Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2011, 12:19:51
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
N-a functionat butonul "Vizualizare" pentru "...nicio..." ? :D
O, ba sigur ca a functionat, insa dumneavoastra nu sunteti la curent cu ultimele norme emise de Academia Romana.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2011, 12:32:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
1. ok te-ai bazat pe un sondaj cand ai facut afirmatia despre spaga. foarte frumos si corect din partea ta. intrebarea e pe ce te-ai bazat cand ai presupus ca si ea o sa ia spaga?

2.din punctul meu de vedere spaga = bani pe care ii uneia sau mai multor persoane pentru anumite servicii si pentru care nu primesti o dovada [bon de casa, chitanta, factura fiscale, etc] ca i-ai dat. eu unul nu am vazut pana acum ca orice biserica sa elibereze asa ceva => biserica sau mai degraba reprezentantii ei iau spaga => si uite asa ajungem la faptul ca a te face preot nu mai e vocatie, ci o meserie banoasa.

3.mie imi pare normal ca si posibilitatile de castig financiar sa fie un criteriu atunci cand iti alegi o meserie, mai ales una in care sansele de reconversie profesionala sunt mici. din mesajul tau eu am perceput asta ca pe ceva negativ.
Observ ca tu centrezi ,tu dai cu capul...Vrei neaparat sa te contrazici cu mine dar deja nu mai exista puncte comune in conversatia asta...Ai tu un of si vrei sa-l spui.Expune-l liber, ca nu te cearta nimeni..:-)
Desi cred ca e mai bine sa-ti comentez mesajul un pic:

1-nu m-am bazat pe nici un sondaj.Sunt speculatiile tale astea.Nu am generalizat,ci am vb de o singura studenta,cea a carei conceptie am spus-o.Am spus in schimb ca ma bazez pe ceva cand spun ca ea vrea spaga mare.Are tatal chirurg si mama ginecolog.Si stie toata lumea care ii cunoaste, ce de`a spaga iau.Ca toti de altfel.Deci la asa un raspuns din partea ei, sunt sigura ca urmareste spaga,nu o conduce vocatia.

2.-Spaga este un bacsis ,adica o suma de bani data peste plata cuvenita pentru un serviciu personal pentru a castiga bunavointa sau protectia cuiva.Se poate oferi si in semn de multumire.
Mita este o suma de bani ( sau ceva material)data sau promisa pentru a determina pe cineva sa isi incalge obligatiile de serviciu,entru a le indeplini mai constiincios sau pentru obtinerea de favoruri.
Cat priveste biserica, du-te si doneaza bani pentru biserica(contructie,dotari,etc) si ai sa vezi ca primesti chitanta.Daca doar mergi si dai slujbe de pomenire, (la unele biserici fiind un cost fix,la altele poti da cat doresti )sau cumperi lumanari sau alte articole si nu primesti chitanta, se datoreaza faptului ca bisericilor nu li s-a impus casa de marcat ,deci nu este o incalcare a legii.Acelasi caz este si la piata, cand cumperi de la tarani.Ei nu au case de marcat dar nu sunt in afara legii din acest punct de vedere.

3.-eu cred ca este firesc atunci cand iti alegi o meserie, sa te bazezi pe vocatie, pe ce iti place sa faci.Daca ai talent artistic si te faci medic pt ca acolo pica bani, e jalnic..S-a pierdut un artist,dar nu s-a castigat un medic!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2011, 12:40:57
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
O, ba sigur ca a functionat, insa dumneavoastra nu sunteti la curent cu ultimele norme emise de Academia Romana.
A.. scuze atunci. Nu stiu cine e Academia Romana si oricum nu dau doi bani pe ea/ el/ ei. Am inteles in urma cu ani de zile de ce s-a trecut la "sunt" si la inlocuirea cu i din a in unele cazuri...dar nu pot accepta ceea ce sfideaza orice logica.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2011, 14:27:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
A.. scuze atunci. Nu stiu cine e Academia Romana si oricum nu dau doi bani pe ea/ el/ ei. Am inteles in urma cu ani de zile de ce s-a trecut la "sunt" si la inlocuirea cu i din a in unele cazuri...dar nu pot accepta ceea ce sfideaza orice logica.
Așa e, DOOM 2 a introdus schimbări lipsite de logică, dar asta e, trebuie să scriem cum e acum corect, cu niciun, nicio...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2011, 15:55:53
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
A.. scuze atunci. Nu stiu cine e Academia Romana si oricum nu dau doi bani pe ea/ el/ ei. Am inteles in urma cu ani de zile de ce s-a trecut la "sunt" si la inlocuirea cu i din a in unele cazuri...dar nu pot accepta ceea ce sfideaza orice logica.
Pana la urma nu putem fi mai catolici decat papa. Academia Romana, ne place sau nu, este singura institutie care poate defini limba romana corecta. Daca nu am respecta deciziile acestui for, nu am ajunge nicaieri. Sunt sigur ca a existat o motivatie stiintifica pentru fiecare schimbare operata in limba - e bine sa contestam schimbarile folosind contra-argumente si sa nu ne "razvratim" doar pentru ca "nu suna bine".
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.02.2011, 16:48:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa e, DOOM 2 a introdus schimbări lipsite de logică, dar asta e, trebuie să scriem cum e acum corect, cu niciun, nicio...
mesaj sters!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.02.2011, 17:24:31
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pana la urma nu putem fi mai catolici decat papa. Academia Romana, ne place sau nu, este singura institutie care poate defini limba romana corecta. Daca nu am respecta deciziile acestui for, nu am ajunge nicaieri. Sunt sigur ca a existat o motivatie stiintifica pentru fiecare schimbare operata in limba - e bine sa contestam schimbarile folosind contra-argumente si sa nu ne "razvratim" doar pentru ca "nu suna bine".
Departe gandul de mine sa ma "razvratesc"...dar asa cum am fost convinsi ca o anumita "palma" sau "imbranceala" a fost rezultatul "pixelului albastru" tot asa putem fi convinsi ca "nici o/ un" e gresit si "nicio/ niciun " e corect. Ce asteptari putem sa mai avem si de la cine?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.03.2011, 23:22:53
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dany123 Vezi mesajul
@horatiu: ai inteles gresit si probabil nici eu nu m-am exprimat foarte clar. mesajul era pt. initiatoarea topicului. mie unuia mi-a parut hilara idea de a intreba pe un forum chestia asta in loc sa mearga/sune la inspectorat si/sau ceva reprezentant al bisericii.

@catehumen:nu as fi asa de sigur de acest lucru. oportunisti exista peste tot. si poate ar trebui sa pui si tu mana pe o carte de istorie ca sa vezi cum e cu poporul multi milenar crestin. din punctul meu de vedere faptul ca o persoana este religioasa nu implica absolut de fel ca este si morala.

Eu mi-am exprimat un punct de vedere ,imi pare rau ca nu poti accepta parerea altora ! De altfel am vazut ,ca ii cam corectezi pe toti ...
Sa ne fereasca Dumnezeu sa ne mancam intre noi romanii ,asa suntem de rai...De unde am plecat ca subiect si unde am ajuns ...
Eu sunt destul de nou aici ,mi-am imaginat ca un site de acest gen e un loc unde toti sunt crestini practicanti ,oameni cu virtuti teologice ,cu rabdare si compasiune pentru celalalt,din ce imi dau seama nu e ceea ce speram eu ! Sunt unii care cred ca nu au ceva mai bun de facut decat sa puna pumnul in gura altora ,sa caute cu orice pret un "nod in papura" ,sa caute cea mai mica virgula ,diacritice etc. Imi vine sa rad ,dar e un ras amar !
Din cate imi dau seama ,sper totusi sa ma insel ,forumul asta e un loc in care trebuie sa ai grija ce spui ,ca altfel imediat esti mitraliat de vreo doi trei "iluminati" crestini si ei de altfel ...

Last edited by catehumen; 04.03.2011 at 23:34:36.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
rog raspuns urgent