Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 07.07.2013, 11:08:03
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si de unde stie parintele Iustin ca mai sunt 12 luni?
Sunt revelatii secrete pe care noi nu avem voie sa le aflam?
Vedeti, tocmai la asta ma refeream cand vorbeam de suspendarea ratiunii.
Au fost tot felul de "profetii" puse pe seama si a altor mari duhovnici, Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov, Elpidie de Rhodos etc.
Aduceti-va aminte de profetia care se punea pe seama parintelui Paisie cu "vremea spanacului", cu razboiul cu turcii etc. Profetia NU s-a adeverit, dupa cum NU s-au adeverit nici altele. Eu personal pun foarte putin pret pe acest tip de "profetii".
Aduceti-va aminte si de profetia Sf. Lavrentie care i-a spus unei maicute ca ea il va prinde pe antichrist. Maicuta a murit de ceva vreme si iata ca NU l-a prins pe antichrist.
Sau profetia parintelui Elpidie cum ca actualul papa Francisc ar fi inainte-mergatorul antichristului, lucru aberant dupa parerea mea.
Una este dogma si invatatura ortodoxa care e deplin adevarata, si altceva sunt aceste "profetii" sau mai degraba pareri personale ale unor duhovnici care pot fi sau NU adevarate.
Reply With Quote
  #602  
Vechi 07.07.2013, 11:37:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sau "prorocia" despre un masacru in Romania in 2011, confirmata chipurile de 2-3 pustnici, intens mediatizat de "apologeticum" si colegul lor de breasla "saccsiv".

In ceea ce priveste "prorocia" par. Iustin, din pacate se pare ca nu exista nici o inregistrare, "marturia" vine de la maica Fotini care poate a vrut sa-si spele pacatele pentru mediatizarea si manipularea facuta in trecut la capitolul cip = pecete, lepadare, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.07.2013 at 11:43:19.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 07.07.2013, 16:27:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu stiu cine e maica Fotimi si nu stiu daca aceste cuvinte au fost intradevar spuse de parintele.Dar vad ca multe din semnele scripturii se implinesc, precum si profetiile multor sfinti.
Un lucru e sigur: nu ne asteapta vremuri bune.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #604  
Vechi 07.07.2013, 17:10:56
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Cuvintele Scripturii se implinesc oricum. Numai ca NU sta in puterea noastra sa le descifram.
Acolo unde sfintii parinti s-au ferit ei insisi sa comenteze apocalipsa prea amanuntit, vad ca unii se incumeta la tot felul de interpretari venite pe filiera neoprotestanta si vad peste tot cipuri, coduri de bare etc.
Si daca tot ne plangem ca vin vremuri grele, era oare mai bine pe timpul primelor veacuri atunci cand crestinii erau aruncati la lei si la fiare salbatice.
Si primii crestini credeau ca semnele se implinesc in vremea lor si multi credeau ca Nero este antihristul fiindca erau intr-adevar unele semne.
Dar, asa cum spune Mantuitorul, NU este al nostru a hotari cand vine sfarsitul sau sa incercam sa interpretam noi semnele apocalipsei dupa capul nostru.
Mai ales ca nici NU e crestineste sa te intereseze asemenea lucruri.
Crestineste este sa ne intereseze sfarsitul nostru, NU al lumii, fiindca, vorba parintelui Cleopa, atunci cand murim noi, pentru noi s-a terminat lumea.
Restul e pierdere de vreme.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 07.07.2013, 17:38:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Cuvintele Scripturii se implinesc oricum. Numai ca NU sta in puterea noastra sa le descifram.
Acolo unde sfintii parinti s-au ferit ei insisi sa comenteze apocalipsa prea amanuntit, vad ca unii se incumeta la tot felul de interpretari venite pe filiera neoprotestanta si vad peste tot cipuri, coduri de bare etc.
Si daca tot ne plangem ca vin vremuri grele, era oare mai bine pe timpul primelor veacuri atunci cand crestinii erau aruncati la lei si la fiare salbatice.
Si primii crestini credeau ca semnele se implinesc in vremea lor si multi credeau ca Nero este antihristul fiindca erau intr-adevar unele semne.
Dar, asa cum spune Mantuitorul, NU este al nostru a hotari cand vine sfarsitul sau sa incercam sa interpretam noi semnele apocalipsei dupa capul nostru.
Mai ales ca nici NU e crestineste sa te intereseze asemenea lucruri.
Crestineste este sa ne intereseze sfarsitul nostru, NU al lumii, fiindca, vorba parintelui Cleopa, atunci cand murim noi, pentru noi s-a terminat lumea.
Restul e pierdere de vreme.
mereu m-a nedumerit faptul ca unii creștini sunt mai ingrijorati ca sfârșitul lumii ar putea veni mâine, decât ca ar putea muri azi.
îmi aduc aminte de vremurile când eram asaltati de brosurele, care ne spuneau ca adoptarea codului de bare pe produse înseamnă lepadare.
sunt curios, realizatorii și propovaduitorii lor cumpăra acum produse cu cod de bare?
Reply With Quote
  #606  
Vechi 07.07.2013, 18:59:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Cuvintele Scripturii se implinesc oricum. Numai ca NU sta in puterea noastra sa le descifram.
Acolo unde sfintii parinti s-au ferit ei insisi sa comenteze apocalipsa prea amanuntit, vad ca unii se incumeta la tot felul de interpretari venite pe filiera neoprotestanta si vad peste tot cipuri, coduri de bare etc.
Si daca tot ne plangem ca vin vremuri grele, era oare mai bine pe timpul primelor veacuri atunci cand crestinii erau aruncati la lei si la fiare salbatice.
Si primii crestini credeau ca semnele se implinesc in vremea lor si multi credeau ca Nero este antihristul fiindca erau intr-adevar unele semne.
Dar, asa cum spune Mantuitorul, NU este al nostru a hotari cand vine sfarsitul sau sa incercam sa interpretam noi semnele apocalipsei dupa capul nostru.
Mai ales ca nici NU e crestineste sa te intereseze asemenea lucruri.
Crestineste este sa ne intereseze sfarsitul nostru, NU al lumii, fiindca, vorba parintelui Cleopa, atunci cand murim noi, pentru noi s-a terminat lumea.
Restul e pierdere de vreme.
De accord cu tine, dar cu mici completari.
Nu e crestineste sa fi preocupat indeosebi de problema sfarsitului lumii, cum nu e crestineste nici sa adoptii pozitia strutului. Ignoranta naste multi monstrii.
Taranul iese dimineata afara si vede: no, azi e cer senin, e potrivit sa merg la fan. Daca e innorat sau ploua, isi gaseste de lucru pe langa casa. Asadar, starea vremii, determina metoda de lucru.
Faptul ca sf meu poate surveni acum, iar cel al lumii peste 10, 1000 ani e cat se poate de adevarat. Cum la fel de adevarat e ca sfarsitul meu sa vina odata cu sfarsitul lumii. Importanta e pregatirea care se face pentru acest lucru. CUm il voi intampina pe Hristos?

Aduceai , in posturile anterioare vb despre o profetie neimplinita a sf Lavrentie de cernigov. Inainte de a face profetia mincinoasa, te rog sa imi raspunzi: imi poti garanta ca antichristul nu s-a nascut, ca sa poti afirma ca maica nu l-a prins? Afirmatia ca il va prinde nu se referea la faptul ca va sta cu el la masa si va bea un ceai, ci ca va fi contemporana cu el.

Mai sunt multe alte, pe care le consider de prisos sa le aduc in discutie acum.Profetii care, vrem, nu vrem se implinesc chiar sub ochii nostri.
Doua lucruri ma dor: ignoranta poporului roman, poate inspirata de cartea 1984=> Ignoranta inseamna tarie??? si comoditatea mea sufleteasca.iar cea din urma mi se pare sfasietoare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.07.2013 at 19:02:20.
Reply With Quote
  #607  
Vechi 07.07.2013, 23:04:24
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
...Doua lucruri ma dor: ignoranta poporului roman, poate inspirata de cartea 1984=> Ignoranta inseamna tarie??? si comoditatea mea sufleteasca.iar cea din urma mi se pare sfasietoare.
Cele două lucruri fiind de fapt una și aceeași problemă, par diferite fiindcă totdeauna judecata sinelui se face cu altă măsură decât judecarea aproapelui și asta e cel mai grav pentru că pe ceilalți îi consideri vinovați, dar pe tine nu, doar te plângi de tine.

2. Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura.(Mt7,2)

Citat:
În prealabil postat de bogdan81;
Si de unde stie parintele Iustin ca mai sunt 12 luni?
Sunt revelatii secrete pe care noi nu avem voie sa le aflam?
Vedeti, tocmai la asta ma refeream cand vorbeam de suspendarea ratiunii.
Au fost tot felul de "profetii" puse pe seama si a altor mari duhovnici, Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov, Elpidie de Rhodos etc.
Aduceti-va aminte de profetia care se punea pe seama parintelui Paisie cu "vremea spanacului", cu razboiul cu turcii etc. Profetia NU s-a adeverit, dupa cum NU s-au adeverit nici altele. Eu personal pun foarte putin pret pe acest tip de "profetii".
Aduceti-va aminte si de profetia Sf. Lavrentie care i-a spus unei maicute ca ea il va prinde pe antichrist. Maicuta a murit de ceva vreme si iata ca NU l-a prins pe antichrist.
Sau profetia parintelui Elpidie cum ca actualul papa Francisc ar fi inainte-mergatorul antichristului, lucru aberant dupa parerea mea.
Una este dogma si invatatura ortodoxa care e deplin adevarata, si altceva sunt aceste "profetii" sau mai degraba pareri personale ale unor duhovnici care pot fi sau NU adevarate.
Eu mă așteptam ca urgia să fi început deja pentru că semnele vremurilor din urmă demult s-au împlinit, însă Dumnezeu Se îndură mult de noi(și amână urgia) după mare mila Sa.

Revelațiile nu-s secrete, dar sunt disponibile doar celor vrednici care au rațiune duhovnicească(cu mult mai cuprinzătoare) și care permite legături nebănuite, dar solide, între elementele diferitelor științe; rațiunea duhovnicească e deasupra rațiunii... ”civile”.
De aceea profețiile ”spanacului”, sau a înainte-mergătorului, eu încă aștept să se împlinească pentru că de la bun început le-am primit ca o confirmare a ceea ce simțeam eu atunci când le-am primit.
Dacă maica aceea a murit nu înseamnă că a căzut profeția, ci că antichristul e deja prezent(poate), dar n-o fi ”înflorit” încă, adică nu e încă în ”putere de acțiune”.

Câteodată, despre unele profeții se vorbește abia după împlinire pentru că la început par prea fanteziste, însă apoi se dovedește defectuoasa închipuire de la început; de exemplu, Vanga a proorocit despre Minsk că va ajunge sub apă și toți se gândeau la orașul Minsk, dar când submarinul nuclear Minsk s-a scufundat(fiind în imersiune) abia atunci toți au înțeles proorocia.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 07.07.2013, 23:46:07
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pai nu au cum sa se implineasca fiindca trebuia sa se implineasca si NU s-au implinit.
Acum facem si noi ca adventistii care au fixat pana acum sfarsitul de vreo 20 de ori in ultimii 150 de ani si fiindca nu le-a iesit, acum o dau cotita.
Ei spun ca sfarsitul a venit deja, dar in mod spiritual. Si urmeaza sa vina si real.
Chiar nu va dati seama ca faceti rau Ortodoxiei cu asemenea speculatii?
Sf. Calinic de la Cernica a prorocit ca sfarsitul va fi in 1992.
Si iata ca nu a fost. Eu NU vreau sa spun prin asta ca sfantul Calinic nu ar fi sfant.
Ci ca si sfintii pot gresi, si sfintii pot avea pareri.
Parintele Teofil Paraian, un duhovnic pe care l-am admirat mult pentru echilibrul sau, fiind intrebat odata ce parere avea despre o anumita sentinta indoielnica a unui mare sfant, a raspuns: " Draga, si sfintii pot avea pareri".
Reply With Quote
  #609  
Vechi 07.07.2013, 23:50:51
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De accord cu tine, dar cu mici completari.
Nu e crestineste sa fi preocupat indeosebi de problema sfarsitului lumii, cum nu e crestineste nici sa adoptii pozitia strutului. Ignoranta naste multi monstrii.
Taranul iese dimineata afara si vede: no, azi e cer senin, e potrivit sa merg la fan. Daca e innorat sau ploua, isi gaseste de lucru pe langa casa. Asadar, starea vremii, determina metoda de lucru.
Faptul ca sf meu poate surveni acum, iar cel al lumii peste 10, 1000 ani e cat se poate de adevarat. Cum la fel de adevarat e ca sfarsitul meu sa vina odata cu sfarsitul lumii. Importanta e pregatirea care se face pentru acest lucru. CUm il voi intampina pe Hristos?

Aduceai , in posturile anterioare vb despre o profetie neimplinita a sf Lavrentie de cernigov. Inainte de a face profetia mincinoasa, te rog sa imi raspunzi: imi poti garanta ca antichristul nu s-a nascut, ca sa poti afirma ca maica nu l-a prins? Afirmatia ca il va prinde nu se referea la faptul ca va sta cu el la masa si va bea un ceai, ci ca va fi contemporana cu el.

Mai sunt multe alte, pe care le consider de prisos sa le aduc in discutie acum.Profetii care, vrem, nu vrem se implinesc chiar sub ochii nostri.
Doua lucruri ma dor: ignoranta poporului roman, poate inspirata de cartea 1984=> Ignoranta inseamna tarie??? si comoditatea mea sufleteasca.iar cea din urma mi se pare sfasietoare.
Aici NU e vorba de politica strutului. E vorba de discernamant.
Daca unora le place sa pozeze in persecutati si mucenici fara sa fie cazul, cel putin in acest moment, e treaba lor.
Au fost perioade mult mai grele in istoria Bisericii decat aceasta de acum.
A ne preface ca NU vedem asta e o fatarnicie, din punctul meu de vedere.
Repet intrebarea: Era mai bine cand crestinii erau aruncati la lei?
Sau cand imparatii bizantini eretici persecutau pe ortodocsi?
Sau cand nazistii si comunistii ii aruncau pe crestini in temnite ?
Reply With Quote
  #610  
Vechi 08.07.2013, 00:22:12
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Pai nu au cum sa se implineasca fiindca trebuia sa se implineasca si NU s-au implinit.
Acum facem si noi ca adventistii care au fixat pana acum sfarsitul de vreo 20 de ori in ultimii 150 de ani si fiindca nu le-a iesit, acum o dau cotita.
Ei spun ca sfarsitul a venit deja, dar in mod spiritual. Si urmeaza sa vina si real.
...
Nu știam că tu stabilești termenele de împlinire a proorociilor, care vin din veșnicie; asta înseamnă amestec în treburi dumnezeiești.

21. Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu.
22. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și lasă morții să-și îngroape morții lor.(Mt8,21-22)

Adică deși nu era încă mort, ucenicul i-a cerut lui Iisus să-l păsuiască de a-L urma până după înmormântarea tatălui său care oricum urma să moară în curând; din asta se mai poate înțelege și că Iisus l-a apreciat pe ucenic ca fiind cu adevărat viu și vrednic pentru propovăduire.
Adevărat îți spun: spiritualul este real întru totul, însă cei mai mulți(printre care bănuiesc că și tu) au impresia că fapticul este real; fapticul vine totdeauna după ce spiritualul nu mai poate fi împiedicat să se împlinească și care în prealabil totdeauna este comunicat proorocilor pentru aducerea la cunoștința oamenilor spre a se schimba imediat comportamentul lor. Dacă nu se schimbă nimic, spiritualul se săvârșește conform proorociei, apoi fapticul pe care-l vede tot omul cu ochii lui.

Last edited by Demetrius; 08.07.2013 at 00:26:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 14:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 02:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 13:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53