Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.08.2010, 02:03:04
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Ce as considera ca ar trebui facut cu persoanele care ar declara ca avortul este ceva firesc sau pe care l ar putea face la un moment dat ? ...ma gandesc ca ar avea nevoie de niste ore de tipul celor de la Alcolicii Anonimi, care ar putea cu un psihoterapeut crestin si responsabil sa le trezeasca din betia placerilor lumii acesteia, ori nu mai stiu cum se exprima dr Kenneth McAll in Vindecarea arborelui genealogic...plus ca aceleasi persoane ar putea ajunge din motive similare la depresii si sinucideri samd care inseamna timp irosit si altele...

Pe vremea cand psihologia era interesanta pentru mine, am citit o carte Descifrarea comportamentului uman, unde un experiment mi a dat de gandit, si anume, un personaj cu ceva prestanta cerea unor voluntari sa participe la un experiment. Dintre doi voluntari, unul, de obicei voluntarul pe bune, ajungea sa i se ceara sa actioneze o maneta care descarca curent in celalalt voluntar. Ei bine, concluziile psihologului au fost ravasitoare pentru acesta, pentru ca oamenii s au dovedit in marea lor majoritate foarte dispusi sa descarce in aproapele lor si curent care pe acesta il zguduia in mod vizibil si chiar dramatic pentru ca li se ceruse aceasta, si uneori se insistase... pe vremea aceea nu as fi zis ca sunt impotriva avortului, pentru ca pricepeam prea putine, si m am gandit doar, in cautarea unei solutii, ca oamenii ar trebui sa faca niste evaluari a responsabilitatii, eficientei si educatiei ecologice, si ca cei mai responsabili dintre educatori ar trebui sa fie cei mai valorizati oameni... Abia dupa ceva timp am reusit sa pricep ca ideile fara cunoasterea Lui Dumnezeu nu prea au valoare...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.08.2010, 21:27:30
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Bast-est..ami pare rau ca ai inteles asta..nu-mi permit sa fac asemenea afirmatii fata de nimeni personal..cu atat mi putin fata de tine care nu te cunosc..am generalizat si sper ca ai inteles la ce ma refer.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.09.2010, 00:06:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit cultura avortului

Articol despre statistica avortului pe Theologhia wordpress:

http://theologhia.wordpress.com/2010...ura-avortului/
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.11.2010, 14:10:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Marturia Gianei Jessen, o supravietuitoare a avortului:

http://vimeo.com/9200962
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.11.2010, 15:02:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Iata un aspect in care suntem depasiti de animale, care accepta maternitatea si isi apara puii cu pretul vietii. Mai avem de invatat!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.11.2010, 20:43:09
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

100% Impotriva, pentru ca, dupa cum stiu este cel mai mare pacat pe care cineva poate sa-l faca.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.11.2010, 20:47:02
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Este chiar mult mai grav decât crima. Atunci când ucizi, ucizi un om împreună cu păcatele sale, dar atunci când ucizi un prunc, ucizi o ființă neîntinată, pură și curat sufletească.

Mă uit cu silă cum criminalii stau ani grei la pușcărie iar femeile ce fac avort ies basma curată după intervenție de parcă nu au făcut nimic grav. Ar merita dublul sentinței criminalilor căci prin fapta lor au condamnat un suflet fără de prihană.

Părintele Cleopa spunea că pruncii uciși plâng dincolo pentru pedepsirea mamei ce nu i-a vrut. Dacă chiar nu vrea femeia un copil, să îl dea spre adopție, măcar așa salvează viața unui om. Poate prin avort acea femeie săvârșește uciderea unui viitor Sfânt.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 08.11.2010 at 20:49:57.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.11.2010, 20:48:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Totusi nu trebuie condamnata nici o femeie,caci la fel ca orice ucidere,si avortul intra in acesta categorie,insa circumstantele in care o fost facut un avort cred eu pot atenua penitenta divina,poate chiar si soarta sufletului ucis.DAr eu va intreb CREDETI CA AVORTUL AR TREBUI SANCTIONAT PENAL CA ORICE CRIMA?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.11.2010, 20:52:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
DAr eu va intreb CREDETI CA AVORTUL AR TREBUI SANCTIONAT PENAL CA ORICE CRIMA?
Da.

Se estimează că după revoluție au fost făcute în jur de 10 milioane de avorturi. 10 milioane de suflete pierdute din cauza unor inconștiente!

Dacă nu vor să renunțe la acest păcat pentru Hristos, atunci măcar să renunțe la el de frică pentru pușcărie.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.11.2010, 21:14:13
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bast-et

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Aste este punctul, nu reusesti sa accepti lumea fara El. Totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, daca El nu este, totul este terminat. Si totusi eu nu vad nici o dovada ca el exista.
Tu sigur o sa-mi spui: pai creatiile dovedesc ca Dumnezeul crestin exista. Pai atunci creatiile dovedesc si existenta lui Allah, si lui Visnu, lui Shiva, lui Zeus, lui Mos Craciun eheheeee
bast-et,ca nu crezi in existenta unei puteri supranaturale, omniprezenta si atotstiutoare,este decizia ta.crestinii sunt impotriva avortului in general, iar in particular, fiecare decide ptr.el.
singurul in masura sa decida pedeapsa ptr. avort, este dumnezeu,ptr.crestini,iar ceilalti isi primesc si ei pedeapsa, de la natura.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14