Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2012, 17:44:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

"fericiti facatorii de pace, ca aceia fii lui Dumnezeu se vor chema".
Asa spune Mantuitorul.
Daca nasii de cununie nu v-au gresit cu nimic, de ce sa-i schimbati?Daca nu sunt eretici, curvari sau nu au alte impedimente canonice de ce sa-i schimbati? Si mai ales daca ei isi doresc acest lucru. E asa usor sa ranesti un suflet, si asa greu sa indrepti o greseala.
In definitiv, parintii sunt cei care se ocupa indeaproape de educatia copiilor lor.

Umila mea parere: nu raniti niste oameni care v-au fost alaturi atunci cand ati avut nevoie.
Si de ceilalti va puteti apropia si puteti avea o relatie frumoasa, fara sa va fie rude.
P.S. intotdeauna cand vreti sa faceti un lucru, faceti un exercitiu de imaginatie si puneti-va in pielea aceluia pe care urmeaza sa il intristati. Daca voi ati fi nasii cuiva, si v-ar fi tare dragi finii, si le-ati fost alaturi de-a lungul vremii oare nu v-ar durea sa fiti dati la o parte ca niste obiecte uzate ptr altii?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2012, 15:52:24
distinctflow distinctflow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Este doar un obicei. Eu mai am 2 frati si eu am alti nasi de botez decat fratii mei. Si nici nasii mei, nici ai fratilor mei nu au fost nasii de cununie a parintilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2012, 16:14:24
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

E o problema tare delicata ...
Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintele duhovnic, la spovedanie. Dumnezeu iti va da - prin parinte - un raspuns potrivit.
E adevarat ca e mai buna pacea decat dreptatea (ca sa nu se supere nasii de cununie), dar ... inteleg si dorinta ta de a avea nasi buni pentru copil (buni in sensul de oameni credinciosi)
Vorbeste cu parintele ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2012, 04:45:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Anul viitor, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom avea primul nostru copilas. Ce ma nelinisteste este urmatorul aspect: Traditia locului in care avem momentan resedinta (cred totusi ca aceasta traditie nu este un caz izolat, ci se mai practica si prin alte zone ale tarii) cere ca nasii de cununie ai tinerilor sa fie obligatoriu si nasii de botez ai copilasilor cuplului respectiv. Nu stiu daca e doar o traditie locala sau are legatura cu canoanele Bisericii Ortodoxe, insa, daca e doar traditie lumeasca, noi parintii, nu am vrea sa tinem cont de ea.
Problema e ca nasii de cununie si-au aratat de foarte multe ori intentia de a ne boteza copiii, fará ca noi sa propunem asta sau sa le cerem acest lucru, si-au exprimat aceasta intentie cu mult inainte de a avea certitudinea ca vom putea sau nu sa avem copii.
Nu avem o relatie proasta cu ei, dar imi doresc din tot sufletul ca alta familie sa ne boteze copilul, in acelasi timp mi-e foarte teama ca decizia sau refuzul nostru sa nu strice relatia cu nasii de cununie.

Ce parere aveti vis-a-vis de acest aspect? Poate e o pretentie exagerata a mea, recunosc ca imi pun si asa problema, dar dorinta de a ne boteza altcineva este foarte mare.
Nu stiu cum sa procedez.

Ma framanta atat de tare acest aspect si sunt asa nelinistita incat din acest motiv nici nu am putut da vestea nasilor pt ca ne asteptam ca la auzul vestii sa nu ezite sa spuna ca vor avea un finut sau o finuta si ca se vor ocupa de nu stiu ce aspecte legata de botezul pruncului... si nu stiu cum sa reactionez.

Astept cu maré interes parerile si sugestiile dumneavoastra.

Cu multumiri,
Este peste tot(nu doar regionalism) cat se poate de firesc, logic si corect ca nasii de cununie sa fie de baza la toate roadele casatoriei nasite de ei, adica si la botez; nasii de cununie nu sunt nasi de... dormitor, nasi ai primei nopti, sau nasi de luna de miere.
Ce alt scop are o cununie in fata lui Dumnezeu daca nu aducerea pe lume de urmasi?
Nasii vostri sunt foarte dedicati pentru toate roadele cununiei voastre, la care s-au angajat si ei; este un motiv de bucurie!

Asadar, nasii de cununie sunt nasi de toata viata, cu strategie, nu nasi de "intersectie"(matrimoniala).

Daca vreti puneti inca doi nasi pe langa ei(ca pe ei, dpmdv, nu puteti sa-i eliminati), dar cereti neaparat sfatul duhovnicului.
E cat se poate de important ca familia in care se vor naste copiii vostri sa fie cat mai echilibrata, la asta aducandu-si contributia si nasii vostri.

Doamne ajuta!

Last edited by Demetrius; 12.12.2012 at 19:11:00.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2013, 00:18:52
Anyared Anyared is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2013
Mesaje: 2
Implicit

"Maniucu" vad ca a trecut ceva vreme de cand nu ai mai scris nimic. Ce decizie ati luat in alegerea nasilor de botez?
Situatia in care te afli e usor neplacuta, si chiar as fi vrut sa stiu in cele din urma pe care drum ati mers.
Sa ne auzim cu bine!

Last edited by Anyared; 02.05.2013 at 00:22:12.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.05.2013, 09:08:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos a invit!
Nu stiu dc am mai intrebat, am auzit si eu o situatie : o vecina mi-a spus ca baietelul ei are nasul preot, iar la botez chiar dlui a oficiat sfanta taina, nasa (preoteasa) l-a tinut in brate pe bebelus, iar parintele a oficiat. Ati mai auzit situatii?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.05.2013, 11:38:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Hristos a invit!
Nu stiu dc am mai intrebat, am auzit si eu o situatie : o vecina mi-a spus ca baietelul ei are nasul preot, iar la botez chiar dlui a oficiat sfanta taina, nasa (preoteasa) l-a tinut in brate pe bebelus, iar parintele a oficiat. Ati mai auzit situatii?
Nu vad unde este problema ? Cu alte cuvinte, de ce credeti ca preotul nu ar putea oficia daca sotia lui, coana preoteasa, este nasa ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.05.2013, 16:45:37
Mihaela Tzutzu Mihaela Tzutzu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2012
Mesaje: 2
Implicit nasii de botez

asculta-ti inima si sa nu ai frica. decat sa-ti boteze cine nu iti doresti cu adevarat si sa regreti mai apoi, mai bine esti sincera cu tine si alege pentru copilul tai acel cuplu care ar putea sa-i fie parinti. nu iti alege cumetri si parinti spirituali pentru copiii tai.
nu este nicio regula ca nasii de cununie sa-ti boteze copiii. iti dau exemplul meu. anul viitor voi cununa un cuplu, care pana atunci va avea si un copil. mi-am exprimat dorinta de a boteza in cazul in care nu gasesc pe nimeni, dar ei fiind foarte departe de noi au decis sa le boteze cineva din orasul in care locuiesc. si nu m-am suparat. anul acesta botez, culmea, copilul nasei mele de cununie, copilul fiind cu un alt barbat. si parintele duhovnic ne-a dat binecuvantarea. ambele decizii sunt luate din iubire.
nu-ti fie frica sa fii sincera, pana la urma este copilul vostru. fii deschisa, vei avea numai de castigat. ceilalti trebuie sa te accepte asa cum esti si sa nu-ti fie teama ca nu vor fi de acord cu decizia ta. ce-i drept trebuie sa fii un pic blanda, dar esti crestina, asa-i. numai bine iti doresc. Mihaela
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.05.2013, 16:50:22
Mihaela Tzutzu Mihaela Tzutzu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2012
Mesaje: 2
Implicit demetrius

cu tot respectul Demetrius, casatoria in fata Lui Dumnezeu are ca scop mantuirea. daca Dumnezeu binecuvanteaza vor fi si urmasi. dar e un pic dur sa spui ca ce rost are casatoria daca nu urmasi. e dur si pentru noi cei care inca nu am fost binecuvantati, dar credem in mantuire. multumesc de intelegere
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2013, 13:37:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu vad unde este problema ? Cu alte cuvinte, de ce credeti ca preotul nu ar putea oficia daca sotia lui, coana preoteasa, este nasa ?
Nu e nici o problema, chiar mi-ar conveni situatia, la o adica, desigur daca ar vrea si dansii. Atata doar ca la cununie n-ar mai putea tot ei sa fie nasi si sa si oficieze. Si sa boteze (sa fie nasi) copilului unor persoane necasatorite...probabil n-ar accepta, decat in cazuri exceptionale (ex. mama singura, vaduva, abandonata, etc).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasii de botez Liliana Feraru Intrebari utilizatori 9 05.04.2011 11:19:28
nasii de botez danydelya Generalitati 4 02.04.2011 00:50:33
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 16:48:57
Nasii de cununie allexxa Nunta 10 30.03.2008 23:22:00