Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 07.05.2018, 17:05:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În concluzie, cei din vest au adoptat concepții ecu. :))
Cum se face că nu sunt luați la bani mărunți, deși ”propovăduiesc altceva decât propovăduiește Biserica”?
Am spus de vreo zece ori la ce m-am referit, doar tie trebuie sa-ti repet de fiecare data. Mai mult, ti-am spus si datile trecute cand am vorbit despre impartasanie. Si am dat si analiza unui alt parinte, care arata ca parintele Schmemann are influente catolice si protestante in lucrarea sa. Mai mult, datile trecute am dat si ce spune Parintele Calciu, care vede tot influente catolice. Moda aceasta a impartasirii dese a luat amploare de la cartea parintelui Schmemann, care a trait in Paris si apoi in USA, deci in vest. Acolo a inceput sa fie pusa in practica impartasirea deasa fara spovedanie. Se ajunsese in unele locuri chiar sa fie impartasiti catolici sau protestanti sau ortodocsi sa se impartaseasca la ei (si la noi in tara se intampla, cineva de la Timisoara de pe forum spunea ca s-a impartasit si la catolici). Aceste practici au fost luate in considerare, Sinodul BOR din 2008 interzicand impartasirea la alte culte, cel ce o face este exclus temporar de la impartasire.
Reply With Quote
  #582  
Vechi 07.05.2018, 17:18:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
cat de frumos zice aici, cat de penibili sunt unii si cum s-a "imbunatatit" Biserica...

" la un veac după libertatea acordată creștinismului, majoritatea credincioșilor nu se mai împărtășeau decât în posturile mari, cu toate că, în Constantinopol spre exemplu, Sfânta Liturghie se săvârșea zilnic. Sfântul Ioan Hrisostom ne informează că „unii creștini se împărtășeau de mai multe ori, alții de mai puține ori, cei mai mulți o singură dată sau de două ori pe an, iar monahii din pustie și la doi ani” (Sf. Ioan Gură de Aur, Omilia XVIII către evrei). El mai spune că „nici obișnuințele, nici soroacele să te îndemne să te apropii, ci curăția și nevinovăția sufletului, cugetul curat. Timpul de împărtășire pentru voi să fie conștiința curată” (Despre botezul lui Hristos). Aceasta este și singura condiție pusă de Biserica Ortodoxă în calea împărtășirii: conștiința curată. Ea n-a impus vreodată termene obligatorii pentru cuminecare, chiar dacă a căutat să stabilească anumite reguli: în cele patru posturi de peste an / sau măcar o dată pe an, la patruzeci de zile și/sau la treizeci de zile (cum spune Sfântul Simeon al Tessalonicului, „pentru cei sporiți”)."

"constiinta curata", adica exact ce spunea pavel: "cercetarea pe sine insusi si apropierea cu nevrednicie". spovedania este la fel de importanta, dar nu cred ca e vorba despre spovedanie mai sus.
Nu e vorba de spovedanie pentru ca nu era spovedania personala in timpul sfantului, a fost introdusa imediat dupa acea perioada. Exista doar spovedania publica, s-a renuntat la aceasta pentru ca se sminteau ceilalti si unii se rusinau sa spuna in public ce pacate au facut. Se tinea doar post aspru inainte de impartasire. Acolo nu e doar ce spune sfantul, e o parte dintr-un articol, sunt si parerile autorului.
Reply With Quote
  #583  
Vechi 07.05.2018, 17:34:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
iata, chiar pe acest site:

"2. Venirea la Biserica si tinuta in cadrul Sfintei Liturghii

Pentru ca cineva sa se poata impartasi cu Sfintele Taine, trebuie ca mai intai de toate sa vina la Biserica. Din perspectiva Sfantului Ioan Hrisostom, orice crestin care vine la Sfanta Liturghie este dator sa se si impartaseasca la momentul potrivit si cuvenit. Sfantul Ioan nu imparte credinciosii in doua categorii: cei care doar asista la slujba si cei care se impartasesc. Nu! Ci odata ce ai venit la biserica, trebuie sa fii pregatit sa te si impartasesti. Ca stare sufleteasca, noi trebuie sa pastram o liniste totala, fiind atenti la desfasurarea Sfintei Slujbe, fiind convinsi ca ne aflam in prezenta lui Iisus Hristos Insusi. De asemenea, in timpul Sfintei Liturghii credinciosului i se cere o participare activa si constienta . Mai mult decat atat, toti trebuie sa fim inflacarati si entuziasmati, sa avem sufletele clocotitoare, sa fim cu mintile treze si sa nu ne apropiem cu scarba sau cu pasi sovaitori . Aceasta nu este un lucru imposibil ori cu neputinta de indeplinit, mai ales daca tinem seama ca „din cele o suta saizeci si opt de ceasuri ale saptamanii, macar unul sa fie dat lui Dumnezeu in intregime” . Vom fi inflacarati si entuziasmati, vom avea mintile treze doar daca, mai dinainte de a veni la biserica, ne-am cercetat pe noi insine (potrivit Cuvantului Sfantului Apostol Pavel: „Sa se cerceteze omul pe sine si asa sa manance din Paine si sa bea din Pahar” – I Cor. 11, 28). Drept urmare, cercetarea de sine este obligatorie pentru a nu ne impartasi cu nevrednicie, caci, cel ce face aceasta, vinovat este fata de Trupul si Sangele Mantuitorului (I Cor. 11, 23 – 31)."

cititi tot daca aveti timp, cat de frumos si clar...

https://www.crestinortodox.ro/religi...ur-121087.html
Pe site poate scrie aproape oricine, chiar si unii useri de pe forum scriau si pe site. Autorul este un laic (om politic, daca am inteles bine), care a facut studii de teologie. Sustine aceste conceptii cu impartasirea deasa, dar intr-un interviu cu Parintele Arsenie Papacioc, acesta ii raspunde de ce nu e bine sa se impartseasca des cineva: https://www.crestinortodox.ro/religi...os-124150.html

"Asa cum am spus, impartasirea nu trebuie considerata dupa idei fixe, numaidecat deasa sau rara. Rara, pentru ca e prea mare Dumnezeu, prea mare harul Sau. Si iti trebui o pregatire. Daca n-ai haina de nunta… Pai, Sfanta Scriptura spune ca te leaga si te da afara. Asadar, trebuie sa fii pregatit. Si daca te impartasesti foarte des, incepi, ca fiinta omeneasca nerodata, neslefuita, s-o iei ca un obicei, nu cu teama si cu frica de Dumnezeu. Dar daca o iei din obisnuinta sau zilnic, cum am auzit ca se face in unele parti, este o greseala extrem de mare.

- Cu alte cuvinte, este intotdeauna necesara Spovedania inainte de Sfanta Impartasanie?
- Este, ca sa-ti ierte pacatele."
Reply With Quote
  #584  
Vechi 07.05.2018, 17:43:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Despre aceasta greseala de tip protestant a intoarcerii la Biserica Primara, de care am spus si eu: http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...erica-primara/

IPS HIEROTHEOS VLACHOS DENUNTA O GRAVA EREZIE SI HULA DE TIP PROTESTANT care ameninta teologia si viata Bisericii ortodoxe de astazi, viclenind in numele intoarcerii la “Biserica primara”

În ultima vreme se infiltrează și încolțește o învățătură eretică care surpă indirect întregul edificiu al învățăturii ortodoxe. Nu i-aș arăta un interes special și atenție, dacă nu aș vedea că se răspândește ca molima: o întâlnesc în cărți și texte ale teologilor și filozofilor, în articole, în conferințe care se ascultă de la posturile de radio.

Nu este lovită fățiș învățătura dogmatică a Sfintei Scripturi, a Sinoadelor Ecumenice, ci sunt atacate cu perfidie premizele teologiei ortodoxe.

Se scrie și se spune că începând cu secolul III Părinții Bisericii au alterat tradiția bisericească primară.

Biserica veche, se afirmă, trăia taina Bisericii în Dumnezeiasca Euharistie, „icoană și arătare anticipată a Împărăției eshatologice a lui Dumnezeu”, de unde reiese că Dumnezeiasca Euharistie uniformizează, în măsura posibilului, comunitățile creștine locale istorice ca „expresie autentică a slavei eshatologice a Împărăției lui Dumnezeu”.

Opiniile acestea pot părea plauzibile, în realitate însă se vădește că sunt problematice, dacă sunt comparate cu înțelegerea ortodoxă a celor referitoare la Dumnezeiasca Euharistie ca arătare a Împărăției lui Dumnezeu și la împărtășirea de slava eshatologică a Împărăției.

De asemenea, nu interpretează slava lui Dumnezeu ca Lumină necreată și trăirea slavei eshatologice ca participare la Lumina necreată în timpul vederii lui Dumnezeu, așa cum au trăit-o cei trei Ucenici pe muntele Schimbării la Față și Apostolii în ziua Cincizecimii, care au primit pe Duhul Sfânt și au devenit mădulare ale Trupului înviat al lui Hristos. Această vedere a lui Dumnezeu și participare la slava lui Dumnezeu este trăirea slavei eshatologice a Împărăției și în timpul Dumnezeieștii Liturghii de către cei vrednici de această experiență, de către cei îndumnezeiți.

Însă, cei care folosesc asemenea expresii, precum „Biserică”, „Dumnezeiască Euharistie” și „Împărăție a lui Dumnezeu”, le interpretează foarte exterior, sentimental sau printr-un discurs teologic rațional abstract."

În Dumnezeiasca Euharistie trăiesc slava eshatologică a Împărăției cei care ajung la vederea lui Dumnezeu și nu cei care doar cred că participă la această realitate în mod mecanic, cu patimile și cu slăbiciunile lor.

Experiența slavei eshatologice a Împărăției nu se întâmplă automat prin veșmintele frumoase și psalmodieri, nici prin împărtășirea de Trupul și Sângele lui Hristos fără condițiile prealabile necesare, ci prin experiența îndumnezeirii în dumnezeiasca Liturghie și în timpul dumnezeieștii Împărtășiri."
Reply With Quote
  #585  
Vechi 07.05.2018, 17:47:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Am citit ca toti nepomenitorii si cei ce sustin nepomenirea sunt partizanii impartasirii dese (probabil si fara pregatire, adica spovedanie si port). Din pacate "roadele" acestor conceptii aparute in sec. XX incep sa se vada, ruperea de Biserica.
Reply With Quote
  #586  
Vechi 07.05.2018, 20:00:41
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

de cele mai multe ori ma duc la surse, caut sa ma edific, atunci cand dati un link sau faceti apel la autoritatea cuiva. tu, cataline, ai spus:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar practica Bisericii de azi e afirmata chiar de Sfantul Ioan Gura de Aur, in secolul IV. Sfantul spune ca in timpul sau unii se impartasesc la un an, altii de doua ori pe an si altii mai des. Spune ca nu gresesc nici unii nici altii, chiar spune ca nu ii critica pe cei ce se impartasesc la un an, deci nu e gresit.
si din ce am vazut nu este asa, chiar deloc.

mie chiar imi pare erezie ceea ce sustin atatia. pare o confiscare a impartasaniei, o mandrie a clerului ortodox care are impresia ca merita mai mult decat mirenii impartasirea si este invers!!! firesc este ca mireanul sa fie impartasit mai des, nu clericul. mi-e clar ca in ortodoxie e invers. mi se pare foarte grav daca e asa.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #587  
Vechi 07.05.2018, 20:18:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
de cele mai multe ori ma duc la surse, caut sa ma edific, atunci cand dati un link sau faceti apel la autoritatea cuiva. tu, cataline, ai spus:
si din ce am vazut nu este asa, chiar deloc.
mie chiar imi pare erezie ceea ce sustin atatia. pare o confiscare a impartasaniei, o mandrie a clerului ortodox care are impresia ca merita mai mult decat mirenii impartasirea si este invers!!! firesc este ca mireanul sa fie impartasit mai des, nu clericul. mi-e clar ca in ortodoxie e invers. mi se pare foarte grav daca e asa.
Chiar asa scrie, ai dat tu citatul. Mai era un citat in care spunea ca nu ii cearta pe cei ce se imoartasesc la un an. Noi vorbeam de faptul ca impartasirea asta mai rara a aparut prin 1600 si e o greseala daca nu se impartaseste omul la 40 de zile sau mai des. Iar eu am aratat ca era si pe timpul sfantului Ioan Gura de Aur, iar sfantul nu spune ca e o greseala nici impartasirea rara. Sfantul spune ca e important sa o ia cu vrednicie cel ce o ia, daca nu e pregatit ii dauneaza grav. Iar cei ce au pacate mai mari nici nu se pot impartasi o perioada, deci nu e un medicament pentru cei ce au pacate. In functie de cat de induhovnicit e un credincios se poate impartasi mai des. Calugarii se pot impartasi mai des decat mirenii, iar pustnicii (schimnicii) se pot impartasi mai des decat calugarii. Copiii mici se pot impartasi oricand, neavand pacate. La catolici se impartasesc doar la 7 ani.
Reply With Quote
  #588  
Vechi 07.05.2018, 20:27:33
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar asa scrie, ai dat tu citatul. Mai era un citat in care spunea ca nu ii cearta pe cei ce se imoartasesc la un an. Noi vorbeam de faptul ca impartasirea asta mai rara a aparut prin 1600 si e o greseala daca nu se impartaseste omul la 40 de zile sau mai des. Iar eu am aratat ca era si pe timpul sfantului Ioan Gura de Aur, iar sfantul nu spune ca e o greseala nici impartasirea rara. Sfantul spune ca e important sa o ia cu vrednicie cel ce o ia, daca nu e pregatit ii dauneaza grav. Iar cei ce au pacate mai mari nici nu se pot impartasi o perioada, deci nu e un medicament pentru cei ce au pacate. In functie de cat de induhovnicit e un credincios se poate impartasi mai des. Calugarii se pot impartasi mai des decat mirenii, iar pustnicii (schimnicii) se pot impartasi mai des decat calugarii. Copiii mici se pot impartasi oricand, neavand pacate. La catolici se impartasesc doar la 7 ani.
vorbeste de constiinta curata, referirea la nevrednicie este legata strict de constiinta curata a credinciosului. de la constiinta curata s-a ajuns la conditionarea de spovedanie. nu are cum sa fie asa invatatura corecta, eu asa vad lucrurile, dintr-o perpectiva sufleteasca, mai degraba. si daca este asa si preotii ortodocsi se impartasesc mai des decat mirenii, pai asta nu e in regula.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 07.05.2018 at 20:59:50.
Reply With Quote
  #589  
Vechi 07.05.2018, 20:42:33
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

aoleo, acum imi dau seama, mi se pare groaznica chestia asta... cum adica pustnicii chiar mai des decat calugarii? pai aia nici n-ar trebui primiti la impartasanie... aia sunt cei mai mari pacatosi, au cel mai mare pacat, al mandriei, aia stau izolati si se cred demni de sfanta impartasanie??? si o primesc???

uite, asta e denaturarea euharistiei, vorbesc foarte serios. eu, un pacatos nemernic, imi dau seama de asta si voi sunteti de acord cu asa ceva? sa fie asta invatatura bisericii? in niciun caz... pai eu vreau salvare, mai omule, eu merg la impartasanie ca la cel mai bun medicament, ca la cel mai bun doctor, eu vreau ajutor, eu nu ma duc acolo ca sunt cel mai bun si cel mai curat!!!
mi se pare incredibil... mai oameni buni, noi, pacatosii astia care ne zbatem zi cu zi sa facem ceva cu mainile si cu mintea noastra, care ne crestem copiii cat de bine putem, noi suntem mai biserica! asa diferiti cum suntem, unul ca tine, altul ca mine...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #590  
Vechi 07.05.2018, 22:26:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt tu incerci sa denigrezi si sa spui neadevaruri. Dar ti-ai gasit o justificare, tu esti apropae de sfintenie si nu ai cum sa faci pacate, de aceea te poti impartasi des, fara sa te spovedesti prea des, esti aroape ca pruncii la pacate.
De unde știi cât de des mă împărtășesc eu ? Asta pe lângă faptul că nu face parte din subiectul discuției. Eu m-am referit că denigrezi alte persoane, nu pe mine. Aia pe care îi vezi ecumeniști.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa ne amintim cum te aliai nu de mult timp cu alti uhttps://www.crestinortodox.ro/forum/showpost.php?p=659842&postcount=460seri care atacau si jigneau (gen MihaiG si AlinB).
Bineînțeles că nu ai văzut câte discuții în contradictoriu am avut cu Alin. Asta cu aliatul este tare de tot.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spui doua neadevaruri in acest mesaj:
1. Cand spui ca eu as fi scris un neadevar despre parintele Pruteanu doar ca sa il discreditez. Oricine poate intelege ce a spus parintele Pruteanu in mesajele de pe forumul domniei sale, doar tu te-ai prefacut ca nu intelegi (sau chiar iti lipseste capacitatea sa intelegi frazele) si ai continuat sa te contrazici degeaba, cum faci de fiecare data. De altfel chiar Adrian imi semnala ce crede parintele Pruteanu despre minune, cand ai intervenit tu. Si tu nu ai inteles, desi ti-am explicat fiecare cuvant de acolo: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=461
De asemenea, mai spui un neadevar (pe asta nu l-am mai pus la socoteala, sunt generos) cand dai de inteles ca parintele Pruteanu ar fi confirmat ce spui tu, adica faptul ca nu se indoieste de minunea de la Ierusalim. Parintele ti-a scris doar acele lucruri pe care le crede, nespunand nimic despre faptul ca se indoieste de minune. Noi nu am discutat despre aceste lucruri, ci despre faptul ca parintele spune ca se indoieste de minune.
Ți-am dat negru pe alb ce crede și tot repeți aceeași placă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
2. Mai spui un neadevar, de impartasire ai deschis tu subiectul, nu eu: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=460 Si tot tu ai insistat sa dezvolti discutia, desi am mai discutat despre asta de vreo cateva ori.
Preconizam acest tertip de justificare. Nu e prima dată când procedezi astfel.
Uite aici afirmația ta din postarea cu numărul 458: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=458
Postarea mea are numărul 460. Deci cine a început acest subiect? Cine a amintit de el? Lecitină prietene, de multă lecitină ai nevoie. :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11