Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.11.2010, 13:36:01
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kindly Vezi mesajul
Imi cer scuze, nu am dat toate detaliile, nu am savarsit acest pacat, doar ca mi-a spus cineva acest lucru si vroiam sa verific, si in ultima perioada numai la savarsirea pacatului m-am gandit. Sper sa-mi treaca:).
Tot ce s-a spus aici este valabil oricare ar fi pacatul sau pacatosul. Spune tot ce ti s-a scris persoanei cu care ai discutat subiectul. E bine sa ne impartasim cu totii de sfaturile cele bune.
Dumnezeu sa ne ajute, sa trimita fiecaruia din noi Inger pazitor in ispite grele!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.11.2010, 13:53:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kindly Vezi mesajul
Imi cer scuze, nu am dat toate detaliile, nu am savarsit acest pacat, doar ca mi-a spus cineva acest lucru si vroiam sa verific, si in ultima perioada numai la savarsirea pacatului m-am gandit. Sper sa-mi treaca:).
Nu te mai lansa in aventuri, bine ca nu ai savarsit pacatul!

Paza simturilor

Fratii s-au dus la avva Teofil, arhiepiscopul Alexandriei, si l-au intrebat dupa ce acesta revenise dintr-o vizita intr-un oras: "Cum e orasul?". El a raspuns. "Fratilor, drept sa va spun, n-am vazut nici un om, in afara de arhiepiscop". Auzind, fratii s-au speriat si au zis: "Cum, au fost nimiciti cu totii, avva?". El a grait: "Nu, dar nu m-a biruit gandul sa ma uit la vreunul". Auzind acestea, ei s-au minunat si s-au intarit in hotararea de a-si pazi ochii de priviri imprastiate.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 02:52:51
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45