Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.05.2010, 12:44:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca omul a inteles ca Dumnezeu nu este bun trebuie sa il lasi asa? E asa de greu de inteles ca 'descoperirea' lui izotaurel intra in contradictie cu ce stia el despre Dumnezeu?

Nu izotaurel a deschis acea prapastie de care vorbesti, ci chiar textul Bibliei care da aceasta posibilitate.
Ce stia el despre Dumnezeu?

Omul a venit din start pe forum cu temele la "ateismul stiintific" facute, chestia e ca i-a indus pe unii in eroare dupa modul in care a deschis topicul cu " Credinta imi este pusa la incercare".

Care credinta? Ca el de cand a venit aici nu crede intr-un Dumnezeu bun.

Nu cred ca a citit nici macar o data Noul Testament cap-coada, ce sa mai vorbim de cel vechi?

Problemele care le-a ridicat el sunt pur si simplu stereotipe atee, daca ar fi venit de la inceput "sunt ateu" probabil n-ar fi castigat cine stie ce atentie..

Insa probabil este o persoana cu o dilema tipica atunci cand intalneste chestiunea credintei si mesajul crestin.

Ce sa fac?

Daca primesc mesajul crestin, el ma vadeste ca un om pacatos.
Trebuie sa indrept multe lucruri, sa merg la biserica, sa renunti la raul care imi place, sa incep sa ma spovedesc, etc.

Sau mai simplu, clasific mesajul crestin ca fiind ipocrit si lipsit de valoare morala si fac in continuare ce imi place. Ca oricum is mai bun decat Dumnezeu.

Se pare ca nefericitul a ales a doua varianta..
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.05.2010, 12:45:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Că de vreme ce printr-un om a venit moartea, tot printr-un om și învierea morților.
Căci, precum în Adam toți mor, așa și în Hristos toți vor învia."

Moartea a intrat prin Adam, este o mostenire de la pacatul primului om. Dupa teoria ta si sfintii mor de pacatosi ce sunt, sau cum?
Deci pana la urma copii au pacat sau nu?
Sau au mostenit moartea, dar nu si pacatul lui Adam?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.05.2010, 12:49:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci pana la urma copii au pacat sau nu?
Sau au mostenit moartea, dar nu si pacatul lui Adam?
Au mostenit pacatul lui Adam si al parintilor pana la al treilea sau al patrulea neam, dar nu in sensul ca sunt pacatosi ci ca sunt predispusi la a pacatui ca si ei. Pacatul este o impotrivire constienta, o alegere de a nu asculta de Dumnezeu. E clar ca un prunc nu poate face asemenea alegere din moment ca nici nu stie ce e aia.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.05.2010, 12:53:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Toti copiii mor nevinovati, cel putin pana la o anumita varsta cand pot alege sa pacatuiasca.
Insa nu asta era subiectul in discutie. Omului suferea pentru copiii care mor nevinovati si i-am dat un mic sfat, in sensul ca ar putea face ceva pentru ca sa reduca aceasta suferinta.
Iar eu doar vroiam sa inteleg daca crestinul in general sufera pentru copiii care mor nevinovati. Adica sa aflu daca sfatul vine din partea cuiva care aceeasi conceptie despre suferinta si daca cel care da sfatul face si el ceva in acea privinta.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.05.2010, 12:56:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Au mostenit pacatul lui Adam si al parintilor pana la al treilea sau al patrulea neam, dar nu in sensul ca sunt pacatosi ci ca sunt predispusi la a pacatui ca si ei. Pacatul este o impotrivire constienta, o alegere de a nu asculta de Dumnezeu. E clar ca un prunc nu poate face asemenea alegere din moment ca nici nu stie ce e aia.
Tocmai aia e..ca inclinarea spre pacat fiind ca o a doua natura nu trebuie neaparat "sa stie ce e aia".
Pacatul e ca un reflex in cazul asta.
Nu la fel de condamnabil ca si cel facut in deplina cunostinta de cauza, dar este.

Un primitv de exemplu care isi omoara sotia pentru adulter pentru ca asa spune legea tribului iar el nu cunoaste alta, chiar adult fiind nu poti spune ca pacatuieste in cunostinta de cauza.

Aceeasi diluare a sentimentului moral si chiar totala ignoranta morala se poate observa si la altii, chiar maturi fiind.

De asta pacatul nici nu are o varsta.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.05.2010, 12:59:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iar eu doar vroiam sa inteleg daca crestinul in general sufera pentru copiii care mor nevinovati. Adica sa aflu daca sfatul vine din partea cuiva care aceeasi conceptie despre suferinta si daca cel care da sfatul face si el ceva in acea privinta.
Continua sa cauti. In ce ma priveste am o experienta proasta cu vorbitul despre mine pe forum. Oricum ar fi nu e bine pentru ca unii nu vor sa fie bine. Si nici nu foloseste nimanui sa afle ce fac eu. Sper ca intelegi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.05.2010, 13:01:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tocmai aia e..ca inclinarea spre pacat fiind ca o a doua natura nu trebuie neaparat "sa stie ce e aia".
Pacatul e ca un reflex in cazul asta.
Nu la fel de condamnabil ca si cel facut in deplina cunostinta de cauza, dar este.
De asta pacatul nici nu are o varsta.
Deci ce pacat reflex face un sugar? O trezeste pe mama din somn ca vrea papa? Si murdareste pampersii? Urat din partea lui!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.05.2010, 13:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci ce pacat reflex face un sugar? O trezeste pe mama din somn ca vrea papa? Si murdareste pampersii? Urat din partea lui!
Atunci repet intrebarea care ai trecut-o cu vedere, de la ce varsta un copil pacatuieste?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.05.2010, 13:15:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Continua sa cauti. In ce ma priveste am o experienta proasta cu vorbitul despre mine pe forum. Oricum ar fi nu e bine pentru ca unii nu vor sa fie bine. Si nici nu foloseste nimanui sa afle ce fac eu. Sper ca intelegi.
Nu inteleg. Nu e o lauda, ar fi un exemplu. Hristos nu s-a laudat cu ceea ce facea el, dadea exemplu la ceilalti.
Uite, daca nu vrei sa vorbesti despre ceea ce faci, spune-ne ceea ce nu faci; de exemplu, ca nu faci absolu nimic, decit eventual te rogi, pentru copiii din Africa.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.05.2010, 13:20:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atunci repet intrebarea care ai trecut-o cu vedere, de la ce varsta un copil pacatuieste?
Asta nu stiu si nici nu am cum sa aflu. Presupun ca atunci cand pacatuieste cu voia si cu buna stiinta. Dar e doar o presupunere.

Citat:
Hristos nu s-a laudat cu ceea ce facea el, dadea exemplu la ceilalti
Hristos nu se ducea in targuri sa spuna "am facut cutare sau cutare". El facea si gata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Nesabuinta ! - O Biserica veche de 200 de ani va fi pusa la pamant ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 9 11.02.2011 23:26:26
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11