Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.11.2010, 21:36:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu cred ca ce am implicat eu este modalism.

Modalismul este probabil cea mai obișnuită eroare teologică privind natura lui Dumnezeu. Este o negare a Treimii, susținând că Dumnezeu este o singură persoană care, de-a lungul istoriei biblice, s-a dezvăluit pe Sine în trei moduri ori forme. Astfel, Dumnezeu este o singură persoană care prima dată s-a manifestat pe Sine în chipul Tatălui în vremurile Vechiului Testament. La întrupare, modalitatea a fost Fiul. După înălțarea lui Isus, modalitatea a fost Sfântul Duh. Aceste modalități sunt consecutive și niciodată simultane. Cu alte cuvinte, Tatăl, Fiul și Sfântul Duh nu au existat vreodată toți în același timp, ci doar unul după altul. Modalismul neagă distincția între cele trei persoane ale Treimii, chiar dacă păstrează divinitatea lui Hristos.

http://www.voxdeibaptist.org/Modalismul.htm

Eu am spus ca Dumnezeu e unul singur compus (nu stiu daca e cel mai bun termen care se putea folosi) din Principiu(Tatal) , Cuvant(Fiul) si Duh(Sfant).Eu cred ca Dumnezeu exista ca o fiinta complexa,un intreg unitar, o singura esenta divina avand in acelasi timp trei manifestari ale esentei sau naturii divine, chiar daca sunt sub chipuri distincte existand si continuand sa existe Unul Intr-Altul.. Prin aceasta credinta imi permit flexibilitatea de a ma gandi si la posibilitatea/ipoteza ca aceste manifestari ale Cuvantului si Duhului sub forma de chip sa nu fi existat din totdeauna.Astept discutii construnctive pe subiectul acesta in continuare..
Nu putem face confuzie in cazul termenilor persoana si fiinta. Mai ales in cazul Sfintei Treimi- dogma este formulata in Simbolul de Credinta- Tatal comunica Fiului aceeasi Fiinta intreaga prin nastere si Duhului Sfant prin purcedere.
Teologia rasariteana nu vorbeste despre un raport exterior intre Fiinta si Persoane- Fiinta nu poate exista decat intr-un ipostas sau intr-un subiect. Nu Fiinta spune despre sine ceva , ci persoana- Afirmatiile din Sfanta Scriptura sunt din perspectiva personalismului- Eu sunt Cel ce sunt, Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, etc. Persoana spune despre sine nu Fiinta.
Din afirmatiile de mai sus tot la modalism se ajunge, cand vorbesti despre chipuri, moduri.
Dar te rog, citeste cartea pe care ti-am recomandat-o.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.11.2010, 16:45:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu putem face confuzie in cazul termenilor persoana si fiinta. Mai ales in cazul Sfintei Treimi- dogma este formulata in Simbolul de Credinta- Tatal comunica Fiului aceeasi Fiinta intreaga prin nastere si Duhului Sfant prin purcedere.
Teologia rasariteana nu vorbeste despre un raport exterior intre Fiinta si Persoane- Fiinta nu poate exista decat intr-un ipostas sau intr-un subiect. Nu Fiinta spune despre sine ceva , ci persoana- Afirmatiile din Sfanta Scriptura sunt din perspectiva personalismului- Eu sunt Cel ce sunt, Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, etc. Persoana spune despre sine nu Fiinta.
Din afirmatiile de mai sus tot la modalism se ajunge, cand vorbesti despre chipuri, moduri.
Dar te rog, citeste cartea pe care ti-am recomandat-o.
Cred ca tu rastalmacesti ceea ce eu scriu.. Cand am spus trei chipuri , automat m-am referit la trei Persoane, trei Ipostasuri distincte.. Am o intrebare care e diferenta dintre Persoana si Fiinta?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.11.2010, 12:40:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cred ca tu rastalmacesti ceea ce eu scriu.. Cand am spus trei chipuri , automat m-am referit la trei Persoane, trei Ipostasuri distincte.. Am o intrebare care e diferenta dintre Persoana si Fiinta?
Persoana este subiectul Existentei, Fiintei. Dar te rog citeste cartea recomandata. Imi cer iertare daca tu crezi ca am urmarit sa rastalmacesc afirmatiile tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 16:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Ratiune si Treime naephius Teologie si Stiinta 36 29.07.2009 18:47:30