Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 12.05.2014, 17:56:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

[quote=Ana Tr.;558235]In primul rand stiu ca subiectul pe care urmeaza sa il expun este unul despre care s-a mai dicutat pe forum, insa eu as vrea sa vorbesc despre ceea ce ma framanta pe mine ca sa pot sa primesc sfaturi particulare si nu generalitati. Asa cum am si ales titlul, sunt singura... adica nu am pe nimeni, in sensul de iubit. Niciodata nu am avut si am 25 de ani. Si imi doresc foarte mult. De 3 ani in fiecare an de ziua mea aceasta este dorinta pe care mi-o pun: ca la anul sa fie cineva langa mine si doar atat sa imi spuna La multi ani si sa imi ofere o imbratisare.

( Chiar o ruda de gr.I mi-a spus: "Imediat o sa ai 30 de ani si n-ai barbat si copii" si asta este ca o rana care sangereaza ori de cate ori imi aduc aminte. Mi se pare foarte crud! Nu vreau sa ajung la 30 de ani singura, nu as vrea sa mai traiesc!
QUOTE]

Eu zic ca te stresezi degeaba! Nu ai decat 25 ani. Nu are sens sa-ti intristezi zilele cu astfel de ganduri negative pentru ca oricum nu schimbi nimic. Nu te mai gandi la asta si lasa viata sa curga inainte, sa-ti aranjeze Dumnezeu viitorul cu va vrea. Si eu la 20 de ani credeam ca lumea se sfarseste la 30 ani daca am bifat nu stiu cate realizari.

Ce sa mai zic eu la 39 ani! Din experienta proprie, iti spun ca cel mai bine sa nu-ti mai plangi de mila si sa incerci sa iti folosesti timpul in alta directie decat casatoria, adica a te dezvolta pe tine, a invata ceva pt a inainta profesional, a citi carti duhovnicesti sau/si altele care iti plac, pelerinaje etc. Privind in urma la anii de asa zisa singuratate as putea spune sa am realizat foarte multe lucruri pe care nu le-as fi putut realiza daca eram casatorita si cu copii.

Sfaturi rautacioase de la cei din jur am auzit si eu destule si nu-mi pasa de lume, dar sunt si vorbe spuse din invidie pt ce am facut in toti acesti ani.

Poate ai inca alte lucruri de facut pana la casatorie!
  #242  
Vechi 12.05.2014, 18:01:15
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Scuze. Corectez:

Si eu la 20 de ani credeam ca lumea se sfarseste la 30 ani daca NU am bifat nu stiu cate realizari.
  #243  
Vechi 12.05.2014, 18:13:20
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sexul ci sexul ca viciu, sexul ca patima, sexul care o ia inaintea dragostei, moralitatii, a dragostei fata de celalt si fata de Dumnezeu.
AlinB, acum abia se intelege ca la tine ordine corecta intr-o relatie este:

iubire -> casatorie -> sex (ca viciu si ca patima) ... e foarte clar, o sa ramai neinsurat !

La noi, oamenii normali de pe acest forum ortodox, te asigur ca ordinea este cu totul alta.
Noi preferam sa pacatuim un pic la inceput, ca nu este om fara de pacat si avem avantajul ca atunci cand cunoastem mai multe persoane (inclusiv la pat) putem sa alegem mult mai bine persoana potrivita.

Varza asta cu amestecarea viciului cu moralitatea si cu dragostea fata de Dumnezeu este ceva specific celor care in loc sa traiasca fac filozofie, in loc sa aiba prieteni stau pe internet singuri, care in loc sa aiba o relatie (sexuala) se multumesc sa fie onanisti, oameni care nu putem nici sa negam ca exista si nici ca sunt putini, din pacate.

Dar ce calitati crezi tu ca ai mai AlinB de ar trebui ca o fatuca atunci cand le observa (inlcusiv pe acest forum) sa inceapa sa te iubeasca pe tine, tu crezi ca iubierea este doar intelectuala, platonica, ca nu tine cont de om, ca nu are si ea mecanismele ei profunde?

AlinB ai pierdut exact esentialul ... am inteles ca tu crezi ca pe tine o sa te iubeasca cineva pe nevazute, mor de ras ... mai exista acest gen de indivizi, ha, ha, ha ... ha, ha, ha ...
  #244  
Vechi 12.05.2014, 18:33:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică tu ești "normal"? După care standarde?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #245  
Vechi 12.05.2014, 18:36:03
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Ce sa mai zic eu la 39 ani! Din experienta proprie, iti spun ca cel mai bine sa nu-ti mai plangi de mila si sa incerci sa iti folosesti timpul in alta directie decat casatoria, adica a te dezvolta pe tine, a invata ceva pt a inainta profesional, a citi carti duhovnicesti sau/si altele care iti plac, pelerinaje etc. Privind in urma la anii de asa zisa singuratate as putea spune sa am realizat foarte multe lucruri pe care nu le-as fi putut realiza daca eram casatorita si cu copii... Poate ai inca alte lucruri de facut pana la casatorie!
Ioana scopul casatoriei nu este neaparat sa faci copii. Faptul ca te-ai resemnat cu "singuratatea" la 39 de ani nu este tocmai un lucru bun. Din pacate cunosc persoane de genul tau care au ajuns la 49 de ani si au ramas tot singure, evident aceste persoane neavand prea multe optiuni au ales sa se orienteze pe profesie si carti duhovnicesti.

Problema singuratatii este foarte raspandita iar tratarea acestui efect fara cunoasterea prejudecatilor care au stat la baza cauzelor reale care au generat "singuratatea" este un lucru gresit.

Cauza cea mai frecventa a singuratatii la persoanele trecute de 30 de ani si active social este lipsa timpului si stresul cotidian. Ele avand un program foarte incarcat: serviciu, drumul pana la serviciu si inapoi, oboseala acumulata, stresul, etc ... nu mai au nici timpul si nici dispozitia si ingaduinta necesara pentru a socializa.

Pentru acest tip de persoane, masturbarea reprezinta nu doar o necesitate fiziologica ci si o metoda rapida de a scapa de stres, avand efecte imediate. Dar desi aparent se rezolva punctual o situatie, se genereaza pe termen lung o stare de autosuficienta cu efect toxic asupra relatiilor interumane. Aceste persoane se afla intr-un cerc vicios din care singure nu pot iesi, dovada fiind varsta inaintata pe care o au si lipsa unui "prieten" intim.

Sfatul meu este sa mergi la un psiholog, acesta avand acces la mult mai multe informatii despre tine, te poate ajuta. Psihologul ajuta persoanele sa scape nu doar de inhibitii ci si de false prejudecati. In acelasi timp mersul la psiholog nu exclude sfaturile unui duhovnic, solutiile acestora fiind complementare.

Last edited by Mandea77; 12.05.2014 at 18:38:08.
  #246  
Vechi 12.05.2014, 19:09:09
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Ioana scopul casatoriei nu este neaparat sa faci copii. Faptul ca te-ai resemnat cu "singuratatea" la 39 de ani nu este tocmai un lucru bun. .
Fals! Nu am spus ca m-am resemnat cu singuratatea si ca nu mai sunt deschisa unui drum spre casatorie. Anei i-am sugerat sa incerce sa-si canalizeze energia spre alte lucruri si o sa vina si casatoria la timpul ei daca e sa fie.


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Cauza cea mai frecventa a singuratatii la persoanele trecute de 30 de ani si active social este lipsa timpului si stresul cotidian. Ele avand un program foarte incarcat: serviciu, drumul pana la serviciu si inapoi, oboseala acumulata, stresul, etc ... nu mai au nici timpul si nici dispozitia si ingaduinta necesara pentru a socializa. .
Poate fi si asta una din cauze. Depinde de caz. Mai sunt si weekend-rui, vacante etc.


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Pentru acest tip de persoane, masturbarea reprezinta nu doar o necesitate fiziologica ci si o metoda rapida de a scapa de stres .
Fals din nou! Omul redus la mascul si femela procedeaza asa la stresul sexual acumulat! Aici ar fi multe de spus de ce anume priveste, cum se controleaza.


Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Sfatul meu este sa mergi la un psiholog, acesta avand acces la mult mai multe informatii despre tine, te poate ajuta. Psihologul ajuta persoanele sa scape nu doar de inhibitii ci si de false prejudecati. In acelasi timp mersul la psiholog nu exclude sfaturile unui duhovnic, solutiile acestora fiind complementare.
:)) acum toate care sunt singure si necasatorite trebuie dupa tine sa mearga la psiholog....
  #247  
Vechi 12.05.2014, 19:29:25
CosteaN CosteaN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 20
Talking

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
:)) acum toate care sunt singure si necasatorite trebuie dupa tine sa mearga la psiholog....
E ceva rau in asta ? De ce nu ?

Last edited by CosteaN; 12.05.2014 at 19:32:03.
  #248  
Vechi 12.05.2014, 19:35:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mandea, zis și „Greu de banat”?
  #249  
Vechi 12.05.2014, 19:35:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mandea, zis și „Greu de banat”?
Se pare ca da. Totusi mai bine mai tarziu decat niciodata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #250  
Vechi 12.05.2014, 19:41:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Da, însă mă tem că acum este, deja, „reloaded”.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare