Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.04.2011, 14:13:39
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

http://stirileprotv.ro/exclusiv-onli...sca-copii.html



eu sunt impotriva avorturilor.

dar condamn statul pentru asta, salariile si conditiile de trai sunt groaznice in Romania ... si uite ca de cele mai multe ori omul nu se mai gandeste ca exista un Dumnezeu acolo sus care stie El ce face si nu se mai lasa in grija Lui. se gadeste ca nu are bani cu ce sa creasca copilul. de asta si pleaca multi afara.

Last edited by Mirela0110; 09.04.2011 at 14:19:49.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.04.2011, 15:06:13
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Trist. Ca lista de asteptare penmtru avort sa NU fie lista de asteptare pentru iad, avorturile trebuie spovedite.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.04.2011, 15:19:25
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/exclusiv-onli...sca-copii.html



eu sunt impotriva avorturilor.

dar condamn statul pentru asta, salariile si conditiile de trai sunt groaznice in Romania ... si uite ca de cele mai multe ori omul nu se mai gandeste ca exista un Dumnezeu acolo sus care stie El ce face si nu se mai lasa in grija Lui. se gadeste ca nu are bani cu ce sa creasca copilul. de asta si pleaca multi afara.
In 2050 15 milioane romani?!? Ma indoiesc. Cetateni romani da! Dar nu romani. Scuze pentru discriminare. Stiu o "minoritara" care a facut peste 10 avorturi (pana la 34 de ani- arde-oar focu' s-o arda! ) dar la care ii trebuie sa fie "rezolvata" zilnic! Altfel "face crize"!

Last edited by cristinadaciana; 09.04.2011 at 15:23:16.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.04.2011, 15:20:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Trist. Ca lista de asteptare penmtru avort sa NU fie lista de asteptare pentru iad, avorturile trebuie spovedite.
Se pomenea intr-o carte despre o discutie avuta cu niste femei crestine care practicau avortul si nu erau deloc ingrijorate de soarta mantuirii lor, caci gasisera solutia: spovedania. Dupa ce faceau avortul, mergeau si se spovedeau, primeau dezlegare, iar faceau avort, iar se spovedeau, ziceau ca le-a iertat Dumnezeu, iar faceau avort, iar spovedanie...

Eu inteleg ce zici, dar unii vad spovedania ca pe un act ritualic si mecanic. Gata, am facut o crima, ma duc la preot si ma dezleaga, sunt liber sa fac alta crima! Este nevoie si de constientizarea pacatului si de pocainta... Si e mai bine sa platim aici decat dincolo.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.04.2011, 15:29:10
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Mai degraba de constientizarea altui aspect: Domnul ne iarta pacatul insa nu ne iarta de pedeapsa....Sic cogito....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.04.2011, 15:43:08
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa ne rugam pentru Romania sa fie iertati oamenii si sa scapam de toate ce ni se intampla. Prin avort un copil este trimis nebotezat si neimpartasit la mila lui Dumnezeu, este dat in crestere lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.04.2011, 15:43:29
Tudor23 Tudor23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2011
Mesaje: 4
Implicit

Recunosc ca initial nu am crezut ca ateul din povestioara se pocaieste asa usor dar asta pt. ca nu citisem atent tot. Da, auzind pacatele lui in acest fel cred ca s-a pocait si acel suflet. Cred ca in general nu e bine sa iei in casatorie pe cineva de alta credinta sau fara.

Last edited by Tudor23; 09.04.2011 at 16:09:44. Motiv: Nu citisem tot inainte.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.04.2011, 17:33:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
In 2050 15 milioane romani?!? Ma indoiesc. Cetateni romani da! Dar nu romani. Scuze pentru discriminare. Stiu o "minoritara" care a facut peste 10 avorturi (pana la 34 de ani- arde-oar focu' s-o arda! ) dar la care ii trebuie sa fie "rezolvata" zilnic! Altfel "face crize"!
Daca te referi la minoritati etnice, sa stii ca nu ai dreptate (in general ei nasc copiii).
Si 15 milioane este doar o estimare. Astfel de rapoarte sunt inexacte (sunt declarate mai putine avorturi decat in realitate), se pare ca in realitate numarul de copii sacrificati este mult mai mare.. inca o Romanie.

Last edited by anna21; 09.04.2011 at 17:36:04.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.04.2011, 17:48:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se pomenea intr-o carte despre o discutie avuta cu niste femei crestine care practicau avortul si nu erau deloc ingrijorate de soarta mantuirii lor, caci gasisera solutia: spovedania. Dupa ce faceau avortul, mergeau si se spovedeau, primeau dezlegare, iar faceau avort, iar se spovedeau, ziceau ca le-a iertat Dumnezeu, iar faceau avort, iar spovedanie...

Eu inteleg ce zici, dar unii vad spovedania ca pe un act ritualic si mecanic. Gata, am facut o crima, ma duc la preot si ma dezleaga, sunt liber sa fac alta crima! Este nevoie si de constientizarea pacatului si de pocainta... Si e mai bine sa platim aici decat dincolo.

Din cuvintele par. Nicolae Tanase:

“In România – pentru că această situație o cunosc eu în România și nu știu care este situația la dumneavoastră – înotăm în sânge! Nu până la glezne, nu până la genunchi, nu până la brâu, nu până la gât, ci până peste cap! Pentru că populația existentă în România acum este de 18 milioane. Restul, până la statistica urmare a recensământului, se află la lucru în străinătate, sau la studii, sau în vreo problemă sau alta în afara granițelor. Și în 20 de ani, de la moartea lui Ceaușescu încoace, s-au omorât 18.000.100 de copii! Aceasta este cifra oficială! Este statistica oficială, pentru că există una neoficială, care arată această stare de fapt, și anume că cifra poate să fie chiar și dublă!!!
Față de această situație, noi, cei de aici, cu luare aminte să fim, pentru că problemele sunt înăuntru și mai puțin în afară. Adică înăuntrul nostru și mai puțin în afara noastră. Asta nu înseamnă că n-ar fi bine să rezolvăm toate problemele. De aceea, cuvântul dragoste este primul așezat aici, și apoi cuvântul toleranță. (…)
Scrie că să nu te arăți că postești – da, așa este, ca să nu te mândrești. Dar într-o lume care nu mai postește, trebuie să arătăm, fără mândrie, că postim. (…)
La Judecată, singura sărbătoare pe care o prăznuim ca fiind de viitor, nu ne vom prezenta singuri, ne vom prezenta cu copiii noștri, cu soția noastră, cu soțul nostru, cu părinții noștri, cu vecinii, cu prietenii, și acolo vom da seamă de ceea ce am făcut pentru noi, dar mai ales pentru ei. De aceea este importantă lucrarea în Biserica Ortodoxă, nelepădarea de credință, dar în același timp, aplicarea aceasta practică a credinței.

Dacă se fac avorturi, nu sunt vinovați numai cei ce fac avorturi – mamele, tații, medicii, asistentele. Suntem vinovați cu toții, pentru că nu luăm nicio atitudine.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.04.2011, 18:04:50
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ar fi bine sa avem un Valea plopului in fiecare judet:
http://www.youtube.com/watch?v=olt2JJL2Vjk

E mare lucru ca ii ajuta si dupa 20 de ani. Pe unii ii casatoresc, le fac casa si ii fac oameni la casa lor, ii casatoresc. Pe altii ii trimit la facultate.

Unul vor sa ajunga doctor, altul preot altul tamplar.

Valea Plopului salveaza copii de la moarte. De aia ar fi bine sa avem asa ceva in fiecare judet.

Dumnezeu ii ajta pe cei ce ajuta Valea plopului. Ce bine ar fi daca s-ar pune oamenii din fiecare judet sa faca o valea plopului locala:
http://www.youtube.com/watch?v=5sOIs...1&feature=fvwp
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49
Luati aminte fratilor la aceasta istorioara : a1ynsudyty Intamplari adevarate 10 31.10.2008 21:59:42