Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 11.12.2013, 21:47:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mie mi se pare că ești cam lipsit de delicatețe... Fără supărare... Cred că ești adeptul operațiilor fără anestezie...
Dar de ce operatie, presupui ca este o boala legata de acest subiect?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 11.12.2013, 21:48:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Eu cred ca am dreptul sa imi rezerv doua, trei ganduri si trairi personale. Nu vad ce este rau in asta. N-am dat in cap la nimeni, ca sa ascund lucruri. Sunt pur si simplu trairi pe care le pastrez in sufletul meu. Ce este atat de ciudat si absurd in asta?
Cum crezi.
Dar nu te-am intrebat de viata ta sentimentala, ce relatii ai avut cu barbatii sau alte lucruri care ar fi de inteles sa fie un mare secret.

De fapt, se pare ca pana acum am fost cam singurul care l-a interesat ce facultate faci si de ce, deci stai linistita, majoritatea de aici pur si simplu nici nu e interesata de legaturile tale sentimentale secrete cu animalutzele.
Si probabil nici de altele.
Sper ca in "real life" sa ai prieteni mai buni cu care sa impartasesti motivatiile tale secrete, ambitiile, problemele, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.12.2013 at 21:58:48.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 11.12.2013, 21:50:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In principiu, da. Erau si acolo avantaje si dezavantaje, desigur. Adica inca 5-7 ani de rezidentiat, care in principiu e un lucru foarte bun, insa la noi in tara nu e exact ceea ce ar trebui sa fie (adica dupa ce te chinui sa treci examenul, stai pe un salariu de mizerie inca 5-7 ani, si cel mai rau, nu ai de la cine sa inveti ceea ce trebuie, pt ca nu se stie, ori nu se vrea acest lucru, insa avantajul ar fii am vazut ca exista posibilitatea de a face rezidentiatul afara, ceea ce pare intr-adevar sa fie un lucru bun).
12 ani de chin pentru medicina veterinara? Ca pe urma sa-ti trebuiasca iarasi un sac de bani ca sa-ti deschizi un cabinet propriu, fara cine stie ce clientela sau sa fii angajata la cineva care a avut destui bani sa faca asta dar iti da un salariu de mizerie si poate te trateaza si ca ultimul om, cum ai spus ca ai patit tu?

De ce n-ai investi timpul asta in medicina umana, o ocupatie cu mult mai multa trecere si sanse de viitor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 11.12.2013, 21:52:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nici eu nu cred ca trebuie sa renunti. daca asta iti doresti cu adevarat, umeaza-ti visul! Cu timpul cred ca lucrurile vor intra pe fagasul normal, si chiar si la noi in tara se va putea practica medicina veterinara la standarde moderne, cu profesionalism. Dar asta depinde in mare parte si de noi (daca nu in cea mai mare parte). Nu trebuie sa asteptam sa se schimbe lumea, ci noi trebuie sa fim cei care facem schimbarea, nu trebuie sa ne lasam dusi de val, daca toata lumea pare ca e pe un drum gresit nu trebuie neaparat sa mergem si noi in aceeasi directie... Poate ca mai sunt o mana de oameni care mai au onoare, nu cred ca padurea are numai uscaturi, important e sa ne rugam sa ii intalnim si sa impartasim din experienta lor, sa luam ce este bun de la fiecare si din fiecare experienta sa invatam ceva.
Pai explica-ne cum a reusit idealismul tau sa schimbe sistemul, de exemplu.
Ca pana la urma ai zis ca nici macar nu poti profesa in domeniu iar acolo unde lucrezi si are mai mult legatura cu comertul veterinar decat cu medicina veterinara esti pusa sa faci tot felul de invarteli, daca am inteles bine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 11.12.2013, 22:25:44
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum crezi.
Dar nu te-am intrebat de viata ta sentimentala, ce relatii ai avut cu barbatii sau alte lucruri care ar fi de inteles sa fie un mare secret.

De fapt, se pare ca pana acum am fost cam singurul care l-a interesat ce facultate faci si de ce, deci stai linistita, majoritatea de aici pur si simplu nici nu e interesata de legaturile tale sentimentale secrete cu animalutzele.
Si probabil nici de altele.
Sper ca in "real life" sa ai prieteni mai buni cu care sa impartasesti motivatiile tale secrete, ambitiile, problemele, etc.
Te rog sa nu ma intelegi gresit si te rog sa nu te superi pe mine. :)

"Real life" este cum este...
Reply With Quote
  #266  
Vechi 11.12.2013, 22:28:58
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
12 ani de chin pentru medicina veterinara? Ca pe urma sa-ti trebuiasca iarasi un sac de bani ca sa-ti deschizi un cabinet propriu, fara cine stie ce clientela sau sa fii angajata la cineva care a avut destui bani sa faca asta dar iti da un salariu de mizerie si poate te trateaza si ca ultimul om, cum ai spus ca ai patit tu?

De ce n-ai investi timpul asta in medicina umana, o ocupatie cu mult mai multa trecere si sanse de viitor?
Cred ca Fallen facea referire la medicina umana. Acolo se cere rezidentiatul parca de 5 ani. In strainatate, la veterinara se face specializare, dar nu atatia ani. Oricum, salariile sunt foarte bune.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 11.12.2013, 22:32:53
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nici eu nu cred ca trebuie sa renunti. daca asta iti doresti cu adevarat, umeaza-ti visul! Cu timpul cred ca lucrurile vor intra pe fagasul normal, si chiar si la noi in tara se va putea practica medicina veterinara la standarde moderne, cu profesionalism. Dar asta depinde in mare parte si de noi (daca nu in cea mai mare parte). Nu trebuie sa asteptam sa se schimbe lumea, ci noi trebuie sa fim cei care facem schimbarea, nu trebuie sa ne lasam dusi de val, daca toata lumea pare ca e pe un drum gresit nu trebuie neaparat sa mergem si noi in aceeasi directie... Poate ca mai sunt o mana de oameni care mai au onoare, nu cred ca padurea are numai uscaturi, important e sa ne rugam sa ii intalnim si sa impartasim din experienta lor, sa luam ce este bun de la fiecare si din fiecare experienta sa invatam ceva.
Poate intr-o zi, va fi o schimbare majora in bine in Romania, in acest domeniu. Sau poate se va vedea mai bine vantul benefic. Si eu cred ca mai sunt oameni de omenie... Momentan, mai este mult si bine pana acolo...
Reply With Quote
  #268  
Vechi 12.12.2013, 20:47:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai explica-ne cum a reusit idealismul tau sa schimbe sistemul, de exemplu.
Ca pana la urma ai zis ca nici macar nu poti profesa in domeniu iar acolo unde lucrezi si are mai mult legatura cu comertul veterinar decat cu medicina veterinara esti pusa sa faci tot felul de invarteli, daca am inteles bine.
Pai cine a zis ca am putea , vreunul dintre noi, sa schimbam sistemul? tot ce putem face, daca putem ,si trebuie sa ne straduim in acest sens, este sa ne pastram noi integritatea morala si profesionalismul si sa facem ceea ce trebuie, ce este corect, chiar daca sistemul in care lucram ne cere sa facem altceva, sa nu ne lasam dusi de val, chiar daca asa ne-ar fii mai comod si mai confortabil. Daca lucram pt altcineva, suntem angajati, si acela nu vrea sa-si declare toate veniturile si sa plateasca toate darile la stat, pana la urma e problema lui si mai putin a noastra, dar preferabil ar fii, desigur, sa nu ne implice si pe noi in aceasta activitate. insa in privinta responsabilitatii profesionale, chiar si atunci cand lucrezi pt altcineva, responsabilitatea actului medical iti apartine, in momentul cand ti-ai pus semnatura si parafa, chiar daca ai procedat asa ca urmare a cerintelor sau sugestiilor superiorilor tai. Asa ca aici trebuie sa fim cu bagare de seama, ce fel de persoane sunt, ce caracter si ce pregatire au cei pt care lucram, sa nu ne trezim prinsi la mijloc intr-un conflict de interese. Desigur cand esti tanar si experimentat, si mai esti pe deasupra si constrans de imprejurari sa-ti pastrezi jobul, atunci risti cel mai mult sa fii indrumat intr-o directie gresita, si chiar sa ajungi sa crezi ca ceea ce faci tu este bine, cand de fapt nu e...iar daca se intampla ca la un moment dat sa ti se deschida cumva ochii, si sa vezi ca pana atunci ai procedat gresit, atunci poate apare un conflict de interese, atat intre tine si ceilalti, cat poate chiar si in interiorul tau. Cu toate astea, insa, cunosc persoane care au avut coloana vertebrala si si-au mentinut pozitia verticala atunci cand li s-a cerut sa faca lucruri cu care nu au fost de acord, iar punctul e vedere le-a fost respectat si recunoscut, pt ca daca nu s-ar fi intamplat asa, persoanele respective ar fi refuzat sa faca acele lucruri cu care nu erau de acord si le considerau gresite, cu toate riscurile si consecintele de rigoare. Acum intr-un fel reglementarile legale ar fiioarecum in favoarea noastra, pentru ca cica n-ar mai fii voie sa-si deschida cabinet sau farmacie veterinara cineva care nu e de meserie; insa tot nu e o mare diferenta, pt ca de obicei cei care au bani sa-si deschida nu sunt cei mai bine pregatiti, probabil toata facultatea au facut-o "pe bani" (oricum e pe bani, insa una e sa platesti doar taxele si sa iei examenele pe bune, alta e sa platesti in plus ca sa iei si examenele fara sa mai inveti), sau sunt persoane "sponsorizate "de parinti sau parteneri care n-au nici o treaba cu profesia, dar insa nu se dau in laturi sa impuna strategii pe marketing.
Insa un lucru imbucurator este ca acei colegi care au fost bine pregatiti si au avut coloana vertebrala, dupa multi ani de servit la asemenea personaje, au reusit pana la urma sa-si deschida propria afacere, e drept la scara mai mica, dar macar nu sunt obligati sa umble cu "cioara vopsita" si sa faca compromisuri de ordin moral si profesional.

Last edited by fallen; 12.12.2013 at 20:55:07.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 14.12.2013, 21:55:27
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai cine a zis ca am putea , vreunul dintre noi, sa schimbam sistemul? tot ce putem face, daca putem ,si trebuie sa ne straduim in acest sens, este sa ne pastram noi integritatea morala si profesionalismul si sa facem ceea ce trebuie, ce este corect, chiar daca sistemul in care lucram ne cere sa facem altceva, sa nu ne lasam dusi de val, chiar daca asa ne-ar fii mai comod si mai confortabil. Daca lucram pt altcineva, suntem angajati, si acela nu vrea sa-si declare toate veniturile si sa plateasca toate darile la stat, pana la urma e problema lui si mai putin a noastra, dar preferabil ar fii, desigur, sa nu ne implice si pe noi in aceasta activitate. insa in privinta responsabilitatii profesionale, chiar si atunci cand lucrezi pt altcineva, responsabilitatea actului medical iti apartine, in momentul cand ti-ai pus semnatura si parafa, chiar daca ai procedat asa ca urmare a cerintelor sau sugestiilor superiorilor tai. Asa ca aici trebuie sa fim cu bagare de seama, ce fel de persoane sunt, ce caracter si ce pregatire au cei pt care lucram, sa nu ne trezim prinsi la mijloc intr-un conflict de interese. Desigur cand esti tanar si experimentat, si mai esti pe deasupra si constrans de imprejurari sa-ti pastrezi jobul, atunci risti cel mai mult sa fii indrumat intr-o directie gresita, si chiar sa ajungi sa crezi ca ceea ce faci tu este bine, cand de fapt nu e...iar daca se intampla ca la un moment dat sa ti se deschida cumva ochii, si sa vezi ca pana atunci ai procedat gresit, atunci poate apare un conflict de interese, atat intre tine si ceilalti, cat poate chiar si in interiorul tau. Cu toate astea, insa, cunosc persoane care au avut coloana vertebrala si si-au mentinut pozitia verticala atunci cand li s-a cerut sa faca lucruri cu care nu au fost de acord, iar punctul e vedere le-a fost respectat si recunoscut, pt ca daca nu s-ar fi intamplat asa, persoanele respective ar fi refuzat sa faca acele lucruri cu care nu erau de acord si le considerau gresite, cu toate riscurile si consecintele de rigoare. Acum intr-un fel reglementarile legale ar fiioarecum in favoarea noastra, pentru ca cica n-ar mai fii voie sa-si deschida cabinet sau farmacie veterinara cineva care nu e de meserie; insa tot nu e o mare diferenta, pt ca de obicei cei care au bani sa-si deschida nu sunt cei mai bine pregatiti, probabil toata facultatea au facut-o "pe bani" (oricum e pe bani, insa una e sa platesti doar taxele si sa iei examenele pe bune, alta e sa platesti in plus ca sa iei si examenele fara sa mai inveti), sau sunt persoane "sponsorizate "de parinti sau parteneri care n-au nici o treaba cu profesia, dar insa nu se dau in laturi sa impuna strategii pe marketing.
Insa un lucru imbucurator este ca acei colegi care au fost bine pregatiti si au avut coloana vertebrala, dupa multi ani de servit la asemenea personaje, au reusit pana la urma sa-si deschida propria afacere, e drept la scara mai mica, dar macar nu sunt obligati sa umble cu "cioara vopsita" si sa faca compromisuri de ordin moral si profesional.
Offf... asa e. Lasa Fallen, o fi bine candva. Trebuie sa pastram cumva speranta. :)
Reply With Quote
  #270  
Vechi 15.12.2013, 13:18:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Fata de vremea noastra sa stii ca mie mi se pare ca facultatea a evoulat semnificativ, si ca dotari, si ca personal (ma refer la clinici) si ca cazuistica; probabil in primii ani sunt aceiasi dinozauri pitecantropi, insa in "clinici" s-a mai innoit matca, au aparut personaje noi si interesante. pe vremuri daca se nimerea sa ai ore dupa 12, mai ales medicala, infectioase, etc, batea vantul , nu mai era cazuistica de nici o culoare, acum am auzit ca la medicala mai ales se duce lumea dimineata la 9-10 cu animale si pana la 2-3 dupa-amiaza nu apuca sa intre ... Trebuie doar voi sa aveti dorinta de a invata si de a pune mana sa faceti ceva, efectiv; chiar si pe vremea noastra dc un student era vazut ca e interesat de cazuistica era lasat sau chiar indemnat sa participe la investigatii si la proceduri, desigur sub suprevegeherea si indrumarea cadrului didactic. Am avut si noi cativa profesori buni, o parte inca mai sunt, ba chiar am inteles ca s-au inmultit. Cred ca daca nu a devenit deja facultatea noastra competitiva, lucrul asta se va intampla in curand. Mai greu cred ca este sa se alinieze toti ceilalti practicieni, mai ales cei din teritoriu, adica viitorii nostri angajatori, ca astia sunt cam de moda veche, si ca ideologie si chiar si ca practica, sunt "pe stil vechi"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15