Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Vezi rezultatele sondajului: Catalogati informatia
Buna. De folos pentru mentinerea starii de sanatate. 7 100,00%
Neinteresanta 0 0%
Nu ma intereseaza.Satul sa fiu. 0 0%
Ce-mi pasa daca eu ma simt bine. 0 0%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 7. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2008, 11:20:29
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Exclamation Atentie!

50% din fructe și legume conțin pesticide
După ce am aflat că puii comercializati in magazine sunt plini cu hormoni, conservele de ton sunt contaminate cu toxină botulinică, iar unele condimente conțin aflatoxină, un raport al UE provoacă îngrijorare: 49,5% din fructele, legumele și cerealele produse în spațiul european conțin pesticide.
Potrivit specialiștilor, producătorii din România nu-și permit să folosească pesticide, fiindcă sunt prea costisitoare. Piețele de la noi sunt însă invadate de produse de import.
Un raport al Uniunii Europene arată că jumătate din vegetale sunt contaminate cu substanțe toxice. Produsele românești sunt mai bune, dar prea puține, spun specialiștii.
Aproape jumătate din fructele, legumele și cerealele produse în țările din Uniunea Europeană (UE) sunt contaminate cu pesticide, acesta fiind cel mai ridicat nivel înregistrat vreodată. Printre cele mai contaminate sunt strugurii, bananele, ardeii și merele, arată un raport UE.
Specialiștii români spun însă că produsele românești sunt tratate mai puțin și sunt mai sănătoase, însă piața de la noi este invadată de fructe și legume de import. Medicii atrag atenția că pesticidele pot cauza grave probleme hormonale, dar și sterilitate, cancer sau malformații la copii.

Bananele și merele, în topul contaminării

„Prezența pesticidelor a fost identificată în 49,5% dintre fructele, legumele și cerealele produse în UE în anul 2006. Per total, aproape 4,7% dintre fructele și legumele analizate conțin pesticide în concentrații care depăș esc limitele legale. Cerealele sunt din ce în ce mai contaminate: în anul 2006 nivelul este de 27,2%, în timp ce în 2005 nivelul era de 21%“, potrivit unui comunicat al Mișcării pentru Drepturile Generațiilor Viitoare, un ONG din Franța care prezintă în premieră un raport al UE, programat să apară săptămână viitoare.
Specialiștii nu sunt deloc surprinși de concluziile raportului. „Pesticidele sunt folosite pentru a scăpa de bolile și dăunătorii fructelor și legumelor. Acestea arată mai bine, producția este mai mare. Pesticidele sunt însă liposolubile, sunt absorbite mai ales în coajă și devin foarte periculoase pentru consumatori“, explică directorul Institutului de Cercetări Alimentare, prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi. Acesta spune că cele mai contaminate produse sunt bananele, vinetele, strugurii, ardeii și merele, care se stropesc și de 15-20 de ori.
Determinarea reziduurilor nu se face sistematic în România, ci prin sondaj. „Cel mai mult se merge pe declarația producătorului sau importatorului, deci formal“, mai spune el.

Prea săraci

Mihail Dumitru, directorul Institutului de Cercetări pentru Pedologie și Agrochimie, crede că, dacă în țările dezvoltate ale UE nivelul de reziduuri poate fi găsit în 49% din legume și fructe, la noi procentul e de cel mult 5%.
„Suntem prea săraci ca să folosim pesticide în structura și cantitatea utilizate de occidentali. Ei stropesc de 10-20 de ori, cât e nevoie pentru producția maximă, dar noi le tratăm când putem, când e un atac al dăunătorilor“, arată el. Potrivit lui Mihail Dumitru, în România ultimilor 20 de ani, cantitatea de pesticide a scăzut continuu. De aici și producția redusă la nivel național și faptul că legumele și fructele noastre arată mai pipernicite. „În țările UE, combaterea bolilor și daunătorilor este mai intensivă. În Belgia, la meri fac și câte 17 tratamente. Nu vă gândiți că merele acelea care sunt foarte frumoase și n-au nicio pată se pot face fără tratamente“, confirmă Marcel Costache, directorul Institutului de Cercetări pentru Legumicultură și Floricultură. În opinia sa, cel mai greu de controlat sunt micii producători, care, chiar dacă achiziționează pesticide garantate, aplică tratamentele „după ureche“.
„Niciun produs vegetal românesc nu a fost depistat până în prezent cu un conținut de pesticide mai mare decât nivelul legal admis de UE, susține Elena Leaotă, șefa Direcției fitosanitare din Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Ea spune că fructele și legumele de proveniență autohtonă conțin mai puține pesticide decât cele din statele vechi membre UE, datorită cantităților mai mici de substanțe chimice utilizate de fermierii români la unitatea de suprafață cultivată.

EFECTE
Sterilitate, cancer și malformații

Un nivel prea ridicat al pesticidelor în alimente cauzează probleme hormonale, sterilitate, dar și malformații, diverse forme de cancer și probleme cu ficatul. „Din cauza schimbărilor hormonale, bărbații pot fi mai efeminați, iar fertilitatea bărbaților și cea a femeilor au de suferit. Grav este că, pe lângă estrogen, se stimulează și celulele grase, ceea ce duce la apariția supraponderabilității și a obezitații“, afirmă prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi. În plus, pesticidele pot fi mutagene (apar mutații în genom, prima fază spre cancerizare) și teratogene (induc malformații la făt și boli de metabolism, cum ar fi diverse forme de intoleranță). Cancerele care au o componentă hormonală, precum cel de col uterin, prostată sau de sân, sunt favorizate de un consum prea mare de pesticide, acestea fiind toxice și pentru ficat. Pentru a vă proteja de toate aceste posibile efecte, cea mai bună soluție ar fi să încercați să faceți o selecție. „Cumpărați alimente autentic ecologice, care au garanții ce sunt trecute pe ambalaj. Acestea trebuie să aibă două ștampile: una este «AE» și alta a organismului care certifică că produsul este ecologic (Agrocerf 15, spre exemplu)“, mai recomandă profesorul Gheorghe Mencinicopschi. De regulă, produsele ecologice sunt mai scumpe cu 10-15 la sută față de cele convenționale, însă uneori nu există diferență de preț.
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2008, 11:24:10
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Abia acum au anuntat si ei la televizor.
Acum cam toate fructele si legumele sunt imbibate cu chimicale. Ca sa creasca repede si sa fie aratoare. Dar nu mai au nici un gust, asta pe langa efectele pe care le au asupra sanatatii.
Urmariti documentarul "We feed the world"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2008, 12:06:05
jenita jenita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2008
Mesaje: 3
Smile Sanatatea vine din farfurie

De cate ori merg la cumparaturi nu-mi pot opri privirile care se invart curioase printre cosurile celorlalti oameni din magazin. Vad cosuri pline cu sucuri, iaurturi cu fructe, ciocolata, biscuiti, salam si alte alimente care mie, personal, mi se par nesanatoase. Ca sa fiu corecta, trebuie sa precizez si ce contine cosul meu: lapte, branza de vaci sau feta, rosii, castraveti, masline, mere, apa minerala, paste, mirodenii, carne de vita sau de pui, paine de secara, cate o sticla de vin si, da, recunosc - o ciocolata cand si cand sau o sticla de suc.
De ceva timp am incercat sa reduc pe cat posibil dulciurile si mancarurile semipreparate sau conservate, incerc sa mananc cat mai natural. Insa imi dau seama ca e greu sa rezisti tentatiilor. E din ce in ce mai greu sa mancam asa cum mancau bunicii nostri: legume din gradina, lapte si oua poaspete de tara, carne de pui hranit natural sau peste proaspat. Astazi majoritatea alimentelor pe care le cumparam de la supermarket sunt imbibate de E-uri si conservanti, menite sa le prelungeasca termenul de garantie. Potrivit unor studii realizate recent, romanii mananca nesanatos, multe grasimi, sare si prajeli, alimente semipreparate, lasand legumele si fructele pe locul doi... sau chiar pe ultimul loc. Nu e de mirare ca 25% dintre romani sunt obezi, iar bolile cadiovasculare si diabetul sunt printre cauzele principale ale deceselor. Dintr-o suta de romani, cinci sufera de diabet zaharat. Nu ne miscam, nu facem sport, munca a devenit mai mult sedentara, de birou, masinile s-au inmultit, iar noi am devenit din ce in ce mai comozi.
Ce ar trebui sa facem ca sa redesoperim gustul fructelor si legumelor si placerea de a manca sanatos? Suntem inconjurati de reclame la tot felul produse apetisante, cu creme, ciocolata si diverse arome, pe care cei mai multi dintre noi ajung sa le cumpere macar o data, cel putin din curiozitate. Am vazut insa o singura reclama cu fructe si legume mari si sanatoase (insa nu lor li se facea reclama, ci magazinului unde se vindeau)... In rest se pare ca traim in era croissantelor, a napolitanelor cu crema si ciocolata, a biscuitilor si iaurturilor cu fructe. Au si ele partea lor buna, componente nutritive, insa consumate zi de zi nu ne fac decat sa mai punem cateva kilograme pe noi. Am uitat oare de fasole, conopida, mazare, sfecla, varza, spanac, nuci, miere si cate si mai cate bunatati naturale si pline de vitamine? Din pacate, acestora nu are cine sa le faca reclama...



Citat:
În prealabil postat de sfantul_calinic Vezi mesajul
50% din fructe și legume conțin pesticide
După ce am aflat că puii comercializati in magazine sunt plini cu hormoni, conservele de ton sunt contaminate cu toxină botulinică, iar unele condimente conțin aflatoxină, un raport al UE provoacă îngrijorare: 49,5% din fructele, legumele și cerealele produse în spațiul european conțin pesticide.
Potrivit specialiștilor, producătorii din România nu-și permit să folosească pesticide, fiindcă sunt prea costisitoare. Piețele de la noi sunt însă invadate de produse de import.
Un raport al Uniunii Europene arată că jumătate din vegetale sunt contaminate cu substanțe toxice. Produsele românești sunt mai bune, dar prea puține, spun specialiștii.
Aproape jumătate din fructele, legumele și cerealele produse în țările din Uniunea Europeană (UE) sunt contaminate cu pesticide, acesta fiind cel mai ridicat nivel înregistrat vreodată. Printre cele mai contaminate sunt strugurii, bananele, ardeii și merele, arată un raport UE.
Specialiștii români spun însă că produsele românești sunt tratate mai puțin și sunt mai sănătoase, însă piața de la noi este invadată de fructe și legume de import. Medicii atrag atenția că pesticidele pot cauza grave probleme hormonale, dar și sterilitate, cancer sau malformații la copii.

Bananele și merele, în topul contaminării

„Prezența pesticidelor a fost identificată în 49,5% dintre fructele, legumele și cerealele produse în UE în anul 2006. Per total, aproape 4,7% dintre fructele și legumele analizate conțin pesticide în concentrații care depăș esc limitele legale. Cerealele sunt din ce în ce mai contaminate: în anul 2006 nivelul este de 27,2%, în timp ce în 2005 nivelul era de 21%“, potrivit unui comunicat al Mișcării pentru Drepturile Generațiilor Viitoare, un ONG din Franța care prezintă în premieră un raport al UE, programat să apară săptămână viitoare.
Specialiștii nu sunt deloc surprinși de concluziile raportului. „Pesticidele sunt folosite pentru a scăpa de bolile și dăunătorii fructelor și legumelor. Acestea arată mai bine, producția este mai mare. Pesticidele sunt însă liposolubile, sunt absorbite mai ales în coajă și devin foarte periculoase pentru consumatori“, explică directorul Institutului de Cercetări Alimentare, prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi. Acesta spune că cele mai contaminate produse sunt bananele, vinetele, strugurii, ardeii și merele, care se stropesc și de 15-20 de ori.
Determinarea reziduurilor nu se face sistematic în România, ci prin sondaj. „Cel mai mult se merge pe declarația producătorului sau importatorului, deci formal“, mai spune el.

Prea săraci

Mihail Dumitru, directorul Institutului de Cercetări pentru Pedologie și Agrochimie, crede că, dacă în țările dezvoltate ale UE nivelul de reziduuri poate fi găsit în 49% din legume și fructe, la noi procentul e de cel mult 5%.
„Suntem prea săraci ca să folosim pesticide în structura și cantitatea utilizate de occidentali. Ei stropesc de 10-20 de ori, cât e nevoie pentru producția maximă, dar noi le tratăm când putem, când e un atac al dăunătorilor“, arată el. Potrivit lui Mihail Dumitru, în România ultimilor 20 de ani, cantitatea de pesticide a scăzut continuu. De aici și producția redusă la nivel național și faptul că legumele și fructele noastre arată mai pipernicite. „În țările UE, combaterea bolilor și daunătorilor este mai intensivă. În Belgia, la meri fac și câte 17 tratamente. Nu vă gândiți că merele acelea care sunt foarte frumoase și n-au nicio pată se pot face fără tratamente“, confirmă Marcel Costache, directorul Institutului de Cercetări pentru Legumicultură și Floricultură. În opinia sa, cel mai greu de controlat sunt micii producători, care, chiar dacă achiziționează pesticide garantate, aplică tratamentele „după ureche“.
„Niciun produs vegetal românesc nu a fost depistat până în prezent cu un conținut de pesticide mai mare decât nivelul legal admis de UE, susține Elena Leaotă, șefa Direcției fitosanitare din Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Ea spune că fructele și legumele de proveniență autohtonă conțin mai puține pesticide decât cele din statele vechi membre UE, datorită cantităților mai mici de substanțe chimice utilizate de fermierii români la unitatea de suprafață cultivată.

EFECTE
Sterilitate, cancer și malformații

Un nivel prea ridicat al pesticidelor în alimente cauzează probleme hormonale, sterilitate, dar și malformații, diverse forme de cancer și probleme cu ficatul. „Din cauza schimbărilor hormonale, bărbații pot fi mai efeminați, iar fertilitatea bărbaților și cea a femeilor au de suferit. Grav este că, pe lângă estrogen, se stimulează și celulele grase, ceea ce duce la apariția supraponderabilității și a obezitații“, afirmă prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi. În plus, pesticidele pot fi mutagene (apar mutații în genom, prima fază spre cancerizare) și teratogene (induc malformații la făt și boli de metabolism, cum ar fi diverse forme de intoleranță). Cancerele care au o componentă hormonală, precum cel de col uterin, prostată sau de sân, sunt favorizate de un consum prea mare de pesticide, acestea fiind toxice și pentru ficat. Pentru a vă proteja de toate aceste posibile efecte, cea mai bună soluție ar fi să încercați să faceți o selecție. „Cumpărați alimente autentic ecologice, care au garanții ce sunt trecute pe ambalaj. Acestea trebuie să aibă două ștampile: una este «AE» și alta a organismului care certifică că produsul este ecologic (Agrocerf 15, spre exemplu)“, mai recomandă profesorul Gheorghe Mencinicopschi. De regulă, produsele ecologice sunt mai scumpe cu 10-15 la sută față de cele convenționale, însă uneori nu există diferență de preț.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2008, 12:20:52
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problma este ca si semintele pe care le cultiva taranii in ziua de azi sunt modificate genetic. Legumele au aspect placut, dar nu mai au gust. Am sesizat asta in aceasta vara. Am mers la tara si am mancat rosii din gradina bunicilor. Nu mai au acelasi gust ca odinioara. Semintele pe care le-au cultivat bunicii mei sunt luate din comert, deci seminte modificate. In ziua de azi nimic nu mai este natural. Nu mai conteaza calitatea ci cantitatea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2008, 13:13:56
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Smile Uneori se pastreaza traditia

Mai sunt insa oameni de la tara, care de ani buni, pastreaza seminte din ceea ce au cultivat ei. Eu cunosc mai multi. Sunt gradinari din comuna Ciorogarla, judetul Ilfov.
Ei practica o agricultura ecologica. In primul rand pentru ei, si apoi, si pentru celalti oameni care cumpara produsele lor.
Vin cu produse in pietele din cartierul Militari, la piata Moghiorosi din Drumul Taberei, sau la piata Crangasi.Uneori ii gasiti si in piata de la Complexul Apusului.
Ei nu folosesc nici ingrasemintele chimice.
Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Problma este ca si semintele pe care le cultiva taranii in ziua de azi sunt modificate genetic. Legumele au aspect placut, dar nu mai au gust. Am sesizat asta in aceasta vara. Am mers la tara si am mancat rosii din gradina bunicilor. Nu mai au acelasi gust ca odinioara. Semintele pe care le-au cultivat bunicii mei sunt luate din comert, deci seminte modificate. In ziua de azi nimic nu mai este natural. Nu mai conteaza calitatea ci cantitatea.
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2008, 13:26:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate daca ti-e frica de asa ceva du mancarea la Sfanta Biserica sa ti-o binecuvanteze preotul si atunci nu mai este otravitoare si nu mai are efecte negative asupra organismului uman.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2008, 14:33:53
sfantul_calinic sfantul_calinic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 18
Implicit Pentru mihailt

Intr-adevar in Sfanta biserica se savarsesc multe minuni. Cine le-a vazut le stie bine.
Dar tu, de ce esti asa de suparat? De ce admonestezi cu atata nonsalanta? Castigi ceva?
Spune-ne si noua de ce ai luat aceasta atitudine.
__________________
Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce este incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 12:33:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Un exemplu de jertfa exemplara: un om isi risca viata pentru a scoate fara teama adevarul la iveala, pentru a ne invata pe noi care alimente sunt periculoase. L-am auzit la televizor confirmand amenintarea si am gasit pe net un articol in legatura cu acest dialog scurt:

Moderatorul: Este adevarat ca ati fost amenintat cu moartea?

Mencinicopschi: Asa este. Cu o moarte suntem datori...

http://www.urbaniulian.ro/2008/09/26...brici-de-bere/

Mai mult, omul este dat in judecata pentru ca afirmatiile lui afecteaza afacerile ticalosilor:

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...ioane-de-euro/
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 14:56:08
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit faceti semnul Crucii asupra mancarii inainte de consumare

Astfel de subiecte controversate sunt deja vechi si se-ntampla cam peste tot in lume, nu doar la noi. Numai ca noi abia acum incepem sa le descoperim... unii dintre noi (sau poate ca marea majoritate etc). Lumea se invarte in cerc, nu prea exista scapare.

O solutie ar fi: faceti semnul Crucii asupra mancarii, inainte de a o consuma (recomandare pe care o facea si parintele Arsenie Boca) si rugati-va inainte de a manca ceva (rugaciunea 'Tatal Nostru' si rugaciunile inainte de fiecare masa etc).

O alta solutie ar fi: nu mai cumparati produse din import, ci mai mult (si mai bine) de la tzaranii nostri, de prin pietze etc. Dar nu stiu cat de 'viabila' ar fi aceasta solutzie, fiindca si tzaranii nostri acuma folosesc tot felul de substantze si procedee noi de cultivare s.a.m.d...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 19:51:10
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

E clar ca producatorii isi doresc sa vanda astfel de legume si fructe, pentru ei are sens ca e cheltuiala si bataie de cap mai putina.

Insa ei nu s-ar bucura de nici un fel de succes si ar ramane in sapa de lemn sau s-ar apuca de agricultura traditionala daca oamenii ar spune nu acestor fructe si legume.

De unde tragem concluzia ca lumea fie nu e instruita, nu e responsabila sau pur si simplu nu e interesata de aceasta situatie. Caz in care oamenii si-o fac cu mana lor.

Daca oamenii sunt cretini si isi doresc sa persiste in aceasta stare, de ce sa-mi para rau de ei? Pana la urma va ramane intotdeauna o taraba undeva, pentru ca nu toata lumea prefera astfel de produse. Eu cumpar de la taraba, altii din supermarket. Si toata lumea e fericita.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
Atentie la Proorocii Mincinosi EmiAp48 Stiri, actualitati, anunturi 7 25.01.2011 23:10:18
Ptr. TOTI FORUMISTI...ATENTIE!!! aureliapopescu Generalitati 11 13.09.2010 20:04:02
Atentie la cursurile NLP mihailt Generalitati 122 02.06.2010 22:27:40
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11