Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2011, 23:33:25
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Anul 2012: planuri, dorinte, sperante

Doamne ajută!

Cu ajutorul lui Dumnezeu, am mai traversat un an din viața noastră. A fost un timp al mântuirii, pe care fiecare dintre noi l-am trăit cu bucurii și tristeți, având parte de momente fericite, dar și de clipe mai dificile. Ne-am maturizat duhovnicește (poate și fără să ne dăm seama), am acumulat puțin mai multă experiență... și iată-ne, din mila lui Dumnezeu, în prag de an 2012. :)
Va fi, cu siguranță (în ciuda previziunilor foarte pesimiste ale cârcotașilor), un nou "an al mântuirii", un timp creat de Dumnezeu pentru a ne acorda șansa de a învăța să ne apropiem din ce în ce mai mult de El și să exersăm comuniunea cu semenii noștri.
Ce planuri aveți pentru 2012? Ce doriți să realizați în acest nou an care se apropie? Desigur, fiecare dintre noi avem dorințe, planuri pe care nu le putem face publice :), dar, atât cât ne putem împărtăși unii altora, ce ne dorim de la Dumnezeu și de la noi înșine în anul următor? Ce vom încerca să realizăm? Ce nădăjduim să dobândim de la Tatăl ceresc?

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2011, 00:04:34
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Îmi doresc să nu mai iubesc rațional. Să am credință și răbdare. Și..mai puțină mândrie, ca să nu zic un strop din dulceața smereniei că parcă aș fi obraznic. Să se îndure Dumnezeu și de mine ticălosul, să mă ajute să-mi înmoi, cât de puțin, pietroiu ăsta de inimă, ca să pot și eu să mă bucur cu adevărat pentru aproapele meu. Să pot să-l ajut din inimă, să-l servesc... să-l iubesc cu adevărat.

Doamne ajută tot poporul tău, credincios ori necredincios, și miluiește-ne pe noi păcătoșii!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 31.12.2011 at 00:10:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2011, 02:39:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu sincer sa fiu imi doresc sa ma descurc,sa pot sa fac un ban,sa am si eu sa din ce sa traiesc etc. Imi doresc sa fiu cat mai independent posibil,sa tind sa am o casa,o familie... Poate nu neaparat in 2012,dar oricum.

Nu in ultimul rand,pe plan spiritual,sa pacatuiesc cat mai putin,sa mai las din pacate etc. Normal,orice crestin aspira la asa ceva.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2011, 04:16:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu imi doresc sa simt rugaciunile, ca Doamne imi este asa de imprastiata mintea la ale vietii cind ma rog,nu sint multumita cum ma rog.
Sincer imi doresc mai multi bani sa ajut si eu pe cei care au mare nevoie.
Doamne ajuta sa fie pace pe pamant.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2011, 06:03:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pentru 2012, ca întotdeauna

Îmi doresc să mă trezesc mai devreme și să am mai multe proiecte de succes.
Să ne dea Domnul sănătate, ca așa le-am duce toate!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2011, 08:06:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Anul 2011

Sănătate îmi doresc mie și celor dragi, înțelegere ce cei apopiați, mai mult sârg la rugăciune, să mă curăț de patimile multe care încă mă mai stăpânesc, mai ales de lenea la rugăciune și de mândrie care este pricinuitoarea multor răutăți.
Mulțumesc lui Dumnezeu pentru toate pe care mi le-a rânduit în anul care a trecut. El are grijă să ne facă mai ușoară crucea când ne așteptăm mai puțin. Mulțumesc pentru oamenii pe care i-am cunoscut, pentru acei care m-au ajutat să-mi împlinesc planurile și mă rog ca Domnul să fie cu mine și în continuare căci, fără pronia Sa divină nimic nu se împlinește.
Între oameni să fie pace și bună voire iar conducătorii să ne fie buni, cu dragoste de oameni și de nevoile lor dar și cu frică de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2011, 11:08:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit ptr anul 2012

Ptr anul in care intram imi doresc sa am mai multa ravna la rugaciune(sunt cam lenesa), mai multa ravna in a studia cele de folos,puterea de rabda totul fara cartire, mai mult timp ptr altii si mai putin timp ptr mine si mai ales sa-mi dea Domnul dragoste(ca nu am deloc).
Asta e tot ce mi-as dori in Noul An.
Domnul se ingrijeste intotdeauna de toate celelalte.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2011, 11:42:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu aș vrea să nu mai mă enervez așa de ușor. Să nu mai uit că cel din fața mea, care nu conduce cum aș vrea eu, care nu votează cum aș vrea eu, care are alte păreri decât mine este iubit de Cristos și, prin urmare, fratele meu.

Aș mai vrea să fie nevoie să mă spovedesc doar o dată pe an, și nu de 2-3 ori pe lună, ca acum.

Nu în ultimul rând, aș vrea să termin de citit opera întinsă a Sf Ioan Gură de Aur, izvor nesecat de învățătură și model de trăire în Cristos. Pe Părinții Alexandrini, pe care nu i-am citit. Summa teologică a Doctorului Angelic, pe care doar am frunzărit-o. Câte cărți, care mă așteaptă !

Apoi, aș vrea să completez situl meu de catehism cu materie inedită în limba noastră.

În sfârșit, aș vrea să fac mai mult decât fac în prezent pentru parohia mea, care face atât de mult pentru mine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2011, 11:43:08
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

pentru noul an imi doresc un gram de credinta, iubire, un zambet de la Dumnezeu, si mult mai multe necazuri....... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2011, 12:35:04
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imi doresc sa am puterea de a nu ma mai pun pe mine pe primul loc in ceea ce gandesc sau fac, nici macar in ceea ce priveste mantuirea, ci, pe cat pot, sa ajut pe toti sa se mantuie, iar eu, daca se poate, ultimul. Daca nu, nu, ca stiu ca nici nu merit. Un an binecuvantat tuturor!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Floriile in anul 2012 - Pelerinaj in Israel mirela.t Pelerinaje la locuri Sfinte 6 23.08.2012 05:01:48
Lumina Sfanta in anul 2012 dupa nasterea lui Hristos Ion Pop Generalitati 24 18.04.2012 08:06:28
Anul mântuirii 2012 laurastifter Alte Religii 1 26.11.2011 19:15:20