Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2010, 09:25:47
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit Credinta imi este pusa la incercare

Buna ziua frati crestini

Am inceput de curand sa studiez Biblia in speranta ca ma va aduce mai aproape de Dumnezeu. Din pacate incep sa imi pierd credinta dupa ce am citit mare parte din Vechiul Testament . Multe lucruri mi se par de-a dreptul ciudate si par ca nu au legatura cu lumea in care traiam, am vazut si cateva contradictii (poate nu am inteles eu bine) dar cel mai mult m-a afectat cruzimea .

Frati crestini chiar nu stiam ca Biblia poate contine pasaje atat de violente care instiga la ura si intoleranta. Preotii spun ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si ca este drept cu toti dintre noi si ca Dumnezeu nu poate face rau.

Nu pot sa inteleg cum de Dumnezeu a ascultat rugaciunea unui profet care s-a rugat ca niste copii sa fie ucisi pentru ca radeau de el ca e chel, nu pot sa inteleg de ce Dumnezeu a trimis ursi sa-i macelareasca. Va rog sa ma ajutati, vreau sa ma mantuiesc dar acum mi se pare foarte greu.

Nu inteleg cum de Dumnezeu a facut pact cu Ieftae judecatorul sa ii omoare pe amoniti daca el fiind Atotstiutor stia ca Ieftae isi va sacrifica propria fiica. Cum poate Dumnezeu permite un sacrifiu uman ?

Am gasit multe astfel de lucruri. Va rog sa-mi explicati si sa nu ma lasati pe calea necredintei.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Nesabuinta ! - O Biserica veche de 200 de ani va fi pusa la pamant ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 9 11.02.2011 23:26:26
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11