Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2012, 20:06:49
LuizaT
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Taina Sfantului Maslu acasa

Doamne Ajută!

Vă rog frumos să-mi spuneți ce anume trebuie să pregătesc pentru Maslul săvârșit acasă?
Știam că (nu sunt sigură că e și corect) este nevoie de un vas cu apă, unul cu ulei,altul cu făină de grâu,busuioc și lumânări (dar nu știu câte). Altceva? Vă mulțumesc mult! O seară plăcută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2012, 20:27:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu trebuie apă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2012, 02:46:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Nici eu nu cred ca trebuie apa (la sfestanie este nevoie de apa). Puteti sa mai pregatiti un pomelnic cu numele celor dragi si eventual carbune si tamaie (de cele mai multe ori le are preotul, insa este un gest frumos sa le cumparati dumneavoastra, ca dar).

Puteti de asemenea sa il intrebati pe Parinte daca este nevoie sa tineti post. Si noi am facut cu multi ani in urma Sfantul Maslu acasa, intr-o situatie speciala si a fost de mare, mare ajutor. Noi atunci nu am tinut post, nu am stiut dar am gasit urmatorul indemn: Credinciosii bolnavi si rudele lor, care participa la aceasta taina si doresc cu adevarat sa-si usureze suferinta trupului si a sufletului, trebuie sa vina la Sfantul Maslu cu mare credinta in Dumnezeu, impacati cu toti, spovediti, postiti si intariti cu multe rugaciuni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2012, 15:23:55
LuizaT
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nici eu nu cred ca trebuie apa (la sfestanie este nevoie de apa). Puteti sa mai pregatiti un pomelnic cu numele celor dragi si eventual carbune si tamaie (de cele mai multe ori le are preotul, insa este un gest frumos sa le cumparati dumneavoastra, ca dar).

Puteti de asemenea sa il intrebati pe Parinte daca este nevoie sa tineti post. Si noi am facut cu multi ani in urma Sfantul Maslu acasa, intr-o situatie speciala si a fost de mare, mare ajutor. Noi atunci nu am tinut post, nu am stiut dar am gasit urmatorul indemn: Credinciosii bolnavi si rudele lor, care participa la aceasta taina si doresc cu adevarat sa-si usureze suferinta trupului si a sufletului, trebuie sa vina la Sfantul Maslu cu mare credinta in Dumnezeu, impacati cu toti, spovediti, postiti si intariti cu multe rugaciuni.
Mulțumesc mult,Ekaterina! O zi bună, Doamne Ajută!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.05.2013, 08:59:05
MirelF MirelF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2013
Locație: Bihor, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaT Vezi mesajul
Mulțumesc mult,Ekaterina! O zi bună, Doamne Ajută!
7 lumanari. :) (7 Apostoli si Evanghelii, deci 7 lumanari)

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2013, 09:18:00
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Luiza, primul pe care trebuie sa il intrebi este preotul! Nu pe noi pe forum. Daca tu nu ai dorinta de a avea o apropiere fata de preotul acela nici macar cat sa il intrebi ce iti trebuie pt slujba pe care o va face la tine acasa, apoi ce apropiere in rugaciune crezi tu ca vei putea sa ai??
Ce apropiere vei putea tu sa ai fata de acel preot ca sa te poata indruma cum sa iti schimbi viata sa il gasesti pe Dumnezeu in viata ta, daca tu nici macar sa intrebi de niste lucruri materiale?
Tu cum privesti pe preotul respectiv? Cam cum chemi pe aia de la deratizare sa faca ce stiu ei ca sa te scape de gandaci (in cazul asta de boli)? Sau ca pe slujitorul Domnului si in acelasi timp aproapele tau, care din dragoste se roaga pt cel bolnav impreuna cu tine, in fata lui Dumnezeu?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.05.2013 at 02:26:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina sfantului maslu DAMIAN Maslul 13 28.01.2018 11:01:28
Taina Sfantului Maslu dragos_c Maslul 46 20.11.2011 16:27:32
Despre Taina Sfantului Maslu strajeru Secte si culte 3 10.05.2009 20:01:38
Distinctii cu privire la taina sfantului maslu dan73 Generalitati 4 03.01.2009 02:22:26