Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.04.2011, 17:31:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Se scrie corect izbaveste nu isbaveste....apoi izvor nu isvor...apoi va fi si nu v-a fi....se spune si scrie corect doctorita nu doctora....
Călătorule, ai o problemă gravă cu punctele. Îndreaptă-te pînă nu e prea tîrziu! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.04.2011, 18:46:43
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Mda...mi-am dat seama că e inutil topicul, cu toate intențiile mele. După cum spunea și LapetiteMoc: au mai fost deschise thread-uri. Oricum nu sunt frecventate decât de cei care deja știu cum să scrie. Adică e și logic: din moment ce știe să scrie corect, înseamnă că s-a interesat pe parcursul vieții de acest aspect. Deci curiozitatea e vie încă din trecut și intră că poate mai află ceva nou. Unde nu a fost curiozitatea, se vede. Și dacă n-a fost, nici nu are cum să mai apară.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.04.2011, 18:58:27
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Călătorule, ai o problemă gravă cu punctele. Îndreaptă-te pînă nu e prea tîrziu! :)
Florine...draga...da ce au delicatele astea de puncticele? Nu sunt destul de rotunde?!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.06.2011, 20:18:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit din nou despre scrierea corectă

M-am gândit să reînvii acest topic din cauză că s-au împământenit atât de mult anumit greșeli, încât au început să instituie o normă, iar ceea ce este scris corect să le pară multora greșit, din cauză că a devenit o excepție.

Am în vedere în primul rând confuzia privind scrierea verbelor „a fi” și a „ști” la condițional și la imperativ negativ.

corect: să știi; să fii (greșit: să ști; să fi)

corect: nu fi (greșit: nu fii)

de asemenea, verbele care se termină în i accentuat se scriu cu un singur i la sfârșit (a citi, a privi, a vorbi); se scriu cu doi i doar la perfectul simplu (eu citii, eu privii, eu vorbii).

Last edited by N.Priceputu; 05.03.2013 at 08:50:31.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.06.2011, 22:50:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation norma ?

Scrierea gresita nu va deveni o norma, stai linistit. Numai ca oamenii renunta greu la orgoliul de a recunoaste ca nu stapanesc propria limba. Pe acest forum nu multi, dar incapatanati. Si exact dintre aceia care se dau mari ortodocsi, cu duhul tolerantei si al iubirii de aproapele in sange.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.06.2011, 23:00:10
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Scrierea gresita nu va deveni o norma, stai linistit. Numai ca oamenii renunta greu la orgoliul de a recunoaste ca nu stapanesc propria limba. Pe acest forum nu multi, dar incapatanati. Si exact dintre aceia care se dau mari ortodocsi, cu duhul tolerantei si al iubirii de aproapele in sange.
Am întâlnit și eu mulți utilizatori care nu știu să se exprime corect în scris. Mă simt cumva datoare să-i corectez. Apoi mi s-a spus că am o obsesie cu chestia asta.

Dl Priceputul nu e foarte departe de adevăr. Cu modificările din ultimul DOOM, multe variante care înainte erau considerate greșite sunt acum acceptate. Să sperăm că se va opri aici!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.06.2011, 23:04:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca peste 50 de ani majoritatea va spune "ei este", atunci asa o sa scrie in DOOM. Orice limba evolueaza, are o dinamica a ei. Normele sunt dictate de uzul limbii. C'est la vie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 14.06.2011, 21:43:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca peste 50 de ani majoritatea va spune "ei este", atunci asa o sa scrie in DOOM. Orice limba evolueaza, are o dinamica a ei. Normele sunt dictate de uzul limbii. C'est la vie!
Gresit, glykys. "Ei este" se spune cand numarul lor este sub 50. Te rog nu veni cu reguli "noi".
Dar de ce se spune "este"? Pentru a evita sa spui "rahat sunt". Cel putin asa mi s-a spus...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.06.2011, 15:27:54
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit ''Fara har, sufletul e asemenea unui dobitoc.'' Siluan Athonitul

Da!!...Duhul Sfant nu coboara' sau pogoara' in sufletele noastre,decat....Daca' si numai daca',noi stim sa' scriem si sa' ne exprimam corect in limba romana' ,. Se uita' de unii ca' anumite calculatoare nu pot sa' scrie cu litere romanesti, si chiar nici nu e important daca' se greseste,atata timp cat nu pacatuim,adica',sa' ascultam de poruncile Domnului.Intreb pe cel(cea) care vine cu astfel de "probleme",a citit pe undeva prin biblie sau prin scrierile Sfintilor Parinti,sau chiar de la duhovnic,ca' suntem departe,sau ne despartim de Dumnezeu daca' suntem si analfabeti(printre care sunt si eu) Mare lucru a facut cel care s-a gandit peste noapte ca' este bine sa' discutam noi pe acest site,de credinta',unde lumea ar trebui sa' fie smerita' (in unele carti vechi crestine,smerit=prost)si nu COERENTA',sau pusa' la punct gramatical.Eu zic sa' ne vedem mai intai ''luciul''genunchilor,apoi sa' incepem sa' facem corectii asupra celor care au intrat pe acest site de credinta',cu un anumit scop(Cei care au acest scop)...dobandirea cunostintelor necesare pt.Dobandirea Duhului Sfant. daca' nu gresesc,exista' cam 200 de doctori teologi care isi au sediul prin Elvetia,sau Belgia,nu stiu exact...deci,200 de Doctori Teologi,,eee!! ce fac acesti doctori,incearca' sa' dezvolte ecumenismul...insa' din pacate in agitatia lor ,nu au patruns si tainele acestui site,ca sa' ia la cunostinta' despre inteligenta romanului si cum,incercam noi sa' ne corectam unii pe altii. " Mare esti Doamne,si minunate sunt lucrurile Tale "...spune-mi te rog ,tu,cel care scrii corect...cati psalmi ai memorat sau cat timp rezisti in rugaciune,fara' sa'-ti zboare gandul catre "dulceata acestei lumi ". Am mai spus pe undeva :
''Cea mai inalta lucrare a mintii este neobisnuit de simpla; pentru capatarea ei ai nevoie decat de simplitate si credinta de copil. Dar noi ne-am facut atat de complicati incat tocmai aceasta simplitate este de neatins, de neajuns. Noi vrem sa fim mai destepti, vrem sa-i dam viata eului nostru, nu suferim lepadarea de sine nu, nu vrem sa lucram cu credinta.''..vrem doar sa' lucram corect si coerent in limba romana'.Bravo!! tie celui care ortodox te-ai nascut...niciodata' nu vom fi precum grecii,si anume..Uniti. nu! aici in Romania sunt destepti intre destepti.


"Iubeste-L pe Dumnezeu asa cum a poruncit El sa fie iubit, iar nu asa cum socot sa Il iubeasca visatorii care se amagesc pe sine.''
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.06.2011, 15:39:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
Intreb pe cel(cea) care vine cu astfel de "probleme",a citit pe undeva prin biblie sau prin scrierile Sfintilor Parinti,sau chiar de la duhovnic,ca' suntem departe,sau ne despartim de Dumnezeu daca' suntem si analfabeti(printre care sunt si eu) Mare lucru a facut cel care s-a gandit peste noapte ca' este bine sa' discutam noi pe acest site,de credinta',unde lumea ar trebui sa' fie smerita' (in unele carti vechi crestine,smerit=prost)si nu COERENTA',sau pusa' la punct gramatical.
titlul topicului este „să scriem corect”, nu „să scriem corect ca să ne mântuim”. Deci nu are legătură. Pentru mântuire nu e necesară scrierea corectă. Ea e, însă, necesară dacă respecți limba în care scrii, profesorii pe care i-ai avut și chiar pe interlocutori. Este necesară, totodată, dacă vrei să fii înțeles corect.

Dacă n-ar fi avut nicio importanță cum scriem, ar fi trebuit ca Biblia să nu se mai corecteze, ci să se dea la tipar cu toate greșelile gramaticale, ceea ce ar fi dus inevitabil la erori grave chiar în privința înțelegerii adevărurilor mântuitoare. Acolo chiar și o virgulă plasată greșit poate schimba înțelesul unei fraze.

A scrie corect sau a atrage atenția asupra scrierii corecte nu e o chestiune de mândrie; cel puțin nu asta a fost intenția topicului, care s-a înființat tocmai pentru a evita corectarea directă a celor care fac greșeli și se adresează numai celor care vor să scrie corect.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Si noi putem sa scriem istoria dobrin7m Istoria bisericii 10 18.03.2014 12:15:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 21:25:22
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 10:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20