Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.07.2013, 14:43:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Din cate am citit, calitatea laptelui difera in functie de modul in care este administrat (de la san sau cu biberonul). Pompa este o varianta de urgenta, altfel este bine ca micutul sa manance direct de la san. O mare parte din anticorpii continuti de laptele de mama raman pe peretii biberonului.

Un alt dezavantaj este faptul ca nu mai este la fel de steril, mutarea din pompa in biberon cere reguli stricte de igiena si sterilizare. Am observat ca micutii prefera sanul si foarte greu accepta biberonul, chiar daca acolo se afla tot lapte de la mami. Alaptatul la san este mai mult decat hrana, si asta inteleg mamele mult mai bine cand se hotarasc sa ii intarce pe copii.
Din cate stiu eu sunt si pompe care "livreaza" direct in biberon. Sau se poate face manual, nu neaparat cu pompa. Iar la 1-2 ani copilul nu e bebe mic, poate sa bea din canita sau asa. Ideea era ca daca copilul de 1-2 ani trebuie sa mearga la cresa sau gradi din anumite motive (pot fi multe cauze), se poate apela si la mulsul lapetul matern. Ori mananca normal la cresa, iar acasa primeste san. Depinde de copil, nu e nici unul la fel. Am auzit de copii care nu baut lapte cand mama era pelcata, dar cand s-a intros dupa 5-7 zile au revenit la alaptat. Sau copii care mananca normal la gradi, iar acasa san.

Ce voriam sa spun e ca alaptarea nu trebuie oprita doar ptr. ca, copilul merge din nevoie la cresa. Se poate continua daca se doreste.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.08.2013, 09:30:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De la minutul 15:30 se vorbește de vaccinuri: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Epvg5vTOD-o

Last edited by ovidiu b.; 07.08.2013 at 09:55:36.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.01.2014, 23:05:09
Sebilia Sebilia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2014
Mesaje: 2
Exclamation O necesara precizare

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum se impaca preturile astea cu ideea de familie ortodoxa cu multi copii?

Se impaca greu. Asta din cauza ca Biserica Ortodoxa nu sustine cu aproape nimic activitatea acestei gradinite si din cate stiu a majoritatii centrelor de invatamant ortodoxe.

Hai sa fim seriosi. Personal: preot, psiholog? Salariati? Pentru?
De unde ati dedus ca preotul si psihologul sunt salariati (remunerati) ??
Cred ca ar trebui sa aveti mai multa atentie si mai ales buna credinta cand cititi un text. Taxa este oricum cea mai mica tinand cont de faptul ca - repet - aceasta gradinita nu este sustinuta financiar de Biserica (desi desigur ca ar trebui). Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.01.2014, 23:16:47
Sebilia Sebilia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2014
Mesaje: 2
Red face O necesara precizare

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce este necesara o gradinita ortodoxa neaparat daca parintii sunt ortodocsi?
Nu se poate face acasa educatia religioasa, in familie?
1. Daca parintii sunt ortodocsi (botezati) asta nu inseamna neaparat ca sunt si crestini ortodocsi practicanti.
2. Daca familia este crestin ortodoxa cred ca este necesar ca si educatia de la scoala si mai ales indumarea sa fie tot in aceasta directie si nu sa va treziti ca copilul dumneavoastra face la gradi petrecere de Haloween sau ca un coleg de la gradi il invata ce frumoase sunt jocurile pe calculator in care omori oameni sau distrugi orase.

Daca ati "merge" pe acest principiu minimalist al educatiei ortodoxe in casa atunci de ce mai mergeti la Biserica? Poate ca nici asta nu este necesar?? Aveti doara Biblia la indemana, nu?

In orice tara civilizata in care Biserica are interesul sa aiba crestini practicanti si peste doua generatii, exista scoli de cult. La noi nu este obisnuit lucrul acesta din simplul motiv ca Biserica nu sustine financiar astfel de activitati
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 09:38:39
Beletristica ortodoxă STEPHAN Arta bisericeasca in general 30 08.04.2013 21:13:33
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 13:19:47
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 19:33:10