevinovați au murit din cauza unei instituții. (Da, mă refer la catolici aici.)

Citat:
Asa ca referirea la "ura" dintre religii se refera (numai) doar la "avantajele materiale" pe care le-au adus Religia respectiva (Catolica). Tot ce se discuta pe acest topic a celor care sustin aceasta motivatie, este numai "apa de ploaie" (dupa mine, evident).

Sa spui "ura pentru alte credinte" fara sa faci referire la "baza materiala" care sta de fapt la ADEVARUL care a generat aceasta tema, inseamna sa negi din start motivul principal : "adica BANUL", care sustine aceasta discutie. Verificati, si-n "Sfanta Scriptura", si o sa vedeti ca toata discutia aceasta pe care o aveti acum, respectiv la datele pe care le aduceti ca ajutor, "se invartesc" pe langa cauza principala care este BANUL, si nu discutia "spirituala" care ar trebui sa fie discutia noastra.
S-a pus punctul pe „i”. Totuși, revin cu rîca mea veche: dintre creștini, doar 1/10 e ortodox. Restul sînt variante provenite din catolicism. Una peste alta, creștinismul stă foarte prost din cauza fărîmițării și a diferențelor interne, iar faptul că în lume 4/12 sînt creștini și doar 3/12 sînt musulmani devine irelevant. (Nu există unitate în creștinism.)

Citat:
Cel putin aceasta este parerea mea de pana acum, asa ca nu este ceva "obligatoriu" si pentru ceilalti, binenteles. Doar noi acum facem "schimb de impresii" si pana la urma din "greseli" invatam fiecare (deci si eu) !
Mulțumesc pentru schimbul de ideii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cimitirele, clinici duhovnicesti parasite consthantin Intrebari utilizatori 4 12.10.2011 16:39:40
Scrisorile in lant idealist Generalitati 3 10.06.2010 00:47:14
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
Sa nu ne impotrivim celui rau ancah Generalitati 44 18.12.2006 22:07:37