Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 08.07.2013, 02:09:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ton pneumaton ton propheton

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu știam că tu stabilești termenele de împlinire a proorociilor, care vin din veșnicie; asta înseamnă amestec în treburi dumnezeiești.
Ho kairos gar engys estin:erchomai tachy.Kai pan katathema ouk estai eti.He charis tou kyriou Iesou meta panton.

Cercetatorii spun ca ultima propozitie nu este orice fel de binecuvantare,ci una adresata celor ce ajung sa cunoasca revelatia facuta de Fiul Omului.Numai bine Demetrius.
Reply With Quote
  #612  
Vechi 08.07.2013, 02:30:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cercetatorii spun ca ultima propozitie nu este orice fel de binecuvantare,ci una adresata celor ce ajung sa cunoasca revelatia facuta de Fiul Omului.Numai bine Demetrius.
Nu mă interesează cercetătorii, mai ales cei care propun discriminări, spre deosebire de Fiul Omului, Care S-a jertfit pentru toți, chiar și pentru mine(și pentru tine).
Noapte bună!
Reply With Quote
  #613  
Vechi 08.07.2013, 02:40:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Demetrius,prietene,nu te-am rugat sa traduci inainte? :) Tocmai tu sa nu recunosti(ultima propozitie pe care ti-am scris-o) versetul 21, capitolul 22 din Apocalipsa?Te-ai luat gresit dupa ce ti-am spus in romana,poate nu ai putut sa traduci si ai mers pe speculatie. Pai nu se spune acolo,in acel verset ,,cu voi toti"?La asta se refera,la toti cei ai Lui,diferenta era intre ei si pagani,ca doar ce s-a scris in Patmos,apokalypsis,era pentru ai Lui...Crezi ca degeaba te-am rugat sa traduci?Iar ai ignorat ce ti-am dat drept cadou.Pacat da poate totusi vei traduce restul,ca sa privim spre Lumina si nu spre umbre,doar umbre,ale intunericului,concretizate in ce spaime vrei tu.Pana si titlul l-am ales in functie de postarea ta si tu tot ma critici cumva :) Shalom.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 08.07.2013 at 02:44:57.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 08.07.2013, 07:35:37
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu știam că tu stabilești termenele de împlinire a proorociilor, care vin din veșnicie; asta înseamnă amestec în treburi dumnezeiești.

21. Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu.
22. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și lasă morții să-și îngroape morții lor.(Mt8,21-22)

Adică deși nu era încă mort, ucenicul i-a cerut lui Iisus să-l păsuiască de a-L urma până după înmormântarea tatălui său care oricum urma să moară în curând; din asta se mai poate înțelege și că Iisus l-a apreciat pe ucenic ca fiind cu adevărat viu și vrednic pentru propovăduire.
Adevărat îți spun: spiritualul este real întru totul, însă cei mai mulți(printre care bănuiesc că și tu) au impresia că fapticul este real; fapticul vine totdeauna după ce spiritualul nu mai poate fi împiedicat să se împlinească și care în prealabil totdeauna este comunicat proorocilor pentru aducerea la cunoștința oamenilor spre a se schimba imediat comportamentul lor. Dacă nu se schimbă nimic, spiritualul se săvârșește conform proorociei, apoi fapticul pe care-l vede tot omul cu ochii lui.
Sa inteleg ca pentru dvs. o "profetie" ca cea a parintelui Elpidie cum ca actualul papa Francisc ar fi prorocul mincinos al antihristului NU e adevarata faptic ci doar spiritual.
Sau cum ca nu inteleg ?
Va sa zica trebuie sa luam de buna orice aberatie ca altfel suntem invinuiti de amestec in treburi dumnezeiesti.
M-am lamurit.
Reply With Quote
  #615  
Vechi 09.07.2013, 04:46:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Sa inteleg ca pentru dvs. o "profetie" ca cea a parintelui Elpidie cum ca actualul papa Francisc ar fi prorocul mincinos al antihristului NU e adevarata faptic ci doar spiritual.
Sau cum ca nu inteleg ?
Va sa zica trebuie sa luam de buna orice aberatie ca altfel suntem invinuiti de amestec in treburi dumnezeiesti.
M-am lamurit.
Aberații?
Dacă cunoști adevărul de ce nu-l spui, iar dacă nu-l cunoști cum te-ai lămurit?

16. Dar nu toți s-au supus Evangheliei, căci Isaia zice: "Doamne, cine a crezut celor auzite de la noi?"(Rom10,16)

Tu ai crezut?
Reply With Quote
  #616  
Vechi 09.07.2013, 09:58:49
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Demetrius,
Cred in ceea ce invata Biserica Ortodoxa, cred in Adevarul ei si in dogmele ei, cred in Hristos Dumnezeu inomenit, dar nu pot pune credinta mea in Dumnezeu pe acelasi plan cu parerile unor duhovnici care nu sunt decat niste simpli oameni, care pot gresi, care pot sa se insele asupra unor chestiuni.
Sau pentru tine tot ce iese din gura unui duhovnic e adevar absolut?
Ca la asta ma duce gandul dupa cum te exprimi.
Reply With Quote
  #617  
Vechi 09.07.2013, 10:05:20
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si ca sa raspund la intrebare, de unde stiu ca papa Francisc nu e prorocul mincinos al antihristului. Stiu din bunul meu simt. Nu trebuie sa ai darul clarviziunii ca sa-ti dai seama ca e o exagerare evidenta sa spui asa ceva. Trebuie sa ai un pic de discernamant.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 09.07.2013, 12:57:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Sursa:
http://saccsiv.wordpress.com/2013/07...necredinciosi/

Last edited by antoniap; 09.07.2013 at 13:00:20.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 09.07.2013, 17:43:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
mai avem și telefoane cu cip și calculatoare cu cip și televizoare cu cip, etc.
Reply With Quote
  #620  
Vechi 09.07.2013, 17:45:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ioi, nu da si tu reply, o vaca e de ajuns..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53