Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.07.2012, 22:43:49
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Tovarasa, primul tau mesaj din aceasta discutie incita la cenzura, chiar daca nu ai folosit cuvantul asta.

Daca observa doar un user chestia asta, puteai sa spui ca are ala ceva cu tine. Din pacate pentru tine, nu s-a intamplat asa.

Esti libera sa citesti fix ce vrei tu, pe forumul asta sau pe altul, nu te obliga nimeni sa dai click unde nu doresti.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.07.2012, 22:57:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tovarasa, primul tau mesaj din aceasta discutie incita la cenzura, chiar daca nu ai folosit cuvantul asta.

Daca observa doar un user chestia asta, puteai sa spui ca are ala ceva cu tine. Din pacate pentru tine, nu s-a intamplat asa.

Esti libera sa citesti fix ce vrei tu, pe forumul asta sau pe altul, nu te obliga nimeni sa dai click unde nu doresti.
Ma sa fie, m-au dus si ai mei la Revolutie, nici doi ani nu aveam si revolutionarii mi-ar fi pus o pancarta: "Golanca in devenire". Din golanca in devenire acum am ajuns tovarasa. Fir-ar sa fie! Jos cenzura! :)))
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.07.2012, 23:10:01
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Ai ajuns tovarasa din cauza subiectului deschis. Mai sunt cativa tovarasi pe aici, nu esti singura.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.07.2012, 23:45:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tovarasa, primul tau mesaj din aceasta discutie incita la cenzura, chiar daca nu ai folosit cuvantul asta.

Daca observa doar un user chestia asta, puteai sa spui ca are ala ceva cu tine. Din pacate pentru tine, nu s-a intamplat asa.

Esti libera sa citesti fix ce vrei tu, pe forumul asta sau pe altul, nu te obliga nimeni sa dai click unde nu doresti.
Nene..cred ca si in barurile care le frecventezi (daca totusi frecventezi alea cat de cat mai selecte) scrie: "Ne rezervam dreptul de a selecta clientela".

Asadar daca intri acolo cu noroi pe picioare, injurand si crezand ca astea sunt drepturile tale si esti dat afara, ce faci? Strigi tot asa "jos cenzura"?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.07.2012, 23:56:26
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mai bine-ar fi sa punem iar la inima

Fratilor si surorilor, dupa turbulenta asta tipic forumiceasca, propun (sa fiu iertat pentru indrazneala), sa punem iarasi la inima Cuvantul:

"Nu tot asa va fi intre voi, ci care intre voi va vrea sa fie mare, sa fie slujitorul vostru,
Si care intre voi va vrea sa fie intaiul, sa va fie voua sluga.
Dupa cum si Fiul Omului n-a venit sa I se slujeasca, ci ca sa slujeasca El si sa-Si dea sufletul rascumparare pentru altii." (Matei 20, 26-28).

Un prieten de pe forum mi-a recomandat sa numar pana la zece inainte sa scriu ceva aici...
Poate ca era bine sa numar pana la 1000 inainte sa raspund Anei-Mariei.
Ca mie mi-a displacut mereu tendinta unora de a face pe sefii intre forumisti, de a organiza si conduce, asta e una bucata. Ca m-am repezit prea tare (asa incat mereu ma simt necajit pentru asta, intrucat am ranit insasi dragostea pe care le-o port forumistilor pe care i-am criticat), iarasi e adevarat, desi e alta.

In definitiv, postarile de aici au aratat cate ceva, printre altele ne cunoastem mai bine, iar cel mai bun folos poate ar fi sa mergem pe partea pozitiva, indiscutabil, din mesajul lui Glykys: anume, cine are ravna si dragoste, este chemat sa activeze mai mult pe anumite topicuri, anume pe cele care tin de miezul unui forum crestin ortodox. Zic oare bine asa?

Aeasta insa, cata vreme e vorba de forum, deci de un loc de intalnire pentru dezbateri, fie si in contradictoriu, include si libertatea de opinie a celor care sunt de alte confesiuni (inclusiv atei, agnostici, de alte orientari religioase) sau pur si simplu sunt crestini ortodocsi care au un alt mod de a vedea, simti si trai Ortodoxia.

Suntem fiinte unice, fiecare cu Crucea lui. Sa admitem asadar, implicit, o serie de nuante si tuse personale si sa nu pretindem discipoli, clone sau alte filiatii care sunt mai degraba de luat in ras decat de luat in serios. Conformismul si obedienta si-au aratat falimentul cu prisosinta in istoria noastra, nu credeti? Poate ca e vremea sa invatam odata pentru totdeauna sa respectam alteritatea, diferentele dintre noi, cu dragoste, cu exercitii de dragoste macar si sa ne amintim ca aproapele poarta in sine chipul Facatorului, si ca poate fiecare tinde spre asemanarea cu Facatorul, asa cum poate si cum colaboreaza cu harul.

Si, cum bine a spus Ory, imi pare nelalocul sau demersul de a transforma forumul in biserica. In sensul ca anumite activitati de aici mai degraba isi au locul in biserica, la slujbele noastre sfinte, decat pe internet. E opinia lui Ory si ma declar intru totul de acord cu ea, chiar daca altii au (si nu vad nici o nenorocire in asta, dimpotriva) cu totul alta preferinta.

Imi cer iertare, in primul rand fata de Glykys, pentru excesul meu nabadaios in prezentarea propriei pozitii. Pe care, insa mi-o mentin pana la capat, desi acum as reformula ceva mai precaut si mai domol. Va rog sa ma iertati, forumistilor, pentru iuteala si mandrie prosteasca, acolo unde a fost (si a fost, mult, din pacate).

Last edited by ioan cezar; 20.07.2012 at 00:01:55.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.07.2012, 23:59:40
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nene..cred ca si in barurile care le frecventezi (daca totusi frecventezi alea cat de cat mai selecte) scrie: "Ne rezervam dreptul de a selecta clientela".

Asadar daca intri acolo cu noroi pe picioare, injurand si crezand ca astea sunt drepturile tale si esti dat afara, ce faci? Strigi tot asa "jos cenzura"?
Barurile si betivi or fi altii din partea ta ba baiatule. Inainte sa spui prostii despre un user, pune-ti creierul la munca, s-ar putea sa ramai surprins de unele lucruri.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.07.2012, 00:38:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Voi ramane pe forum si voi incerca, cu micile mele puteri, sa zidesc ceva, asumandu-mi si caderile.
Draga Ana-Maria, deoarece te cunosc am inteles de prima data ca mesajul tau a fost gresit inteles (asta este riscul mesajului scris, daca ai fi spus acelasi lucru fata in fata nu ar fi fost inteles in acest mod) si m-am intristat citind cuvintele care ti-au fost adresate. Din ce am citit am vazut ca unii useri au inteles ca le sugerezi sa scrie doar la unele topicuri, ceea ce nu este adevarat. Ne-am folosi cu siguranta de postarile pe teme mai profunde, asa cum ne folosim de altfel si de celelalte postari. Personal ma folosesc mult de mesajele pe care le citesc, apreciez calitatea membrilor si pregatirea lor. Am vazut ca anumiti useri s-au simtit vizati cu toate ca nu era cazul, si-au exprimat punctul de vedere cu argumente pertinente, dar daca nu apareau si jignirile care nu le-au facut cinste, strecurate cand si cand, ca lovituri sub centrura, era o polemica ziditoare.

Aceasta ispita nu trebuie sa te faca sa parasesti forumul, esti un membru valoros care de multe ori ai facut lucruri concrete de un real folos (reamintesc faptul ca ai mers la Iasi la Sfanta Parascheva cu pomelnicele noastre). Nu vreau sa o iei ca pe o lauda, dar trebuie sa stii ca te apreciem si consideram ca intalnirea cu tine, fie virtuala fie reala ne-a fost de folos si ne-a imbogatit. Si eu am primit o replica la o postare care m-a uimit prin felul in care un user a tinut sa ma indrepte, dar nu am considerat ca trebuie sa ma retrag cu toate ca indirect mi se sugera (spre binele tuturor).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.07.2012, 01:38:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ana-Maria nu spune, in pasajul pe care l-ati selectat, ca intentioneaza sa paraseasca forumul (asta nu cred ca se va intampla...vreodata...:))
Dimpotriva, zice ca ramane si continua serios treaba, asa cum dealtfel obisnuieste. Ca multe lucruri minunate ne-a adus, asta e indiscutabil.
Ca acuma a dat curs in mod neinspirat (raman la opinia mea) unui sentiment pe care poate ca il impartasesc multi altii (de ce nu eu insumi?), legat de anumite aspecte ale continutului si modului in care dialogam, asta e cu totul alta problema. Si nu cred ca trebuie sa crestem valuri nalte de dolorism in jurul incidentului. Ca doar se vrea o indreptare a lucrurilor, nu o perseverare in conflicte neziditoare.
Sunteti de acord, oare?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.07.2012, 02:53:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
M-am intristat citind anumite postari vazand ca ati sarit asa la gatul lui Glykys, cu siguranta nu a dorit sa faca o asa tulburare sau sa jigneasca pe cineva. Eu am cunoscut-o pe Ana-Maria si va spun sincer ca mandria (si felul in care a mai fost descrisa) nu o caracterizeaza. Sunt de acord cu postarea ta, dar nu cred ca este cazul sa stergem pe jos cu anumiti useri doar pentru faptul ca au facut o propunere, e parerea lor, nu trebuie sa vedem toti lucrurile asa, dar putem sa ne expunem punctul nostru de vedere fata sa-l desfiintam pe celalalt.
Va rog mult sa cititi cu atentie mesajul meu,in mod sigur veti gasi ceva cat de cat demn de luat in discutie,decat iluzia ca as atenta sa"sterg pe jos"cu glykys.Tocmai,cei care ii desfiinteaza pe altii,trebuie sa probeze si ei rochia asta,sa vada lor cum le sade...Bine?

Ok,de acord!Va repet ce anume deranjeaza in contextul formularii "programului de primenire":

1.idea ca toate elitele forumului s-au retras,ramanand numai indivizii nedemni de luat in seama,cu un comportament dubios si o gandire pe masura(ca as face parte dintre acestia din urma,nu-i mare lucru,caci imi cunosc locul[de aici lungul nasului],insa imi este jena pt ceilalti utilizatori pe care ii pretuiesc si pt care nu as avea asemenea ganduri ).

2.indemnul sa se scrie,sa se urmareasca un anume fir al forumului(este un forum cu MULTE CATEGORII,care inglobeaza intr-un tot unitar credinta ortodoxa)subliniind rugaciunea,pocainta si Vietile Sfintilor de parca un oarecare user care se afla in mocirla si ne cauta pe forum cu intrebari sau o parere,nu este demn de factura forumului fiind mai prejos!

Eu am invatat destul de mult in numeroase situatii aici pe forum,nu numai de pe threadurile de copy/paste unde unii useri duplica carti intregi.
(Chiar si asa eu le urmaresc fiind binevenite in situatia mea aflata departe fara posibilitatile de a gasi carti in lb romana).

Am mai avut o discutie privata si una comuna cu Cristiboss,mai prin iarna cand ii spuneam ca exista destui cititori tacuti si pe topicurile"serioase"dedicate Maicii Domnului,Sfintilor sau rugaciunilor;faptul ca exista mai multa profunzime acolo si unii useri(ca mine)se rezuma doar la citit fara sa lase un feedback,este insasi in natura subiectului,pe un topic dedicat lui Dumnezeu sau Sfintei Maici nu oricine are deprinderea sa adreseze zilnic formule adecvate(deprindere in stilul Greuceanu,nu doar plasat ideile altora de pe alte siteuri de profil).
Probabil Cristiboss si Glykys gandesc ca nimeni nu citeste(ia cunostiinta pasiv)topicurile serioase daca nu comenteaza;nimic mai gresit!
Butonul ultimele postari arata nr de vizionari al unui thread cat si nr de comentarii si intotdeauna nr de vizionari este net superior celuilalt.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.07.2012, 03:52:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Sincer va zic ca am citit toate mesajele cu lacrimi in ochi si nu inteleg cum credinciosii pot scoate cuvinte grele sa jigneasca apoapele lui pentu un lucru atit de mic si aruncati cu pietre in fata asta. Va rog din suflet nu va mai certati aici imi gasesc si eu linistea pe forumul asta inainte de a posta ceva cititi de trei ori ce ati scris ca smintiti si pe altii. Vai... bine de cel care tace.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27