Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 09:30:52
libra_y2005's Avatar
libra_y2005 libra_y2005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru libra_y2005
Implicit crestinii de rit vechi,diferente si traditii

HRISTOS A INVIAT!

Explicati-mi va rog care sunt deosebirile majore dintre crestinii ortodoxi si crestinii (ortodoxi, cred)de rit vechi.
Ceea ce stiu eu, pina in prezent, sunt urmatoarele : Sintele sarbatori de Pasti sunt celebrate impreuna cu ei, Sf. Craciun si restul sarbatorilor (de ex.Sf.Ioan, Boboteaza..) sunt decalate cu aproximativ:12,5 zile.
Cunosc oarecum detaliile legate de diferentele de calendar, insa ma intereseaza nu numai acest aspect ci si alte diferente legate de evenimentele importante din viata: nastere-botezul, casatorie-serviciul religios , decesul-serviciul religios, slujba liturgica obisnuita.
Si inca ceva..
Spuneti-mi va rog, daca este corect ca, in cazul unei casatorii (vezi casatoriile cu catolici), unul din soti, sa treaca la religia celuilalt si deasemeni, daca este corect sa se serbeze sarbatorile , din ambele calendare.
Numai bine si Doamne ajuta si va multumesc.
Iuliana Mihaela I.
__________________
mikajulia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2009, 21:26:41
libra_y2005's Avatar
libra_y2005 libra_y2005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru libra_y2005
Implicit revenire la un mesaj mai vechi

Buna Seara,
A trecut ceva timp de cind am postat aceasta nelamurire a mea.
Din pacate, nu am primit nici un raspuns, pina acum.
Unde am gresit?
Nu vreau ca intrebarea mea sa sune ca o lipsa de respect, insa am intilnit niste situatii mai delicate si nu stiu de fapt de ce un ortodox de rit vechi nu se poate casatori cu un ortodox de rit nou, sa-i spunem, desi nu stiu cit este de corect
Poate totusi imi raspundeti pentru ca nu doresc decit o lamurire legata de o situatie mai speciala.
Va multumesc
__________________
mikajulia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2009, 05:23:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai pus foarte bine intrebarile, Mihaela - si ce semnatura frumoasa ai - dar ca sa ai mai multe sanse la raspunsurile detaliate, cele pe care le cauti, sa-l rugam pe admin sa mute topicul la sectiunea "Despre Biserica Ortodoxa in general". Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferente florin.oltean75 Generalitati 1 10.05.2011 22:04:14
Traditii..inutile danyel Slujba inmormantarii 91 17.02.2011 11:55:54
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09
diferente tot_jean Secte si culte 13 03.02.2008 17:51:56