Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2012, 15:21:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

fara a cadea in teoria conspiratiei anti-semita,dar nu e evreu?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2012, 15:26:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Daca premierul Ungureanu doreste o atmosfera rece, spartana, mai bine angajeaza un designer care sa reamenajeze birourile, eliminand excesele, nu sa pozeze el in stapanul absolut al Palatului Victoria, ce-si impune propriul gust estetic, depasindu-si atributiile. Ma mir ca n-a cerut si eliminarea aranjamentelor florale din sediul Guvernului si toate cadourile primite de ministri de la omologii lor din alte tari, din care, unele sunt expuse in propriile birouri.

Last edited by ioanna; 15.02.2012 at 15:34:22.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2012, 15:38:09
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
fara a cadea in teoria conspiratiei anti-semita,dar nu e evreu?

este evreu dupa tata, iar daca e de religie mozaica atunci este evident de ce a cerut sa fie inlaturate icoanele, evreii nefolosind asa ceva in inchinare (dar s-a gandit numai din propria lui perspectiva)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2012, 15:42:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
... cred ca vede in icoana un "spion" cam incomod.
Frumos spus. Eu cred ca aceasta masura denota o mentalitate autonoma sau deista, ptr multi Dumnezeu exista dar este in ceruri, prezenta Lui pe pamant ne constrange libertatea. Prezenta icoanelor in afara locasurilor de cult sau mai ales troitele descopera credinta acestui popor intr-un Dumnezeu care este prezent si pe pamant si ne insoteste in fiecare clipa in viata noastra.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2012, 15:49:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
este evreu dupa tata, iar daca e de religie mozaica atunci este evident de ce a cerut sa fie inlaturate icoanele, evreii nefolosind asa ceva in inchinare (dar s-a gandit numai din propria lui perspectiva)
Pana nu vedem cum arata sediul Guvernului nimic nu e evident. Directiva data (daca a fost intr-adevar data si nu e un zvon) are sens doar daca birourile sunt amenajate intr-un stil cvasi-kitchos. Ori amenajezi cu gust, ori totul jos

Premierul dezminte informatia aparuta in presa:
Premirerul Mihai Răzvan Ungureanu a reacționat după ce în presă a apărut zvonul că ar fi cerut ca icoanele, tablourile, diplomele sau calendarele să fie înlăturate de pe pereții birourilor din Palatul Victoria.

Relația cu presa ar trebui să se bazeze pe o elementară deontologie. Înțeleg ca orice om politic să fie criticat pentru ceea ce face (...) totul până la minciunile ordinare. Îmi pare foarte rău să vă spun că, din păcate, asta se întâmplă” a spus Ungureanu.

”Să fi serioși!” a exclamat premierul, întrebat direct dacă are ceva împotriva icoanelor din birouri.
http://www.b1.ro/stiri/politica/m-r-...are-21444.html

Last edited by ioanna; 15.02.2012 at 15:55:45.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2012, 16:03:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Initiez campania "Salvati calendarele si diplomele bugetarilor!".
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2012, 16:28:45
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci ar fi super tare sa fie adevarat. S-ar demonstra inca o data ca prostia oamenilor (a romanilor) nu are limite! Pana la urma poporu a zis "Jos Boc". Asta am vrut,asta meritam. Am spus si "Jos Ceausescu" si ce-am adus in loc? Un rau mai mare! Oamenii si-o fac cu mana lor si Dumnezeu nu are cum sa nu vada asta,de aceea ne si "pedepseste" uneori.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2012, 18:30:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci ar fi super tare sa fie adevarat. S-ar demonstra inca o data ca prostia oamenilor (a romanilor) nu are limite! Pana la urma poporu a zis "Jos Boc". Asta am vrut,asta meritam. Am spus si "Jos Ceausescu" si ce-am adus in loc? Un rau mai mare! Oamenii si-o fac cu mana lor si Dumnezeu nu are cum sa nu vada asta,de aceea ne si "pedepseste" uneori.
Raoul, cred că absolut orice regim politic este preferabil în locul comunismului! În 1989, tineri ca și noi, creștini, au spus "jos Ceaușescu", pentru că voiau să fie LIBERI, voiau să nu le fie teamă să se închine în fața bisericilor, voiau să nu fie îndoctrinați cu ateismul "științific" în școli și universități, voiau să nu mai fie arestați toți cetățenii care îndrăzneau să gândească liber.
Cred că noi, creștinii, trebuie să fim adversarii neabătuți ai ideologiei comuniste, orice formă ar lua această ideologie groaznică și criminală, pentru că existența acestei ideologii demonice a dus la uciderea a milioane de creștini în întreaga lume. Îmi pare rău că n-am postat pe forum, zilele trecute, o știre de pe "Doxologia" despre situația creștinilor din Coreea de Nord. Acolo și în China, creștinii, frații noștri de credință, sunt prigoniți! Și asta numai din cauza ideologiei ateist-comuniste, cea mai gravă formă a nebuniei duhovnicești cunoscută vreodată în istorie.
Îndrăznesc să-ți spun atât de direct, Raoul, pentru că suntem din aceeași generație și de noi, de tinerii creștini, depinde viitorul societății în care trăim. Niciodată, oricâte greșeli ar comite guvernanții noștri, orice s-ar întâmpla, NU trebuie să ne lăsăm seduși de ideologia comunistă, fiindcă adeziunea la această ideologie constituie un act de apostazie de la credința noastră cea adevărată.

Dumnezeu să fie cu tine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2012, 18:34:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pana nu vedem cum arata sediul Guvernului nimic nu e evident. Directiva data (daca a fost intr-adevar data si nu e un zvon) are sens doar daca birourile sunt amenajate intr-un stil cvasi-kitchos. Ori amenajezi cu gust, ori totul jos

Premierul dezminte informatia aparuta in presa:
Premirerul Mihai Răzvan Ungureanu a reacționat după ce în presă a apărut zvonul că ar fi cerut ca icoanele, tablourile, diplomele sau calendarele să fie înlăturate de pe pereții birourilor din Palatul Victoria.

Relația cu presa ar trebui să se bazeze pe o elementară deontologie. Înțeleg ca orice om politic să fie criticat pentru ceea ce face (...) totul până la minciunile ordinare. Îmi pare foarte rău să vă spun că, din păcate, asta se întâmplă” a spus Ungureanu.

”Să fi serioși!” a exclamat premierul, întrebat direct dacă are ceva împotriva icoanelor din birouri.
http://www.b1.ro/stiri/politica/m-r-...are-21444.html
e, nu iese fum fara foc.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2012, 19:08:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Raoul, cred că absolut orice regim politic este preferabil în locul comunismului! În 1989, tineri ca și noi, creștini, au spus "jos Ceaușescu", pentru că voiau să fie LIBERI, voiau să nu le fie teamă să se închine în fața bisericilor, voiau să nu fie îndoctrinați cu ateismul "științific" în școli și universități, voiau să nu mai fie arestați toți cetățenii care îndrăzneau să gândească liber.
Cred că noi, creștinii, trebuie să fim adversarii neabătuți ai ideologiei comuniste, orice formă ar lua această ideologie groaznică și criminală, pentru că existența acestei ideologii demonice a dus la uciderea a milioane de creștini în întreaga lume. Îmi pare rău că n-am postat pe forum, zilele trecute, o știre de pe "Doxologia" despre situația creștinilor din Coreea de Nord. Acolo și în China, creștinii, frații noștri de credință, sunt prigoniți! Și asta numai din cauza ideologiei ateist-comuniste, cea mai gravă formă a nebuniei duhovnicești cunoscută vreodată în istorie.
Îndrăznesc să-ți spun atât de direct, Raoul, pentru că suntem din aceeași generație și de noi, de tinerii creștini, depinde viitorul societății în care trăim. Niciodată, oricâte greșeli ar comite guvernanții noștri, orice s-ar întâmpla, NU trebuie să ne lăsăm seduși de ideologia comunistă, fiindcă adeziunea la această ideologie constituie un act de apostazie de la credința noastră cea adevărată.

Dumnezeu să fie cu tine!
Le era teama pentru ca si credinta lor era mica.
Bisericile erau deschise si in timpul lui Ceausesc si nu erau goale.
De ce unii au putut si altii nu?
Pentru ca isi pierdeau pozitia sociala, privilegii pe linie de partid?

Si acum nu tot evolutionismul se preda?
Nu se urla propaganda "materialist-stiintifica" pe toate canalele, nu se ataca Biserica din toate unghiurile?

Nu cred ca a fost nimeni arestat pentru "gandit", ca din cate stiu masina de citit gandurile nu s-a inventat inca.

De vanatoarea de comunisti de la Americani ai auzit?
De pedepsele pentru cei care neaga holocaustul, din aceste vremuri luminate, ai auzit?
Unde este gandirea libera?

De povestea cu "Statul laic" ai auzit? Intr-o tara in care peste 90% din oameni se declara religiosi, statul este "laic" si face politica ateista.

Supraveghere, control, informatori, santajul politic - toate astea se practica si acum.

E vorba pur si simplu de un regim politic nu de "adeziune" la un program ideologic.
Ca de la comunismul practicat pe ici si pe colo, la cel "ideologic", este o cale lunga.

Asa cum nici peste 40 ani nu o sa mai fie economia Romaniei la nivelul la care era acum 20.

La fel si cu justitia, invatamantul, natalitatea, educatia, bunul simt, etc.

Vezi undeva progres semnificativ?
Eu vad mai mult regres. Semnificativ.

Last edited by AlinB; 15.02.2012 at 19:11:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
presedinte,guvern=masoni mita100 Generalitati 12 03.12.2009 20:17:10