Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 10.12.2012, 08:08:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
daca se intampla sa ne "spurcam" : la ziua cuiva, suntem serviti, uitam, nu ne dam seama sau pur si simplu nu putem rezista sa nu gustam, multa lume spune "te-ai spurcat, acum mananca tot", dar eu nu sunt de acord. Cred ca e mai bine sa ne infranam atat cat se poate. Sa mancam ce ni se ofera atunci, dar cand e doar pofta noastra...
Dvs cum credeti?
Daca se intampla astfel de accidente,o iei de la capat cu postul,e clar.

Saptamana trecuta,la serviciu,managerul isi facea o ciocolata calda cu frisca cand am intrat.Pentru ca eram prin preajma,mi-a pregatit si mie una si mi-a oferit-o cu cel mai mare zambet si cu tot dragul:"uite,ti-am facut si tie una,sper sa-ti placa",mi-a zis...

Facand o paranteza,eu il iubesc f mult pe baiatul asta(o iubire frateasca desigur,o simpatie);este ca o gura de oxigen(chiar de ozon)la serviciu.Este ceea ce ai defini "omul care aduce pacea".
Mereu zambitor si impaciuitor,optimist si glumet,mult face cu prezenta lui printre oameni.

In fine,dupa am cantarit oferta ciocolatei calde cu frisca si lapte(eu am si intoleranta la lactoza si suntem si in post)am hotarat ca am s-o iau si sa beau putina,ca sa nu refuz si sa incep cu o lista de motive.
Cred si acum ca am facut bine,deoarece nu gustul ciocolatei m-a impins sa accept ci grija prieteneasca a acestei persoane.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 10.12.2012, 11:09:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In fine,dupa am cantarit oferta ciocolatei calde cu frisca si lapte(eu am si intoleranta la lactoza si suntem si in post)am hotarat ca am s-o iau si sa beau putina,ca sa nu refuz si sa incep cu o lista de motive.
Cred si acum ca am facut bine,deoarece nu gustul ciocolatei m-a impins sa accept ci grija prieteneasca a acestei persoane.
frumos.
Totusi exista doua situatii diferite:
Cand cel care iti ofera un produs de dulce nu stie ca tii post, si ti-l ofera cu dragoste aici intra asa-zisa "masa a dragostei" si cand cel de langa tine stie ca ti post si totusi ti-l ofera fie din comoditatea de a pregati ceva de post, fie ptr a te ispiti.
De aceea ne-a inzestrat Dumnezeu cu ratiune a sa putem discerne situatiile.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 10.12.2012, 14:58:38
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Se folosesc mai mult in siropuri si tincturi, sunt f. bune pt imunitate. Nici eu n-am auzit de gem pana acum.
Se face gem din fructe de soc. Atentie, fructele de soc sunt laxative, sunt inversul afinelor cu care seamana destul de mult. Persoanele cu gastrita, ulcer pot avea probleme de la fructe de soc, dar nu de la o lingura de gem.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 10.12.2012, 15:33:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In fine,dupa am cantarit oferta ciocolatei calde cu frisca si lapte(eu am si intoleranta la lactoza si suntem si in post)am hotarat ca am s-o iau si sa beau putina,ca sa nu refuz si sa incep cu o lista de motive.
Cred si acum ca am facut bine,deoarece nu gustul ciocolatei m-a impins sa accept ci grija prieteneasca a acestei persoane.
Mergand pe la manastiri, am vazut ca maicutele, care sunt la bucuatarie gusta mancarea pe care o fac, dar scuipa, pentru a nu inghiti ceea ce e de dulce. Ma refer in timpul postului.
Pe de alta parte se cunosc cazuri, in care monahii, fiind pe drum, au fost nevoiti sa manance ceea ce au primit, desi mancarea respectiva nu era de post. Dar reluandu-si drumul, reveneau la postul lor.
Avem deci posibilitatea de a accepta ceea ce ni se ofera, ca apoi cand ne luam noi mancarea sa alegem ceea ce stim ca este de post.

Mie mi se pare, dar e numai parerea mea, ca daca primi ceva, sa mancam sau sa bem. Nu vad care e diferenta, daca bem putin, apoi lasam restul?!?
Daca vrem sa fim f corecti, putem spovedi acest lucru.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 10.12.2012, 16:18:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mergand pe la manastiri, am vazut ca maicutele, care sunt la bucuatarie gusta mancarea pe care o fac, dar scuipa, pentru a nu inghiti ceea ce e de dulce. Ma refer in timpul postului.
Pe de alta parte se cunosc cazuri, in care monahii, fiind pe drum, au fost nevoiti sa manance ceea ce au primit, desi mancarea respectiva nu era de post. Dar reluandu-si drumul, reveneau la postul lor.
Avem deci posibilitatea de a accepta ceea ce ni se ofera, ca apoi cand ne luam noi mancarea sa alegem ceea ce stim ca este de post.

Mie mi se pare, dar e numai parerea mea, ca daca primi ceva, sa mancam sau sa bem. Nu vad care e diferenta, daca bem putin, apoi lasam restul?!?
Daca vrem sa fim f corecti, putem spovedi acest lucru.
Anca ,si eu gandeam la fel ,dar asa devii concesiv si cu pacatele sufletesti
Nu este bine sa mancam de dulce ,la orice masa festiva se gaseste ceva de post ,un ardei ,o maslina ,o rosie
Eu cred ca daca ne infranam cu cat ispitele culinare sunt mai mari cu atat rasplata e mai mare.
Sunt unele persoane care au ispite culinare chiar daca la inceput ,cand erau mai caldicei , posteau mai usor
Reply With Quote
  #206  
Vechi 10.12.2012, 23:20:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Anca ,si eu gandeam la fel ,dar asa devii concesiv si cu pacatele sufletesti
Nu este bine sa mancam de dulce ,la orice masa festiva se gaseste ceva de post ,un ardei ,o maslina ,o rosie
Eu cred ca daca ne infranam cu cat ispitele culinare sunt mai mari cu atat rasplata e mai mare.
Sunt unele persoane care au ispite culinare chiar daca la inceput ,cand erau mai caldicei , posteau mai usor
Multumesc pentru sfat, Ana draga.
Chiar ieri am fost la niste rude si am fost servita numai cu de dulce. Am mancat, pacatoasa de mine, caci nu puteam da exemplu rau nepotului de 4 ani, care are probleme cu mancatul. Iar acum ma lupt cu ispita... dar trag nadejde ca Dumnezeu ma va ajuta sa rezist pana la capat.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 11.12.2012, 00:04:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mergand pe la manastiri, am vazut ca maicutele, care sunt la bucuatarie gusta mancarea pe care o fac, dar scuipa, pentru a nu inghiti ceea ce e de dulce. Ma refer in timpul postului.
Pe de alta parte se cunosc cazuri, in care monahii, fiind pe drum, au fost nevoiti sa manance ceea ce au primit, desi mancarea respectiva nu era de post. Dar reluandu-si drumul, reveneau la postul lor.
Avem deci posibilitatea de a accepta ceea ce ni se ofera, ca apoi cand ne luam noi mancarea sa alegem ceea ce stim ca este de post.

Mie mi se pare, dar e numai parerea mea, ca daca primi ceva, sa mancam sau sa bem. Nu vad care e diferenta, daca bem putin, apoi lasam restul?!?
Daca vrem sa fim f corecti, putem spovedi acest lucru.
Eu am spus ca"sa beau putin"deoarece bautura respectiva nici nu era pe gustul meu,nici nu-mi facea bine,suferind de intoleranta la lactoza.

In rest,eu raman la parerea mea ca scrupulozitatea ucide deagostea(este o parere cat de cat recenta).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 11.12.2012, 16:32:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu am spus ca"sa beau putin"deoarece bautura respectiva nici nu era pe gustul meu,nici nu-mi facea bine,suferind de intoleranta la lactoza.

In rest,eu raman la parerea mea ca scrupulozitatea ucide deagostea(este o parere cat de cat recenta).
Nu ,nu ucide dragostea daca tii post si nu judeci pe nimeni
Eu am mancat de dulce in post ,tocmai ma impartasisem de cateva zile si mi-a parut rau
O prietena mi-a spus "abia te-ai impartasit " si a avut dreptate
Trebuie sa luptam cu ispitele ,mai ales ca in post dau navala peste noi.
Prietena asta a mea tine post cu multa atentie si sa stii ca nici pacate sufletesti nu prea are ,mi se pare destul de induhovnicita
Si mai este ceva ,e destul ca pacatuim cu vorba ,cu gandul ,macar postul asta chinuit ,cu ulei sa il tinem
Si asa ne facem poftele ,mai cumparam ceva bun in post

Last edited by anita; 11.12.2012 at 16:36:05.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 11.12.2012, 17:04:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In rest, eu raman la parerea mea ca scrupulozitatea ucide dragostea (este o parere cat de cat recenta).
Adevărat. Și consider că ai procedat cu dragoste frățească, cu atât mai mult cu cât ceea ce ai primit îți făcea chiar rău.

Este, în Pateric parcă, și o pildă, în care un ucenic ce călătorea cu părintele său, aflându-se amândoi în zi de post (total), ajungând la o mânăstire sunt așezați la masă. Au mâncat.
Când, după ce plecaseră, ucenicul se oprise să bea apă, părintele i-a atras atenția că ei au de continuat postul. Masa o primiseră din dragoste de frați.
Și încă un cuvânt îmi vine în minte aici, al părintelui Galeriu: Trebuie să știi să și primești, nu doar să dai (fiind și aceasta o expresie a dragostei).
Reply With Quote
  #210  
Vechi 11.12.2012, 17:43:05
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In rest, eu raman la parerea mea ca scrupulozitatea ucide dragostea (este o parere cat de cat recenta).
Si eu sunt de parerea aceasta, chiar mi s-a intamplat sa refuz ceva de dulce in post la o reuniune de familie si am cauzat atata stanjeneala incat dupa aceea mi-a parut rau ca nu am acceptat o bucatica mica din ceea ce mi se oferise. "Iubeste si fa ce vrei" a Fericitului Augustin este valabil si in cazul acesta. Din iubire pentru cel ce ne ofera, putem accepta, fara insa a renunta la postul nostru, de orice fel ar fi el.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14