Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.05.2009, 19:45:00
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Talking

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Da, uneori oamenii cred ca iesi din tara si apoi ai numai bine si etc etc, nimeni nu stie de cite ori iti plnge sufletul in pumn, insa la urm urmei este o algere pe cre o facem in viata, poate ca sa mai propovaduim si noi cuvintul lui Dumnezeu si in alte parti, ca nimic fara voia Domnului nu este facut in viata cuiva.

Bnuiesc ca toti au trecut prin periode foarte grele prin strainatate, apoi au avut putina pace avind un loc al lor, insa nimenui - din experienta proprie spun asta - nu i-a fost usor.

O mangaiere, un cuvant bun de multe ori e foarte pretuit deoarece e greu de gasit.
Din aceste motive, multi care pleaca sint mai puternici in credinta, pentru ca se vad singuri, intr-un noian de sacali in jurul tau.

Oricum, repet, cine e acolo, in tara, sa aprecieze ce are, ca daca pleca ... nu stie ce pierde.

Ai mare dreptate dar realizezi ce pierzi si te intorci ...asa ca mine:D
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.05.2009, 21:53:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Sfantul Ioan Gura de Aur spune crestinului care gandeste ca viata in pustie apropie mai mult de Dumnezeu, decat cea din lume: "Nici pustia nu rapeste slava cuiva si nici palatele imparatesti nu fac pe cineva stralucit si slavit. Stralucirea cuiva, slava si faima lui nu depind nici de locul in care traieste, nici de haine, nici de functie, nici de putere, ci numai de virtute si intelepciune."[/SIZE]

[SIZE=2]Valoarea absoluta a dispozitiei sufletesti a crestinului ("Fie mie dupa cuvantul tau.") o aminteste si Sfantul Macarie cel Mare, atunci cand spune: "Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia dupa alegerea cea de bunavoie ii da pe Duhul Sfant."[/SIZE]

[SIZE=2]O fiica duhovniceasca, venita la Sfantul Serghie Meciov, spre a primi binecuvantare de a intra in manastire, aude urmatoarele cuvinte: "Lepadarea de lume e mai cuprinzatoare decat calea calugareasca. Monahismul este una dintre formele acestei lepadari, si anume cea mai inalta. Sa traiti cu adevarat pentru Domnul, sa traiti viata Lui, si veti simti ca mergeti pe aceeasi cale ca si calugarii. Numai sa nu uitati ca acum este o vreme cand trebuie sa slujim in mod deosebit aproapelui. Niciodata n-au suferit mai mult fratii Lui mai mici. Principalul e sa traiti pentru Domnul si in El cu oamenii, implinind dupa masura puterilor toate cele randuite fiecarui crestin."[/SIZE]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.05.2009, 02:43:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Ai mare dreptate dar realizezi ce pierzi si te intorci ...asa ca mine:D
Daca nu ma insel, Pr. Arsenie Boca a spus: multi pleaca, putini se intorc.
De aceea trebuie gandit bine inainte de a pleca definitiv.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.05.2009, 02:53:43
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

goldfinger17: Si eu aveam ganduri de astea in liceu sa ma duc la manastire si tot tacamul, asta dupa ce am fost si baiat de altar la o biserica de cartier din orasul natal. Dar cand m-am mutat la facultate in Bucuresti, nu ai cum sa mai crezi chestiile astea...adica nu cred ca esti suficient de matur sa dai cu piciorul la fetele ieftine de la facultate, sexul si bautura, eventual niste prafuri. Cumpaneste bine... anii astia cand corpul duce excesele nu se mai intorc...asa ca degeaba la 50 vei dori sa gusti din toate asta...ai arata un fel de Columbeanu.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.05.2009, 03:19:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine, Ioane, dar scopul vietii e sa le gusti pe acestea toate? Chiar crezi ca iti foloseste acel praf? Eu stiam ca trebuie evitat...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 08.05.2009, 03:21:51
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Cred ca mai putin conteaza daca trebuie evitat sau nu, ci faptul ca la varsta lui corpul duce mult mai bine toate astea decat la 40 de ani, oricat ar fi de calit.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.05.2009, 03:54:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu inteleg despre care "toate astea" vorbesti. De toate ne putem dispensa. Dar daca ai nevoie sa-ti traiesti viata din plin, nu vei incepe la 40-50 ani, ci din tinerete.
Culmea e, ca cel care incepe viata sexuala mai tarziu, e mai putin expusdecat cel, care incepe devreme. Mediteaza si la acest aspect. Si oricum prafurile nu sunt bune.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.06.2009, 23:09:40
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
goldfinger17: Si eu aveam ganduri de astea in liceu sa ma duc la manastire si tot tacamul, asta dupa ce am fost si baiat de altar la o biserica de cartier din orasul natal. Dar cand m-am mutat la facultate in Bucuresti, nu ai cum sa mai crezi chestiile astea...adica nu cred ca esti suficient de matur sa dai cu piciorul la fetele ieftine de la facultate, sexul si bautura, eventual niste prafuri. Cumpaneste bine... anii astia cand corpul duce excesele nu se mai intorc...asa ca degeaba la 50 vei dori sa gusti din toate asta...ai arata un fel de Columbeanu.
Ce jalnica e lumea... la 50 de ani ajungi doar sa jinduiesti dupa depravarea tineretii... Oare parintii induhovniciti jinduiesc dupa vremea cand, tineri fiind, spuneau rugaciunea inimii doar cu gura?
Spre rai se urca, te desavarsesti, spre iad se coboara, te perimezi... JALNIC, sarmane om!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.06.2009, 00:09:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ce jalnica e lumea... la 50 de ani ajungi doar sa jinduiesti dupa depravarea tineretii... Oare parintii induhovniciti jinduiesc dupa vremea cand, tineri fiind, spuneau rugaciunea inimii doar cu gura?
Spre rai se urca, te desavarsesti, spre iad se coboara, te perimezi... JALNIC, sarmane om!
Sigur, ai dreptate - daca e sa-l fi luat in serios pe ionpat (care vad ca a fost banat). Daca te uiti ce mai scria, eu cred ca pur si simplu facea misto de noi pe aici ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.09.2010, 15:58:50
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Wink Lume sau manastire?

Clerici nevrednici, monahi nevrednici, preoti nevrednici slujesc in pacatele lor fara nerusinare, la liturghie, iar rasplata asta este. Rugaciunea lor este ca putoarea si ca noroiul si nu va atinge nici o data slava lui Dumnezeu, iar acest lucru nu va fi cu ratat decat prin foc. Iata deci invatatura direct de la Sfintii Parinti, legata de feciorie si de curatie: Sfantul Grigorie Taumaturgul arata clar ca cel ce vrea sa slujeasca lui Dumnezeu trebuie sa fie ca floarea de crin despre care se vorbeste in Scripturi: "Nici nu tese, nici nu coase si, in toata stralucirea ei, este mai frumoasa si mai imbracata si mai stralucitoare decat toata podoaba lui Solomon".Rugaciunea liturgica a Heruvicului spune asa: "Nimeni dintre cei cu pofte trupesti sa nu vina sa slujeasca Tie". Este clar si categoric ca aceasta invatatura despre feciorie nu este doar un simbol, o arta sau un joc de cuvinte. Este un lucru real si cert ca rugaciunile care strabat cerul sunt rugaciunile monahilor si clericilor, fratilor, pustnici lor care traiesc cu adevarat starea feciorelnica a mintii, nepatimirea de la trup si, in primul rand, neintinarea de la trup. Ca sa poti sa urci la Dumnezeu trebuie sa ai trupul curat, sa ai inima lepadata de cele lumesti. Si aici am sa va dau o pilda concreta. Un pustnic a murit cu oala de bani sub rogojina din pustie, unde se nevoia. Si–n clipa cand murea, foc din cer a mistuit si pe pustnic, si oala, si tot. Si atunci fratii au cazut la rugaciune si au intrebat: "Oare ce semn a fost acesta?" Si s–a auzit un glas din cer spunand: "Unde a fost comoara acolo a fost si inima", deci cu tot cu oala de bani s–a dus pustnicul in fundul iadului. Si o alta invatatura, tot din Pateric, unde unul arata ca s–a lepadat de sine si a intrat la saracia de bunavoie. Dupa ce staretul l–a primit in pustie i–a spus asa: "Frate, mergi si te nevoieste". Si a mers la parinte si a zis: "Rogu–te, da–mi voie sa pun acoperis la chilie ca o sa inceapa ploile si o sa ma ude." "Pleaca in lume, ca nu te–ai facut monah, leapada–te de tine si apoi sa mai vii." A venit din nou si a stat o vreme in pustie si a zis: "Parinte, da–mi voie sa fac un gard macar imprejurul chiliei, ca sa nu ma manance fiarele!Pleaca in lume, ca inca nu te–ai lepadat de sine." A venit si a treia oara si s–a dus la staretul lui si zis: "Da–mi voie macar o usa sa–mi fac la chilie, sa nu vina talharii peste mine." "Du–te in lume, ca inca nu te–ai lepadat de sine, du–te si ajungi la adevarata saracie." Si cand a vazut ca nu merge nici asa, s–a apropiat de staretul lui si a spus: "Acoperamantul meu este Tatal, Fiul si Sfantul Duh, asta e toata nadejdea mea. Rogu–te, da–mi voie sa ma fac calugar". "Mergi sub cerul liber care–ti va fi acoperis, pune–ti capul pe pamant care–ti va fi perna, acopera–te cu cerul instelat si Duhul Sfant te va pazi pe tine. Acum cu adevarat te–ai facut calugar. Asta e adevarata stare de calugarie, a unirii cu Dumnezeu". Si mai este o intamplare si mai frumoasa, cand un pustnic, dupa ce au venit talharii si i–au luat totul din chilie, in loc sa–i certe, s–a apropiat si le–a spus: "Fratilor, ati uitat punga aceasta, luati–o, nu cumva sa ramana si sa va para rau dupa ea". Si atunci de rusine au adus toata averea inapoi. Unui alt pustnic mai sporit, ce avea un banut pentru pesmetii lui de zi cu zi, din rogojinile pe care le impletea, un frate ii fura la inceput cate putin; si batranul scria de fiecare data pe un biletel: "Multumesc ca ma izbavesti de iubirea de arginti." Si batranul muncea, si facea rogojini, si punea acolo bani ca sa–i satisfaca fratelui pofta pacatoasa. Fratele, cand a vazut asa, a inceput sa ia tot. Si, cand a vazut batranul indrazneala fratelui, a zis: "Frate, ia totul, numai lasa–mi si mie cat de putin, ca sa am din ce sa tra iesc." Si s–a rusinat fratele si i–a adus inapoi toti banii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 16:14:13
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 22:32:10
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11