Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 11.05.2014, 21:48:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Sunteti multi ?
Din nefericire suntem mai puțini decât ăștia evadați ca tine de la Obregia. De-aia și arată forumul cum arată, pentru că voi sunteți scăpați de sub supraveghere și aveți acces la internet.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #202  
Vechi 11.05.2014, 22:00:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Imi cer scuze

Imi cer scuze tuturor. Este doar vina mea pentru ca s-a ajuns la un asemenea nivel. Stiam ca nu trebuie sa intru intr-un dialog cu astfel de specimen si totusi am facut-o.

Asa ca, dupa parerea mea, pe deplin justificat rog adminul sa il baneze de acest individ.
Multumesc,

Ps: Daca se poate, va rog, stergeti si ultimele serii de postari pentru ca sunt sub demnitatea oricarei persoane cu bun simt. Exista diferite nivele de josnicie, dar pentru un forum crestin s-a depasit de mult nivelul bunului simt.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #203  
Vechi 11.05.2014, 22:29:09
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Imi cer scuze tuturor. Este doar vina mea pentru ca s-a ajuns la un asemenea nivel. Stiam ca nu trebuie sa intru intr-un dialog cu astfel de specimen si totusi am facut-o.

Asa ca, dupa parerea mea, pe deplin justificat rog adminul sa il baneze de acest individ.
Multumesc,

Ps: Daca se poate, va rog, stergeti si ultimele serii de postari pentru ca sunt sub demnitatea oricarei persoane cu bun simt. Exista diferite nivele de josnicie, dar pentru un forum crestin s-a depasit de mult nivelul bunului simt.
Bine ar fi daca s-ar inchide si topicul, nici fata nu e tocmai ok.
  #204  
Vechi 11.05.2014, 22:46:39
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din nefericire suntem mai puțini decât ăștia evadați ca tine de la Obregia. De-aia și arată forumul cum arată, pentru că voi sunteți scăpați de sub supraveghere și aveți acces la internet.
Halal crestin ortodox mai esti ... mai dai si sfaturi se pare, nu tie rusine ?

Iti aduc aminte ce spunea Parintele Arsenie Papacioc: "Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca!"

Va deranjeaza astfel de discutii, despre sex, cine va pune sa participati la ele?

Adevarul este dureros pentru multi dintre cei care se dau "credinciosi" pe acest forum dar au nu stiu cate reprize de masturbare zilnic ... Daca-i intrebi ceva te afurisesc si-ti spun cat de pretuita este fecioria.

Mai inteligentilor, rationamentul este foarte simplu, logic si transant: ca sa poti sa te casatoresti este nevoie ca minimal sa-l cunosti mai intai, sa vezi daca ai ceva in comun cu el, sa vezi daca biologic te potrivesti (sexual) si abia pe urma, daca ai norocul ca sentimentele sa se transforme in iubire poti spune ca ai sanse sa te castaoresti. E asa greu de inteles ? Ce zice Scriptura ?

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Bine ar fi daca s-ar inchide si topicul, nici fata nu e tocmai ok.
Rade ciob de oala sparta ... ha, ha, ha !

Sunteti multi ?

Last edited by Mandea77; 11.05.2014 at 22:49:53.
  #205  
Vechi 11.05.2014, 22:59:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Halal crestin ortodox mai esti ... mai dai si sfaturi se pare, nu tie rusine ?

Iti aduc aminte ce spunea Parintele Arsenie Papacioc: "Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca!"
Dar tu nu ești vrășmașul meu, măi Mandea. Și am toată compasiunea pentru suferința ta, dar asta nu mă împiedică să-ți recomand prietenește continuarea tratamentului pentru a atinge un echilibru mintal satisfăcător. Sunt sigur că accesele tale delirante, de felul celor postate zilele astea pe forum, vor fi mai rare și poate chiar o să avem ocazia unui dialog civilizat și coerent.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.05.2014 at 23:02:17.
  #206  
Vechi 12.05.2014, 03:30:34
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Mihailc, daca doresti sa creezi un topic despre suferintele si traumele cauzate de internarea ta la un anume spital, poti sa creezi un topic nou. Din pacate pentru tine, pe acest topic tema este cu totul alta. Singuratatea!

Mihaita, ia spune tu ce te-a deranjat mai tare, ordinea referitoare la modul general in care doi oameni normali ajung sa se casatoreasca (prietenie-> sex -> iubire -> casatorie) sau treaba cu masturbarea? Ca-i sarit cam rau de fund in sus ... intr-un mod specific unei anumite categorii de persoane, care nu au prea multe in comun cu credinta ortodoxa si militeaza pentru un aumit gen de libertate. Sunteti multi ?

Disfunctia temporala este o problema rezolvabila, important este sa te decizi ce anume doresti sa tratezi, cauza sau efectul. In cazul tau trebuie sa le tratezi pe ambele, atat pasivul cat si activul.

Daca-ti doresti asa de mult sa se inchida acest topic care abia incepe sa abordeze serios problema singuratatii la persoanele tinere, evident ca asta demonstreaza cat de putin iti pasa de suferinta d-soarei Ana Tr. si cat de ignorant si nepasator esti.

Faptul ca masturbarea probabil ca subiect ti-a intunecat mintea, asta ne arata nu doar ca nu o stapanesti ca tehnica de discutie ci si ca te folosesti de diverse stratageme ieftine pentru disimulare.

Masturbarea ca forma de autoapreciere este una dintre cauzele cele mai profunde pentru care baietii si fetele din ziua de azi nu-si mai acorda atentia necesara, au pretentii aberante unii de la altii deoarece fiecare din ei isi construieste mental un model de partener ideal iar stresul cotidian si internetul le consuma putinul timp pe care-l au la dispozitie pentru a cunoaste cu adevarat oameni reali (fata in fata).

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 03:42:14.
  #207  
Vechi 12.05.2014, 04:03:55
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Lightbulb Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca!

Mihailc, din pacate cu mintea intunecata ai interpretat gresit aceasta porunca, facand referire la Mandea. Cat despre compasiunea ta meschina te asigur ca nu foloseste la nimeni. Probabil ca nu prea ai folosit ce sugerezi la fiecare postare "Leacuri pentru ameliorat prostia și vindecare de ignoranță" eu zic sa mai insisti ... si sa ai rabdare, ca necesita un tratament indelungat!

Am extras cateva pasaje pe acesta tema din Sf Nicolae Velimirovici:

http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...mila-si-legea/

Hristos a dat porunca — nu sfatul, ci porunca — de a ne iubi vrajmasii. Iar porunca aceasta nu e de implinit ici si colo, in oarecare clipe rare de iluminare a legii, asa cum era, mai mult sfat decat porunca, inainte de venirea Lui. Porunca iubirii fata de vrajmasi este culmea Evangheliei lui Hristos.

Daca iubim numai pe cei ce ne iubesc, nu suntem altceva decat niste negutatori care-si vand marfa. Daca facem bine numai celor ce ne fac bine, nu suntem altceva decat niste datornici care-si platesc datoriile. Mila nu e o virtute care acopera datoriile, ci una care da de la sine mereu. Si dragostea e o virtute care da fara sa astepte sa primeasca inapoi. Daca dam cui ne va da inapoi, ce-i cu asta? Mutam doar banii dintr-o punga in alta, pentru ca ceea ce imprumutam socotim ca este inca al nostru, tot atat de al nostru ca si cand s-ar afla in mainile noastre. Ce multumire sa avem daca iubim pe cei ce ne iubesc, si facem bine celor ce ne fac bine? Nu doar punem la loc ceea ce am luat? Dar ne-am si luat plata!

Sa fim drepti si sa recunoastem ca vrajmasii ne sunt de mare folos in sporirea duhovniceasca. Fara vrajmasie pe lume multi din placutii lui Dumnezeu nu I s-ar fi facut prieteni. Chiar si vrajmasia Satanei e de folos celor ravnitori intru Dumnezeu si intru mantuire. Cine mai mult decat Apostolul Pavel a fost mai ravnitor intru cele dumnezeiesti, cine a avut mai mare dragoste de Hristos decat el? Acest apostol, totusi, ne spune cum, dezvaluindu-i Dumnezeu multe taine, El a si ingaduit duhului rau sa-l ispiteasca:

Si pentru ca sa nu ma trufesc cu maretia descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe in trup, un inger al satanei, sa ma bata peste obraz, ca sa nu ma trufesc (II Corinteni 12,7).

Iar daca demonul, impotriva vointei sale, slujeste omului, cum sa nu ajute omului alti oameni, fiindu-i aceia vrajmasi mai putin vatamatori decat diavolii?

Domnul Insusi a spus: Dusmanii omului vor fi casnicii lui (Matei 10,36; cf. Miheia 7,6). Cei care vietuiesc sub acelasi acoperis cu noi, purtand atat de mult grija nevoilor si inlesnirilor noastre trupesti, se fac adesea cei mai inversunati vrajsmasi ai mantuirii noastre, pentru ca dragostea si purtarea lor de grija nu sunt pentru suflet, ci pentru trup. Cati parinti n-au daunat urias sufletelor fiilor lor, cati frati si surori fratilor si surorilor? Cate sotii sotilor? Si totul din iubire!

Dandu-ne seama de acest adevar de zi cu zi, avem inca un temei tare spre a nu ne lasa prada iubirii nechibzuite fata de rude si prieteni, si spre a nu slabi iubirea fata de vrajmasi. Sa mai spunem o data ca adesea, foarte adesea, dusmanii ne sunt adevaratii prieteni? Cand ne pun piedici ne sunt de ajutor; cand ne ponegresc ne apropie de mantuire; cand ne ingreuneaza viata dinafara ne indeamna sa ne retragem inlauntru, in noi insine, unde sa ne aflam sufletele noastre si sa plangem inaintea lui Dumnezeu pentru mantuirea lor. Cu adevarat, adesea dusmanii ne scapa din ruina pe care, hranindu-ne trupul pe seama sufletului, ne-o pregatesc cei de aproape ai nostri.

Chiar daca vrajmasul tau nu-ti primeste facerea de bine, sa nu te impiedice aceasta de a-i face bine mai departe. Nu spune Domnul: Rugati-va pentru cei… ce va prigonesc (Matei 5, 44)? Rugati-va, asadar, pentru dusmanii vostri, si in acest chip le veti face bine. Daca vrajmasul nu vrea sa primeasca nimic de la tine, Dumnezeu primeste rugaciunea ta pentru dansul.
_________________________

Este de ras a crede ca am putea, prin vreo fapta, fie ea si cea mai arzatoare iubire fata de vrajmasi, sa meritam si sa platim ceea ce Hristos a fagaduit celor ce-L urmeaza pe El cu credinta. De-am da tot ce avem la saraci, de-am posti in fiecare zi, de-am sta noapte de noapte in rugaciune ca o candela pana la sfarsitul veacurilor, de ne-am desparti de trup in duhul nostru ca de o piatra rece iar cu sufletul de-am ajunge cu totul nepatimitori si nesimtitori fata de lume, de ne-am da sa fim calcati in picioare de lumea intreaga si mancati de fiarele cele mai crude — toate acestea n-ar fi decat o prea neinsemnata catime a pretului pentru toate bunatatile, slava si bucuria pe care le aduce cu sine infierea noastra de Dumnezeu. Nici o iubire de pe pamant si nici o milostivire a omului muritor nu-l poate face fiu al lui Dumnezeu si locuitor al Cerestii Imparatii. Iar dragostea lui Hristos savarseste ceea ce omului ii este cu neputinta. Nimeni sa nu se laude ca s-a mantuit prin multa lui iubire, ca si-a deschis singur portile raiului!

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 04:30:35.
  #208  
Vechi 12.05.2014, 10:00:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Mai inteligentilor, rationamentul este foarte simplu, logic si transant: ca sa poti sa te casatoresti este nevoie ca minimal sa-l cunosti mai intai, sa vezi daca ai ceva in comun cu el, sa vezi daca biologic te potrivesti (sexual) si abia pe urma, daca ai norocul ca sentimentele sa se transforme in iubire poti spune ca ai sanse sa te castaoresti. E asa greu de inteles ? Ce zice Scriptura ?
Ca relatiile sexuale in afara casatoriei sunt pacat.
E o noutate pentru tine?


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
1
Cu conditia ca fecioara respectiva sa nu se masturbeze, ceea ce este foarte greu de crezut ... din pacate. Nu fac aluzie la o anume persoana, dar in general cam asa se intampla ...
Esti prost gramada (ca inteligenta afectiva, sociala, etc.) daca pe baza unei astfel de asumtii te apuci sa tii astfel de prelegeri unei persoane care a venit cu o cu totul alta problema.
Si mai dai si astfel de sfaturi.
Scuze ca am fost direct si la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2014 at 10:07:09.
  #209  
Vechi 12.05.2014, 10:09:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din nefericire suntem mai puțini decât ăștia evadați ca tine de la Obregia. De-aia și arată forumul cum arată, pentru că voi sunteți scăpați de sub supraveghere și aveți acces la internet.
Subscriu.

Am avut naivitatea sa cred, cu vreo 5 pagini in urma, ca de fapt vroia sa spuna altceva despre virginitate.

Dar nu e intotdeauna usor sa-ti dai seama unde e trolul in doar 200 postari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #210  
Vechi 12.05.2014, 10:20:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Eu citesc mai multe genuri. Un om normal de obicei citeste mai multe genuri. Citesc carti care ma atrag: prin titlu, descriere, autor, stil (daca mai citisem ceva inainte de acel autor). Daca am citit Portretul lui Dorian Gray nu inseamna ca eu sunt varianta feminina a lui, nu inseamna ca ma recunosc in trairile lui si cu atat mai putin in manifestarile sale. De altfel este povestea unui tanar inocent, lipsit de experienta care aflandu-se intr-un anturaj nepotrivit alege un drum gresit. Dar asa este cand nu pricepem nimic. Si dincolo de ce cititi pe net despre acest roman, sa stiti ca este o carte cu multa filozofie, cu mult substrat.
Nimic rau.
Dar ar trebui sa-ti schimbi prioritatile.

Nu am citit carte, dar ca sa intelegi, hedonism nu se refera neaparat la desfranare.
Hedonismul are multe forme, daca ai sa consulti dex -ul ai sa gasesti mai multe definitii:

http://dexonline.ro/definitie/hedonism

Nici una din ele nu are un sens strict sexual.

Placerea in sine nu e rea, dar cand cautarea ei te duce la disperare, ca in cazul tau, ar trebui sa-ti pui niste intrebari.

Si culmea, mai e si disperare in urma unei relatii care asa cum ai descris-o pana la urma, era total si sub toate capitolele sub asteptari.

In timp ce o relatie care putea fi promitatoare (cu viitorul preot) ai respins-o, capricios si superficial din start.

Asa cum ai respins si niste sfaturi de bun simt, de a-ti cauta un duhovnic, de a citi niste carti duhovnicesti inainte de toate.

Este de inteles o astfel de mentalitatea undeva sub 20 ani, dar la 26 ani este deja grav, cel putin pentru o femeie, pentru ca timpul nu e atat de rabdator cu ele asa cum e cu barbatii.

Mai rau este ca din ce se pare, esti deja cantonata in niste mentalitati si nu pari sa vrei sa accepti ca sunt niste lucruri care ar trebui sa incerci sa le schimbi intai la tine, inainte de a cauta o schimbare in niste situatii exterioare.

In ceea ce priveste forumul, chiar daca e ortodox, e un loc unde nu ti se cere certificatul de bun ortodox pentru a te inscrie.

Daca stii invatatura morala ortodoxa, atunci stii cand anumite sfaturi care vin din partea unora care nu sunt ortodocsi sau doar pretind ca ar fi o contrazic flagrant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare