Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.02.2024, 10:30:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
”Bucură-te” (că te înșeli); din păcate nu e prima oara, mai ales că ieri ai postat ”academic” despre antinomie fără ca astăzi să o percepi, și mai mult, o minimalizezi.

Dar asta nu e așa de grav, ci faptul că nu înțelegi că legislatorii impun poporului să adopte și să respecte denigrarea Tatălui, a creației Sale și a propriei existențe, cu atât mai mult cu cât, printr-o asemenea lege(greșeală), ei înșiși se exclud din Biserică deoarece pacostea (legea) se rasfrânge catastrofal și asupra poporului:
”Prin urmare, ei se dovedesc complici vinovați ai „șarpelui primordial” în deteriorarea lucrării de mântuire și a mesajului evanghelic și după cum Părinții purtători de Dumnezeu proclamă, își pierd de bunăvoie identitatea creștină și dimpreună cu ei societatea este într-un mare pericol
Nu văd antinomia. Din contra, tu zici că ei s-au depărtat singuri de Biserică iar afurisirea doar întărește asta, pe când antinomia este un contrast formal care nici nu prea există în afara teologiei dogmatice sau metafizicii.

Citat:
În plus, când spui că Biserica Greciei nu e așa de puternică (cine mai știe asta în afară de tine?
Am postat mai sus un articol din Franța care spunea același lucru deci lumea seculară o știe, a zis și schimonahul Teologos Cadar din Sf Munte care e la mănăstire greacă, se vede și din statistici legate de prezența la biserică... Știe cine e intersat.

Citat:
habar nu ai că te referi și la... Păstorul ei!
Hristos este capul Bisericii Ortodoxe. Eu ma refeream la instituția jurisdicției grecești. Dacă o jurisdicție națională suferă sau chiar dispare, nu înseamnă că Biserica Ortodoxă ca trup tainic al lui Hristos dispare, acesta fiind un lucru imposibil.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 27.02.2024 at 10:53:48.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.02.2024, 10:42:15
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu am auzit că se opresc cei care votează pro avort, am văzut că după ce a picat cvorumul la referendumul pt Familie, un preot din Târgoviște a vrut să oprească de la împărtășit pe cei care nu au fost la vot și au crezut mai mult televizorul decât pe păstorul lor duhovnicesc și a sărit toată presa ticăloasă.

Primul care ar trebui oprit ar fi Vasile Bănescu dacă e să o luăm așa, că omul are șopârle discursive periculoase.
Părintele Josiah Trenham din Arhiepiscopia Antiohiană a Americii de Nord spune aici la sfârșit: https://www.youtube.com/shorts/68zlYmWLfPk

În Rusia, Părintele american Joseph Gleason spune că-i oprește pe cei ce participă la mișcarea Black Lives Matter: https://russian-faith.com/culture/bl...s-matter-n3345
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.02.2024, 06:45:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu văd antinomia.
Asta am zis și eu; la acest punct se pare că suntem de acord.
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din contra, tu zici că ei s-au depărtat singuri de Biserică iar afurisirea doar întărește asta, pe când antinomia este un contrast formal care nici nu prea există în afara teologiei dogmatice sau metafizicii.
Eu am zis că s-au exclus din Biserică votând această lege care nu-i similară cu răstignirea unui grec, ci cu răstignirea tuturor grecilor. Ei sunt nervoși și nu înțeleg(nici tu) că votând legea, ei au ”semnat în gura mare” o cerere de renunțare la ortodoxie, iar Biserica le-a aprobat-o, le-a validat-o, le-a oficializat-o. Tu ai zis că afurisirea(aprobarea, validarea, oficializarea) e o exagerare!


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Am postat mai sus un articol din Franța care spunea același lucru deci lumea seculară o știe, a zis și schimonahul Teologos Cadar din Sf Munte care e la mănăstire greacă, se vede și din statistici legate de prezența la biserică... Știe cine e intersat.
Nu, nici lumea seculară nu știe, că dac-ar știi și-ar propune alte obiective, dar o promovează insistent (precum Bănescu la noi) și folosește manipulări ca toată lumea s-o creadă; cine e interesat știe asta.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Hristos este capul Bisericii Ortodoxe. Eu ma refeream la instituția jurisdicției grecești...
Oricum greșești.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.02.2024, 10:32:18
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu ai zis că afurisirea(aprobarea, validarea, oficializarea) e o exagerare!
N-am zis asta dar mă bucur pentru tine că te crezi deștept scriind ce scrii tu pe-acolo.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.02.2024, 11:02:31
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
aici in Grecia totul e civil, casatorii civile, nu ai sa vezi in bisericile ortodoxe Adam cu Adam.
bine de stiut
imi doresc ca biserica sa-i excomunice din timp pe acesti indivizi totusi, pana nu le vin idei cu drepturile omului in ceea ce priveste religia, si peste vreo 20 de ani de trezim ca dau politicienii lege ca sa oblige biserica sa oficieze fortat si taina casatoriei in biserica

poate e naiva expunerea, dar eu sincer nu inteleg de ce s-a ajuns la psihoza asta. cat timp casatoria este o taina cu provenienta religioasa, de ce in timp s-au amestecat autoritatile administrative in treburile astea. probabil din urma divorturilor, ca sa se faca stiut de fapt cine le da si le ia drepturi

din punctul de vedere al homalailor, presupun ca au nevoie sa fie recunoscuti oficial ca familie pentru a putea adopta copii. alta explicatie nu am de ce ar vrea sa fie oficial familie gay. posibil sa se fi ajuns sa fie atat de rau dusi cu capul, incat aia feminini pur si simplu se identifica cu femeile si nu au cum sa conceapa alta realitate in ceea ce tine directia unui cuplu
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.02.2024, 11:39:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
bine de stiut
imi doresc ca biserica sa-i excomunice din timp pe acesti indivizi totusi, pana nu le vin idei cu drepturile omului in ceea ce priveste religia, si peste vreo 20 de ani de trezim ca dau politicienii lege ca sa oblige biserica sa oficieze fortat si taina casatoriei in biserica
Timpul se comprimă mult mai repede din cauza social media, s-ar putea să fie mai repede decât 20 de ani.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
poate e naiva expunerea, dar eu sincer nu inteleg de ce s-a ajuns la psihoza asta. cat timp casatoria este o taina cu provenienta religioasa, de ce in timp s-au amestecat autoritatile administrative in treburile astea. probabil din urma divorturilor, ca sa se faca stiut de fapt cine le da si le ia drepturi
Napoleon a fost cel care a introdus căsătoria civilă, dar pe stat îl interesează doar unde ajunge moștenirea probabil.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
, presupun ca au nevoie sa fie recunoscuti oficial ca familie pentru a putea adopta copii. alta explicatie nu am de ce ar vrea sa fie oficial familie gay. posibil sa se fi ajuns sa fie atat de rau dusi cu capul, incat aia feminini pur si simplu se identifica cu femeile si nu au cum sa conceapa alta realitate in ceea ce tine directia unui cuplu
E chiar mai periculos de atât, dacă apare o instituție nouă trebuie protejată de stat, apare o reacție în lanț educația va fi contaminată de la vârste fragede despre alte tipuri de familie și că unii colegi pot avea doi tați sau două mame.

Apare un punct de referință periculos, care poate trage toate standardele sociale în jos, plus că parteneriatele civile mai bine de 70% sunt accesate de cupluri heterosexuale, dar astfel de cupluri au desacralizat taina familiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.03.2024, 11:12:37
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Mitropolia din Corfu a decis să excomunice parlamentarii care au votat în favoarea căsătoriilor homosexuale. Este a treia Mitropolie după cele din Pireu și Kythira

https://saccsiv.wordpress.com/2024/0...eu-si-kythira/

Asta s-a întâmplat acum 10 zile. Deci 3 mitropolii par că au luat atitudine de delimitare strictă. Este de ținut minte că la greci „mitropolie” e mai degrabă „arhiepiscopie” la noi. Au vreo 45 de mitropolii și 7% din ele au trecut la anateme/excomunicare, deci nu e o unitate de decizie în cadrul Bisericii grecești.

Nu e vorba că celelalte 42 ar fi progresiste, fiindcă ÎPS Ierotheos Vlachos e mitropolit cunoscut conservator și mitropolia sa de Nafpaktos nu văd să fi dat anateme.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.03.2024, 14:27:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mitropolia din Corfu a decis să excomunice parlamentarii care au votat în favoarea căsătoriilor homosexuale. Este a treia Mitropolie după cele din Pireu și Kythira

https://saccsiv.wordpress.com/2024/0...eu-si-kythira/

Asta s-a întâmplat acum 10 zile. Deci 3 mitropolii par că au luat atitudine de delimitare strictă. Este de ținut minte că la greci „mitropolie” e mai degrabă „arhiepiscopie” la noi. Au vreo 45 de mitropolii și 7% din ele au trecut la anateme/excomunicare, deci nu e o unitate de decizie în cadrul Bisericii grecești.

Nu e vorba că celelalte 42 ar fi progresiste, fiindcă ÎPS Ierotheos Vlachos e mitropolit cunoscut conservator și mitropolia sa de Nafpaktos nu văd să fi dat anateme.
Interesant, e rar întâlnită practica, totuși în România nu toți parlamentarii sunt ortodocși, pe aceia cum îi excomunici, dacă votează căsătoria homo, am înțeles că pt căsătoria lgbt sunt excomunicați nu pt parteneriatul civil care e o instituție inferioară căsătoriei.

Din ce înțeleg unde nu sunt excomunicați se pot împărtăși, adică celelalte 93% mitropolii, deși e ciudat, dacă ar fi dintr-una excomunicați, ar trebui să fie din toate până nu iau iertare de acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.04.2024, 20:18:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Mănăstiri din Grecia au pus interdicție politicienilor care au votat pentru căsătoriile homosexuale - „Dacă tăcem, vom fi și noi condamnați”

https://saccsiv.wordpress.com/2024/0...oi-condamnati/

Citat:
(...)

De aceea, temându-ne în primul rând să întristăm și, cu atât mai mult, să-L jignim pe Sfântul nostru Dumnezeu Treimic prin tăcerea noastră, declarăm că:

Nu-i mai invităm nici pe parlamentarii care nu au votat împotriva legii imorale și nici pe membrii actualului guvern la niciun eveniment din sfintele noastre lăcașuri. Este mai bine, atâta timp cât ei rămân nepocăiți, să nu vină în mănăstirile noastre. Dacă, împotriva așteptărilor, vor veni de bunăvoie, cu siguranță nu vor primi nicio cinstire, deoarece au căzut de la cinstea care li se cuvine.

Această poziție a noastră va fi aplicată până când ei își vor manifesta public și activ pocăința (lucru pe care ni-l dorim și pentru care ne rugăm), procedând cu acțiunile corespunzătoare pentru anularea legii în mod oficial. ‘Cel ce este rănit de asemenea se și tămăduiește singur’.

Această decizie a noastră este o expresie a filantropiei, a dragostei și a respectului față de ei și față de oamenii care i-au ales să îi reprezinte. Deoarece au călcat în picioare în mod public Legea și voința lui Dumnezeu și a poporului, ei sunt mustrați, judecați și condamnați în mod public.

(...)
Văd acolo semnăturile a 20 de arhimandriți + alții.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.04.2024, 00:53:02
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mănăstiri din Grecia au pus interdicție politicienilor care au votat pentru căsătoriile homosexuale - „Dacă tăcem, vom fi și noi condamnați”
Văd acolo semnăturile a 20 de arhimandriți + alții.
Nu se vede nici o anatemizare.
Le-or mai fi dar o sansa politicienilor?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grecia, homosexualitate